Ambasadov

Ambasadov https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119457/bmid_ambasadov-fsE-119457.jpg 4 103 30

Ambasadov: město protikladů na samém okraji vesmíru. Avice je immernautka, cestovatelka immerem, mořem mezihvězdného prostoru a času mimo každodennost, která se nyní vrátila na svou rodnou planetu. Na Ariece lidé nejsou jediní zástupci inteligentního života a s domorodci, záhadnými Hostiteli, kteří neumějí lhát, má právě Avice jistou zvláštní vazbu. Jazykem Ariekanů je schopna mluvit pouze nepočetná skupina jedinečných lidských Ambasadorů, kteří tak propojují obě společenství. Nyní však na Arieku přiletěl nepředstavitelný nový Ambasador… a když promluví, všechno se rázem mění. Ambasadovu hrozí katastrofa. Avice ví, že jim nezbývá jiná naděje, než aby promluvila přímo s nelidskými Hostiteli. A to je nemožné.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Embassytown , 2011

LadyKet
12.07.2016 5 z 5

Skvěle napsané. Naprosto úžasný nápad. Užívala jsem si to.

see_sawandrew
21.08.2015 4 z 5

Miéville vztyčuje prostředník všem, kteří si v dnešní době hrají na opravdové scifaře. Všechny tradiční propriety science fiction nechává prostě jen existovat a sám se pouští do mnohem neprobádanějších vod - do xenolingvistiky. Tak ambiciózní téma dokážou úspěšně ukočírovat jen opravdu velcí spisovatelé a Miévilleovi se to i přes jistá zaškobrtnutí podařilo. Ambasadov je jedna z nejpozoruhodnějších knih, jakou jsem kdy četl. Není Miévilleova nejlepší, na to má příliš fádní a nedramatickou formu. Její obsah je ale tak bizarní, zneklidňující a úchvatný, že ji nelze nazvat jinak než štikou ve sci-fi rybníce. 75%

Balrog
07.05.2015 4 z 5

Nápad pětihvězdičkový, ale zpracování tak nějak pokulhává. Některé pasáže byly tak nudné, že jsem vážně uvažovala o tom, že snad podruhé v životě nedočtu knihu (což úplně nesnáším). Nakonec jsem se překonala, ale celé to působilo tak nějak pomale, strnule, někdy jsem nechápala, jak se některá situace stala (spoiler - např. jak se hlavní hrdinka stala nejdůležitější osobou ve městě jsem nepochopila vůbec, bylo to prezentováno jako samozřejmost - konec spoileru). Nejvíc mě vlastně bavil úvod, první třetina knihy, kdy se ještě neformovala "zápletka". Ta totiž zbrzdila proud úvodu, ale nepřinesla žádnou akci. Neprospělo mi ani to, že jsem se nemohla ztotožnit s hlavní hrdinou, která působila tak nějak neživě a na to u Miévillových knih nejsem zvyklá.
Čtyři hvězdičky za nápad.

Flatcher
01.02.2015 5 z 5

Fascinující!

I.R.A.
05.04.2014 5 z 5

Ambasadov jsem pro jeho tušenou náročnost dloho odsouvala a po dočtení mi nezbývá, než s nadšením ohodnotit plným počtem. China opět nezklamal a opět překvapil!

vlcka
22.02.2014 4 z 5

Pro mě hlavně skvělý zážitek z naprosto cizího světa. Miéville to opravdu umí, všechno cizí působí až skoro mrazivě opravdově, je to originální a nové. Také to, že příběh je postaven na jazyku a dorozumívání je skvělé (nikdy mě žádná kniha týkající se lingvistiky nebavila víc =D ). Hlavní hrdinka působila trochu ploše, ačkoli o ní víme první poslední, přišla mi spíš jen jako vypravěč. A myslím, že kdyby vypravěčem zůstala, bylo by to dobré, ve fascinaci celým tím světem a ostatními postavami by taková úloha stačila. Ale Avice se ukáže být mnohem více důležitou, než se zdálo, což mi už tak dobré nepřipadalo, vzhledem k tomu, že za celý příběh jsem se s ní nedokázala ani trochu sžít..

