Alicina síť

Alicina síť https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380627/bmid_alicina-sit-y7p-380627.jpg 5 394 140

Rok po vypuknutí první světové války, v době, kdy byly ženy podceňované a svázané společenskými normami, se Eve Gardinerová zatoužila vymanit konvencím a přispět k válečnému úsilí své vlasti více, než umožňovala typická ženská úloha ošetřovatelky. Když se jí tedy naskytla jedinečná příležitost, nezaváhala a stala se špionkou. Následně byla vyslána do Němci okupované Francie, kde byla vycvičena samotnou „královnou špehů“ s krycím jménem Alice a poté zaujala nebezpečnou úlohu v rozsáhlé síti tajných agentek, které získávaly choulostivé informace v srdci nepřátelského velení. Druhá rovina příběhu se odehrává v roce 1947, během zmatků a dozvuků druhé světové války. Americká studentka vysoké školy Charlie, která má od života jiná očekávání, než by se na dívku z jejích vrstev slušelo, neplánovaně otěhotní, leč jaksi postrádá manžela, což je v dané době nepřípustné. Její bohatá rodina se rozhodne poslat dívku do Evropy, kde se má zbavit svého „menšího problému“. Charlie toho využije a zamíří do Londýna, pevně odhodlaná vypátrat, co se stalo s její sestřenicí Rose, která za války zmizela v nacisty okupované Francii. Jediná stopa, již má, ji zavede k ženě, která je zahořklá a pomalu se upíjí v ústraní ve svém rozpadajícím se londýnském domě, a tou ženou není nikdo jiný než Eve Gardinerová…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

The Alice Network , 2017

Marika Vanova
01.07.2021 5 z 5

Alicina síť je úžasná kniha o nelehkém a pro mě neznámém tématu žen špiónek z 1. světové války. Knihu i autorku doporučuji.

kopeceli
11.06.2021 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, která ve většině čtenářů určitě zanechá silný dojem stejně jako ve mně. Oslovila mne hlavně šťavnatá postava Eve, ale doprovod v podobě Finna a Charlie jí zdatně sekundoval a dával jí vyniknout. Postava Lili byť asi myšlená jako hold legendární vyzvědačce mě zase tolik nezaujala. Celou knihu jsem čekala, jestli se příběh někde nezlomí a nevypluje na povrch něco, co osudy postav změní, ale i ta jedna odhalená lež vedla k nevyhnutelnému závěru, kterým nebyl ale soud s kolaborantem (i když jsem v něj doufala). Život píše neromantické příběhy, Alicina síť spojuje obojí - i to lidské i to skutečné, a to velmi čtivou formou.

Nikola086
24.05.2021 5 z 5

Ke knize jsem se dostala náhodou a musím říct, že je to zatím nejlepší přečtená kniha tohoto roku!
Neskutečně čtivá, napínavá. Vypráví příběh o statečných ženách, ze kterých by se dal vzít příklad. Myslím si, že by kniha měla mít větší pozornost. A jako bonus - v knize se objevuje skutečná historická postava.

ydnac
04.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Silný příběh o silných ženách.
Eve Gardinerová dostává nabídku stát se špionkou...
Americká studentka Charlie se vydává hledat svojí sestřenici Rose, která za války zmizela...

SKVĚLE NAPSÁNO .

Napínavé, dojemné, kruté...
Každý den v nebezpečí, časté přechody přes hranice.
Nenechat se nachytat, že rozumíte německy, že máte u sebe tajnou zprávu..
Loajalita a přátelství vzniklé v Alicině síti (mezi třemi špionkami) bylo úžasné a co Eve vytrpěla...
SPOILER:
Doufala jsem, že Rose bude na živu, ale tušila jsem že ne :-(
Doufala jsem, že Bordelona najdou a doufala jsem, že ho odprásknou :-)
Doufala jsem, že Eve uvěří a ověří si, že sama kamarádku nezradila :-)

Takové příběhy v člověku dlouho zůstanou...

