Amazonie

Amazonie https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1084/bmid_amazonie-rzu-1084.jpg 4 861 208

Randova vědecká výprava vstoupila do bujné amazonské divočiny a už nikdy se neobjevila. O několik let později se z jednoho z nejnehostinnějších pralesů na světě nečekaně vypotácí její člen – bývalý voják ze Speciálních jednotek. Je na pokraji sil, je vyděšený a zbývá mu pouze několik hodin života. Do džungle kdysi vkročil s jedinou paží… a vrátil se s oběma. Úřady nedovedou tento nevysvětlitelný jev nijak objasnit, a proto vysílají Nathana Randa do neproniknutelného světa plného dosud nevídaných nebezpečí, aby se vydal po stopách svého zmizelého otce… za tajemstvím, které musí být za každou cenu odhaleno. Noční můra, která na Nata a jeho skupinu výzkumníků a ostřílených rangerů čeká, ale daleko přesahuje jejich nejčernější očekávání. Číhá na ně prastará, nevýslovná hrozba – moc převyšující lidskou představivost –, která může navždy změnit celý svět kolem temných, smrtících hranic…... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , BB art

Amazonia , 2002

Eicherik
Eicherik
03.07.2022 5 z 5

Amazonie je dobrodružná kniha s prvky sci-fi. Akční scény byly možná na můj vkus opětovně moc dlouhé a třicetimetroví kajmani zbytečně předimenzovaní, mě by v pralese vyděsila i třiceticentimetrová krysa, ale čtení jsem si velmi užíval. Amazonský prales je pro dobrodružství vděčné téma a v tomto thrilleru byl velmi věrohodně popsán. K většímu prožitku jsem po celou četbu poslouchal zvuky pralesa, údajně amazonského. Knihu doporučuji všem čtenářům bažícím po dobrodružství, kteří samozřejmě počítají s tím, že nás autor občas trochu pohoupá, ale to k žánru thriller prostě patří.
Citace: "Já nevím. V minulosti už byly objeveny jiné prehistorické hájky. V osmdesátých letech například nalezli v Číně lesík metasekvoje čínské. V Africe zase jeskyni se vzácnými kapradinami. A nedávno v odlehlé části australského pralesa narazili na celé stanoviště prehistorických stromů, o kterých se mělo za to, že už dávno vyhynuly."
Nate pohlédl na Kouweho. "Když tedy uvážíme, jak malá část Amazonie byla řádně prozkoumána, je vlastně více překvapivé, že jsme něco podobného našli až teď."

work
work
31.05.2022 1 z 5

Vlastně ani netuším, jak jsem se k této knížce dostal. Synopse zněla slibně, zdejší hodnocení také, takže proč ne. James Rollins je pseudonym a zcela oprávněně, nést své vlastní jméno na trh s tímto typem literatury je vždycky tak trochu jako hod mincí - buď to vyjde nebo ne. Soudě podle zdejšího vysokého skóre to nejspíš vyšlo, u mě to ale až tak moc nezafungovalo. Asi jsem měl potíž se nastavit na ten správný level a autor mi v tom moc nepomáhal - chvíli to působilo jako Indiana Jones, chvíli jako Mauglí, chvíli docela seriózně, chvíli jako naivní příběhy, co si vyprávějí děti na letním táboře před usnutím.
V životopisu čtu "V současné době žije se dvěma dalmatiny, zatoulaným německým ovčákem a papouškem jménem Igor". To by docela odpovídalo. Možná by si měl autor raději pořídit partnerku a nechat si svou fantazii s její pomocí lehce korigovat?

vas
vas
15.04.2022 5 z 5

Jó, Rollinsova Amazonie, to byla jízda. Padouchova indiánská milenka, která si vyrábí tsansy z uříznutých hlav, třicetimetroví století kajmani a dál už raději nepíšu, páč bych prozradil pointu. Je vidět, že Rollins viděl v kině Canibal holocaust, Manaus i Herzogova Fitzccaralda. Některá témata z těchto filmů jsou tam dost silně patrná, ale v Amazonii je možné úplně všechno. Ryby tam létají, cvrčí a bubnují nebo vás můžou přizabít elektrickou ránou. Velká piraiba vás může spolknout, piraně ohlodat a cabocly svést z cestí. Do toho pochodující ecitoni s obřími kusadly, funící růžoví delfínovci a prudící šestimetroví a tunu vážící jacare acu. Rollins si vůbec nemusel vymýšlet, stačilo prostě popsat realitu a nikdo by tomu stejně neuvěřil.

