Americká hospodyňka

Americká hospodyňka https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293639/bmid_americka-hospodyne-GxW-293639.jpg 3 48 19

Ostrá, legrační a nádherně pomatená sbírka povídek z tajemného světa rodinného krbu, Americká hospodyňka charakterizuje vražedkyně, které obědvají, lovce senzací a nejlepší podprsenka na jih od Mason Dixon. Seznamte se s americkou hospodyní: maluje se, nosí šperky a opalovací krém, i když je zataženo. Jsou rozevláté, nezkrotné... Opatrně obejdou mrtvolu, aby mohly vytáhnout cookies z trouby. Těchto dvanáct neodolatelných příběhů nás zavede do činžáku na strašidelném předválečném Manhattanu na zfalšovanou televizní reality show, z knižní autogramiády budeme prchat s princeznou, z otevření galerie do legendárního obchodu se spodním prádlem. Zlomyslné, svěží a praštěné jako otrávené sušenky.... celý text

Literatura světová , Humor , Povídky

Vydáno: , Omega

American Housewife: Stories , 2016

freejazz
17.09.2023 1 z 5

zdieľam rozpaky predčitateľov. samozrejme som mal úplne iné očakávania. to, čo som dostal, je odvar z literatúry, až sa mi vidí, že aj tie dve hviezdy sú veľa - dajme tomu, že sú za tých niekoľko svetlých momentov, z ktorých by sa dali vytvoriť slušné príbehy, keby... keby to všetko nebola tak strašidelná umelá hmota.
z celej knihy trčí toporná snaha byť zábavný a vtipný. tento súbor poviedok, ktoré sa dajú poviedkami nazvať len s odretými ušami, je však nevtipný, násilný, miestami mi pripomínal náš pubertálny humor, keď sme spolužiačky zvalili do snehu alebo blata a rehotali sa na tom a v duchu sme očakávali, že pochopia, že ich milujeme. jednoducho je to trápna záležitosť, takže som ešte jednu hviezdu predsa len ubral. v prípade, že kniha bude slúžiť ako výstraha a príklad, ako sa nemá písať, je tých 20 % až-až. iný význam tohto opusu nevidím. napokon - mala ma odradiť už tá strašná ilustrácia na titulke.
takže strata času.

eva3992
04.11.2020 2 z 5

Dvanáct povídek, které nás zavedou na rozličná místa v Americe, v hlavní roli žena, ale jinak spoustu různorodých témat.

Od této knihy jsem měla úplně jiné očekávání, povídky mě nebavily (pouze 2 z 12 se mi líbily), nesedl mi styl psaní. Některé povídky skončily dřív, než vlastně celé začaly. V některých se autorka snažila sdělit i hlubší myšlenku, ale jelikož jsem měla problém s tím, jak je to napsané, tak mi to nic nepředalo.

Naštěstí má kniha jen nějakých 150 stran, tak jsem ji za chvilku přečetla, i když se musím přiznat, že chvílemi jsem přeskakovala odstavce, abych to utrpení měla rychleji za sebou.

Ayame420
07.06.2020 3 z 5

Když jsem tuto knihu dávala do košíku, byla to jedna z těch, na kterou jsem se těšila nejvíc z těch asi desíti objednaných kousků. Bohužel mě trochu zklamala. Některé povídky nebyly špatné, ale krom imaginárního smajlíka v mojí hlavě do reality úsměv nepřinesly. Oceňuji některé ironické hlášky a vzhledově povedený obal.

Lilu_
31.05.2020 3 z 5

Neurazí ani nenadchne. Povídky jsou různorodé, některé opravdu nuda, některé zajímavé. Ty nudné naštěstí byly většinou krátké...

crazyslunicko
13.01.2020 2 z 5

Některé povídky nebyly špatné, ale spíše převažovali. Nejlepší povídkou byla určitě Válka s táflováním, kde mezi sebou bojují sousedky. Mou knihu vám přináší dobří lidé z Tampaxu - o spisovatelce, která má pořád dost času na napsání knihy o tamponech, až se to zvrhne. Uzavřou ji v jejím domě a donutí ji napsat knihu. Docela brutální jednání z jejich strany. Možná pak někdy uvidí manžela. Ochrana malé královny krásy - ano viděla jsem ten pořád a myslím si, že to není úplně v pořádku. Tato povídka na to poukazuje. Povídka mrtví vrátní je brutálně morbidní. Ze začátku jsme si myslela, že je to pohodová povídka, ale pak se to přelilo do mrtvol a bylo to.

