Alenka v kraji divů… a za zrcadlem

Alenka v kraji divů… a za zrcadlem https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9864/bmid_alenka-v-kraji-divu-a-za-zrcadlem-HT5-9864.png 4 1217 218

Obsahuje Alenka v kraji divů, Za zrcadlem a s čím se tam Alenka setkala. Alenka v říši divů je dílo anglického matematika a logika Lewise Carrolla, který ji údajně napsal pro malou holčičku Alici Liddellovou. Dílu se dostalo vědecké interpretace a bylo označeno za mimořádné. Sama hlavní postava, neustále ohromená Alenka v bezděčných reakcích na imaginativní svět plný podivuhodných věcí a událostí, Carrollův um logicky svázat absurdum světa v celé šíři a líčená přirozenost i znalost dětského chování, zaručili dílu světové uznání a přerod v klasiku.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Levné knihy

Alice's Adventures in Wonderland - Through the Looking-Glass , 1865

kristynka8396
21.08.2016 3 z 5

Totální šílenost :D zajímalo by mě na čem autor frčel, protože to musel být dobrý matroš :) kniha mě díky bláznivým dialogům moc nebavila, opět výběr do výzvy. Filmy mě bavily více, ale to se u tohohle nedá už vůbec srovnávat, protože byly naprosto o jiné Alence a jiné příběhy :)

stopni
11.08.2016 3 z 5

Příběh Alenky a jejích dobrodružství je velice pěkně promyšlen a vylíčen, i přesto tuto knihu za vyloženě typickou literaturu pro děti nepovažuji.... :-) V postavách vykreslených při Alenčině putování se čtenáři odkrývají další asociace a výrazné potlačení dějové linie činí knihu "neatraktivní" pro dětského čtenáře (ovšem v případě adaptace pro malé čtenáře tomu tak není).... Jako dospělý čtenáři ji ale hodnotím kladně....

Aredhelka
02.08.2016 4 z 5

Kdo by neznal Alenku? :) :) skvělá a zábavná kniha :) !

StefFišerová
28.07.2016 4 z 5

Musím se přiznat, že přečíst Alenku, mi trvalo poněkud déle než jsem předpokládala... Ale stálo to za to. Jako velká fanynka filmu od Tima Burtona, jsem chtěla vědět, jak moc se film držel předlohy. Opravdu jsem nečekala, že knížka je vlastně úplně jiná. Alenčin příběh je tak zamotaný, mile nesmyslný a dokonale snový. Těšila jsem se na Kloboučníka, který mě nakonec trochu zklamal. Ovšem můj druhý oblíbenec, Šklíba...ta je prostě perfektní.

Radííí
16.07.2016 4 z 5

Skvělá kniha... Jednotlivé "nesmyslné" příběhy jsou vtipné. :)

HannaFuchs
15.06.2016 4 z 5

Alenku v říši divů jsem si chtěla vždycky přečíst, tak jsem si půjčila knihu z knihovny. Dlouho jsem ji měla půjčenou a když mě knihovnice upozornila, že bych ji měla rychle vrátit, konečně jsem si ji přečetla. Měla jsem ji přečtenou za jediný den a ničeho nelituju. Obrovská fantazie Alenky je fascinující. Nikdy by mě nic takového nenapadlo, třeba hrát kroket pomocí ježků a plameňáků.
Myslím si, že knížku mohou číst jak děti tak dospělí.

ziriant
06.06.2016 4 z 5

Jsem potrhlík a jsem na to pyšná! Ať už Carrol při psaní příběhu na "něčem jel" nebo ne, Alenku mám ráda celou, se všemi smysly v nesmyslu, se všemi skrytými hrátkami se slovy, které dokáží potěšit vnímavého čtenáře, se všemi neologismy (báseň o Tlachapoudovi prostě úžasná) a sněním. A myslím, že ji dokážu ocenit tím více, že jsem dospělá. Dospělá s touhou a vzpomínkou na dětskou imaginaci. Jen by podle mě nebylo špatné knihu rozšířit - nyní už tedy taková připomínka pozbývá významu, ale přece jen by mě příběh potěšil více, kdyby byl obsáhlejší, zvláště s rozšířenou úvodní částí, která by čtenáře více uvedla do toho správného rozpoložení. Jinak za mě Alenka jednoznačně ANO v jakémkoli věku.

PavelKrnak
30.04.2016 4 z 5

Lewis Carrol byl nepochybně zajímavou osobností se složitou myslí. Vlastně pochybuji nad tím, že to byl neurotypik.
Osobně mám velkou fantazii, avšak rozumím lidem, kteří nemají nejmenší ponětí o tom co se s Alenkou odehrává, o co v příběhu jde a hlavně, co je obsahem dialogů mezi postavami.
Kniha by se dala popsat jako potrhlá, avšak do absolutního nesmyslu má daleko. Ostatně, logika reality se v našich snech a dětských představách zřídka uplatňuje a Lewis zkrátka popustil uzdu své hravé představivosti.
Dětem se, myslím, líbí i to, že Alenka se občas chová trochu jako "spratek" - vzpouzí se a dohaduje.
Trochu mě mrzí, že jsem knihu četl až v dospělosti. Mám za to, že může úžasně pomoci rozvíjení dětské fantazie a snad i zesílit jejich prožívání světa, který je kouzelný - stačí jen tak na něj pohlížet.
Knížka je to bláznivá a roztodivná, ale hravá, čistá a upřímná. Obsahuje mnoho zábavných prvků, včetně jazykových hříček, hádanek, básniček, a tak podobně.
Na konci první knihy nám autor v podstatě naznačuje, že dětství je pouhým snem, z něhož bychom se měli vzbudit. Zároveň nám, čtenářům, však posílá i další zprávu: I ve zralém věku si uchovat z dětství prosté vroucí srdce.

