Almuric

Almuric https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28089/almuric-28089.jpg 4 96 20

Almuric je jediným Howardovým románem, který se neodehrává na Zemi. Almuric je planeta plná křehkých a krásných žen, silných a odvážných mužů, ale i dravců, oblud a boje. Almuric je dnes už klasické dílo, nabité strhujícím a barvitým dějem. Pro všechny milovníky R. E. Howarda přináší tato kniha autorovu podrobnou bibliografii, včetně původních vydání, a oficiální bibliografii conanovských příběhů; to vše z pera našeho předního bibliografa Martina Šusta. ... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Almuric , 1939

Gordonlord
Gordonlord
11.11.2022 1 z 5

Kdyby to bylo celé tak o 70% kratší, tak by to fungovalo úplně stejně. Příběh je to sice neskutečně přímočarý a jednoduchý, ale nafouknutý nekonečně se opakujícím klišé, na které je ideální povídková "stopáž", tak, jako tomu bylo u ikonických příběhů Barbara Conana.

Hlavní hrdina je Conan v bledě modrém, jen téhle knize chybí atmosféra, tažný a silný nápad a přebývají mu hory vaty. Howardův styl v tom poznáte hned, ale tady je prostě ještě navíc bez zápachu a bez příchutě.

věrapodpěra
věrapodpěra
14.01.2022 5 z 5

Krásný příběh, ke kterému se ráda vracím a čtu znovu.

3DD!3
3DD!3
20.11.2020 4 z 5

Howardova nesci-fi má švih a grády na jaké jsme zvyklí z Conana a spol. Napojení některých událostí je sice trochu krkolomné, ale je to ohromná zábava plná létajících nestvůr, nahých krásek a pobíhání po svobodném světě, který si autor vysnil a hodil na papír. Rematerializovaný Esau Carin je možná ze součastnosti, ale jeho barbarské kořeny se nezapřou.

Israha
Israha
17.04.2020 4 z 5

Essau Cairn by se klidně mohl jmenovat Conan či Kull, a Almuric by mohla být nějaká zapomenutá provincie na okraji Hyborie...Howardova hrdinská fantasy je svým stylem zcela nezaměnitelná a charakteristická. Hrdinní mužští bojovníci, kteří vše řeší silou, krásné ženy, šablonovitě zlí protivníci, bitky, násilí, monstra, tajemno, přímočaré vyprávění, popisy zanechávající střípky prostoru pro představivost. Howard je esencí hrdinských fantasy příběhů a Almuric patří k jeho významným dílům, byť bez chyby není. Chvílemi mi přišlo, že snaha o rozsah kratšího románu vede k určité repetitivnosti a otáčení se na patě, tomuhle příběhu by spíš slušel formát novely.

Cryptkeeper
Cryptkeeper
24.03.2020 4 z 5

K tomuto klenotu jsem se dostal v dobách,kdy na naši Zemi vrhl temný stín Koronavirus a zároven vyšel "Doom Eternal". Takže karanténa a v ní nepřetržitý herní masakr. Co si k tomu přát více,než otevřít tuto "Macho" knihu,kde hrdina je dost možná pokrevním bratrem Chucka Norrise,všude je krev,střeva,válka,prsa,umírající tvorové všech možných ras,další prsa a k tomu všemu krásně popsaný,drsný a syrový svět. Za mě legendární jednohubka svého druhu ;)

lampernaqui
lampernaqui
21.03.2019 3 z 5

Podle mého názoru je na Almuricu, na rozdíl od Conanů, Solomonů Branů či Cormaců, znát zub času. Příběh je v samotných základech totožný s Barsoomemovským od Burroughse. Rváč a silák se dostane na neznámou planetu, kde díky své odvaze a síle získá srdce krásky a porazí zlovolné nepřátele. Čte se to dobře, ale raději bych zvolil u Howarda kratší formát, který mu jde přece jenom lépe.

CharlesWard
CharlesWard
25.12.2018 5 z 5

Měl jsem docela obavy, protože po sci-fi sáhnu jen výjimečně. Ale Howard je Howard, a ani moc nezáleží na tom, jestli zrovna píše sci-fi nebo fantasy.

Badger
Badger
20.10.2018 5 z 5

V tomto díle není nic co by tam nepatřilo, samozřejmě začátek nás musí dostat do děje a není jako zbytek knihy, který naprosto frčí od akce k akci.
Perfektní návaznost beze zbytečností mi naprosto vyhovovala.
Je to má první zkušenost s autorem, avšak jistě né poslední.Jsem rád, že jsem se nenechal odradit pro mě nevyhledávaným žánrem.

špulo
špulo
04.06.2018 5 z 5

Toto bola moja prvá kniha od Howarda. Dávno, pradávno. Po jej prečítaní som domácu knižnicu okamžite zaplnil všetkými jeho vtedy dostupnými knihami. Pokračujem v tom dodnes. Len škoda, že nám ich vychádza v preklade tak málo. Respektíve, momentálne vôbec...
P. S. Čo sa týka ilustrácií. Na obálke jedna, v texte dve a mapka. That's all;-))) Ale, potešili...