karol.cadex
karol.cadex
22.01.2022 4 z 5

Haha, těšila jsem se, až si sem ten komentář napíšu.
Amazonii jsem četla hned v tom roce 2008. Jezdila jsem vlakem do školy a četla si tuhle bizarnost. Nádherný časy.
Hele a ono to fungovalo fakt skoro stejně jako tenkrát. Vážně mě to bavilo, těm věcem jsem věřila (samozřejmě v rámci možností) od začátku do konce, sežrala bych mu to i s navijákem ještě teď.
Technikálie, odborný pojmy, nějaká ta teorie, proč ne, v knize to není nijak přestřelený, dokresluje to napětí, nic se tam vzájemně neruší.
Ale prostě jasně, je to pohádka. Pohádka s divnejma zvířatama, magorama, honbou se za pokladem a mamonem, taky tam samozřejmě půlka lidí umře, půlka z půlky obživne, a tak. Na druhou stranu jeho popis džungle je věrohodnej a dobře udělanej.

ujira
ujira
08.08.2021 3 z 5

Dobrá oddechovka, ačkoli až moc autor popustil uzdu fantazii. Dramatičnost na úkor stylu.

Gleam
Gleam
29.07.2021 3 z 5

Kniha nebyla nijak náročná, vcelku dobrý příběh, dobře se četla. Stále jsem byla v mírném napětí, co všechno ještě autor vymyslí. Jdu se poohlédnout, jakou další knihu si od autora přečtu.

Grohlinka
Grohlinka
27.06.2021 4 z 5

Mé první setkání s Jamesem Rollinsem a rozhodně ne poslední, hodlám si přečíst cokoli, co bude od tohoto autora k mání. Bylo to skvělé, zejména Manny a Tor-tor, nádherně vyprávěný příběh, který měl vše, co si jen čtenář může přát. Nádherně popsaná divočina, úžasné dobrodružství, už se těším na další. Jen ke konci pro mě příběh malinko ztrácel, ale rozhodně doporučuji všema deseti.

Ať už se to člověku líbí nebo ne, s Amazonií se nedá bojovat. Žije vlastním životem, má vlastní potřeby. Člověk se může jedině modlit, aby se nestal další obětí její nenasytnosti.

rafan65
rafan65
16.05.2021 5 z 5

Kniha ve které člověk najde úplně všechno. Akce, napětí, dobrodružství a také trochu lásky. Četla se parádně, nemá žádná hluchá místa.

veronika4001
veronika4001
22.04.2021 5 z 5

Zcela krásně pro věc zaujaté vykreslení amazonských deštných pralesů s atmosférou divočiny. Věřím, že se dodnes zachovala čistá identita neposkvrněné přírody, toho co je třeba v ní zachovat a nedat lidem. Při četbě knihy jsem cítila, jak je důležité ponechat přírodu vlastnímu působení a jak je ještě důležitější si uvědomit, že lidstvo má vůči ní nesmírný dluh, který nikdy nesplatí, protože to nelze. Příroda léčí a k přírodě patří vše původní a prapůvodní - indiánští tamní obyvatelé, prehistorická zvířata a rostliny. Kniha mě poučila o různých názvech zvířat, rostlin a věcí a jakoby jednou rukou mě vtáhla do děje směrem k členům výpravy. Zaujal mě nejen jejich postup, odvaha a týmová souhra, ale i primitivní a současně velice vyzrálé přírodní lékařské metody a procedury indiánů. Dobrodružný děj psaný čtivou rukou je napínavý až do konce. Vřele doporučuji.

7Lů7
7Lů7
19.04.2021 5 z 5

Miluju Amazonii a napětí, tohle se mi prostě četlo jedním dechem.

haWranka
haWranka
16.03.2021 4 z 5

Tak já nevím. Dávám sice 4 hvězdy, ale trochu skřípu zuby... Začátek byl perfektní a opravdu mě navnadil k pokračování. Pak se děj přehoupl směrem k béčkovým akčním filmům typu Jezero nebo Anakonda (nic proti, člověk někdy takový druh zábavy uvítá). Ovšem celkový zážitek mi zkazilo až příliš fantasmagorické rozuzlení. Uvažovala jsem, že půjdu s hodnocením ještě dolů, ale na druhou stranu mě to bavilo, nenudila jsem se a postavy jsem si oblíbila (a některé nenáviděla...).

