Devátý spolek

Devátý spolek https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449844/bmid_devaty-spolek-Owb-449844.jpg 4 424 126

Alex Sternová není zrovna typickou adeptkou pro studium na Yale. Právě naopak – bezcílně se potácí světem drog, ubíjejících zaměstnání a špatných rozhodnutí. Přesto dostane druhou šanci: stipendium na této prestižní univerzitě. V čem je háček? Během studia musí monitorovat podivnou činnost yaleovských tajných spolků, z nichž vzešli nejvlivnější lidé světa. Jenže brzy se ukáže, že jejich okultní aktivity jsou trochu silná káva i pro ty nejotrlejší…... celý text

Literatura světová Thrillery Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Ninth House , 2019

marianna7090
08.10.2023 5 z 5

To bolo neskutočné. Nečítavam ani horory a ani detektívky, ale toto stálo naozaj zato. Zvraty a napätie do poslednej kapitoly. Milujem to.
Plus, odporúčam čítať na jeseň. Má to svoje čaro.

Jane2016
07.10.2023 4 z 5

Devátý spolek, kniha od Leigh Bardugo, autorky světově známé fantasy Šest vran, která sklízí pozitivní recenze už celé roky. Bohužel, samotnou mě Šest vran vůbec nechytlo, ale věděla jsem, že autorka je talentovaná a zakořenilo se ve mně rozhodnutí, že si od ní rozhodně v budoucnu musím ještě něco přečíst!

A Devátý spolek byl skvělý. Napínavý, nevšední a skvěle se četl. Prostředí univerzity mě neskutečně bavilo a stejně tak hlavní postavy v příběhu, Alex se mi okamžitě dostala pod kůži a myslím, že tam zůstane ještě velmi dlouho. Opravdu se jedná o nevšední knihu, kterou doporučuji všem milovníkům fantasy. Sama přemýšlím, že si zkusím znovu přečíst Šest vran, protože myslím, že k Bardugo si pomalu ale jistě nacházím cestičku.

Na pokračování, tedy Bránu pekel jsem neskutečně zvědavá a doufám, že bude stejně tak skvělé jako Devátý spolek! Do čtení se pustím co nejdříve čili se můžete brzy těšit na recenzi!

SilvieB
05.10.2023 3 z 5

Od přečtení Šesti vran miluju Bardugo , miluju její styl psaní a to jak dokáže napsat postavy. Každá je vždy jedinečná a úplně vás pohltí tím jak jsou její postavy uvěřitelné a je jedno jestli to je hlavní postava, vedlejší postava nebo úplně bezvýznamná postava, která se v knize objeví třeba jen jednou. Její postavy jsou dokonale tím jak nejsou dokonalé, každá z nich má nejakou chybu na kráse nebo na charakteru a jednoduše vám přirostou k srdci.
U Devátého spolku to tak bohužel není a i když se mi nápad celkové líbil, jsem strašně zklamaná. Děj je vyprávěn dost chaoticky a je to trošku drsnější. Na někoho to může být too much (vraždy, krvavé rituály), za mě ok.
Alex Sternova se stane Dantem a musí dohlížet nad činostmi tajných spolků v Yale. Systém fungování magických spolků a dohled nad nimi autorka vysvětluje vlastně během celé knihy a popravdě pořád to moc nechápu. Až někdy v polovině knihy se začne pořádně něco dít. Alex se víc otevře a dozvíme se víc o jejím životě a o tom jak ji ovlivnilo to že vidí Šedé. Tyto pasáže kdy vzpomínala na své dětství se mi moc líbily a díky tomu jsem si k ní našla cestu a kniha mě začala trochu víc bavit. Potom společně s detektivem Turnerem vyšetřují vraždu mladé dívky a snaží se zjistit jestli to souvisí se spolky nebo ne a tahle "pátrací" část byla skvělá. A díky naprosto skvělému a nečekanému konci věřím, že druhý díl bude lepší.

Grohlinka
14.08.2023 4 z 5

Absolutně skvělé, zdaleka nejlepší kniha od Leigh Bardugo.

Co mě neskutečně nadchlo je zpracování New Havenu a Yaleovy univerzity, je vidět, že si s tím autorka dala velkou práci, protože všechny zákoutí a uličky korespondují s realitou, vše je ještě zpestřeno poznámkami a zajímavostmi ohledně architektury různých budov a památek, skvělá práce.

