Alice Herzová-Sommerová: Rajská zahrada uprostřed pekla - Život v jednom století https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31735/bmid_alice-herzova-sommerova-rajska-zahr-Lcl-31735.jpg 4 49 8

Umělecký svět prvorepublikové Prahy a peklo koncentračního tábora, kouzlo a síla hudby a rozkazy terezínských stráží – to jsou prvky formující neobyčejný život Alice Herzové-Sommerové, která podnes žije v Londýně. Ve svých sto šesti letech má za sebou vskutku výjimečný život. Prožila celé dvacáté století se všemi jeho stíny a děsy. Alice již záhy objevuje lásku k hudbě. V šestnácti letech se stává nejmladší členkou mistrovské třídy Německé hudební akademie v Praze, a již o několik let později jednou z nejznámějších pianistek ve městě. Alicin svět se však postupně hroutí. Již jako dítě byla poprvé vystavena antisemitským urážkám, v první světové válce přišel její otec téměř o celý svůj majetek. To nejhorší ji teprve čeká. Druhá světová válka znamená pro její křehký umělecký svět pohromu: v roce 1941 je deportována Alicina matka, v roce 1943 se ona sama se svým mužem a šestiletým synem ocitá v Terezíně, předpeklí Osvětimi. I zde si však zachová svou nezkrotnou sílu vůle, svou srdečnost a laskavost. Prostřednictvím více než stovky koncertů v koncentračním táboře dodává svým spoluvězňům sílu a naději, a svému malému synovi, který více než padesátkrát vystupuje v dětské opeře Brundibár, vytváří „ráj uprostřed pekla“. Hudba zachrání její život. Po osvobození musí Alice snášet další rány: po návratu do Prahy zjišťuje, že Židé nejsou v Československu opět vítáni. Emigruje do Izraele a vyučuje na Jeruzalémské konzervatoři. Ve svých třiaosmdesáti letech se stěhuje ke svému synovi, který se mezitím stal světoznámým cellovým virtuosem, do Londýna. Tam žije dodnes. A stále hraje každý den na klavír.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Rybka Publishers

Ein Garten Eden inmitten der Holle , 2007

evask
03.03.2019 5 z 5

Hezké čtení o talentované, houževnaté a statečné ženě. Hodně na mě zapůsobilo, jak se náš stát po válce zachoval k těm nemnoha židům, kteří dokázali přežít a vrátili se domů. Německy mluvící židy čekal odsun do Německa. O útrapách v koncentrácích se toho napsalo spousta. Jak jsme se zachovali my, to se moc neprobírá.

Kryštofka
02.02.2019 5 z 5

Nad osobností Alice žasnu a tak krásného člověka je radost potkat aspoň v knize. Je opravdu inspirativní. Škoda, že takoví lidé byli z naší země vystrnaděni a nemohli se nám stát morálními vzory.

Sighisoara
10.10.2016 5 z 5

Krásná kniha a ještě krásnější paní ;-).

Smiragl
22.05.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, co jsem poslední dobou četla. Neskutečně poutavý příběh, který se odehrává v různých zemích a městech, krásné popisy hudby, spousta slavných osobností... Bylo to velmi zajímavé i poučné. Tuhle knížku doporučuju kudy chodím ;)

martunka
02.07.2015 5 z 5

Po přečtení mohu říct jediné, tato žena je příkladem člověka, který miloval život i přes všechna prikori. Krásná kniha.

MichelleS
05.04.2015 4 z 5

O paní Alici Herzové-Sommerové jsem četla už Století moudrosti a protože mne její osobnost velmi zaujala, pustila jsem se i do této knihy. Jsem ráda, že jsem četla obě dvě, v každé je něco navíc proti té druhé. V Rajské zahradě uprostřed pekla je mnohem více informací, také Alizina rodina a život v Praze i v Terezíně je zobrazen mnohem podrobněji. Moc se mi líbil popis Pro Alici osudových Chopinových etud a jejich spojení s osudy zajímavých a pro Alici více či méně blízkých lidí.

Kolaloka
20.01.2015 5 z 5

"člověk se nikdy nesmí naučit nenávidět!"
...
místy sice dost smutná ale krásná kniha o úžasné ženě s obdivuhodnou pílí, silou a láskou k lidem i k životu.
...
o krutosti němců - přesněji řečeno nacistů (i když i mezi nimi se našli dobří lidé) mluvíme běžně. je zajímavé (a smutné) dočíst se o "vyčůranosti", chamtivosti, udavačství a nenávisti vůči židům mnohých našich českých předků.

maryzka
17.05.2012 3 z 5

I když jsem ji četla tak se k ní musím vracet. Je to epocha jedněch dějin,,,,,,,,,,, předválečný život spokojený........válečný hrůza a utrpení....... poválečný rozhodování zda se vystěhovat do Palestíny či nikoliv.