Prateri
Prateri
07.03.2021 5 z 5

Amazonie a James Rollins - tak to je spojení úžasné přírody a hororu s prvky sci-fi. Pátrací vědecká skupina má nepřátelskou džungli před sebou a dalšího nepřítele v patách. Kolik jich dojde do cíle? A co je tam čeká? Pěkně jsem si početla. Pan Rollins mě lapil, lapil mne na drsnou "pohádku" pro dospělé. Kdo má rád nebezpečí, dobrodružství, exotické kraje, nebude litovat času nad touto knihou.

Rihatama
Rihatama
07.03.2021 4 z 5

S Rollinsovou dobrodružnou fantasy jsem si dobře rozuměla :-). I když, kdyby byl Rollins rybář (možná že je), jeho úlovky by byly nejspíš ty největší, nejrychlejší a nejdravější. Takže ano, výprava Nathana Randa, který nechce nic víc, než najít stopy po svém v Amazonii zmizelém otci a s tím a, btw., i lék na záhadnou, smrtící nemoc, musí se svými přáteli čelit všem možným i nemožným překážkám. A amazonské deštné pralesy poskytují příhodné bitevní pole, kde biogenetika hraje prim. Zaujmou na první pohled záhadné, nebezpečné jevy z živočišné říše Amazonského deštného pralesa, nejsou to však zdaleka jediní protivníci, kterým Nathan & spol. musí čelit. Duchové, démoni, jaguáři... a nějaký ten běžný lidský zmetek. Rollins špónuje čtenáře co to dá. Vážně dobré čtivo. Jen ten závěr na můj vkus nějak ošidil. Jakoby to najednou chtěl mít všechno za sebou...

Jittka
Jittka
15.02.2021 5 z 5

Za mě spokojenost, četla se sama.

nikol1552
nikol1552
13.02.2021 5 z 5

5*/5
Naprosto skvělá knížka. Má skvělý děj. Je naprosto úžasně napsaná, čtivá. Vřele doporučuji.

zandu
zandu
11.02.2021 4 z 5

Od této knihy jsem čekala dobrodružství. A očekávání bylo splněno. Takže za mě dobrý :-)

BlackBlade
BlackBlade
10.02.2021 2 z 5

Nápad a prostředí se mi líbilo, ale děj byl dost předvídatelný.
Knihu jsem chtěl odložit téměř pokaždé, když autor začal popisovat zvířata. Asi moc koukal na Jurský park, protože do děje zasazoval 12metrové anakondy, obří stoleté kajmany a půltunové jaguáry. Nevím, proč to dělal, zda cílil na tupé čtenáře s cílem je ohromit za každou cenu.
Za mě dost průměr. A ten závěr? Vážně bude zvíře sázet semínka?? To už bylo moc.

Rolada88
Rolada88
24.01.2021 5 z 5

Amazonie mě bavila celkově výpravné knihy mám velice rád a tohle se četlo svižně neustále napětí v knize bylo dost. Závěr knihy byl smutný co se tyče šamanů z vesnice a nechyběla v knize ani řekl bych nečekaná brutalita. Možná jediná věc v závěru bylo možná až moc fantasy co se tyče “stromu a jeho kořenům “ ale Celkově se knížka povedla a bavila mě. Jak už sem psal mám rad takové výpravné knihy do “ neznáma “ mám tu připravenou druhou knihu od autora která asi bude dosti podobná a už teď se na ni těším.

Datr1
Datr1
18.01.2021 5 z 5

Napínavý děj, drama, sci-fi, romantika, no prostě skvělé.

Boby17
Boby17
03.12.2020 4 z 5

Potřeboval jsem po předchozích knihách změnit žánr, tak jsem se pár dnů věnoval dobrodružství v Amazonii. Role účastníků byly jasné, kdo je kámoš a kdo je padouch. Napínavé putování neprobádaným pralesem bylo chvílemi pěkně akční, takže bych se nedivil, kdyby se námětu chytil Holywood. Konec byl po tom dlouhém příběhu jaksi urychlený, tak nemůžu dát všechny hvězdy. Jinak ale spokojenost a 4,4 hvězdy zaokrouhluji na 4 celé.