Alexandr Veliký 334-323 př. n. l. - Dobytí perské říše

Alexandr Veliký 334-323 př. n. l. - Dobytí perské říše https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/315358/bmid_alexandr-veliky-334-323-pr-n-l-doby-FMo-315358.PNG 4 4 2

Alexandr Veliký byl bezpochyby jedním z největších vojevůdců všech dob. John Warry, odborník na antické válečnictví, v této knize podrobně zkoumá nejdůležitejší bitvy Alexandrova tažení. Postupně analyzuje boje u Gráníku, Issu, Gaugamél, Hydaspu či složité obléhání Tyru. Tato pečlivá studie rovněž osvětluje makedonskou taktiku, zvláště pak spolupráci falangy těžkooděnců s rychlým jezdectvem. Pozornost je věnována i Alexandrovým vojákům a jejich perským nepřátelům, jejich výzbroji a výstroji. Kniha tak nabízí zajímavý pohled nejen na válečné činy Alexandrovy, ale i na život v jeho době.... celý text

Literatura faktu , Historie , Vojenství

Vydáno: , Amercom S.A.

Alexander 334-323 BC , 1991

tartan
11.12.2018 4 z 5

Na základný prehľad o Alexandrovi Veľkom a jeho slávnom ťažení proti Perzii i ďalej na východ viac ako postačujúce. Autor sa prirodzene sústreďuje na vojenskú stránku veci a na obmedzenom priestore adekvátne až vyčerpávajúco analyzuje i hodnotí priebeh jednotlivých bitiek i celého ťaženia. Nadnesené čísla starovekých historikov o počtoch armád i stratách v bitkách prakticky nie je možné overiť a všetky moderné odhady sú iba odhady. Na viacerých miestach to nakoniec autor aj sám priznáva, takže to, že ich reprodukuje, nepovažujem za výčitku, ktorá by mala znižovať hodnotu knihy. Tú naopak zvyšuje tradične skvelá obrazová príloha a perfektné mapky.

braunerova
30.03.2017 2 z 5

Publikace z nakladatelství Osprey přináší kromě krásných obrázků, fotek a map i vyvážený pohled na Alexandra a jeho tažení. Po odborné stránce už mě kniha tolik nenadchla. Autor uvádí dávno překonané názory antických autorů, například nadnesené počty perského vojska (Graník 110 000, Issos 600 000, Gaugamély 1 000 000). Něco jsem dal do zajímavostí.

"Když v roce 327 př.n.l. překročil Indus a vydal se za hranice Dáreiovy říše, jeho pohnutky k dalšímu tažení a dobývání už jednoduše nemohly být jiné než vášeň pro boj a dobývání samotné."

Persie válečnictví Alexandr Veliký starověké Řecko Makedonie

Autorovy knížky