applause
22.04.2016 3 z 5

Já jsem si tuhle knihu vzala dobrovolně jako prezentaci do dětské literatury. Myslela jsem si, že příběh Alenky v říši divů moc dobře znám, ale nevěděla jsem, že kniha je úplně jiná, než film. Napřed mě moc nebavila a při její četbě jsem si připadala jako zfetovaná. Autor prý při jejím psaní požíval houbičky... Myslím si, že úplně pro malé děti vhodná není. Vzhledem k chaotičnosti děje (např. úsek, kdy měnila Alenka svou velikost) a četnosti cizím výrazům, jejichž význam jsem u některých slov neznala ani já, tak bych doporučovala věk 9-11 let.

hana.hanigerova
30.03.2016 2 z 5

Zachránila to druhá část, a tak má ode mě kniha alespoň dvě hvězdičky. Bojovala jsem s ní ale velice dlouho a celá první část mě absolutně nebavila a neustále jsem se do ní nutila. Za mě prostě kniha, která mi vůbec nic nedala a nemůžu ji doporučit dál. Mám ale v plánu si ji přečíst v originálu a zjistit, jestli se nějaký smysl příběhu nemohl ztratit v překladu.

LadyKet
05.03.2016 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha. Velmi snová a neskutečná. Mám ji ráda a už ani nevím, kolikrát jsem jí přečetla :).

qwill
18.12.2015 5 z 5

Osobně dávám přednost v překladu Žvahlavu před Tlachapoudem.

DivnýJanko
25.11.2015 4 z 5

Nie jednoduché čítanie, ak stratíme detské oči a srdce dokorán. Ale atmosferické a plné hlbšieho zmyslu uprostred zdanlivého nezmyslu. Cítiť z toho anglický čaj a vône sušienok s matematickou posýpkou. No možno pre slovanské srdce to nieje to pravé orieškové.

Rade
19.10.2015

Alenka mě jako dítě vůbec neoslovila, té zvláštní fantazii jsem moc nerozuměla. Kupodivu obdobně fantazijní knížka - ale možná v jiném, srozumitelnějším a hravějším stylu - Anička Skřítek a Slaměný Hubert Vitězslava Nezvala mě tenkrát naopak nadchla...

hystericwidow
08.10.2015 3 z 5

Tak mám za sebou konečně přečtení této klasiky. A musím bohužel říct, že se jedná o další klasický případ přehypovaného díla, které nás roky minulé naučily bezmyšlenkovitě adorovat, třebaže skutečná umělecká hodnota je podle mě už celkem diskutabilní. Obzvláště druhá část ve mně probouzela násilnické sklony a během čtení jsem měla chuť do děje taky nějakými kouzelnými dveřmi prolézt a spoustu postav v čele se spratkem Alenkou povraždit. Když budu chtít příště podstoupit podobnou fantasmagorii, asi si dám rovnou drogy.

Gawain
23.07.2015 5 z 5

Kdyby nebylo ilustrací paní Markéty Prachatické, kniha by se mi určitě nevryla tak hluboko do paměti. Společně však tvoří nesmrtelné dílo, ačkoli třebas není pohádkové v tom smyslu, v jakém mnozí pohádku chápou.

memphisz
16.07.2015 4 z 5

Milá krátká knížka s fantaskním viděním světa. Důležité je si přečíst nezkrácenou originální verzi.

Kozel
01.07.2015 3 z 5

Nevím, jak bych se na knihu díval jako dítě, nicméně teď se nemohu zbavit otázky, zda Alenčiny příběhy nepsal Carroll pod vlivem koktejlu z LSD a opia. Moje střízlivá fantazie vůbec nestačila pobírat a nalézt sebemenší smysl v tom, co se děje s Alenkou, co se děje kolem ní či nedej bože, co se odehrává v dialozích. Nemyslím to zase tak zle, protože se přece jenom jedná o sny, ve kterých málokdy platí logika reality a Lewis v knize svou hravou fantazii pustil skutečně na volno. Víc se mi líbila část Za zrcadlem, která mi byla milejší, i když Alenka zde vystupuje spíš jako drzý "spratek" ostřílený předchozím dobrodružstvím a postrádá ostych z první části. Měl jsem vydání z roku 2010, ale jsem osobně velmi zvědav, jak se bude číst verze ze 40. let jakmile se mi dostane do rukou.

Arya26
30.06.2015

Alenku mám doma jako dvojjazyčnou knihu anglicko-českou a nemůžu se ní prokousat ,protože je na mě anglický text moc složitý. Český překlad se mi ale líbil. ŘÍši divů mám ráda a to i jiná zpracování jako šepotání.

anisek989
24.06.2015 3 z 5

Přečetla jsem asi do poloviny (jedna z mála knih, která mě tak nebaví, že ji nedočtu) a bohužel.. asi jsem udělala chybu, že jsem ji nečetla radši už za základní škole. Ale teď je to na už moc "pro děti" a nenalézám v tom i přes to nějaký hlubší smysl jako má např. Malý princ.

pro děti zfilmováno sny nonsensy rozhlasové zpracování pro děti od 6 let fantaskní viktoriánská fantastika

Lewis Carroll (p)
britská, 1832 - 1898
2007  76%Alenka v kraji divů… a za zrcadlem
2010  77%Alenka v říši divů / Alice in Wonderland
2008  89%Lovení Snárka
2009  77%Zamotaný příběh
1996  84%Sylvie a Bruno

Kniha Alenka v kraji divů… a za zrcadlem je v

Přečtených1 938x