Americký sniper

Americký sniper https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138727/bmid_americky-sniper-apE-138727.jpg 4 444 98

V letech 1999 až 2009 zaznamenal Chris Kyle z jednotky amerického námořnictva SEAL nejvíce odstřelovačských zásahů v dějinách USA. Nepřátelé mu přezdívali „Ďábel“, spolubojovníci ze SEALu „Legenda“. Tato autobiografická kniha líčí strhujícím způsobem bojové zážitky, které Kyle na jednotlivých misích prožil a představuje jedny z nejvýznamnějších válečných memoárů všech dob. Přináší osobní zpověď vojáka od jeho výcviku přes jednotlivá nasazení až po traumata z války.... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry , Vojenství

Vydáno: , CPress

American Sniper , 2012

Igor1311
25.05.2019 3 z 5

Keď si odmyslíme propagandu o super americkom vojakovi vyžívajúcom sa v zabíjaní, máme priemerný príbeh o vojne v Iraku. Ani opis bojov nie je nijako oslňujúci, taký priemer.

mirabl
19.04.2019 odpad!

(audiokniha). Opravdu příšerný zážitek. Ta úplně vygumovaná zelená makovice by si zasloužila za svou krvežíznivost jen jediné. Jo, kulku do hlavy. Udatný Americký Mírotvůrce vůbec nepochopil, že střílení Arabů v Iráku nemá nic společného s obranou Texasu (nebo jiného státu Unie). Jeden ze snajperových mozkových závitů navíc překvapivě vyplodil zajímavý postřeh: "Nejstatečnější Iráčané byli povstalci".

Crozz
15.04.2019 4 z 5

Dobrá kniha, čtivě napsáno.

MlaW
05.04.2019 3 z 5

No asi takhle... Kniha mě bavila, o tom žádná. Vojenská tématika je moje oblíbené téma. Ale Chris Kyle i přesto, že byl velmi schopný, tak byl zároveň i naprosto vygumovaný zelený mozek, který o tom nejen že sám věděl, ale by na to byl navíc ještě pyšný.

Jsem rád, že jsem nejdřív viděl filmovou adaptaci. Kdybych prvně přečetl knížku, tak bych film asi ani nedokoukal, protože pan Eastwood tam z hlavního hrdiny udělal skoro Mirka Dušína.

korals
21.02.2019 3 z 5

Za me super knizka , hezky odsejpala :)

Rawen616
04.01.2019 3 z 5

Kniha, k níž je nutné přistupovat bez zaujetí. Napsal jí obyčejný americký chlap, který se navíc netají svým až trochu fanatickým vlastenectvím a který rozhodně není žádný spisovatel. Ke cti mu ale slouží, že je naprosto upřímný a všechno co bychom mohli odsoudit si uvědomuje a přiznává to. Fascinovala ho válka, chtěl být nejlepší, bavilo ho zabíjet nepřátele a služba vlasti mu byla víc než rodina. Já ho neodsuzuji i když s nim ve většině věcí, co se mu líbily nesouhlasím. Jiná země, jiná mentalita, jiný názor. Je fajn, že pár kapitol v knize je i z pohledu Kylovi ženy. Dodává to tomu trochu hlubší rozměr. Za hrdinu ho ale rozhodně nepovažuju.

DuchDoby
15.12.2018 5 z 5

Tohle je velmi citlivé téma. Válka a zabíjení, spravedlnost která je dvojrozměrná.
Říkáte si...mají vlastně svědomí? Baví je mačkat spoušť a tím pádem rozhodnout o času a místě smrti cíle - nepřítele? A co až to všechno přejde a nepřítel už není nepřítel? Co rodina, která ví za jaké peníze koupila auto, které je zrovna teď někam veze??
Válka je vůl, to je stará známá věc. Ale války jsou a budou. A tím pádem budou snipeři. Když už nic jiného, tak jsou to profíci.
Nejdříve je třeba jim vtlouct do hlavy, že je nutné nepřítele zastavit. A to za každou cenu. A oni to dělají. Někteří s radostí a přesvědčením, že to tak má být. Všichni jim tleskají, dostávají medaile, jsou oslavovaní...
A pak přijde trauma z toho, že to lidi doma nechápou. A přitom oni bojovali i za ně. Viděli spoustu hnusu, který zamává i se sebevětším drsňákem.
Neodsuzujme je za to. Odsuzujme systém.
Zpověď vojáka, člena jednotky SEAL. Mrazivé a strašlivé v tom, že se takové věci dějí.

DavidKeller
05.12.2018 4 z 5

Poutavý a hlavně pravdivý přiběh..:) R.I.P všem hrdinum..

Pavel83
21.11.2018 4 z 5

Příběh elitního vojáka, který se stal jedním z nejlepších odstřelovačů..

tlllk
15.11.2018 odpad!

