Alchymista (ilustrované vydání)

Alchymista (ilustrované vydání) https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55717/bmid_alchymista-3MI-55717.jpg 4 7311 961

Takřka pohádkové vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou (jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato) přetvořit samu svou osobnost. Speciální ilustrované vydání románu Alchymista – největšího brazilského bestselleru všech dob, který byl dosud přeložen do 34 jazyků a prodalo se ho na 10 milionů výtisků – vychází při příležitosti dvacátého výročí prvního vydání.... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Argo

O Alquimista , 1988

Knihoholka.
31.08.2021 3 z 5

Pěkný příběh, kdyby mi ho někdo jen tak odvyprávěl byla bych ale spokojenější. První půlku jsem zhltla. Líbila se mi všechna ta moudra do života, ale v druhé půlce je tohle přesně to, co mě začalo nejvíc štvát. Neshoduji se úplně s filosifií autora a stát se větrem a podobně mi přijde jako hloupost. Pro lidi více založené v tomto směru to musí být skvělý zážitek (viz komentáře níže), ale pro mě to bylo trápení dočíst poslední stránku, ačkoli holá linka knihy se mi líbila.

Adze
31.08.2021 4 z 5

Přečteno jedním dechem.
Ne každý, kdo vypadá jako chudý stařec je opravdu chudý - naopak může to být i sám bohatý Melchisedech.

Kniha obsahuje příběh naivního pastýře ovcí, kterému se z pouhopouhého snu stane skutečná cesta za poznáním a bohatstvím. Při cestování ho však budou pronásledovat nesnáze v podobě lupičů, které nakonec překoná. Zároveň se však při cestě za poznáním setká i s moudrými lidmi, kteří ho obohacují myšlenkami, jak šťastně žít.

Téměř dokonalý příběh, kterému však chybí větší barvitost a rozmanitost. Za mne jsem si s povahou pastýře moc nesedl.
Na druhou stranu je příběh plný poučných výroků, které by se daly shrnout v jeden jediný: „To největší bohatství máme na dosah ruky.“

Z_a_N
30.08.2021 5 z 5

Od Coelha za mě asi to nejlepší, co jsem četl. Užil bych si ale i více stran, zdálo se mi to poměrně krátké.

capricorn__
28.08.2021 5 z 5

"Alchymista" není pro každého, musíte být s autorem filozoficky na stejné vlně, abyste tuto knihu ocenili. Je tu hodně zákonu přitažlivosti, hodně Matrixovských myšlenek o síle myšlenky, jevů, které postrádají logiku, protože se autor oblékl za magický realismus, kde očividně není od věci, aby se člověk proměnil ve vítr, typický klišé-konec a poněkud naivní hlavní postavu, na které se hlavní myšlenka dobře projeví. Vím, že moje záliba v astro/numero/...všechno-logii mi čtení hodně přikrášlila a já si užíval každou stránku a celkovou atmosféru, kterou Coelho vytvořil. Děj je sice velmi předvídatelný, ale i tak milý a mně vrátil trochu optimistického vzhlížení na svět potom, co jsem dočetl "Spalovače mrtvol". Milostná linka se mi taky líbila, byť se odehrává někde v pozadí. Žádný problém s knihou tedy nemám. (Ačkoliv, i přesto, že "Alchymista" je můj šálek kávy, stejně preferuji "Veroniku".) Za sebe (někoho, kdo svádí pomalý internet na Merkur v retrográdní fázi) doporučuji, ale zároveň varuji - jestli jste logicky orientovaní, potřebujete uvěřitelná vysvětlení, budete se i na tomto krátkém prostoru trápit. Maktub!

Doubravka1975
27.08.2021 3 z 5

Filozofické knihy ani žádné podobné nečtu a nevyhledávám, ale před měsícem jsem šla k očnímu lékaři a bylo mi řečeno, že nemám jezdit autem, že mi budou rozkapávat oči. Tak jsem oslovila syna aby mi stáhl nějakou audioknihu, kterou bych mohla poslouchat, když nebudu moct ani číst. A bylo mi jedno co. A tak jsem se dostala k Alchymistovi.
Jako úplně nádherně načtené Lukášem Hlavicou. Krásně se to poslouchalo, ale musela jsem si to dávkovat. Toho filozofování bylo na mě prostě moc.
Taková zvláštní pohádka, hodně podobná Malému princi. I když na konec jsem byla zvědavá. Co Santiego objeví a nalezne v poušti na konci své cesty. A abych pravdu řekla, vůbec jsem nebyla překvapená, přesně tohle jsem tušila.

I když před sebou máme velký poklad, nikdy to nepoznáme. A víš, proč? Protože lidé na poklady nevěří.....

framil
25.08.2021 1 z 5

Nuda...

Margherita_N
22.08.2021 3 z 5

Pokud tuhle knihu čtete ve třiceti, pravděpodobně už jste zažili všechny situace, které popisuje. Tady je to akorát zaobalené do pojmů jako Duše světa, uskutečnění snu, putování a podobně. Někdy je ale dobré si tyhle jednoduché pravdy připomenout, u mě se třeba momentálně trefilo do černého:

„Vždycky ještě před uskutečněním snu se Duše světa rozhodne prověřit všecko, čemu se člověk při putování naučil. Nedělá to ve zlém úmyslu, ale aby si člověk zároveň s tím snem mohl také osvojit ponaučení, jichž se mu cestou za snem dostalo.

