Amatéři aneb Jak svět přichází o básníky

Amatéři aneb Jak svět přichází o básníky https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31486/amateri-aneb-jak-svet-prichazi-o-basniky-31486.jpg 4 51 7

Básníci série

Básníci mívají obtížné začátky i konce. Zato mezidobí je radostné a plodné… O pravdivosti těchto vět vás přesvědčí prvotina doktora Ladislava Pecháčka, jež se stala předlohou filmu Dušana Kleina Jak svět přichází o básníky. Neotřelý pohled na svět očima studenta posledního ročníku gymnázia na malém městě, který je jen o něco chytřejší a hlavně upřímnější než jeho vrstevníci, odstartoval cyklus „básnických“ komedií se Štěpánem Šafránkem v hlavní roli. Štěpán píše básničky a jeho kamarád a spolužák Kendy je zhudebňuje. Ředitelce gymnázia, kde oba studují, se však „básníkova tvorba“ zdá nemravná. Na její popud se chlapci rozhodnou „udělat něco pořádného“ a začnou sepisovat experimentální divadelní hru. Jejich volba padne na Jiráskovu Lucernu, kterou mladí nadšenci radikálně změní. Svým zaujetím pro vlastní a netradiční pojetí klasického divadelního textu nadchnou nejen spolužáky, ale i řadu dalších ochotníků z řad dospělých. Vedle přípravy divadelní hry, která přináší celou řadu neskonale humorných situací, sledujeme i vývoj citového vztahu dospívajícího Štěpána k „Borůvce“. K dívce, jež se nakonec stala příčinou toho, proč česká a možná i světová literatura přišla o jednoho nadějného básníka… Autorův první román Amatéři (1980) zachycuje jeho vlastní zážitky a zkušenosti z padesátých let, avšak pro scénář k filmu (Jak svět přichází o básníky) příběh posunul do současnosti.... celý text

Humor , Literatura česká

Vydáno: ,

hippiesak
hippiesak
05.07.2022 4 z 5

Tuto knihu mám doma koupenou jako audio 2CD z roku 2010. Stopáž cca 2x 50 minut. Je tedy logické, že se musí jednat o nějakou zkrácenou verzi, ale je to fajn poslech. Štěpán a Kendy mají své hlasy a Borůvku zde hraje Plodková. Je to takový jiný poslech ve třech hercích, ale určitě stojí za poslech :) A protože je to knihu původní, před filmem, tak jsou tu drobné odlišnosti (hraje se třeba Lucerna od Jiráska a ne Lesní panna od Tyla). Kdo si vzpomene, jaké je celé jméno Kendyho? Jméno a příjmení? Kendy je přezdívka ;)

MíšaS.
MíšaS.
14.07.2020 2 z 5

Nevím, jestli je to tím, že mám nakoukaný film anebo tím, že jsem "mladší ročník" a tak nedokážu pochopit všechny narážky a parodie, ale mě se kniha moc nelíbila.
Asi zůstanu u filmů a knižního Štěpánka nechám spát.

freejazz
freejazz
14.03.2018 5 z 5

knihu, ktorá vznikla oveľa skôr než film, som našiel v sklade v predajni Česká kniha v Bratislave na jeseň 1982. bolo ich tam možno 40, stála 10 Kčs a po prečítaní som ju doslova vnútil každému kamarátovi, ktorý prišiel do kníhkupectva. keby som ju nepredal, bola by skončila v zbere, zošrotovaná, lebo z pohľadu vtedajších kulturistov nezaujímavá... samozrejme, zabával som sa na nej od prvej po poslednú stránku.
žiaľ, môj exemplár sa stratil. niekto mi ho ukradol. a tak rád by som mal túto knihu v knižnici. lebo je to originál príbehu, z ktorého sa stal najdlhší filmový seriál v Čechách a hovorí vlastne o mojej generácii.
perfektné a nadčasové dielko, ale takých je v českej literatúre viac, stačí, keď spomeniem iba Saturnina alebo Rozmarné léto...

Pavelpi
Pavelpi
25.01.2018 4 z 5

Hezky napsáno.Kniha mě zaujala natolik,že nevím,co bylo lepší (kniha nebo film?).Nakonec si myslím,že to bylo na stejné úrovni,možná je kniha o malinký chloupek lepší.

misulef
misulef
24.03.2016 5 z 5

Úžasná knížka, vůbec jsem nečekala, že z ní budu stejně nadšená, jako z filmu... A ono jo :-)

kika 13
kika 13
25.01.2013 3 z 5

Hezká knížka taková úsměvná.

triatlet
triatlet
29.01.2011 5 z 5

"Přepište to s těmi přívlastky, Borůvko:-)" Bezstarostný, vtipný, nápaditý pohled na svět prostřednictvím dvou středoškolských rebelů. Na rozdíl od filmového zpracování v knize nacvičují Jiráskovu Lucernu. Ve filmu tvůrci změnili hru za Tylovu Lesní pannu, protože Lucernu nacvičovali v souběžně natáčeném filmu Blázni, vodníci a podvodníci.