Charaktery jsou skvěle zpracovány, nejen hlavní postava Alex, která je uvěřitelná, ale i vedlejší postavy, které jsou zajímavé, snadno zapamatovatelné, skutečné. Sociální témata jsou zpracována s brutální upřímností člověka, který ví, jak probíhá život na americké univerzitě, až krutě odpovídají realitě.

Okultní prvky jsou zpracovány také s velikou péčí, kdy se setkáváme s různými praktikami, tvory, duchy, zaříkávadly v různých jazycích, citáty slavných, apod.

Tahle kniha je nejen pečlivě zpracována, ale také zajímavě, jsem ráda, že jsem s jejím čtením počkala, až do vydání druhého dílu, protože se na něj neskutečně těším.

,,Darlington ve všem usiloval o dokonalost, o velkolepost. Nevěděl, jak vzácný může být obyčejný život, jak snadno se dá odchýlit od průměru. Začneš vyspávat do poledne, vynecháš jednu hodinu, jeden den školy, přijdeš o jednu práci, pak o další, zapomeneš, jak dělají věci normální lidé. Přestaneš rozumět jazyku běžného života. A tak se nevědomky dostaneš do míst, odkud není návratu. Žiješ ve stavu, kdy ti země podkluzuje pod nohama, nemůžeš se dostat zpátky na pevnou půdu.

krevetinka
06.08.2023

Nedočteno na 47%. Nudné, zdlouhavé, chaotické.

Patro
09.07.2023 5 z 5

Opravdu dechberoucí kniha. Pustila jsem se do čtení očekávajíc další YA fantasy knihu, jako autorčinu sérii Griša.
Začátek je vskutku trošku zmatený, ale jakmile se čtenář zorientuje v prostředí, příběh začne být napínavý a překvapující.
Pro všechny hledající "dark academia" knihy, tahle je pro vás.

zsykorova
09.07.2023 5 z 5

Jízda od začátku až do konce. Líbilo se mi prostředí univerzity, spolky byly taky super, i když bych ocenila jejich větší představení. Velmi povedená kniha.

Iwets
02.07.2023 4 z 5

Oceňuji naprosto jiný příběh, než které autorka dala doposud dohromady. Jak už tu lidé zmiňují, ten začátek je trochu zmatečný a jednou jsem už knihu odložila, protože mě to otrávilo. Podruhé jsem jí vzala v lepší náladě a četla se mi dobře. Pro mě to byla taková duchařina s detektivkou dohromady a kupodivu to celkem fungovalo. Alex mě ve finále se svoji divností a sarkasmem bavila a jelikož to vidím o kousek výš než průměr, tak za mě zasloužené 4 hvězdy.

zazvorka
27.06.2023 5 z 5

Ze začátku jsem měla pocit, jako bych nastoupila do rozjetého vlaku. Potřebné informace čtenář dostává velmi pomalu. Rozčilovalo mě to, stále jsem čekala, kdy budu v obraze a pořádně se rozjede děj. Nakonec jsem tuto fázi úspěšně překonala. A nyní ji vidím jako výhodu - o knize jsem totiž v pauzách mezi čtením přemýšlela asi více, než kdybych vše hned dostala bez námahy pod nos. Příběh mne zaujal a moc ráda bych četla i dále. Ale obávám se, že přibude položka do smutného seznamu sérií, jejichž pokračování u nás nevyjde. Nicméně základní kriminální zápletka tohoto dílu byla vyřešena, vrah potrestán, takže jsem knihu zavřela spokojeně.

LexiS
12.06.2023 5 z 5

Tak kdybych nevěděla, že to napsala autorka, která vytvořila Grishaverse, tak ani nevěřím, že to psala stejná osoba.
A o to víc super ta kniha je! Jasně hned první kapitolu jsem zůstala zírat, jakože pro boha, co se to tam vůbec děje?!
Když si člověk zvykne na fungování magie a to, že je tam vlastně možné úplně všechno, tak je to nakonec úplně brutálně (doslova) dokonalá jízda.
Střídání pohledů Alex a Darlingtona plus střídání minulosti s přítomností? Myslím, že jen málo který autor by byl schopný to napsat, aby to fungovalo tak dobře, jako tady.
Postavy a jejich vývoj perfektní, atmosféra skvělá, čtivé. Kolikrát jsem měla problém, že první díly jejích sérií byly ze začátku utahané. Tady tomu tak vůbec není. A těch zvratů je tam požehnaně. No já nemůžu jinak, než prostě říct 5 z 5.
Těším se na druhý díl a jsem moc ráda, že autorka na chvíli opustila Grishaverse.

