Alchymista

Alchymista https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413/bmid_alchymista-zdB-413.jpg 4 7306 960

Vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou – jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato – přetvořit samu svou osobnost.... celý text

Literatura světová , Romány , Duchovní literatura

Vydáno: , Argo

O Alquimista , 1988

Kristy.Seb
02.04.2023 5 z 5

Život je zajímavý právě pro tu možnost uskutečnit nějaký sen.

Každý člověk zkraje mládí ví, jaký je jeho osobní příběh. V té době je všechno jasné a možné a lidé se nebojí snít a přát si všechno to, co by v životě rádi dělali. Jak však čas plyne, jakási tajemná síla se snaží dokázat, že osobní příběh uskutečnit nelze.

Duše světa se živí štěstím lidí. Anebo naopak neštěstím, závistí, žárlivostí.

Všechny dny se zdají stejné, a to je vždycky proto, že lidé už si neuvědomují, co dobrého jim život ukazuje, když po nebi putuje slunce.

Tajemství štěstí je v tom, jak se dívat na všechny krásy světa.

Když něco chceme, vesmír se vždycky spojí, aby nám pomohl.

Měj vždycky na paměti, co chceš.

Rozhodnutí je jenom začátek něčeho. Jakmile se člověk rozhodne, pohrouží se ve skutečnosti do mocného proudu a ten ho unáší na místo, na které v okamžiku rozhodnutí vůbec nepomyslel.

Čím víc se blížíme snu, tím víc se osobní příběh stává pravým důvodem života.

Svět má duši, a kdo té duši porozumí, porozumí řeči věcí.

Každý den může sloužit k životu nebo k tomu, abychom svět opustili.

Strach z utrpení je horší než utrpení samo.

Všecko, co se stane jednou, už se nemusí stát nikdy. Ale všecko, co se stane dvakrát, určitě se stane i potřetí.

Sice je to označován jako duchovní literatura, ale příběh má v sobě mnoho!

bee88maja
29.03.2023 4 z 5

Na svou první oficiální pouť za hledáním své Duše světa, jsem si do batohu přibalila Alchymistu. S myšlenkou: " Držím přece doporučovaný manuál na život, to se bude hledat samo."
Každým krokem, každým přečteným slovem, každým vstupem do zdroje myšlenek se vše změnilo na: "Hledat neznamená jen usednout a pochopit, objevovat a čelit strachu. Otevírat brány životu, hlubším smyslům. Neexistuje standardizovaný manuál pro všechny. Hledání je nikdy nekončící pouť."

Tohle ilustrované vydání bude jistě šperkem každé knihovny. Co mne upřímně dostalo, bylo zjištění, že kniha putuje světem stejně dlouho, jako po světě putuji já :). Znamení?

AdamB.
28.03.2023 4 z 5

Když se vysloví jméno autora Paulo Coelho, tak většinu napadne duchovní román Alchymista.... Já ho četl dvakrát s odstupem cca. 10 let. A jak kdysi, tak i nyní jsem si tam našel něco svého a mile mě překvapil.... Je to jak Malý Princ od Exupéryho.

V té knize je něco, co se nám prolnulo do našich životů, nebo nám poradí správnou cestu jak jít dál, jak se rozhodnout...

Četl jsme ale od Coelha více knih a nemyslím si, že Alchymista je úplným "top stropem"...

Nicméně doporučuju pro všechny, kteří se vydali na duchovno nebo chcou s Coelhem začít. Příjemné čtení na začátek, které se vám bude nejspíš líbit. :)

Gazetka
21.03.2023 5 z 5

Pohádka pro dospělé, která pohladí na duši. Myšlenka díla je od počátku křišťálově průzračná, děj plyne pokojně k jasnému konci. Příběh nám připomíná, abychom nezapomínali následovat své sny.

Kabuky
14.03.2023 5 z 5

Velmi kvalitní kniha.

petbrab
15.02.2023 4 z 5

Pro mě trochu zvláštní kniha. Brazilská kritika ji vytýkala nízkou literární úroveň a nechápala její vzrůstající oblibu a popularitu. V Brazílii je mnoho chudých, takže chápu, že kniha o cestě za vlastním úspěšným osudem, musela rezonovat.
V knize jsou taková obyčejná moudra o životě, ale jsou krásně zasazené do až lehce mýtické poutě chlapce za pokladem, ve kterém pozná skutečný smysl života.

terka95
11.02.2023 3 z 5

Čekala jsem určitě víc..možná ale pro ni nebyla vhodná doba..začátek moc hezký, pak už to upadalo..ke konci lehce vzestupná tendence :)

Adigiotto
31.01.2023 2 z 5

Medzi múdrosťou a mudrovaním je veľký rozdiel.
Múdrosť je nezávislá od priestoru a času. Preto nás oslovujú myšlienky minulých storočí a všetkých kontinentov, lebo nestratili univerzálnu platnosť. Sú akoby večne aktuálne.
Inak je to s mudrovaním – opakom múdrosti: Je ploché, bez hĺbky a slúži ako okrasné perie mudrlantovi. Mudrovaniu chýba substancia, ktorá by ho premenila v univerzálnu múdrosť.
Alchymista je kniha s pár múdrosťami a ohromným balastom mudrovania. Veľmi sa chce páčiť, preto ma mierne odpudzuje. Knihe chýba univerzalita, neotrasiteľná platnosť pre storočia a kontinenty.
Dajte Alchymistu čítať sudánskej žene, ktorej sa podvyživené dieťa stráca pred očami. Ponúknite knihu bangladéšskemu roľníkovi, ktorý nedokáže uživiť rodinu, lebo mu políčko pravidelne zaplavuje voda.
A povedzte im, že cely vesmír im pomáha na ceste za šťastím.
Vysmejú vás. Alebo pošlú do pekiel.