KAREL6725
KAREL6725
17.11.2017 5 z 5

Tohle je parádní kniha, brutální jízda plná potvor , krásných žen a akce. Howard napsal příběh, který nezevšední a pokud tohle je brak, tak já miluju brakovou literaturu. Nad bradavkou jsem neslintal, ale nad touhle knihou ano. Tak nevím dvanáct už mi dávno není , čím to asi bude, je možné , že to bude autorem. Howard je mistr příběhu a akce, jeho příběhy nic nepřekoná. Možná kdyby dnes viděl film z Conanem , tak by zaplakal co je to za paskvil. Plný počet hvězd.

frantisek8863
frantisek8863
24.08.2017 5 z 5

Jako kluk jsem byl z této knihy nadšen.Vlastně ze všech knih Howarda. Pro milovníky Conanovských ság výborný sci-fi děj na cizí planetě s jiným hrdinou a v jiné době než jsou typické knihy R. E. Howarda. Zaniklé civilizace, monstra, krásné ženy a většinou se vše řeší silou, ale čestně. Místy předvídatelná, ale originální děj.Díky jednoduchosti si člověk skvěle užije děj a odpočine si u knihy než, když je člověk v komplikovaném ději a přemýšlí co tím chtěl autor asi říct a zda náhodou nezakopl o pointu. Tady toto nehrozí, tohle je jízda od začátku do konce, kdy jsou postavy a děj jasně čitelné a nesnaží se být něčím jiným než tím jak byly napsány autorem.

Ben Nevis
Ben Nevis
29.06.2016 1 z 5

Na Almuric jsem narazila náhodou a říkala si, že si přečtu něco od autora slavného Conana. Bohužel Conan vypadal dobře na plátně, ale číst o podobné postavě je pěkná nuda. Hrdina celou knížku buď mlátí zvířata nebo lidi a vrcholem je záchranná operace plná hádejte čeho - ano násilí. Přitom se autor pečlivě vyhýbá detailům mučení, takže knížka je vhodná pro dvanáctileté chlapce slintající nad skoro obnaženou bradavkou. :-)

Měla bych přidat body za stáří románu z dob rozbřesku žánru, ale Howard prostě patří do braku. Avšak i ten má v literatuře své místo, takže fanoušci si mohou k hodnocení přidat čtyři hvězdy a moje recenze je určená spíš pro náhodné poutníky žánrem fantasy, kteří už mají něco za sebou.

Makoves
Makoves
21.04.2016 5 z 5

Vynikající dílko. Howard je mistr fantasy.

marek1975
marek1975
09.02.2016 5 z 5

Perfektná surová, brutálna fantasy kniha. Niet čo dodať. Mám verziu zo Saudkovými kresbami. Som spokojný
Ďakujem p. Howardovi. A nielen za túto knihu.

Eigis
Eigis
14.06.2015 5 z 5

Myslel jsem, že Howardův vrchol je Conan, ale teď už si nejsem tak jistý, protože Almuric se mu minimálně vyrovná, už dlouho jsem nezažil takový tah na bránu jako tady.

pobijecmuch
pobijecmuch
23.05.2014 5 z 5

Ano souhlasím s předešlým komentářem. Almuric je taková třešnička na dortu, něco velmi chutného, no prostě kalorická literární bomba.

michael4483
michael4483
26.04.2014 5 z 5

Dynamická howardovská delikatesa o mužovi, ktorý do nášho sveta nikdy nepatril... a tak sa vydal do iného. Pútavý príbeh plný nápadov, akcie, zaujímavých myšlienok a všestranného spisovateľského umenia Roberta E. Howarda, ktorý exceluje v dialógoch, opisoch aj bleskových situáciách. Záver perfektný. Ak ste ešte s autorom nemali tú česť, bežte to napraviť. 100%

Cibak
Cibak
16.12.2013 5 z 5

Sakra to byl fofr. Možná to na mne má ten spád moc velkej. Ale přečetl jsem to s chutí :-)

HTO
HTO
14.02.2012 5 z 5

Jak já miluju tuhle knihu! Autorova apoteóza divošství – vzpomínáte na poslední větu jedné povídky s Conanem? : „Divošství a divochům však bude patřit konečné vítězství." Skvěle vykreslené prostředí planety, popsané pár tahy, a i proto nechávající prostor pro snění o ledových pustinách a zemi za nepřekročitelným pohořím, o dávno zaniklých civilizacích a obludách – a tak odstupňované popisy děsivých tvorů se hned tak nevidí!... až člověka mrzí, že z tohoto světa nevznikla celá série románů nebo povídek. Navíc se tady nachází pro mne nejpůsobivější Howardova postava, Khossuth Drtič lebek: několika jednoduchými větami tady nešťastný génius vytvořil postavu přímo homérskou, anebo – což se k REH hodí snad víc, jako ze staroseverské ságy.

Jabberwock
Jabberwock
14.02.2012 5 z 5

Tato knížka mě moc bavila. Je velice svižná s dobře konstruovaným, nepolevujícím napětím, které vás nezačne po čase nudit jako v románech Dana Browna, zřejmě pro výrazně menší celkový počet stran (což by si DB měl konečně uvědomit). Je taky plná fantastických nápadů a dějových zvratů, ale mezi šustícími stránkami probleskují i filosofická moudra, která ovšem nepůsobí jako nenaplněné filozofické pokusy v moderní literatuře. R.E. Howard znovu dokazuje, že je opravdovým tvůrcem původních příběhů. Pokud ještě seženete české vydání z r. 1991 (viz. obrázek v záhlaví), dostanete jako bonus ilustrace od Káji Saudka - opravdového krále kreslířů.
Jestli jste tuhle knihu jste ještě nečetli, rozhodně dál neváhejte a jděte do toho.

sci-fi

Robert Ervin Howard