Amadeus

Amadeus https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185647/bmid_amadeus-185647.jpg 4 43 5

Jedna z nejlepších her významného anglického dramatika posloužila jako předloha slavného stejnojmenného oscarového filmu M. Formana. Příběh průměrného skladatele A. Salieriho a výjimečného mistra W. A. Mozarta, vzrušující souboj průměrnosti s mimořádným talentem.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

Amadeus , 1979

incognit
09.02.2024 4 z 5

Dobrá hra, ale to, co z ní udělal Forman je k nepřekonání.

Hledam94
17.04.2023 4 z 5

Posloucháno v rozhlasovém zpracování. Velmi ho chválím, je výborné. Ale místo četby nebo poslechu doporučuji film.

radimch
11.02.2022 5 z 5

Chudák Salieri, nezbeda Mozart.

DennisMoore
21.01.2020 5 z 5

Stoprocentní drama, několikanásobně tragické a přitom velmi temným způsobem zábavné. Salieri je až shakespearovská postava, snad bych řekl nějaký Shylockův potomek, a když je jízlivě zlý, spílá Bohu, plánuje zničení Mozarta, jehož dílo ovšem obdivuje, a v závěru se hrozným způsobem stává "patronem všech průměrných", je to opravdu síla a jeho monology hltáte. Není prostě pomoci. Velkou zásluhu na tom (a na té shakespearovitosti) má i dokonalý překlad Martina Hilského.

puml
09.11.2018 4 z 5

Oproti filmu působí samotná hra (její četba) poněkud mdlým dojmem. Nevím jak ty repliky vyniknou na divadle, ale takhle, jako četba, mě to moc neoslovilo. Film Miloše Formana je v mnoha ohledech jiný, ale za mě bych ho spíš doporučil, než samotnou divadelní hru.