VA_Krtek
29.04.2023 5 z 5

Autorka potvrzuje, že umí i mimo grishaverse. Mě chvilku trvalo, než jsem se do toho začetl, ale pak mi to přišlo geniální.

LenkaPet
13.03.2023 3 z 5

Spisovatelku mám ráda, ale u této knihy jsem se doslova trápila. Ani nevím jak to pořádně popsat ... zdlouhavé. Přitom nápad zajímavý. Myslela jsem, že je to pouze jeden díl, jedna kniha, takže ten pro mě nedostačující konec odpouštím a pokračování by mě zajímalo, protože Dennyho mám ráda.

slepÝVoko
07.02.2023 5 z 5

Kniha byla příjemné překvapení, četla jsem s chudí jak dlouho ne. Příběh Alex byl uvěřitelný se všemi detaily, ač to byla vyloženě duchařina. Holka co se plácá v životě s průsery a všechno táhne za sebou jako kotvu se četlo lépe než všechny ty momentálně oblíbené šedé hrdinky plné odvahy a dosažení něčeho jako cíle. Prostředí školy se k tomu ději hodilo, plno špatných rozhodnutí mladých lidí a využívání staršími za vlastní prosperitu.
Nemám co vytknout. Těším se na další díl a doufám, že mě pohltí stejně jako první :)

JaAnička
28.12.2022 4 z 5

Ano, je to pro strarší čtenáře, ano, je to duchařina, ano, je z vysoké školy (ačkoli je tam ta univerzita vlastně úplně zbytečná - respektive - je to prostě americká vysoká, takže se nechodí do školy, ale žije se spíše spolky, v tomto případě temnými), ano, je tam otevřenější erotika, a ano, je to hodně děsivé (rozhodně z toho chodí mráz po zádech), je to temné, chvílemi hodně nepříjemné a dechberoucí.
Je pravdou, že kniha je z počátku hodně matoucí, během pár stran se čtenář dozvídá až moc informací a ROZHODNĚ na nás explicitně vrhne všechno (včetně otevřené sexuality, drog, alkoholu, vulgarismů a podobně).
Zobrazuje nám dva protipóly, temný život bohatých, kteří mohou mít všechno, ale i katastrofální situaci chudých a závislých, kteří nemají nic. Je to urban fantasy a je přesně tak zvrácená, jak má být.
Kniha není vyprávěna lineárně, ale střípky z minulosti se nám odhalují postupně ale i na přeskáčku. Leigh nás tak drží v napětí a čtenář do poslední chvíle neví, co se vlastně stalo.

Btw: Alex je úžasně sarkastická osoba, její život rozhodně není, nebyl a nebude jednoduchý. Musí se popasovat s věcmi, o kterých se normálním lidem nemůže ani zdát. A všechno zvládá s neskutečným nasazením. A pak je tu srdíčko Darlington, sladký, dokonalý, bohatý a perfektní kluk, kterého všichni milují, jeho život je dokonalý...nebo snad ne?

Kniha je úplně něco jiného než dosavadní autorčina tvorba, oceňuji snahu vnořit se do jiných literárních vod, a ačkoli je spousta lidí z této změny nešťastná, mně to nevadí. Mám ráda, když autoři experimentují s tvorbou a nedrží se pořád stejného tématu.

