Alenčina dobrodružství v říši divů a za zrcadlem

Alenčina dobrodružství v říši divů a za zrcadlem https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69871/alencina-dobrodruzstvi-v-risi-divu-a-za-zrcadlem-69871.jpg 4 1208 217

Hlavní postava, neustále ohromená Alenka, v bezděčných reakcích na imaginativní svět plný podivuhodností. Tvrdohlavá dívka s rázným řešením fantasijních zápletek, způsobených obyvateli říše divů. Zjevně ochotná a přívětivá, ale i neústupná až tvrdošíjná, přitom stále dětsky sympatická. Carroll logicky svazuje absurdum světa v celé šíři, líčená přirozenost i znalost dětského chování, zaručily dílu světové uznání a přerod v klasiku.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Aurora (Praha)

Alice's Adventures in Wonderland - Through the Looking-Glass , 1865

Malinali
Malinali
15.06.2021 4 z 5

Tohle je taková klasika. Každý zná, každý ví, přesto vždy najdu něco nového. Mám staré vydání, velkou knihu, velké písmo (tak jsem si trochu připadala jako ve škole) a krásné čb ilustrace. Zůstává v mé knihovně i do budoucna, každý by možná občas utekl za zrcadlo...

Radoľa
Radoľa
20.05.2021

Nádherné, snivo farebné ilustrácie Dušana Kállaya k slovenským vydaniam z roku 2004 a 2010 (dotlač 2016) od Slovartu pozdvihujú úroveň bláznivo dejovo uleteného textu o stupienok vyššie. Oplatí sa im detailnejšie venovať, sú plné nápadov a drobností, no vždy tesne naviazané na práve prebiehajúci text danej kapitoly. A rovnako ako pri Alenkiných (či Aliciných) dobrodružstvách je potrebné občas zapojiť predstavivosť a fantáziu.

Nie nadarmo maliar Dušan Kállay dostal za ilustrovanie knihy prestížnu Cenu Hansa Christiana Andersena a počas výstavy k 150. výročiu vydania Alice v krajine zázrakov získalo slovenské ilustrovanie rozprávky hlavnú cenu ako najkrajšie vydanie spomedzi všetkých na svete.

Niektorí komentátori uvádzajú, že to nie je veľmi pre deti. Osobne poznám dve dievčatá vo veku 10 a 13 rokov, ktoré nedajú na knižku dopustiť a neustále sa k nej s nadšením vracajú. Takže u mňa toto tvrdenie (je to skôr pre dospelých) nijako neobstojí.

K čítaniu Aliciných dobrodružstiev som sa dostal až v dospelosti, znalý len Švankmajerovej filmovej adaptácie Něco z Alenky. Tá bola rovnako fantazijne a surreálne uletená ako kniha samotná.

Príbeh odviazaného snenia sa skladá z dvoch častí: I. v krajine zázrakov a II. Za zrkadlom. Pokiaľ by som ich mal nejako interpretovať, tak v krajine zázrakov sa Alica venuje hraniu kariet a za zrkadlom po iniciačnom riuáli mastenia divokej kúzelenj kartovačky postupuje Alica do šachového levelu. A v hre nie je málo: hrá sa o kráľovskú korunu!

A čo sa týka poučenia z príbehu? Aj v bežnom živote by si ženy a muži pri stretnutiach mohli navzájom zarecitovať aspoň jednu básničku. Svet by to nijako nespasilo, ani revolučne nezmenilo. Ale snáď by kratučké poetické odbočenie pri rozhovore myseľ ľudí oživilo a pobavilo. A na čas odvrátilo od toho večného trápenia sa životom, vzťahmi, peniazmi či prácou.

vlblaha
vlblaha
03.05.2021 4 z 5

Kniha plná fantasie. Někdy jsem s nimi bojoval a hlava mi nedovolovala se tolik odvázat, ale stálo to za to!

ludek.n
ludek.n
02.05.2021 4 z 5

Alenka v kraji divů je pravděpodobně jeden z nejoslavovanějších pohádkových příběhů, jaký kdy spatřil světlo světa. Je plný legrace, nesmyslů, šibalství, básniček, říkadel, narážek a pochopitelně i groteskních postaviček, které společně ruku v ruce utváří fantastický svět za velkou králičí dírou. Svět živý, barevný a ohromující. Carroll si hraje se slovy, motivy, prostředím, událostmi i jednotlivými figurkami. Veselé básničky a říkanky ještě více odlehčují už tak dost rozvernou náladu vyprávění. Na chmury a stesky není čas ani prostor. A úplně stejně je na tom i šachové pokračování s názvem Za zrcadlem a s čím se tam Alenka setkala. Řekl bych dokonce, že je místy ještě o něco absurdnější a pomatenější, ale také jakoby dospělejší a promyšlenější. Už jenom to, že je tady všechno zrcadlově obráceně, ale přitom se současně podřizuje přesným a neúprosným pravidlům šachové partie. Jaké taškařice z toho dokáže Carroll vyzískat je skoro až neuvěřitelné. Jedním slovem geniální. Číst tyto příběhy jako dítko školou povinné, asi bych zdivočel a vlezl do kdejaké díry, nebo bych dost možná rozbíjel zrcadla.