Primitívna pre-afektovaná americká propaganda pri ktorej aj Orwelov "Veľký brat " bledne závisťou. Len skutočne poriadne vygumovaná osoba môže veriť že život Američana ma väčšiu cenu. Ako študent som brigádoval neďaleko NORFOLKU, bohužiaľ s takýmto povedomím som sa tam stretal denne.

xxtom
21.10.2018 3 z 5

Bývalý člen amerických vojenských jednotek SEAL vypráví o svém životě, vstupu do armády, výcviku a pak i nasazení v boji. Vyprávění je prokládané i krátkými komentáři jeho ženy. Škoda, že zrovna ona nemá v knize více místa, docela by mě její pohled zajímal. Celkově mě kniha bavila více než film.

Dymond
16.10.2018 5 z 5

Super knížka, konečně příběh z pohledu toho do tam byl...

niki-chan
22.09.2018 2 z 5

Na tuhle knihu jsem po filmu byla velmi zvědavá a těšila jsem se, že poznám pohled samotných sealů na věc. Ale to kniha nezvládla naplnit. Ani by tak nevadily delší popisy zbraní a vybavení, ale opravdu mi chyběly popisy jednotlivých akcí, ne jen pár odfláknutými větami. Navíc se mi neskutečně příčilo, jak byl SEAL popisován jako něco nadpozemsky nejlepšího, k čemu by ostatní měli vzhlížet a o jejich chování radši pomlčím... Zkrátka dost těžké zklamání...

Randyz1986
19.09.2018 4 z 5

Je důležité si uvědomit, že tento skutečný příběh vypráví člověk, který není spisovatel, ale voják trénovaný nemilosrdně zabíjet, který prošel mnoha bojišti a válkami a je tedy nutné počítat s tím, že takový člověk nepůjde pro ránu daleko a bude mít celkem vymytý a fanatický mozek, ale s tím se dá celkem počítat. A tak mi jeho vyprávění přišlo celkem zajímavé. Hodně to neznalému člověku přiblíží toto prostředí. A člověk si pak i uvědomí nebo spíš připomene, že na válkách a bojích není opravdu nic pěkného a málokdo z toho vyjde jako vítěz.

Fillipa
25.08.2018

Je užitečné si tuhle knihu přečíst. Uvědomíte si, že s člověkem, který se stal profesionálním vojákem, prošel speciálním vyřazovacím výcvikem a byl dlouhodobě nasazen v bojích, si nevoják nemá nic začínat. Nikdy jejich mentalitu nepochopím, knihu nehodnotím, jen poznamenám, že literární stránka veškerá žádná.

RavenKate91
22.08.2018 3 z 5

Zajímavé, poutavé, jen zatím co ve filmu bylo spíše víc věcí z osobního života Chrise, tak kniha byla opravdu z větší části jen o jeho působení v armádě. Neříkám, že je to špatně, jenom mě spíš víc zajímala "psychická stránka věci" než to, co měli za vybavení v misích...
Ale rozhodně knihu nezatracuji, je velmi poutavá a zajímavá.

lassse
28.07.2018 4 z 5

Velice zajímavá a poutavá kniha, co se týče toho, jak to chodí v armádě, zejména v ozbrojeném konfliktu a co se tak honí hlavou vojákům, kteří se toho účastní. Navíc přináší i pohled z "druhé" strany, který bývá rozdílný, než co přinášela/přináší média.

Winster
13.04.2018 5 z 5

Velmi pěkná knížka, kde je velmi dobře popsáno vlastenectví, které Chris měl. Je pravda, že pro někoho to může být drsné...jak tu čtu neúcta k životu apod. Nicméně si já osobně sdílím jeho pocity s tím, jak vnímal to když někoho zastřelil s tím, že věděl že si to dotyčná osoba zasloužila. Rozhodně si nemyslím, že by střílel po všem co se hnulo...

Malíček
14.03.2018 3 z 5

Když jsem viděla film, okamžitě jsem věděla, že si potřebuji přečíst i knihu a doufala jsem, že bude stejně skvělá. Po přečtení můžu říct, že nelituji času stráveného nad touto literaturou, ale zároveň nemohu dát všechny hvězdičky, protože jsem našla pár mínusů, které mi čtení mírně znepříjemnily.
Osobně jsem myslela, že v knize bude víc nahlíženo do soukromého života Chrise a u pasáží, kde popisoval zbraně, jsem se neorientovala a tudíž trochu nudila.
Určitě bych tento příběh doporučila někomu, kdo se zajímá o téma války nebo se jen ze zvědavosti chce dozvědět něco víc o amerických sniperech a jak to v takové válce třeba vypadá.
Knížka je čtivá a 400 stran celkem rychle uteče, přesto jsem po přečtení upustila od toho si ji domu pořídit (výpůjča v knihovně mi stačila).

Jury
04.02.2018 5 z 5

Chtelo by to vic takovych borcu ! R.I.P Chris Kyle !

zfilmováno autobiografické prvky odstřelovači, snajpři

Autoři knihy

Chris Kyle