Laf
04.12.2022 4 z 5

Kniha mne překvapila. Podle anotace jsem od knihy čekala něco jiného. Avšak po té, co jsem se do knihy začetla a začala se v příběhu konečně orientovat, jsem dostala zajímavě vykreslený svět ovládaný magií, kde intriky číhají na každém rohu a mnoho tajemství je zameteno pod kobercem. Je to velmi čtivě napsané, takže mne hned kniha vtáhla pokaždé, když jsem ji otevřela. Za přečtení to stojí :)

Šárka_D
24.11.2022 5 z 5

Tohle bylo TAK dobrý! Dark academia ve své nejčistší podobě, možná ještě víc, než si ti, kdo označení žánru vymysleli, vůbec dokázali představit. Univerzitní prostředí? Pecka. Postavy? Uvěřitelné a své. Duchové, tajné spolky, zaklínadla a krvavé oběti? Můj bože, kdy bude další díl?

veverrka11
19.10.2022 4 z 5

Alex Sternová na Yaleu začíná znovu a snaží se hodit minulost za hlavu. Povede se jí to, když k tomu má ještě kontrolovat činnosti tajných spolků, řešit zmizení svého mentora a vraždu k tomu?
Knížka je z počátku (dobře, tak polovinu) zmatená a těžko se v ní orientuje. Téměř každá kapitola se odehrává v jiném časovém období, což je naštěstí označené, ale orientaci v ději to moc nepomáhá. Co se knížce ale nemůže upřít je čtivost. Neskutečně mě vtáhla do děje, nechtělo se mi ji odkládat a pořád jsem musela přemýšlet, jak se to bude vyvíjet dál.
Alex má za sebou neskutečnou proměnu charakteru. Navíc má smysl pro humor i sarkasmus a zvládá používat mozek k jeho správnému účelu. Co se mi ale nejeví tolik reálně je její výdrž, zejména pokud je zraněná. Mojí nejoblíbenější postavou je ale Darlington, i když ho v knize nebylo moc. Jde o takového Mirka Dušína, který se za své nedostatky téměř stydí, ale přesto je ochotný si pustit Alex k tělu, ačkoli nemohou být rozdílnější.
Malé bezvýznamné plus si u mě kniha vysloužila za to, že jsem nedokázala odhadnout, kdo za tím vším stojí.

Sixtinka144
17.10.2022 5 z 5

Tahle kniha je opravdu něco jiného než autorčiny předešlé knihy. Celým příběhem se táhne temná atmosféra, ze které vás občas až mrazí. Ze začátku jsem byla lehce zmatená a dělalo mi problém se zorientovat a začíst, ale po pár kapitolách to šlo samo. Autorka vykreslila další úžasný svět, který je tentokrát ale opravdu zvrhlý a drsný. Hlavní hrdinka není úplně kladná postava, což mám ráda. I když má speciální schopnosti, stejně s ní nikdo nejedná jako s "vyvolenou" jak to tak v některých knihách bývá. Je zde hodně sakrasmu který miluju, takže to jsou další plusové body. Určitě knihu doporučuji minimálně 15+ (ideálně 18+, ale i já sama četla takové knihy, když jsem byla mladší :D)., protože je zde opravdu do detailu popsané násilí všeho druhu. Za mě je to zase něco originálního a určitě se chystám na další autorky knihy.

Fidorr
12.10.2022 3 z 5

Po přečtení Šesti vran a Prohnilého města, nešlo jinak než číst další autorčin počin a musím říct, že z předchozího nadšení, přišlo zklamání. Téma jako takové velmi zajímavé, ale dějově hrozná chaotická nuda. Děj se táhl, spousta věcí mi přišla omílána pořád dokola a akce velice žádná až na pár světlých momentů. Přišlo mi to buď velká porce najednou v krátkosti, nebo nic. Začal mě bavit až závěr knihy který měl spád a byl v jedné časové lince (konečně), samotné rozuzlení pro mě bylo dost překvapivé a to mě možná bude lákat ke druhému dílu. Co s tím chlapem teda je mě pravděpodobně donutí :D Zkrátka a dobře jsem se nejspíš nabažil v Prohnilém městě a čekal víc. 3*

roso.mak
10.10.2022 4 z 5

Bezva kniha. Nebojte se do ní pustit, i když je součástí série. Příběh je uzavřený.

Svět je zajímavě vybudovaný, i když postavy lehce skřípou. Alex je tam mermomocí prosazována jako zlobivé děvče se špatnou minulostí, přitom je pravda jenom to druhé. Její mentor je zase nepravděpodobný charakter viktoriánského gentlemana zakutého v pospubertálním těle. Autorka viditelně chtěla mít zajímavé postavy a příliš tlačí na pilu. Trochu mě to tam rušilo.

Přesto však je fakt, že jsem knihu přečetla s chutí a ráda se pustím do dalších dílů.