Devátý spolek

Alex Sternová není zrovna typickou adeptkou pro studium na Yale. Právě naopak – bezcílně se potácí světem drog, ubíjejících zaměstnání a špatných rozhodnutí. Přesto dostane druhou šanci: stipendium na této prestižní univerzitě. V čem je háček? Během studia musí monitorovat podivnou činnost yaleovských tajných spolků, z nichž vzešli nejvlivnější lidé světa. Jenže brzy se ukáže, že jejich okultní aktivity jsou trochu silná káva i pro ty nejotrlejší…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449844/big_devaty-spolek-Owb-449844.jpg 4.2211

Alex Sternová 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Ninth House, 2019

Kniha Devátý spolek

MonaR0se
18. listopadu

Deviaty spolok ma chytil od prvej strany. Autorka sa s úvodom vôbec nekašľala, vhodila ma do stredu diania a vychŕlila na mňa množstvo informácií o fungovaní okultných spolkov a temných a fascinujúcich magických rituáloch, ktoré praktikujú. Nebudem klamať, spočiatku bolo ťažké sa v príbehu zorientovať, no stačilo pár strán navyše a kniha ma vtiahla a nepustila až do samotného konca.

V príbehu sa strieda prítomnosť s minulosťou, pričom prítomnosť sledujeme z pohľadu badass (tak trochu anti) hrdinky Alex a minulosť sledujeme z pohľadu charizmatického Darlingtona, ktorý sa v prítomnosti neobjavuje. Obe dejové línie boli rovnako skvelé a atmosfericky úplne dokonalé. Vyzdvihnúť musím aj detektívnu linku, ktorá síce bola z hľadiska hlavného páchateľa predvídateľná, no napriek tomu prekvapila aj šokovala zároveň.

K tomu všetkému si pridajte autentické univerzitné prostredie, netypickú hlavnú hrdinku, ktorá sa s ničím nesere a témy ako sexuálne zneužívanie a znásilnenie, drogová závislosť, explicitné násilie a vraždy a to všetko v temnom magickom prevedení. No neznie to ako dokonalá atmosferická lahôdka pre DOSPELÝCH čitateľov? Pre mňa určite!

nela3812
15. listopadu

Tohle bylo moje první setkání s autorkou a přiznávám, že jsem měla skutečně velká očekávání, která nebyla zcela naplněna. Na základě varování jsem v první řadě čekala dost drastický příběh – to se nekonalo. Také jsem očekávala napětí – nekonalo se. Nicméně musím přiznat, že autorka píše velmi čtivě, a i když mi tam tyto faktory chyběly, tak jsem si knihu užila.

Orientaci v prostředí velmi usnadní mapa na prvních stránkách, která se skutečně povedla. Nebýt mapy, byla bych v prostoru děje úplně ztracená, protože budov je tam opravdu plno!

Velmi mě zaujala také volba hlavní hrdinky knihy, která není typickou vyvolenou. Za sebou má skutečně temnou minulost a před sebou pravděpodobně ještě temnější budoucnost. Její smýšlení i chování mi bylo sympatické. A kromě ní jsem si oblíbila i vedlejší postavy. Už se moc těším na vývoj těchto postav v dalších dílech série, které se snad brzy dočkáme.

Od samotné zápletky jsem očekávala mnohem více a více jak 2/3 knihy jsem měla pocit, že se v tomto směru neděje vůbec nic. Každopádně i přesto mě autorka u knihy svým stylem psaná dokázala udržet a já jí za pouhé 3 odpoledne zcela přečetla. Za mě je to tedy 4/5 a moc doporučuji.

DeathHarmony

Přiznám se, že jsem se té knihy trošku bála neměla jsem moc velké očekávání. Četla jsem od autorky jiné knihy, což mi dodalo odvahy, ale byla tam nejistota už jen proto, že jde o úplně nové prostředí, postavy, fungování věcí atd.
Nakonec mě kniha mile překvapila. Během chvíle jsem ji měla přečtenou a rozhodně nemůžu říci, že bych si tu jízdu neužila.
Prostředí bylo zajímavé, originální a tajemné. S postavami se člověk nenudil z mnoha důvodů. A děj? Jednoduše napínavé! Stále člověk doufal, že se odhalí nový kousek skládačky, že se dozví nějakou novou klíčovou informaci.
Moc jsem si oblíbila celý nápad té knihy a určitě doufám v pokračování, poněvadž takto otevřený konec mě nenechá klidně spát. Moc doporučuji pro milovníky detektivek, temného fantasy a stylu psaní, kdy se toho autorka nebojí a dostanete věci narovinu.

