Alfréd Bartoš (1916-1942) a jeho zápisník

Alfréd Bartoš (1916-1942) a jeho zápisník https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445777/mid_alfred-bartos-1916-1942-a-jeho-zapi-iWg-445777.png 4 1 1

Dosud nevydaná historická studie sezemického učitele a regionálního historika Karla Gottwalda (1934–1998) „Čs. parašutista kpt. Alfréd Bartoš“ mapující životní osudy tohoto hrdiny protinacistického odboje od jeho narození až do jeho příjezdu do Anglie v roce 1940. Na tuto část Bartošova životopisu navazuje analýza jeho zápisníku z roku 1940, často mylně zaměňovaného za tzv. červené desky údajně nalezené v Bartošově pardubickém úkrytu u manželů Krupkových roku 1942.... celý text

Tereza0107
29.04.2022 4 z 5

Publikace se mi celkem líbila. Je to dá se říci takový stručný přehled o tom, jaké bylo dětství, rodinné zázemí nebo finanční situace rodiny A. Bartoše. Popisuje jeho studijní úspěchy, motivaci k tomu, proč se dal k vojsku a velké množství jeho vojenských cest či kariérních postupů.
Po konci této popisné části navazuje část s obsahem Bartošova zápisníku, které tvoří z velké části adresy lidí z různých států. Dále si zde zapisuje své osobní myšlenky, oblíbené citáty, knihy, které přečetl a jeho názor na ně. Vyskytují se zde i nějaká politická jména, pár poznámek (nejspíše z výcviku), údaje s kontakty, u kterých by se měl hlásit po seskoku, atd. Ale nečekejte nějaké rozsáhlé vypisování - vše jsou to spíše hesla či útržkovité věty s občasnými vysvětlivkami pana Kotyka. Ale i tak mě brožurka bavila - je to takové pidi čtení, které vám zabere pár desítek minut.

Autoři knihy

Karel Gottwald