Alchymista

Alchymista https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413/bmid_alchymista-zdB-413.jpg 4 7306 959

Vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou – jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato – přetvořit samu svou osobnost.... celý text

Literatura světová , Romány , Duchovní literatura

Vydáno: , Argo

O Alquimista , 1988

Z_a_N
30.08.2021 5 z 5

Od Coelha za mě asi to nejlepší, co jsem četl. Užil bych si ale i více stran, zdálo se mi to poměrně krátké.

capricorn__
28.08.2021 5 z 5

"Alchymista" není pro každého, musíte být s autorem filozoficky na stejné vlně, abyste tuto knihu ocenili. Je tu hodně zákonu přitažlivosti, hodně Matrixovských myšlenek o síle myšlenky, jevů, které postrádají logiku, protože se autor oblékl za magický realismus, kde očividně není od věci, aby se člověk proměnil ve vítr, typický klišé-konec a poněkud naivní hlavní postavu, na které se hlavní myšlenka dobře projeví. Vím, že moje záliba v astro/numero/...všechno-logii mi čtení hodně přikrášlila a já si užíval každou stránku a celkovou atmosféru, kterou Coelho vytvořil. Děj je sice velmi předvídatelný, ale i tak milý a mně vrátil trochu optimistického vzhlížení na svět potom, co jsem dočetl "Spalovače mrtvol". Milostná linka se mi taky líbila, byť se odehrává někde v pozadí. Žádný problém s knihou tedy nemám. (Ačkoliv, i přesto, že "Alchymista" je můj šálek kávy, stejně preferuji "Veroniku".) Za sebe (někoho, kdo svádí pomalý internet na Merkur v retrográdní fázi) doporučuji, ale zároveň varuji - jestli jste logicky orientovaní, potřebujete uvěřitelná vysvětlení, budete se i na tomto krátkém prostoru trápit. Maktub!

Doubravka1975
27.08.2021 3 z 5

Filozofické knihy ani žádné podobné nečtu a nevyhledávám, ale před měsícem jsem šla k očnímu lékaři a bylo mi řečeno, že nemám jezdit autem, že mi budou rozkapávat oči. Tak jsem oslovila syna aby mi stáhl nějakou audioknihu, kterou bych mohla poslouchat, když nebudu moct ani číst. A bylo mi jedno co. A tak jsem se dostala k Alchymistovi.
Jako úplně nádherně načtené Lukášem Hlavicou. Krásně se to poslouchalo, ale musela jsem si to dávkovat. Toho filozofování bylo na mě prostě moc.
Taková zvláštní pohádka, hodně podobná Malému princi. I když na konec jsem byla zvědavá. Co Santiego objeví a nalezne v poušti na konci své cesty. A abych pravdu řekla, vůbec jsem nebyla překvapená, přesně tohle jsem tušila.

I když před sebou máme velký poklad, nikdy to nepoznáme. A víš, proč? Protože lidé na poklady nevěří.....

framil
25.08.2021 1 z 5

Nuda...

Margherita_N
22.08.2021 3 z 5

Pokud tuhle knihu čtete ve třiceti, pravděpodobně už jste zažili všechny situace, které popisuje. Tady je to akorát zaobalené do pojmů jako Duše světa, uskutečnění snu, putování a podobně. Někdy je ale dobré si tyhle jednoduché pravdy připomenout, u mě se třeba momentálně trefilo do černého:

„Vždycky ještě před uskutečněním snu se Duše světa rozhodne prověřit všecko, čemu se člověk při putování naučil. Nedělá to ve zlém úmyslu, ale aby si člověk zároveň s tím snem mohl také osvojit ponaučení, jichž se mu cestou za snem dostalo.

To je chvíle, kdy se většina lidí vzdává. V jazyce pouště se tomu říká ,umřít žízní ve chvíli, kdy už jsou na obzoru vidět datlovníky‘.

Každé hledání začíná štěstím začátečníka. A vždycky končí zkouškou dobyvatele.“

Tebby
19.08.2021 4 z 5

Pěkný příběh, poslechnuto jako audio, ale určitě se časem vrátím i ke knižní verzi, abych si mohla poznamenat obsažená moudra.

HellFire121
14.08.2021 5 z 5

Svým způsobem velmi jednoduše psaná kniha, která mě na první přečtení nijak zvlášť neoslnila, ale napodruhé se trefila do černého, protože jsem byl v jistém životním přechodu, takže jsem význam knihy chápal zcela v novém světle. A takto má kniha zcela jistě dle mého osobního názoru také fungovat.

