Terapie

Terapie https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29265/bmid_terapie-LGG-29265.jpg 4 49 3

Alex Delaware série

Byla to taková poklidná ulička na svazích Los Angeles..., dokud náhodný kolemjdoucí nezahlédl v zaparkovaném voze zmasakrované mrtvoly mladých milenců. Vyšetřování se dostává do rukou detektiva Mila Sturgise, kterému je po obhlídce místa činu jasné, že bestiální útok musí mít na svědomí naprostý psychopat a že k jeho odhalení bude zapotřebí víc než jen standardní policejní procedury. „Zase jednou jsme zabrousili do tvých vod,“ oznámí do telefonu svému příteli, policejnímu psychologovi Alexu Delawareovi, když ho přivolává ke spolupráci. Totožnost mrtvé ženy zůstává neznámá, ale jejího partnera se Milovi brzy podaří identifikovat: je jím Gavin Quick, muž s pochybnou minulostí, který se snažil zbavit černých můr v ordinaci psychoterapeuta. Delaware se okamžitě vypraví za Quickovou psycholožkou v naději, že získá cenné informace, ale tvrdě narazí – ta dáma má ve své kartotéce řadu významných osobností a urputně hájí jejich soukromí, ať už jsou živí nebo mrtví. Alexovi tak nezbývá než se pracně brodit špínou posledních Quickových dní, aby došel k závěru, že to, co se zprvu mohlo jevit jako naprosté šílenství, je ve skutečnosti chladnokrevně provedený čin…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Domino

Therapy , 2004

monika0356
02.06.2018 5 z 5

Tohohle autora já prostě můžu, opět žádné zklamání :) jen jsem se teda občas ztrácela v tom kdo je kdo :)

Eidalon
04.06.2014 3 z 5

Musím říci, že dle mého názoru představuje Jonathan Kellerman absolutní špičku mezi autory psychologických trillerů. Tak, jak si vybudovala svou pověst severská dílka detektivního žánru, je Kellerman jedničkou právě v oblasti detektivní literatury se specializací na psychologii pachatele a jeho chování.

V jeho knížkách vystupují hned dva hlavní hrdinové – detektiv Milo Sturgis a jeho velmi blízký přítel psycholog Alex Deleware. Knihy na mne působí více reálně a ze života, lépe, než mnohdy již až příliš překombinované příběhy pana Nesba, Olsena a dalších. Každopádně je to trochu jiné čtení, ale opět s visačkou vysoké kvality.

Oba dva hlavní hrdinové se v knihách, které již překročily polovinu druhé desítky, časově vyvíjejí, prožívají své životní výhry i prohry, ale v každém z románů řeší zapeklité příběhy, které mají kořeny ukryté hluboko v lidským myslích a jednotlivých lidských osudech.

Terapie je dalším příběhem, kde se hned zkraje oba dva aktéři dostávají do akce. Vražda dvou mladých lidí se ze začátku jeví jako dílo psychopata, který se mstí za svůj handicap, později se však ukazuje, že vše má úplně jiný podtext.

S postupně probíhajícím vyšetřováním se rozkrývá minulost a objevují pravdy, které se na povrchu jeví ve zcela jiném světě. A jak již to bývá, za pozadím vraždy se sexuálním podtextem se nakonec skrývají velké peníze, vliv a moc a zneužívání státních grantů v soukromý prospěch.

Autor zde apeluje na téma, které není neznámé ani čtenářům u nás, vždyť zneužívání nejrůznějších dotací u nás konkrétně z EU, to je téma stále živé.

Terapie Vás ze začátku rychle vtáhne do děje a rozběhne všechny nitky vyšetřování, v půlce knihy se ale děj trochu zasekne a chvílemi Vás nutí určité pasáže přeskakovat, závěr je již jen logickým vyústěním všech faktů, ale nic překvapivého a dechberoucího se již neuděje.

Kniha patří ke slušným počinům, má blížeji k reálnému životu, tím pádem se v dnešním světě překombinovaných detektivních témat stává maličko méně atraktivní, neb v tomto srovnání patří jen k průměrným.

Odmyslíme-li si ale ony detektivní pecky, je to stále slušné čtení za lepší tři hvězdičky.

A pokud máte rádi psychologické podtexty detektivních příběhů, je to kniha, která Vás určitě osloví . . .

sheylka
30.08.2011 3 z 5

Každý mi doporučoval knihy od tohoto autora, ovšem jako svoji první, jsem si nejspíš vybrala špatně. Od Terapie jsem čekala mnohem víc, zpočátku to vypadalo víc než dobře, ovšem kniha mi přišla jako nedokončená, sice se (skoro) všechno vyřešilo, ale stejně to na mě nepřestane působit dojmem, že by měla mít ještě pokračování. Tři hvězdičky snad jen za duo Milo Sturgis a Alex Delaware. Zpočátku se člověk pomalu ani neorientoval v postavách a přemýšlel, kdo je asi vrah, ovšem později, až to bylo patrné, tak to byla jedna velká nuda, žádný moment překvapení nebo nečekaná zápletka...

Jonathan Kellerman
americká, 1949