Americký přítel

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Československo ve hře americké diplomacie 1943 - 1968 Kniha francouzské historičky Justine Faure mapuje čtvrtstoletí vztahů mezi Spojenými státy a Československem. Její kniha je založena na systematickém výzkumu často teprve nedávno odtajněných archivních dokumentů ve Spojených státech, Francii i České republice, na studiu dobového tisku, a v neposlední řadě na ústních svědectvích pamětníků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75295/americky-pritel-75295.jpg 51
Žánr
Literatura naučná, Historie
Vydáno, NLN - Nakladatelství Lidové noviny
Orig. název

L'ami américain. La Tchécoslovaquie, enjeu de la diplomatie américaine 1943-1968

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Americký přítel

TipsyChipsy
18.04.2017

Fundovaná kniha která mapuje americké postupy k ovlivnění obyvatelstva v prvních 20 letech socialismu, vedoucí k destabilizaci sovětského bloku.
Co mě osobně zaujalo, je pohled zvenčí vržený na naši mentalitu a momenty, kdy situaci u nás Američané špatně odhadli. To bylo hned po osvobození, kdy nevěděli, že jsme osvobozená země a ne poražená. Po únoru 1948 zase očekávali, že Československo - výkladní skříň sovětského bloku bude náchylná k destabilizaci. To se nestalo a nakonec nad tuhými poměry u nás američané "zlomili hůl" a lépe se jim dařilo v Polsku a Maďarsku. Další zklamání jim přinášely obchodní úspěchy ČSSR v rozvojových zemích a vysoká životní úroveň, kterou viděli turisté a zahraniční studenti. O Pražském jaru do poslední chvíle moc netušili. Když přijely sovětské tanky, dělali mrtvé brouky.
Zde jeden citát od historika Bernarda Michela:
"Zatímco historie Maďarska a Polska se po staletí vyznačuje prudkými revolučními krizemi, dějiny Československa se podobají téměř souvislé křivce, sotva lehce zalomené při zásadních změnách režimu. Tato revoluce probíhá zpomaleně, často se zpožděním vůči jiným zemím. (...) Dějiny Československa probíhají pomalým rytmem politiky ´drobné práce´, která je přímo životním předivem národa"