heliiinka
heliiinka
27.04.2021 1 z 5

Tohle je ta známá klasika? Veliké zklamání.
Přišlo mi to jako kniha nesmyslných vět, situací a vlastně bez příběhu. Procházeli jsme s Alenkou z jednoho nesmyslu do druhého. Ne, díky existují lepší dětské knihy.

Miladad
Miladad
24.04.2021 4 z 5

Nějak těžko se mi knížka četla. Moc by mě zajímalo jak na ní reagují současné děti. Každopádně klasika, kterou by měl asi každý znát.

Worbitka89
Worbitka89
08.04.2021 4 z 5

Jako můj život poslední rok a půl - nic v něm nedává smysl :D

Pro děti krásná kniha plná fantasie, zvratů, crazy postav, zvířat všeho druhu a bez logiky. To všechno je dětský svět. Jako malá jsem měla ráda film z r. 1951. Jako dospělá se na to už dívám lehce jinak, tak nějak dospěle a vážně... občas jsem se v tom zmatku i ztratila, Alenka je slušně vychovaná dívka, která poznává charaktery zvířata rostlin s jejich strachy a radostmi, ostatní zlostné a malicherné postavy, a dokonalou Šklíbu. Škoda, že Za zrcadlem už Šklíba chyběla. Druhá část už je podobná první a závěr tolik nenadchne. Přidávám bod za šachy. Velmi mě zaujali fotografie a život skutečné Alenky, která byla inspirací knize.

AnieWolf
AnieWolf
02.04.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila víc než film, i když i ten byl hezký. Je to hodně bláznivá kniha plná neskutečných věcí. Na začátku jsem byla trochu zmatená ale pak mi došlo, že všechno nemusí dávat smysl.

sgjoli
sgjoli
30.03.2021

Podařilo se mi přečíst první část příběhu, kdy se Alenka ocitá v kraji divů. Druhou část odehrávající se za zrcadlem jsem už přečíst nedokázala, protože mne tenhle příběh prostě neseděl. Nudila jsem se a nepřišlo mi to tolik zábavné, jako některým jiným čtenářům.
Vím, že spousta čtenářů tuto knihu miluje, ale mne ten příběh nebavil. Možná je to dané tím, že jsem to poprvé četla až v dospělosti a to kouzlo jsem v tom už nedokázala najít. Na můj vkus to bylo prostě až příliš ploché a kniha ve mně nevyvolávala jediný náznak zaujetí, který by mne přiměl se zajímat, co bude dál. Kniha pro mne tedy zůstala nedočtená.

Okoslav
Okoslav
25.03.2021 4 z 5

Alenku jsem četla už poněkolikáté. Ale „proč je havran jako psací stůl“, jsem do dneška nezjistila.

witko
witko
18.03.2021

Tohle byl pro mne očistec číst. Snad to na mě nezanechá nějaké příznaky.

Mabie
Mabie
28.02.2021 4 z 5

Alenka je kniha pro děti a děti jí většinou hned rozumí, baví je a děsí současně. Jejich fantazie je ještě nepošpiněná životem a tak příběhy berou jinak než my dospělí. My řešíme autorovu zakázanou lásku, drogy, hledání identity... a příběh plný bláznivé fantazie tím diskvalifikujeme. Navíc pro středoevropany je tam prostě moc britských reálií, které jsou pro nás trochu mimo a nepochopitelné. My nejen že nehrajeme kriket, ale většinou vyrůstáme v rodinách, kde máme své blízké, kteří nás neodloží se vzdělávat do internátu, u nás není ostuda se objímat a projevovat city, zkrátka pro obyčejného Čecha (Slováka a pod.) má ta kniha nepostižitelný rozměr. Takže pro mne to je asi takové “první fantasy” a chápu, že nemám ani díky věku, ani místu narození, šanci tento příběh zcela pochopit. I tak se mi ale líbí ;-)

danca7416
danca7416
07.02.2021 odpad!

Ke knize jsem se dostala az jako dospela a mozna prave proto je me hodnoceni takove, jake je. Kniha se nedala cist, nedavala smysl, mnohokrat jsem se pristihla, ze ctu a vlastne nevnimam co. Jedine, co se mi z knihy libilo bylo, prenesene: “Kdyz nevis kam jdes, je jedno, kterou cestou se vydas.”