FillisDilla
10.01.2014 5 z 5

Miévillův nejodvážnější počin. Na oko se tváří jako klasická fantasy - kolonizace nových světů, cestování mezihvězdným prostorem, bizarní mimozemšťani apod. Na druhou stranu však Miéville otevírá pole, které (alespoň co je mi známo), zůstalo zatím pramálo probádané - odborná sci-fi literatura. Ambasadov je totiž především studií jazyka, způsobu, jakým skrze jazyk jako nástroj uchopujeme svět, jak jazyk formuje naše smýšlení a jak skrze proces pojmenovávání utváříme svět kolem nás. Ambasadov je strukturálně lingvistická studie ve sci-fi provedení. Takové odborné, suché coby-kdyby. Ale absolutně dokonalé.

Liathfaol
13.03.2013 3 z 5

Ambasadov je dle mého soudu vydařenou knihou s originálními nápady a pro autora typickým punkovým přístupem, vyznačujícím se zanechávání čtenáře do velké míry na pospas své fantazii a to i u nejbazálnějších prvků příběhu, jako např. vzhled mimozemské rasy, který je popisován pouze ve střípcích. Na druhou stranu je též knihou, která může nepřipraveného čtenáře odradit dlouhou stavbou kulis příběhu, kdy asi do poloviny knihy se de facto nic neděje. Komu se líbí knihy od tohoto autora, tak mohu doporučit (pokud si přibalíte do torny trochu té trpělivosti), neboť na konci budete "svoje" představy, které hrají Miévillův příběh milovat.

Daxie L. Jesus
13.02.2013 2 z 5

Město městem, ale příběh jak z nádraždní Stanice. Jakoby mi mozek kousal Kraken, vždyť se to sotva vleče a Pátrá po nějakým tom inteligentním úlovku zdravého rozumu. Vcelku je to jen náhod termínů, které když slyšíte, je to pocit, jakoby vám Krysa žrala mozkovnu. Z té zážitkové Jizvy si můžu vspomenout leda, že to nebylo úplně špatné, ale také ne úplně dobré a jsem na Železobeton přesvědčenej, že to mohlo být i lepší, a když ne, tak ať mě teda Zunlundunuje nějakej ten Tain v Railsea, že se z toho budu muset skrývat na Ambasádě. Prolog, předehru i první část jsem proskočil poměrně rychle, zbytek je však už jakž takž utrpení.
P.S.: Kdo si toho nevšiml, narážím tu na některé Miévillovy knihy, a to doslova.

p.mihoc
18.07.2012 4 z 5

Od Miévilleho jsem už drahnou dobu chtěl něco přelouskat, pustit se do žánru, se kterým nemám žádnou zkušenost, od spisovatele, který ho prakticky zakládal a tudíž měl být jasnou ikonou. Zvolil jsem tedy jeho u nás poslední vydaný Ambasadov. Recenze hlásaly: pouze pro literární fajnšmekry, hc Scifi maniaky se zálibou v košatých mnohdy těžko srozumitelných souvětích, které tvořily celé odstavce narvané cizími, často autorsky svojskými, slovy. A měly pravdu. A to je právě devízou téhle knihy, jeho stylu. China vůbec nic nevysvětluje. Vrhá čtenáře hned od počátku do chaotického děje se spoustou cizích pojmů a je pouze na čtenáři, zda mu trpělivost a představivost dovolí překonat těch lopotných zhruba prvních 80 stran textu. V knize začíná ta prává zápletka někde kolem poloviny, ale to už jsem byl dokonale v obraze a doslova nadšeně hltal stránku za stránkou. Největší lahůdkou pro mě bylo snad nejrealističtější vyobrazení mimozemského druhu ať na papíře nebo na plátně. Ať vizáží, chováním nebo způsobem dorozumívání, což hraje v tomto románu největší roli. Dále tajemný Immer, nekonečný meziplanetární prostor, kterému by slušelo větší rozpitvání. Ale takhle načrtnutých a neosvětlených nápadů je zde celá řada. Miéville ale bohužel dle mého názoru není zase tak zručným vypravěčem. Až příliš dlouhé pasáže věnuje často krkolomným popisům. Pramálo řeší psychologii postav, takže například s hlavní hrdinkou jsem se vůbec neztotožnil. Ambasadov je přesto originální, precizní scifi román s vypilovaným stylem a neskutečnou představivostí autora. Kdo už má něco načteno, má rád scifi a nebojí se výzev, bude nadšen.