Americký sniper

Americký sniper https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138727/bmid_americky-sniper-apE-138727.jpg 4 442 98

V letech 1999 až 2009 zaznamenal Chris Kyle z jednotky amerického námořnictva SEAL nejvíce odstřelovačských zásahů v dějinách USA. Nepřátelé mu přezdívali „Ďábel“, spolubojovníci ze SEALu „Legenda“. Tato autobiografická kniha líčí strhujícím způsobem bojové zážitky, které Kyle na jednotlivých misích prožil a představuje jedny z nejvýznamnějších válečných memoárů všech dob. Přináší osobní zpověď vojáka od jeho výcviku přes jednotlivá nasazení až po traumata z války.... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry , Vojenství

Vydáno: , CPress

American Sniper , 2012

froyo
froyo
06.08.2016

tato kniha je len o zazitkoch vraha z vojny v Iraku. Chris Kyle tu predstavuje takeho primitiva ktory sluzi americkym imperialistickym zaujmom a spravi vsetko pre vlast. Mysli si ,ze robi nieco uzitocne, no roky vycviku a propagandy spravia svoje.
Ano je to zvlastne ,ze sa moze stat z takehoto cloveka hrdina.
Kto chce nech si dohlada nieco o Wikileaks, Abu Graibh.

HŠ
02.08.2016

Krásná ukázka toho, jak se Američanům daří vymývat mozky mladým agresivním chlapcům, někdy ještě dětem, a nabírat je do armády, kde si naivně myslí, že bojují za vlast, ne za politiku.

lucie4181
lucie4181
01.08.2016 5 z 5

Přemýšlela jsem, jakými tři slovy popsat Chrise Kyla. "Hrdost" "Patriot" "Bůh". Tato kniha se podle mého nelíbí těm lidem, kteří nedokážou dokonale pochopit pravý patriotismus, kteří se nedokáží vžít do Kylovi role. Proboha, on nebyl žadný spisovatel, ale Seal!!!

Gracian1964
Gracian1964
19.06.2016 3 z 5

Snažil som sa knihu poctivo čítať, ale zhruba v polovici som sa pristihol pri tom, že ma to skrátka vôbec nebaví. A ten Kyle mi tiež nebol dvakrát sympatický. Tak som sa na to vykašľal. Ale nič v zlom.

Sandford
Sandford
11.06.2016 5 z 5

Úžasně čtivá a zajímavá kniha

Aymira
Aymira
24.03.2016 3 z 5

Jako spisovatel je Chris Kyle podprůměrný (no, asi proto ani není spisovatelem), ale i přesto má kniha něco do sebe. Pro mě jako ženu to možná nemusí být úplně nejzajímavější téma, ale jelikož filmy z tohoto prostředí mám ráda, sáhla jsem i po této knize. Hlavní postava na mě působila rozporuplně - chvílemi skutečný hrdina, který je nejlepší v tom co dělá a za zneškodnění protivníků mu patří náš dík (zde je potřeba se opravdu oprostit od emocí a přemýšlení nad právem na život a na smrt), chvílemi jsem v něm ale viděla nesympatického amerického nadsamce. Každopádně jsem ráda, že se mi kniha dostala do rukou.

Kotas53
Kotas53
17.03.2016 5 z 5

Na knihu jsem narazil díky filmu, který byl dobrý. Kniha je však skvělá a vnukne vám dojem že Kyla opravdu znáte. Celá kniha není napsaná nijak náročně a čte se svižným tempem. Rozhodně by neměla chybět v polici každého nadšence tohoto žánru.