ydnac

Moje oblíbené čtení jsou fantasy a detektivky a v této knize se mi dostalo obojího :-)
Alex Sternová dostává díky své schopnosti vidět duchy nabídku pracovat a studovat na univerzitě Yale .
Jejím úkolem je dohlížet na činnost 8 spolků, které praktikují různé druhy magie a nejen to.
Prioritou se stane vyřešení vraždy dívky, která nepochází z kolejí.
K tomu ještě zmizel její mentor Darlington a duchové, kteří nemají být celkem nebezpeční (za jistých okolností) se mohou Alex dotknout a napadnout ji.
Autorka opět nezklamala, kniha mě moc bavila.
Prostředí univerzity a elitářských spolků přidávalo knize tajemný nádech.
Těším se na další díl :-)

tessalovesbooks

Páni! Věděla jsem, že je Leigh Bardugo dobrá spisovatelka, ale že je až tak skvělá, to mi ukázal až Devátý spolek! Nejdříve bych chtěla upozornit, že tahle knížka rozhodně není pro slabé povahy - i na stránkách Albatros Media najdete označení 18+, takže pokud víte, že se vám z některých témat nedělá úplně dobře, radši si nejprve dobře rozmyslete, zda se do knihy pustit. Najdete zde totiž duševní, fyzické a sexuální zneužívání, závislost na drogách, předávkování, sebepoškozování, sebevraždy a spoustu dalších takovýchto poměrně drsných věcí.

Asi první polovina knihy byla taková pomalejší - seznamovali jsme se spíše s celým světem a s jeho historií a rozhodně nečekejte na každé straně hned akci, jak je u autorky zvykem. Celkem matoucí bylo i časté skákání v čase a střídání vypravěčů, ale když se jednou zorientujete, nelze se od knihy odtrhnout. V druhé polovině knížka nabrala spád, ukazovalo se, že ne všechno bylo tak, jak se na první pohled zdálo a musím říct, že na mě opravdu udělalo dojem, jak bylo vše propracované do toho nejmenšího detailu.

Co mě na Devátém spolku hodně bavilo, byl celý ten svět - propojení fantasy s prostředím univerzity Yale mi přišlo jako vážně super nápad. Navíc bylo vidět, že žánr detektivky autorce opravdu sedl. Taky musím vyzdvihnout hlavní hrdinku, Alex, která ačkoliv to neměla v životě vůbec jednoduché, tak se jí to autorka se nebála zavařit ještě víc a zkoušet, kam až je Alex pro některé věci ochotná zajít. Konec byl za mě opravdu povedený, jenom jsem u něj valila oči, protože jsem absolutně nečekala to, co se tam událo a jsem zvědavá na další díl.

4,5⭐/5⭐ Jako začátek série opravdu dobrý a pokud chcete nějakou pořádnou temnou fantasy, určitě doporučuji.

Za knihu děkuji Albatros Media

sinflowera

Podle mě zatím autorčina nejlepší kniha.

stgeorge

Do knihy jsem se zpočátku nemohl začíst, vadilo mi časté střídání dějových a časových linií. Když už jsem to málem vzdal, tak se děj rozjel a kniha mne začala bavit.
Za mne asi nejlepší spisovatelčin počin. Už se těším na pokračování.

dianaxn

Asi u každé recenze na tuhle knihu jsem viděla, že má být první polovina knihy nudná, ale mě překvapivě bavila. Sice to ze začátku bylo messy, protože mi trvalo, než jsem pochopila, že to má 2 časové linie – současnost (z pohledu Alex) a minulý podzim (z pohledu Darlingtona), ale nezdálo se mi to nudný.

Alex a Darlington (který mi připomínal Darklinga, hlavně svým jménem) jsou skvělí hlavní protagonisti, a oba jsem si je oblíbila.

Líbilo se mi prostředí a téma dark academia pro mě bylo celkem new, protože knihy tohohle typu moc nečtu. Další věc, kterou cením, je worldbuilding a systém magie – první polovina byla hlavně o tom, a přestože to bylo někdy matoucí a ztrácela jsem se, tak je to originální.

Teď je tady hlavní důvod, proč jsem tomu nedala vyšší hodnocení i přes všechny tyhle pozitiva, a to je styl psaní, jelikož mi z nějakého důvodu autorčin styl psaní nikdy nesedne (možná kromě Griši)

Jinak to bylo celkem slow paced, protože když se na to dívám zpětně, tak se toho moc nestalo, ale i tak se mi to líbilo a přečtu si pokračování, až vyjde, jenom ten geniální cliffhanger je dostatečný důvod.