Alenka v říši kvant

Alenka v říši kvant https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39233/alenka-v-risi-kvant-39233.jpg 4 25 4

Podtitul: Alegorie kvantové fyziky Originální kniha, jejíž autor ve šlépějích George Gamowa a jeho pana Tompkinse zavádí čtenáře do podivuhodné říše kvant. Průvodcem je mu Alenka, která se do kvantové říše dostává po přečtení Carrollovy Alenky v říši divů, nikoli však králičí norou, ale televizní obrazovkou. Vede čtenáře na taková místa, jako je Heisenbergova banka, Fermiho-Boseho institut či Rutherfordův hrad apod., a seznamuje ho s fundamentálními aspekty kvantové teorie a s mnoha překvapujícími podivnostmi světa kvant, například s Pauliho principem, principem neurčitosti, s obrovským bohatstvím elementárních částic či s různými interpretacemi kvantové mechaniky. Půvabnou a srozumitelně napsanou knihu, která široké čtenářské veřejnosti předkládá nejnovější poznatky vědy, doprovázejí autorovy výstižné ilustrace.... celý text

Literatura naučná Věda
Vydáno: , Paseka

Alice in Quantumland , 1995

alef
16.02.2018 4 z 5

„Alenka okouzleně sledovala, jak se z počátečního chaosu rodí rozeznatelné tvary ... „To je úžasné!,“ vykřikla, „jak jste to dokázali?“

Je to docela jednoduché, spolu s Alenkou jste se právě dostali do kraje za zrcadlem, do podivuhodné říše kvant, kde to ovšem tak jako u nás vůbec nechodí, tady si nemůžete určovat, kam, co přijde, ... tady máte pouze šanci určit pravděpodobnost, s jakou se do toho kterého místa dostanete ... takže si dobře pamatujte, čím méně možností může se stát prakticky cokoliv ... žádný uspořádaný tvar nevytvoříte ... zato, když jich bude hodně, to je jiná ... zjistíte, že vše je jen tam, kde je nenulová pravděpodobnost to najít, a že čím je větší pravděpodobnost výskytu na daném místě, tím je pravděpodobnější, že přesně tam, vše bude krásně fungovat a vám se podaří vytvořit přesně to, co jste měli v úmyslu :-).

Kvantový svět podaný touhle light formou mě bavil :-) ... kde jinde byste taky zahlédli nával rádobyčástic :-) ... nebo jinak, virtuálních částic, čekajících na svou energetickou půjčku ... nebo jinak, částic, čekajících na svou podmínku pro život :-) ... tuhle půjčku dostanete, kde jinde, než v energetické bance, ovšem doporučuji podmínky řádně prostudovat ... to aby se Vám pak nestalo něco podobného jako nejmenovanému páru částic, který měl tak velkou klidovou hmotnost, že si musel vzít tak velkou energetickou půjčku, že ji musel vrátit ještě dřív, než se vůbec dostal od okénka ... njn podmínky života částic krátkého dosahu, to není nic pro nás :-) ... ale alespoň jste se seznámili s tou jedinou, pravou měnou v kvantovém světě ... s energií ... a s tím nejzákladnějším pravidlem v tomhle světě ... čím víc ji máte, tím víc jste schopni ovlivňovat jiné systémy ... všechno tu závisí na energii ... i zlaté pravidlo, kterým, když se budete v kvantovém světě řídit, budete se mít dobře ... tady si žádné diety neužijete, protože ... tady platí: „Hmotnost je energie. Energie je hmotnost.“ ... takže, čím větší hmotnost ... tím můžete žít, jak dlouho se vám zlíbí :-) ... a protože každé pravidlo má i své výjimky, tak i tady narazíte na částice, které se něčím takovým vůbec nezabývají a žijí si svým bohémským životem ... o svou klidovou hmotnost se vůbec nestarají a využívají, co se dá ... tedy i jen nepatrné množství energie ... seznamte se, právě jste potkali fotony ... a když se spolu s Alenkou odvážíte dál ... objevíte další a další taje a záhady kvantového světa ... poznáte zpět v čase se pohybující pozitrony ... objevíte halu se sochami význačných částic :-) ... a taky ještě další zásadní zásadu kvantového světa: „Co je zakázáno, musí se uskutečnit hodně rychle“ ... to jen aby jste věděli k čemu slouží urychlovače částic :-) ... jo a pozor na sněhové bouře ... jsou dost urputné ... a když skončí, jediné co uvidíte je jak poletuji vzduchem drobné útržky "roztrhané neúspěšné žádosti o grant“ :-) ... a hlavně nezapomeňte, před zaklapnutím poslední stránky ... rychle vyskočit z Alenčina světa a vrátit se ... sem mezi nás, obyčejné nic netušící pozemšťany :-) ...

... snad se Vám podaří v mysli si odnést s sebou něco z tohoto zajímavě prapodivného originálního kvantového světa, kam jste byli pozváni jako nezávislý pozorovatel :-).

Denika
16.07.2016 4 z 5

Fajn způsob, jak podat dost složitou věc širší veřejnosti. I přesto jsem se v knize občas ztrácela a některé pasáže musela číst opakovaně.
Kvantový svět je neskutečný, nádherný a především - lidským rozumem neuchopitelný. :)

Pablo Kral
17.05.2016 4 z 5

Dílo Lewise Carrolla znám a vážím si jej. Avšak v den, kdy jsem rozečetl tuto knihu, se ze mne stal pravověrný fanoušek Alenky a jejích dobrodružství. Byl jsem přirozeně zvědavý jak si s paletou Carrollových úchvatných nápadů poradí autor této knihy. V žádném případě jsem nebyl zklamán.Kvantová mechanika tak zábavná. Kvantová mechanika tak půvabná. Kvantová machanika tak krásná. Kvantová mechanika tak pochopitelná…? Ale moment – něco tu nesedí…! Kdo si vlastně kdy mohl dovolit říci, že jí rozumí? Ale ano! Vždyt jde jen o to nějak nenásilně a zábavnou formou ji čtenářům přiblížit. Nejsem fyzik ani pohádkář, ale myslím, že propojení pohádky a fyziky asi nebylo přímo autorovým vynálezem, rozhodně však záměrem. Spíš mi přijde, že si autor počíhal na příběh, který v něm pomalu uzrál, a pak jej nabídl dychtivému oku čtenáře. Alenka v každém případě zabodovala. Já jsem se bavil. 4*

Samik11
02.09.2012 5 z 5

Výborná alegorie toho co se děje v mikrosvětě, kde může vznikat a zanikat energie z ničeho nebo kde pokud to párkrát zkusíme proskočíme dveřmi. Věda to samozřejmě není, ale seznámit veřejnost s interakcemi a základními principy takto není vůbec špatné. Knížka navíc obsahuje rámečky, kde je myšlenka shrnuta a napsána trošku sofistikovaněji.

Autorovy knížky

Robert Gilmore
britská, 1941
2007  87%Alenka v říši kvant

Kniha Alenka v říši kvant je v