To je chvíle, kdy se většina lidí vzdává. V jazyce pouště se tomu říká ,umřít žízní ve chvíli, kdy už jsou na obzoru vidět datlovníky‘.

Každé hledání začíná štěstím začátečníka. A vždycky končí zkouškou dobyvatele.“

Tebby
19.08.2021 4 z 5

Pěkný příběh, poslechnuto jako audio, ale určitě se časem vrátím i ke knižní verzi, abych si mohla poznamenat obsažená moudra.

HellFire121
14.08.2021 5 z 5

Svým způsobem velmi jednoduše psaná kniha, která mě na první přečtení nijak zvlášť neoslnila, ale napodruhé se trefila do černého, protože jsem byl v jistém životním přechodu, takže jsem význam knihy chápal zcela v novém světle. A takto má kniha zcela jistě dle mého osobního názoru také fungovat.

Edgar
02.08.2021 1 z 5

Rozhodně je to dobrá oddychovka, která se čte sama, skoro jako pohádka. Jen tam nevidím ty hlubší myšlenky, o který někteří píšou.

olor
01.08.2021

Opet skvele dilo, Paulo Coelho snad ani jina psat nedovede

ZůzaSomolka
20.07.2021 5 z 5

Příběh, který ukazuje důležité principy do života, které vedou k úspěchu. Hlavní hrdina zažije několik pádů a oklamání, ale nevzdává se a vždy vymyslí, jak to otočit ve svůj prospěch - tuhle schopnost by si měl osvojit každý. Zajímavé, že v knize to každému přijde samozřejmé, ale v životě tak jedná málokdo.

Adellll
16.07.2021 3 z 5

Knize se rozhodně nedá upřít, že je v ní mnnoho zajímavých myšlenek. Vadila mi ale síla, s jakou se je autor snaží čtenářovi vtlačit do mozku. Také hodně záleží, jestli je člověk víc duchovně, nebo racionálně zaměřen (u některých pasáží to i na mě bylo trochu moc, a to jsem k takovýmhle věcem dost tolerantní:D). Alchymistovi ale na druhou stranu nemůžu upřít čtivost, která mě zrovna u tohohle díla celkem zaskočila.

kajka.bhlv
07.07.2021 3 z 5

Není to úplně typ knihy, kterou bych si sama od sebe přečetla. Dostala jsem ji ale jako dárek a rozhodla jsem se ji zkusit. Bylo to něco na způsob Malého prince, každopádně pro každého něco jiného.

kikidok
02.07.2021 5 z 5

Kniha plná myšlenek o tom, jak dosáhnout štěstí v životě. Většinou knihy, u kterých si musím domýšlet pointu nemusím, ale tady je to velmi dobře napsané a není tak nutné číst mezi řádky. Citátů tam bylo tolik, že už mě nebavilo si je vypisovat. Tuhle knihu si chci přečíst ještě mnohokrát, protože mám pocit, že v různých fázích svého života si z ní vezmu něco jiného. Jedna z nejlepších knih.

Pavla-Adina
24.06.2021 4 z 5

Příběh o Alchymistovi ovlivnil mé mládí. Považuji jej za obdobu Malého prince.

jiri4861
23.06.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem, spoustu zajímavých myšlenek. Doporučuji všem.

EvikU.
10.06.2021 3 z 5

(SPOILER) Co mám napsat? Poprvé nějak nevím.... Čtena ušima. Je v ní určitě mnoho dobrých myšlenek, ale mě to přišlo nějak na sílu. Prostředek v poušti mě neskutečně nudil, až když si povídal s větrem, tak mne to zase trochu chytlo.

Možná jsem jen neměla náladu na plno hodnotných myšlenek a pravd zasazených do knihy. Zkusím si od autora odpočinout a zase někdy něco zkusím.

V závěru ani nevím zda knihu doporučit. Jo i ne. Asi si ji přečtěte a udělejte svůj úsudek. :-)

pavla.ba
24.05.2021 5 z 5

Co napsat, slyšela jsem na ní jak úžasná hodnocení, tak i hodně kritická. Já tento typ knih moc nečtu, světovou beletrii s motivačními texty a rozebírající duši člověka, ale tady nechyběl i příběh, možná proto se mi tak líbila. Dostala jsem klasický příběh, ale přečetla si i zajímavé myšlenky, žádné hlubokomyslné rozebrání duše člověka, ala filozofujeme na 500 stranách o ničem, ale milé, možná trošku klišoidní motta, která jsem ale v tu chvíli ocenila. Nad mnoha z nich jsem se i pozastavila a četla je neustále dokola.

Bylo to krátké, milé, zábavné, poučné, že si říkáte ano tohle jsem přesně já, tohle dělám a nechci. Mně v mém rozpoložení to opravdu velmi bodlo a myslím, že si ji přečtu ještě několikrát.

DearJane
23.05.2021 4 z 5

To je už dnes taková klasika, hodně mi to v mládí dalo, začtená až po uši :-)

brazilská literatura

Paulo Coelho