Alex za zrcadlem

Alex za zrcadlem https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323270/bmid_alex-za-zrcadlem-ust-323270.jpg 5 7 4

Náš nesmírně složitý svět se překvapivě často řídí neočekávanými matematickými schématy. Alex Bellos, autor bestselleru Alexova dobrodružství v zemi čísel, se opět ujal role zábavného a současně trpělivého průvodce. Z abstraktního světa matematiky se tentokrát vrací do světa konkrétní každodenní zkušenosti. Na cestě matematickou krajinou potkáme trojúhelníky, rotace a mocninové zákony, ale i fraktály, kužele a křivky. Autor se s vámi podělí o výsledky své ankety, ve které hlasovalo 30 000 respondentů o nejoblíbenější číslo na světě. Seznámí vás s fascinujícím počítačovým programem zvaným Hra života i se záludnostmi matematické logiky a exponenciálního růstu. Najednou zjistíte, že jste nějakým nepochopitelným způsobem pochopili svět komplexních čísel. Tato kniha je o tom, co všechno byste na střední škole bývali rádi věděli o matematice, ale netušili jste, že se na to můžete zeptat.... celý text

Literatura naučná , Věda

Vydáno: , Dokořán

Alex Through the Looking Glass , 2014

bzucino
bzucino
16.04.2022 5 z 5

O matematice se tezce pisou popularni knihy. Je treba najit tema, ktere nevyzaduje mnoho skutecne matematiky. Je treba najit tema, ktere je zabavne. A je treba najit tema, ktere citatel jeste nezna. Myslim ze u tehle knihy se to podarilo.

kyssling
kyssling
30.09.2020 5 z 5

Skvěle napsáno (ne že bych tedy všemu rozuměl) , velmi mě bavily paradoxy typu : "Po 42 přehybech se náš papír dostane na Měsíc a po pouhých 92 dosáhne na konec pozorovatelného vesmíru." (strana 142). Exponenciální růst je zajímavý obzvlášť v dnešní těžké covidové době ...

ZuzziŠ
ZuzziŠ
05.05.2018 5 z 5

Nechci být natolik sebejistá, abych řekla, že kdyby mě Bellos učil matematiku, tak bych dneska již našla smysl života (v rovnicích).
Ale kdyby mě Bellos učil matematiku, pak bych určitě s ní a s čísly, tolik nebojovala.
A třeba bych četla knihy o matematice.

TheRaven
TheRaven
23.02.2017 4 z 5

Volné pokračování Alexových dobrodružství v zemi čísel, které už není tak abstraktní, ale snaží se více podchytit, jak se matematika promítá do našeho každodenního života. Bellos vysvětlí například to, jaká čísla máme rádi (a proč), či jak toho využívají marketingoví specialisté. Co jsou to imaginární čísla a proč byly matematici, již počítali se zápornými hodnotami, považování za pomýlené, a spoustu dalšího. Ve srovnání s předchozím titulem mi připadá, že ještě častěji zabrousíme do historie matematiky, což je rozhodně ku prospěchu věci. Každopádně výborná kniha, čtivá, srozumitelná, a přesto informačně opravdu velmi bohatá.