Americký sniper

Americký sniper https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138727/bmid_americky-sniper-apE-138727.jpg 4 444 98

V letech 1999 až 2009 zaznamenal Chris Kyle z jednotky amerického námořnictva SEAL nejvíce odstřelovačských zásahů v dějinách USA. Nepřátelé mu přezdívali „Ďábel“, spolubojovníci ze SEALu „Legenda“. Tato autobiografická kniha líčí strhujícím způsobem bojové zážitky, které Kyle na jednotlivých misích prožil a představuje jedny z nejvýznamnějších válečných memoárů všech dob. Přináší osobní zpověď vojáka od jeho výcviku přes jednotlivá nasazení až po traumata z války.... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry , Vojenství

Vydáno: , CPress

American Sniper , 2012

Invictus
10.09.2015 4 z 5

Naozaj ma zaskočil ten patriotizmus a vážne mi pri čítaní prekážal, ale napokon som mu uveril. Verím tomu, že autor tak premýšľa a naozaj si myslí všetko to, o čom píše. Nejde podľa mňa z jeho strany o žiadnu propagandu a preto by si knihu mal knihu prečítať každý, kto sa o tento žáner aspoň okrajovo zaujíma...:)

RunningWolf
26.08.2015 4 z 5

Docela mě štve neustále napadání že kniha (I film) je silně propagandistická.Mě to tedy tak vůbec nepříjde ale příjde mi že lidé co tohle tvrdí rádí píši komentáře ale jelikož rádi rýpou tak rýpou a píšou de..... (Miluju rýpaly) Ano, Chris ale to asi jako každý vojak speciálních jednotek trvdí že SEAL jsou elita nad elitu a k tomu amerika jsou nej na světě a bůh jim k tomu krásně svítí na cestu.Ano je to tak ale když o tom člověk něco ví tak snad neexistuje voják (Spec.sil) kterékoli národnosti který by netvrdil že ta jejich je nej.Po těch počtech konfliktů kterými ,,amíci,, prošly jim to ani nezazlívám a kdo by o sobě trvdil že je nejhorší na světě že?
Forma psaní mi příjde v pořádku.Je to takové úryvkové ale na čtění 5 minut v buse,10minut na záchodě,30minut před spaním super!Skuste si přečíst Pěšákem ve Vietnamu a to uvidíte formu psaní! Takže pro military fandy jasná volba,pro pacifisty a mírotvůrce rozhodně dobrý horor na večer.
Kniha je super ale film je přecejen o hvězdičku lepší.
Nebudu hodnotit autora jako člověka ale jako chlapa vojáka za 10z10.Kdo by po zlomenině nohy nebo ruky s díky odmítl prášek proti bolesti a šel pokračovat na výcvik?:)Bourák

achilles
18.08.2015 5 z 5

Zajímavá kniha. Americký hrdina, voják popisuje své zkušenosti a lásku k vlasti. Není to umělec, je to voják. Je potřeba tuto knihu tak brát, ne jako beletrii, ale jako literaturu faktu. Těžko mohou posuzovat tuto knihu lidé, kterým tento žánr nic neříká. Já bych také nevzal ani do ruky růžovou knihovnu, natož ji četl, a pokud bych se donutil ji dočíst, už vůbec bych nepsal recenzi.

Koňadra
20.07.2015 2 z 5

Napísané biedne, určite nemôžeme hovoriť o nejakom literárnom počine. Určite autentické, neumelé ...

Denčaa
09.07.2015 5 z 5

Už dlouho mě žádná kniha neoslovila tak moc, jako právě Americký sniper. V knize je vše, co v ní být má - akce, humoc, dojemné pasáže, poučné věty a láska. Po přečtení této publikace jsem měla pocit, jako bych Kyla opravdu znala. Zbytečně nic neokecával, šel rovnou k jádru věci, ale přitom se člověk dozví vše co potřebuje, možná i víc než potřebuje. Jeho život byl opravdu bohatý a tato kniha musela být asi hodně zkrácená, aby nepřesáhla úměrnou část pro běžného čtenáře. Je to trošku vlastenecky napsané, ale na druhou stranu, bylo to od něj hezké. Viděla jsem i film, takže vím, jak to s ním dopadlo. Škoda ztratit takového člověka a neobyčejnou osobnost,