Josh
Josh
05.02.2021 1 z 5

Jsou knihy, které mohu zkusit číst v dětství i v dospělosti, pro jistotu, že max pokusů bylo využito, zvláště pro knihy počítané (někým) mezi klasiku, ne-li oblíbené:o)) ALE stále mi nic neřeknou - příběh - jazyk - styl - humor - grafika.... žádné kouzlo:o((

Jsou dětské knihy, které nepochopí ani dospělý, i kdyby měl fantazie na rozdávání. Tato kniha k nim pro mne i její filmová zpracování patří a bude patřit, s autorem se prostě míjíme to se nedá nic dělat.... Štěstí mé, že jsou jiní autoři a jiné knihy:o))

Proč jen ji v Číně zakázali? :o)) /ad 6.téma ČV 2021/

Any26
Any26
05.02.2021 3 z 5

Alenka v kraji divů… a za zrcadlem od matematika Lewise Carrolla.
Knížku jsem se rozhodla přečíst na základě mé jedné z oblíbených písniček, ve které se na tuhle knížku odkazuje (White Rabbit - Jefferson Airplane).
Hmm... Co napsat...
Osobně musím říct, že každou stránkou, co jsem přečetla jsem žasla a kolikrát jsem se musela aji smát, co dalšího se stane, koho Alenka potká...
Sama hlavní postava Alenka mě kolikrát vytáčela svým chováním, ale no co, kolik ji bylo 7 a půl?
Stránky knížky prostě čtete a pomalu se vám pod očima rozplývají zhruba jako všechny vaše logické myšlenky a úsudky. Tímto dílem totiž naprosto odcházíte z reality.
Dílo je tak moc nesmyslné až je vtipné a možná to děti dokážou ocenit v rozmanitosti postav a právě té netypičnosti. Já osobně nedokážu říci jestli by se mi Alenka v dětství líbila, poněvadž mám prostě ráda klasické české pohádky a tohle je prostě něco úplně jiného.
Autor knihy byl buď naprosto geniální anebo naprostý mešuge. :D

archandelka
archandelka
01.02.2021 1 z 5

Asi třikrát jsem jsem se pokusila to přečíst, naposledy teď, dala jsem 60 stran, což byl z mých tří pokusů rekord. A navzdory své pevné vůli a odhodlání jsem to opět vzdala. Normálně mě halucinogenní knihy docela baví, ale co je moc, to je moc.

Beltrix
Beltrix
29.01.2021 2 z 5

Knížka mě v některých místech zaujala nesmírně, ten svět a jeho absurdnost jsou prostě zajímavé, nicméně většinu času mi lezla na nervy Alenka se svojí nabubřelostí a pocitem, že ví všechno nejlíp, a proto si může dělat, co chce.

freejazz
freejazz
22.01.2021 5 z 5

Lewis Carroll musel mať dobrý matroš:)

ale vážne. nádherná kniha plná krásnych obrazov a hračiek. vždy, keď som o ňu zavadil, spomenul som si na učené výklady, čo všetko je v tej knihe zakódované a aké znalosti musí človek mať, aby jej porozumel.

teraz môžem s pokojným svedomím povedať na všetky tie pseudovedecké, umelecky sa tváriace kecy povedať jednoducho: ALE PRD! Alenka je krásna kniha pre deti, ktoré jej rozumejú ihneď, ako ju vezmú do ruky. to až my ich roky mrzačíme, aby úplne zabudli, aký je svet krásny a vtesnávame ich do mantinelov našej úbohej obyčajnosti.

kristyna6527
kristyna6527
19.01.2021 5 z 5

Alenka je jízda od začátku do konce. Dospívání, hledání identity, drogy, ale i autorova zakázaná láska, to všechno tam je, ... myslim, že v dětství jsem nebyla schopna ji zcela pobrat, asi jsem se tehdy spokojila se světem fantazie, už tehdy mě bavila a děsila zároveň. V dospělosti jsem k ní znovu přišla díky hodinám dětské britské literatury, kde pro mě dostala další fascinující rozměr. Narozdíl od anglické verze si ale myslím, že se spousta věcí v čj bohužel ztratila v překladu.

knihoun
knihoun
18.01.2021

Mě to minulo. Nutili mi to v dětství a tehdy mi to připadalo zcela nesrozumitelné a tísnivé, v dospělosti mě to začalo vysloveně iritovat. Osobně soudím, že matematici by neměli psát knížky pro děti, a pedofilním matematikům by to mělo být dokonce zakázáno úředně.