Greg25
16.06.2019 2 z 5

Pocitově bych to zařadila do 50. let v USA a podle mě se k tomu trochu i autorka chtěla přiblížit (takové moderní Stepfordské paničky). Bohužel většina povídek, je sice zajímavě načrtnuta, ale pointa veškerá žádná (Hledání pokladů s hvězdami toho je jasným důkazem, přitom by ani tak nešlo o třaskavou pointu, jako spíš o dotažení myšlenek hlavní hrdinky, její vývoj, atd.). Nemluvě o tom, že některé povídky končí dřív než začnou (zdlouhavý úvod a zakončení šmahem). Odkazů na americké prostředí je tam hodně a to možná některým povídkám - jako například Mou knihu vám přináší... činí více vtipnou a zábavnou pro americké čtenářky. Bohužel je to onen druh narážek, který je tak úzce svázán s žitím v daném státě a v podstatě zkušenostmi žen z běžného života (včetně značek, apod.), že následné ironické poznámky jsou nepřenositelné (byly by kdyby je autorka dávala do kontextu, ale její styl je spíš seskupení narážek na jedno místo jen tak, neřečení hlavního a zběsilý úprk dál) . Možná s lepším překladem, který je poněkud neobratný (za všechny to je hodně vidět v povídce Pásovec, překlad téhle knihy by byl ale pro překladatelku znalou reálií a žijící v USA) a sem tam nedávající smysl (nemluvě o překlepech). Ale na druhou stranu, problém může být už v samotné předloze. Za mě jsou povídky nedotažené, spíš spousta nápadů ležících na jednom místě, kterým by prospěla větší propracovanost. Jako náčrty by to totiž (většinou) nevypadalo vůbec špatně. 40%

Kaleigh
12.04.2019 3 z 5

Upřímně opravdu pomatená sbírka povídek o dokonalých "stepfordských" manželkách. Povídky postupem knihou slábnou a ztrácejí na humoru i kvalitě. Škoda. Vypadalo to slibně.

hayalet
01.04.2019 3 z 5

Po přečtení obsahu jsem se vyloženě těšila na tuhle knížku. Ale během čtení jsem měla pocit, jak na horské dráze. Úžasná úvodní povídka- Co celý den dělám a Válka s táflováním, kde "válčí" mezi sebou sousedky, zda upravit společnou chodbu nebo jí nechat nádech minula. Jenže pak to šlo dolů, nebo alespoň já měla ten pocit. Mezi ty lepší povídky řadím Pasovače. Chlápka, co geniálně odhadne a vybere podprsenku na kterýkoliv typ prsou. Nebo Ochrana malé královny krásy, která poukazuje na přetváření malých holčiček v ikony krásy. Zbytek povídek jen plynulo. Závěr knihu ale opět vystřelil o něco výš s povídkou- Mou knihu vám přináší dobří lidé z Tampaxu. Která vypráví o spisovatelce, tamponech, Miley Cyrus a žlutém telefonu na zdi, co snad brzy zazvoní a ozve se manžel. No, na odpolední čtení fajn, ale čekala jsem trošku více.

dezorientovana
18.03.2019 3 z 5

Fajn knížka na odpoledne. Povídky jsou krátké, svižné, občas vtipné. Povídka "Válka s taflováním" u mě zvítězila na plné čáře.

wikiniki
01.01.2019 3 z 5

Ideální kniha na odpoledne.

playada
28.12.2018 3 z 5

Taková oddechovka, u některých pasáží jsem se i zasmála, celkově mě kniha překvapila více, než jsem čekala.

Veru.Viti
14.11.2018 2 z 5

Nemohu si pomoci, ale extrémně mě to nebavilo. jediná dobrá povídka byla Nauč se to od koček. Ta se mi líbila a pobavila mě. Pak ještě občas byla nějaká vtipná, ale více-méně mě to opravdu nudilo. Jediné plus je, že je ta knížečka skutečně tenká, takže se člověk donutí přečíst vše.

miuk
29.06.2018 4 z 5

Tak tohle mě dostalo. Lehké, vtipné povídky. Dost dobrý počin od autorky. Bavila jsem se.

Jane007
20.03.2017 4 z 5

Vtipné, oddechové a pohodové.

milunka21
09.03.2017 4 z 5

Povídky které potěší. Některé se mi líbily více, některé méně. Taková jednohubka.

Janniska
07.02.2017 1 z 5

Dost slabá knížka.Moc sem se těšila až se k ní pročtu a bohužel jsem byla zklamaná.Povídky mi přišli o ničem,jakoby jim něco chybělo,přišlo mi to celé vytržené z kontextu.Sáhla jsem asi vedle...

Viky007
01.01.2017 2 z 5

Bohužel musím říct, že mě kniha moc neoslovila. Byla dost zvláštní. Možná jsem ji jen špatně pochopila, těžko říct, ale tento druh humoru moc nemusím. Na druhou stranu jsou povídky opravdu originální. Ne všechny byly špatné, u některých jsem se i zasmála. Pobavila mě povídka Hledání pokladů s hvězdami, Pasovač, Jak být velká dáma a Nauč se to od koček.

lucie.8
26.12.2016 5 z 5

Úžasně čtivé povídky, psané se sarkasmem a černým humorem. Líbil se mi pohled na hospodyňky, které nejsou zdaleka nudné domácí "puťky", ale stihnou vraždit či válčit se sousedkou a ještě napéct :)

evasamankova
01.12.2016 3 z 5

Vcelku čtivá kniha povídek, z nichž některé jsou výborné, jiné pro českého čtenáře svými odkazy a narážkami neuchopitelné a k nepochopení.
Každopádně "Ahoj! Vítej v Knižním klubu", "Válka s táflováním","Mrtví vrátní" a ta poslední o "dobrých lidech z Tampaxu" za přečtení rozhodně stály...
A nemluvě o poslední radě z fejetonku "Nauč se to od koček"... :D :D

povídky