DOPORUČUJI !!!

kaja77
02.05.2021 4 z 5

No teda... nejvíce mě zaujalo, že většina postav v románu skutečně existovala, že Alicina síť opravdu patřila k těm nejpřesnějším a nejspolehlivějším špionům v době 1.sv.valky... čtivá kniha, kde člověk objeví zase nové informace, o kterých neměl tušení.

lištička123
01.05.2021 5 z 5

Skvělý, čtivý román.

Jenny46
29.04.2021 5 z 5

Čtivý historický román, který je napínavý, dojemný i romantická zápletka. Příběh se odehrává ve dvou rovinách rok 1915 a 1947, silné a odvážné ženy ( špionky), které bojovaly za svou vlast. Na konci knihy se dočteme od autorky, že použila historické prameny dle skutečných událostí, korespondence a záznamů ze soudního jednání.
Knihu jsem si zamilovala hned od začátku a zůstane mi dlouho v srdci, budu dlouho vstřebávat...
Moc doporučuji 5*

Johanka1956
07.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Když mi byla doporučena kniha Alicina síť hned ze mne vylétlo 2x ne,ne. První ne, protože po románu DCERY se mi hned nechtělo do takové bichle a druhé ne, protože válečná temata já opravdu nevyhledávám. Jenže, a to naštěstí, nebylo po ruce nic, co bych už nečetla a tak pár stránek než vypůjčím něco jiného...
A je z toho obrovské nadšení z krásného historického románu, kdy osudy čtyř žen spojuje jeden muž, kdy se prolíná osud mladičké špionky první světové války Louise de Bettignies ( Lilli) a Eve Gardinerové od roku1915 a mladé americké studentky Charlie St.Clairové od roku 1947, která hledá svou sestřenici Rose.
Krásné, čtivé, místy smutné a neuvěřitelně kruté, ale bohužel pravdivé. Historický román sepsaný podle skutečnosti. Doporučuji !!!

Sofonisba
17.03.2021 5 z 5

Románová fikce naprosto bravurně smíchaná s historickými fakty. Příběh o silných ženách - ale nejen pro ženy :D. Kniha na kterou si pořídíte závislost už od první stránky. Doporučuji přečíst!

broskev28
07.03.2021 4 z 5

Zajímavý nápad obsáhnout obě světové války 20. století, tady dobře vynikne, proč Francouzi nemusejí své německé sousedy. Historické prameny autorka uvádí v závěru a všem je nám jasné, že literaturu faktu bychom asi nestudovali, zatímco tohle je způsob, jak nám doručit historicky doložené údaje v dárkovém balení.
(Ludmila Vaňková dokáže něco podobného s českou historií a já jsem jí za to velmi vděčná a její literární schopnosti obdivuju.)
Takže já jsem si četbu užívala, občas jsem skřípala zuby, ale naštěstí ne nad překladem či jazykovými nešvary. Alkohol ani cigarety v těhotenství mě v roce 1947 tolik nepřekvapily, zato situace v bance ano:
"Moje vlastní peníze. Nejen prostředky, které jsem zdědila, ale i peníze, jež jsem si vydělala, a nemohu z nich získat ani pět centů, pokud nemám v závěsu svého otce. Bylo to tak neuvěřitelně nespravedlivé, že jsem stále ještě zatínala zuby, nemohu ovšem říci, že bych něco podobného nečekala."
Pokud jde o ženy, resp. o jejich samostatnost, tak mezi lety 1915 a 1947 asi nebyl tak velký rozdíl; opět mě napadá babiččin citát z knihy Bostoňanka.
A poznámka na závěr: Baudelaira jsem nikdy nijak zvlášť neoblibovala a po přečtení téhle knihy jsem tomu ráda.