pavel80
pavel80
27.02.2016 5 z 5

No... napřed jsem viděl film, potom četl knížku. Film se mi líbil moc, ale bral jsem jej s rezervou, a byl jsem zvědav na knihu. První, čeho jsem si všiml, že kniha se tvářila hrozně objemně, a pravda, má 400 stran, ale po jejím otevření jsem zjistil obrovský rozměr písma, kniha by se při menším rozměru písma smrskla tak na polovinu. Osobně nemám při čtení rád neustálé obracení stránek, ale chápu, že tlustší kniha se lépe prodává. Ale to je jen technická připomínka. Jinak k obsahu samému - co se mě týče, můžu o sobě říci, že jsem militaristický typ a vojenský fanda, takže s řemeslem Chrise Kyla nemám rozhodně žádné morální problémy. Byl prostě ve válce a zabíjel nepřátele, aby ti nezabili naopak jeho spolubojovníky, na tom nevidím nic špatného, tak to prostě ve válce chodí. Navíc dle jeho popisu náročných, několikanásobně ověřovaných, postupů k možnosti zabití legitimního cíle, věřím, že skutečně likvidoval pouze ozbrojené nepřátele, několikrát se zmiňuje o okamžitém šetření vojenskou prokuratorou v případě nějakých pochybností. Co se týká samotné osobnosti Chrise Kyla, v každém případě to byl jednoznačně až extrémní americký vlastenec, který stavěl službu vlasti a pomoc svým druhům ve zbrani na nejvyšší příčku, ještě před svoji rodinu. To jediné se mi na něm, jelikož jsem sám otec od rodiny, příliš nelíbilo, na jednu stranu rodinu chtěl, ale potom od ní při každé příležitosti utíkal zpět do války, omlouvaje to potřebou chránit zájmy vlasti a své druhy. Vsuvky jeho ženy Tayi i úvahy jeho samotného svědčí o tom, že si byl sám vědom toho, že tímto své ženě a synkovi velmi ubližuje, ale přesto to dlouhou dobu nedokázal překonat. Vím, že spousta vojáků v zahraničních misích má ženy a děti, ale Kyle byl, myslím si, v tomto už za hranou. Jinak jej však jako vojáka a válečníka nezbývá než obdivovat, myslím si, že odvahy, schopností, železné vůle a koneckonců po svém odchodu z armády i nezištné ochoty pomáhat druhým, ukázal více než dost, o to více je škoda jeho tragické smrti, notabene rukou toho, jemuž chtěl pomoci. Jinak kniha je psaná jednoduchým čtivým stylem pro široké vrstvy čtenářů, je vidět, že je psaná rukou vojáka a ne spisovatele, avšak dle mého názoru to rozhodně titulu neubírá na atraktivitě, odborná stránka věci je dle mého popsána vyváženě tak, aby laici pochopili, o co se jedná, ale aby kniha nesklouzávala k učebnici taktiky či výzbroje. Pro mě byly velmi zajímavé pasáže, popisující výcvik u SEAL a vůbec život v této zvláštní jednotce a to i s negativními stránkami věci (například popisovaná "šikana" nováčků byla již dle mého dost za hranou...). Za mě knihu rozhodně doporučuji, a to nejen fanouškům vojenství, ale naopak, dle mého je zajímavý pohled do života armádního odstřelovače právě pro běžné čtenáře.

david0599
david0599
25.02.2016 5 z 5

Knihu jsem četl až poté co jsem viděl film a musím říct že je hodně bohatá...Jestli byl vrah?Můj názor je že nebyl, bojoval proti lidem kterým bylo jedno koho zabijí...Kniha skvěle popisovala jeho osobní život jak doma tak ve válce, vztahy a jeho hrdost.Prostou formou to je napsaný, ale řekněte mi co jste čekali od vojáka...není to spisovatel.V knize nechválí jen Ameriku, kdo četl tak ví že popisoval skvělou polskou jednotku GROM...žádná propaganda.Z boje je popisováno hodně detailů, taky nemůžete čekat že to popíše dokonale, protože některé detaily nemohl napsat.Za mě má kniha velký úspěch.R.I.P.

Hoodec
Hoodec
31.01.2016 4 z 5

Pokud Vás kniha zaujala z důvodu srdcervoucího remaku Clinta Easwooda, tak budete touto knihou zklamáni. Těšil jsem se, že poznám hlavně pocity ze strany Tayi a dětí a popřípadě Chrisovo rodičů, čehož jsem se moc nedočkal. A zhruba u 250. stránky, kde po několikáté do kola posloucháte výjezd tam a tam.. blabla.. přestřelka... tak to přestává opravdu bavit. Nicméně Chris Kyle se jeví jako správný americký fanatický vlastenec.

Sendog81
Sendog81
25.01.2016 3 z 5

Nemůžu se ubránit srovnání s filmem Clinta Eastwooda. Kniha je mnohem zajímavější a je velice dobře čtivá. Eastwood si pak z knihy vypůjčil nějaké věci, dost jich pozměnil a další si vymyslel. Nicméně i když je kniha čtivá, tak Kyle byl víc než jen výborná odstřelovač a Seal. Byl to hlavně blázen a fanatik, což na jednu stranu musí být asi trochu každý voják, ale tohle byl podle mě extrém.

true.penny
true.penny
20.01.2016 3 z 5

Je těžké hodnotit knihu, aniž bych hodnotila jen Chrise - jeho chování, životní filozofii nebo to co dokázal a kým byl. Ale pokud se o to pokusím, tak kniha je velice čtivá. První polovina je trochu nezáživná, jistě by šlo leccos vypustit a nahradit pro čtenáře něčím zajímavějším. Druhá polovina je daleko více poutavější. Nemohl sice popsat vše, ale něco ano a více detailů by to určitě sneslo. Není to žádné převratné dílo, které by člověk musel číst několikrát, ale to také není účel této knihy. Je opravdu dobře, že knihu Chris stihl napsat.