monz
07.07.2015 5 z 5

Zajímavé čtení. Jiný pohled jiné duše na tuto válku. Válku, která byla a je často zatracována, mnohokrát nepochopena a většinou odsuzována. Autor upozornil na pár důležitých faktů, které jsou s ní spojeny. Nebudu se pouštět do politikaření, protože to je úplně jiná kapitola a nechci se rozčilovat.. Jenže pohled těch chlapů, kteří jsou v první linii je prostě naprosto nesrovnatelný s komentáři intelektuálů z gauče. I tato kniha upozorňuje na fakt, že voják je vycvičen v zabíjení. To je holý fakt. Je to jeho práce a pokud jej někam pošlete, předpokládá se, že tuto práci bude plnit. Tak by to také mělo být. Nelze od stolu s pěti chody nařizovat, jak to mají dělat. Jsou tam od toho, aby zneškodnili povstalce. Aby obránili své kolegy a sebe. Proto je neustálá hrozba trestního stíhání za zabití fraška. Američané i svět chce trestat vojáky za to, že dělají svojí práci a že ji dělají dobře. Ale co- mír je, když se střílí někde jinde... Další stránka je to, jaký to vše má dopad na lidskou duši...
Neodpustím si k zamyšlení jednu aktuální:
"Neriskoval jsem život proto, abych do Iráku přinesl demokracii. Riskoval jsem za své druhy proto, abych chránil své přátelé a krajany. Bojoval jsem za svou zemi, ne za Irák. Moje země mě tam vyslala proto, aby se ti ničemové jednou nevylodili na našich březích"...

MildeZ
21.05.2015 5 z 5

Pětkové hodnocení zcela po právu. Tato knížka by sice mohla mít klidně poloviční velikost, protože v podsatě každá kapitolka či téma je velmi stručné. Stručné, ale dle mě naprosto dostačující a výstižné!

katerina8242
21.04.2015 3 z 5

Nejdřív jsem také viděla film, ale vzhledem k tomu, že vím, jak se knihy dokáží lišit od filmu, rozhodla jsem se knihu přečíst.

Kniha je napsána docela stroze a zachycuje jednotlivé příhody z boje, výcviku i osobního života. Nedá se moc říct, že by to dějově plynulo. Film byl v tomto ohledu lepší.

Moc nechápu, proč se lidé pozastavují nad tím, že je to napsáno "propagandisticky". Jde o osobní zážitky a zkušenosti amerického vojáka, tak jak by to mohlo být napsáno jinak?

Každopádně mě zaujala tématika a rozhodně si o SEALech ještě něco přečtu!

Bbrody
07.04.2015 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Nejdříve jsem viděla film a až potom jsem si řekla, že si musím přečíst knihu. Dobrý byl film, ale kniha ještě lepší. Myslím, že si ji ještě určitě přečtu a to minimálně jednou.

Na Chrise může mít každý svůj názor. Na to co dělal, že vše dal vlasti, nechal doma ženu a dvě děti. Já ale Chrise obdivovala. Také se mi líbilo, že sám přiznal, že počet jeho zásahů byl hodně i o "štěstí" a nejen o jeho schopnostech. Že byl trochu fanatik, to je asi pravda, ale který správný voják není?

rarach010
29.03.2015 5 z 5

Moje první autobiografická kniha a rozhodně nelituji toho že jsem ji zvolil jako první.
Moc se mi líbila i to že si Chris nebál říct a přiznat si že ho zabíjení bavilo, rozhodně se snažil být upřímný, tuhle knihu mohu zcela doporučit.

Liv80
17.03.2015 4 z 5

Jsem sice žena, ale vyrůstající mezi samými muži, takže mě vojenství, letectvo apod. zajímá také. Proto jsem si přečetla i Amerického snipera. Po prvních stránkách jsem nabyla dojmu, že knihu psal namachrovaný fanatik s přemrštěným sebevědomím, přesvědčený o tom, jaký je borec, a který to s tím vlastenectvím až moc přehání - viz.jeho hodnoty Bůh, vlast, rodina - jak sám připouští, tak víceméně v tomto pořadí. S přibývajícími stránkami jsem toto skousla a od knihy se nemohla odtrhnout, i když jsem některým technickým věcem úplně nerozuměla. Můžeme se dohadovat o tom, co je dobro a zlo, a jestli byl Chris hrdina nebo vrah. Osobně jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco víc o válce v Iráku, velmi jsem ocenila i dopisy jeho ženy, která poskytla svůj pohled na život s Chrisem, který rozhodně nebyl pro její rodinu jednoduchý.
Otřáslo mnou, když jsem se dozvěděla, že byl Chris Kyle zabit psychicky nemocným válečným veteránem, kterému dokonce pomáhal. Člověk se nezbaví pocitu, jak je to nespravedlivé, když přežil ve válce situace, kdy mohl být x-krát po smrti.
Stále nemám na snipery jednoznačný názor. Ale koho by trochu nezamrazilo z věty:"To bude skvělé. Budeme zabíjet ve velkém. A já budu ve středu dění.."