SilviiM
09.02.2021 5 z 5

Jedna z mých oblíbených knih. Velmi čtivý příběh, který Vás donutí přečíst knihu co nejrychleji. :)

Ivana11
25.01.2021 5 z 5

Silný příběh o výjimečných ženách a jejich hrdinství v době. Knih z první světové války není mnoho, o to pro mě byla kniha zajímavější. Zpočátku pro mě bylo střídání období 1.sv. války a po 2. světové dosti matoucí, ale pak jsem si zvykla a knize propadla. Velmi oceňuji, že autorka závěrem pospala, co bylo v knize skutečné a co fikce.

vladka1695
21.01.2021 4 z 5

Knihu určitě doporučuji!

Luvy
06.01.2021 5 z 5

Trochu stereotypni - "silna zenska hrdinka", ale jako oddychové počtení to bylo fajn. Mám ráda literaturu zachycující období válek z pohledu obyčejných lidí.

Arwen777
06.12.2020 4 z 5

Silný příběh o statečných ženách, které pomáhaly škodit nepříteli za 1. světové války. Alicina síť, síť špionek, které využívaly mužského podceňování žen, a které statečně, s vědomím rizika vlastního života, získávaly a přenášely informace, které sloužily v boji proti Němcům, a převáděly přes hranice důležité osoby.
V knize se prolínají dva příběhy, příběh špionky Eve, která se po letech psychického utrpení pokouší vyrovnat s dávnou minulostí, a příběh mladinké Charlie, která se po 2. světové válce snaží najít svou sestřenici. Jejich cesty se protnou a jedna pro druhou se stanou oporou a impulsem, který jim pomůže jít dál.
Největší síla příběhu tkví v reálných historických podkladech. Druhým velkým plusem je pohled na život obyčejných lidí a na dopady války na ty, kteří zůstali na okupovaných územích. A třetím je vyzdvižení síly a obětavosti žen, které sice nebojovaly na frontě, přesto dokázaly být užitečné a přispět k poražení Německa.
Neubráním se srovnání se Slavíkem a musím říct, že ten na mě zapůsobil přeci jen víc. Přesto knihu doporučuji všemi deseti. Je to primárně román pro ženy, ale myslím, že i mužům by se mohl líbit a mohli by se na války podívat z jiného úhlu než přes mířidla zbraní.
Trochu mě mrzí velký počet chyb, který knihu devalvuje.

ANDY28
29.11.2020 5 z 5

Souhlas s Miro67, zavírám s povzdechem ACH... A nechávám doznít

lucakuca
12.11.2020 5 z 5

Hlavním postavám sekundují fakta. Ty jooo! Úžasně popsané v Poznámkách autora. O odvážných ženách a spíše pro ženy - probíhá během války, ale ne o válce samotné. Čtivé až závislé, další kokaináda. :-)

Arev122
09.11.2020 5 z 5

Mě se kniha líbila - je to románové zpracování skutečných událostí špionek za 1.světové války. Vyprávění je ve dvou časových liniích, což zvyšuje napětí v jednotlivých příbězích. Zajímavé a napínavé čtení.

Hedviga
19.10.2020 3 z 5

Alicina síť je román z obdobia svetových vojen, predovšetkým z tej prvej. Okrem fiktívných postáv sú v deji skutočné postavy a skutočné udalosti. Príbeh mal veľký potenciál, ale podľa mňa ho zabila uťahanosť. Hlavne dejová linka zo súčasnosti (čo bolo povojnové obdobie) bola nesmierne nudná a oživovala ju len postava Evi. Mám rada v knihách väčší spád, budovanie napätia a aj trocha tej dramatickosti. Aj napriek tomu knihu odporúčam, nakoľko si myslím, že nie som čitateľ, ktorý ocenil jej kvalitu tak, akoby si to zaslúžila.

Ajinka79
17.10.2020 5 z 5

Zajímavé téma, kniha byla napínavá a čtivá. Doporucuji