jakub7506
jakub7506
14.01.2016 5 z 5

Velmi dobrá kniha od skvělého vojáka. Pokud vás zajímá novodobá válka tak doporučuji. Velice dobře napsáno (přeloženo). Knihu mám už 2x přečtenou a stále ji mám v batohu u sebe. Moc rád se s Chrisem vracím do boje. Má můj obrovský obdiv. Škoda tohoto muže...

pejty
pejty
05.01.2016 5 z 5

Kniha, která popisuje život Chrise Kyla velmi jednoduchou, přímou a prostou formou. Autoři si tu nehrají se slovíčky a nebalí tento příběh do peřinky. Prostě to na čtenáře vypustí velmi surovou formou a ať si to pak sám čtenář přebere. Za mě musím říct, že mi ta forma absolutně vyhovovala a dělala pro mě tuto knihu čitelnější. Jediným mínusem je, že jsem očekával trochu víc detailů z akcí, ale asi nemůžu mít všechno.

tulipa
tulipa
03.11.2015 3 z 5

Kde je úcta k lidskému životu?

kikies
kikies
14.10.2015 3 z 5

Hm, zkusila jsem to a musím konstatovat, že mě tahle vojenská literatura zřejmě fakt neosloví. Ano, je to Američan, je to patriot, je to voják.... rozhodně to není bůhvíjaký spisovatel, myslitel a v jeho chování a vystupování se pohybujeme mezi dvěma extrémy - hrdinské vystupování při nasazení a zaslepené a výcvikem zdegenrované macho těžko použitelné v běžném životě.... nejspíš dobrý, pravda, možná i nejlepší odstřelovač v historii, ale podle mě je to na autobiografii málo. Navíc jsem od knihy očekávala více technických detailů... sice bych jako žena a nefanda mohla ocenit, že příběh byl od nějakých větších bojových podrobností oproštěn, ale myslím, že sem rozhodně patřily.

enigma
enigma
12.10.2015 1 z 5

Hned zpočátku jsem nabyl dojmu, že hlavní protagonista/autor je vůl. Na konci musím svůj postoj korigovat. Primitiv. Tomu také odpovídá formální kvalita textu. Mnoho replik je svou hloupostí hodno zapamatování.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
08.10.2015 3 z 5

Knihu jsem chtěla přečíst, achych měla čisté svědomí před filmem (takhle to prostě mám s adaptacema), ale teď upřímně: ani doleva, ani doprava, ani nahoru, ani dolů. Ale šlo to. Asi protože nejsem cílová skupina...ale docetla jsem...

Perseus
Perseus
04.10.2015 2 z 5

Je to velmi jednoduché čtení. Jelikož kniha nese název sniper, tak jsem čekal, že bude více zaměřena na toto odvětví, ale bohužel. Prakticky 100% popisů bojů je odbyto stylem: ,,přesunuli jsme se tam, objevili se povstalci, zabili jsme je", toď vše. Taktéž popisy zbraní či taktiky jsou velmi kusé a člověk, který nemá alespoň základní představu na toto téma, tak nebude rozumět.
Kniha je taktéž proložena komentáři jeho ženy Tayi.
Citlivější povahy možná ocení, jak dokázal zvládat rodinné problémy, patrioti jeho loajalitu k vlasti a smysl pro povinnost a někteří možná i jeho touhu válčit.
Takže sečteno a podtrženo, pokud si chcete přečíst autobiografii Chrise Kyla jako člověka, tak mohu doporučit. Ovšem pokud čekáte Chrise Kyla odstřelovače, tak budete zklamaní.

Moravan
Moravan
03.10.2015

Chris Kyle , jak jej charakterizovat ? Asi takto : Je to člověk, který se nevzdá - zvracel, měl bolesti v noze a přesto ( nešel na ošetřovnu , jinak by musel přerušit BUD/S) - základní výcvik u speciální jednotky Navy Seal

Úžasné je jak přežil "Pekelný Týden " ... Další úžasná věc je to jak spolu poté všichni rekruti drželi jako rodina , jakoby se znali roky ....

Abych tady nepsal odstavce - knihu mohu jedině doporučit velice dobře se čte a je poutavá a věta na závěr :

Kdo ví, jak by se dále vyvíjel život tohoto snipera (který má mj. zásah na 2.1km tj. 2100metrů - neuvěřitelné) kdyby neskončil tak brzo.

zfilmováno autobiografické prvky odstřelovači, snajpři

Autoři knihy

Chris Kyle