rsn
09.02.2015 3 z 5

Kniha je napsána vojákem, americkým vojákem, a to je z celého díla setsakramentský znát. Díky tomu sebevědomí a místy až přehnaný patriotizmus z knihy jen čiší. Po literární stránce kniha není taky žádný zázrak, ale nalijme si čistého vína, člověk, který si tuto knihu pořídí a ví aspoň trochu, jak to u amíků chodí, musí počítat s jistou dávkou vlasteneckého patosu a neočekává ani Shakespeara.

Chris Kyle byl dle mého fanatik, armádě obětoval skoro vše a na svou rodinu moc nemyslel, avšak sám si to uvědomoval, nestyděl se za to a v knize, mimo bojové akce, celkem detailně popisuje svůj „problematický“ soukromý život. Knihu velmi obohacují texty napsané jeho ženou, které tomu dávají zase trošku jiný rozměr. Celkově je kniha hodně jednoduchá a čte se dobře. Každému, kdo se zajímá o války na blízkém východě, bych knihu doporučil, jelikož se dozví mnoho zajímavých detailů o tom jak fungovalo/je nasazení jednotlivých jednotek a hlavně jaká je role odstřelovačů v těchto jednotkách.

Suma sumárum, Chris byl člověk, s kterým bych si na pivo asi nezašel, resp. on by ani neměl zájem jít na pivo semnou, ale možná by mě při nějakém vzájemném setkání v nějaké hospodě rozbil hlavu, jelikož SEALové se bijí často, rádi a nikdy za to nemůžou. :)

vojteem
25.11.2014 5 z 5

Jo jo, to je ono, takhle to má vypadat. Ta kniha nejen splní vaše očekávání, ale i předčí. Tedy samo.. jde o to co čekáte. A kdo je trošku chytrej, čeká vzhledem k názvu glorifikaci USA. Jasně, že tam je, kurňa, jenže to k tomu prostě .. patří. Je ten chlap vrah? Co myslíte? Je to - americkej sniper! Nedělá bábovky na pískovišti, kvůli tomu prostě každej den "z postele nestává". "Není pravda, co vám doma říkali, násilí řeší problémy"

Roman Joska
02.08.2014 4 z 5

Kniha se snadno čte,ale je propagandisticky podložená. Nicméně má velká písmena a doporučoval bych jí všem co se zajímají o výcvik tvrďáků SEALs

Jodgo
17.02.2014 3 z 5

Autor a jeho pohlad na svet je mi nesympaticky. Smrdi z toho americka propaganda a z odkazu knihy "najvacsi frajeri su v armade USA" sa mi dviha kufer. Napriek tomu som vsak knihu nevedel odlozit.

pasuba
31.10.2013 3 z 5

Těšil jsem se na tu knihu až příliš. Povinné národnostní strunky zabrnkání jsem čekal, ale na můj vkus to bylo až orchestrálně "přeamerikanizováno". O literárním zpracování se netřeba rozepisovat. Překlepy v překladu to podtrhují. Přesto všechno, kvůli mnoha zajímavým detailům stálo za to...

David.Evans
03.04.2013 5 z 5

zahadum: vysmívat se člověku, kterej bojuje za svoji zem že je vrah je ubohy... navíc ho zabil člověk kterymu pomáhal s posttraumatickym syndromem...
Jinak určitě ta kniha šla vypracovat líp po literární stránce, ale ona si na vysokou literaturu ani nehraje... líbilo se mi to...

hiresm
17.02.2013 3 z 5

Obsahově velice zajímavá kniha, literárně však na úrovni mé slohové práce na základní škole.

zfilmováno autobiografické prvky odstřelovači, snajpři

Autoři knihy

Chris Kyle