hajrys
30.01.2023 3 z 5

Nemám moc ráda motivační knihy a tohle motivační kniha je. S Malým princem bych ji vůbec nesrovnávala. Exupéry vyjadřuje hluboké filozofické myšlenky jednou jedinou větou, s věkem si teprve uvědomujeme hloubku vlastního příběhu. Naopak u Alchymisty je to podáno jako věř tomu, co ti říkám, jinak k vlastníku štěstí nedojdeš.
A abych jenom nekritizovala. Souhlasím s myšlenkou "A když něco chceš, celý Vesmír se spojí, abys své přání uskutečnil." Jenom bych ji trochu opravila - "Když něco OPRAVDU chceš a JSI OCHOTNÝ TOMU NĚCO OBĚTOVAT, pak se celý Vesmír spojí, abys své přání uskutečnil"

Jája92
21.01.2023 3 z 5

Má první kniha od autora, o kterém jsem sice věděla, ale dlouho jsem otálela sáhnout po některém z jeho děl.
Alchymista je útlá až téměř pohádková kniha protkaná pavučinou nejrůznějších životních mouder a přirovnání.
Vypráví o předaleké cestě za životním poznáním.
Překvapilo mě však, že kniha je tak moc oblíbená...

LuckaDea
19.01.2023 5 z 5

Krásný příběh plný přirovnání, úvah a poučení. Knížka nutí k zamyšlení. Jedna z mých nejoblíbenějších knih povinné četby.

Cuba90
06.01.2023 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Můj kompas životem. Pokud je člověk ztracen, zklamán, zraněn na duši i na těle, tato kniha je jeho balzám. Poutavý příběh s mnoha přirovnáními. Doporučuji i audioknihu.

Kacka999
05.01.2023 5 z 5

Dlouhá a náročná cesta pastýře, který chtěl najít poklad. Moc se mi kniha líbila. Doporučuji si přečíst :)

Aaloha
21.12.2022 3 z 5

Trochu jako pohádka, trochu jako Malý princ, úvahy, myšlenky, poučení, ale nijak mě to neoslovilo.

kruppe
15.12.2022 1 z 5

Kniha pro Jardu Duška a jeho fanklub. Po literární stránce chudé. Vlastně je to kniha poskládaná z citátů, naroubovaná na pohádkový děj. Bez jiskry. Epická složka bržděna neustálými moudry, které, samozřejmě ty "opravdu" důležité, jsou pro jistotu zdůrazněny VELKÝMI PÍSMENY.
„Každý člověk má poklad, který na něj čeká.“
„Když něco chceš, celý Vesmír se spojí, abys toho dosáhl."
Pokud zbožňujete esotera přednášky, Coelho je pro vás jasná volba...
PS: Hodně štěstí v přesvědčování Vesmíru, že vy po tom ale opravdu toužíte, tak ať vám to kouká teda jako SPLNIT!

li-li-nka
03.12.2022 5 z 5

Velmi hezky pribeh mladeho Santiaga.

Terezka_U
14.11.2022 5 z 5

Chápu, že tato knížka nesedne všem. Vařím, že i já bych s ní měla problém, pokud bych ji četla v jiném bodě svého života. Dostala se mi ale do rukou přesně v tu chvíli, kdy jsem ji nejvíc potřebovala. Sama v sobě jsem řešila otázky kariéry a mé životní cesty, byla jsem na rozcestí a tato knížka dokázala dát tvar zmatku, který jsem měla v hlavě.

lukaskmn1
31.10.2022 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, ať už myšlenkami či dějem. Pravdou je, že jsem podle názvu očekával naprosto něco jiného, ale nejsem žádným způsobem zklamán a paradoxně pomýšlím na to, že se stanu pastýřem. Konec byl zvláštní, rozhodně bych čekal příběh zakončený více otevřeně, ale chápu následné přirovnávání s knihou Malý princ. Rozhodně doporučuji.

Endrue
17.10.2022 5 z 5

Kniha je sice psaná velice prvoplánově, s jasným záměrem. I přesto si myslím, že je napsána poutavě a pokud se člověk zrovna nachází v určité životní fázi, kniha mu dokáže dost pomoci si uvědomit, co vlastně v životě chce a co od života očekává. Určitě bych knihu doporučil lidem na střední škole.

marie.kolarova
17.09.2022 4 z 5

Inspirující kniha, kniha na zamyšlení, která donutí člověka popřemýšlet nad svým snem a nad tím, zda je jeho život takový, jaký si přeje.
Myslím, že může být zajímavé vrátit se ke knize po několika letech, kdy je člověk v jiné životní fázi. Dovedu si představit, že v knize objeví zase úplně jinou rovinu.

brazilská literatura

Paulo Coelho