Edgar
02.08.2021 1 z 5

Rozhodně je to dobrá oddychovka, která se čte sama, skoro jako pohádka. Jen tam nevidím ty hlubší myšlenky, o který někteří píšou.

olor
01.08.2021

Opet skvele dilo, Paulo Coelho snad ani jina psat nedovede

ZůzaSomolka
20.07.2021 5 z 5

Příběh, který ukazuje důležité principy do života, které vedou k úspěchu. Hlavní hrdina zažije několik pádů a oklamání, ale nevzdává se a vždy vymyslí, jak to otočit ve svůj prospěch - tuhle schopnost by si měl osvojit každý. Zajímavé, že v knize to každému přijde samozřejmé, ale v životě tak jedná málokdo.

Adellll
16.07.2021 3 z 5

Knize se rozhodně nedá upřít, že je v ní mnnoho zajímavých myšlenek. Vadila mi ale síla, s jakou se je autor snaží čtenářovi vtlačit do mozku. Také hodně záleží, jestli je člověk víc duchovně, nebo racionálně zaměřen (u některých pasáží to i na mě bylo trochu moc, a to jsem k takovýmhle věcem dost tolerantní:D). Alchymistovi ale na druhou stranu nemůžu upřít čtivost, která mě zrovna u tohohle díla celkem zaskočila.

kajka.bhlv
07.07.2021 3 z 5

Není to úplně typ knihy, kterou bych si sama od sebe přečetla. Dostala jsem ji ale jako dárek a rozhodla jsem se ji zkusit. Bylo to něco na způsob Malého prince, každopádně pro každého něco jiného.

kikidok
02.07.2021 5 z 5

Kniha plná myšlenek o tom, jak dosáhnout štěstí v životě. Většinou knihy, u kterých si musím domýšlet pointu nemusím, ale tady je to velmi dobře napsané a není tak nutné číst mezi řádky. Citátů tam bylo tolik, že už mě nebavilo si je vypisovat. Tuhle knihu si chci přečíst ještě mnohokrát, protože mám pocit, že v různých fázích svého života si z ní vezmu něco jiného. Jedna z nejlepších knih.

Pavla-Adina
24.06.2021 4 z 5

Příběh o Alchymistovi ovlivnil mé mládí. Považuji jej za obdobu Malého prince.

jiri4861
23.06.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem, spoustu zajímavých myšlenek. Doporučuji všem.

EvikU.
10.06.2021 3 z 5

(SPOILER) Co mám napsat? Poprvé nějak nevím.... Čtena ušima. Je v ní určitě mnoho dobrých myšlenek, ale mě to přišlo nějak na sílu. Prostředek v poušti mě neskutečně nudil, až když si povídal s větrem, tak mne to zase trochu chytlo.

Možná jsem jen neměla náladu na plno hodnotných myšlenek a pravd zasazených do knihy. Zkusím si od autora odpočinout a zase někdy něco zkusím.

V závěru ani nevím zda knihu doporučit. Jo i ne. Asi si ji přečtěte a udělejte svůj úsudek. :-)

pavla.ba
24.05.2021 5 z 5

Co napsat, slyšela jsem na ní jak úžasná hodnocení, tak i hodně kritická. Já tento typ knih moc nečtu, světovou beletrii s motivačními texty a rozebírající duši člověka, ale tady nechyběl i příběh, možná proto se mi tak líbila. Dostala jsem klasický příběh, ale přečetla si i zajímavé myšlenky, žádné hlubokomyslné rozebrání duše člověka, ala filozofujeme na 500 stranách o ničem, ale milé, možná trošku klišoidní motta, která jsem ale v tu chvíli ocenila. Nad mnoha z nich jsem se i pozastavila a četla je neustále dokola.

Bylo to krátké, milé, zábavné, poučné, že si říkáte ano tohle jsem přesně já, tohle dělám a nechci. Mně v mém rozpoložení to opravdu velmi bodlo a myslím, že si ji přečtu ještě několikrát.

DearJane
23.05.2021 4 z 5

To je už dnes taková klasika, hodně mi to v mládí dalo, začtená až po uši :-)

Ryšava
11.05.2021 3 z 5

Moje první kniha od Coelho. Knihu jsem nečetla, ale poslechla jsem si ji. Líbila se mi, ale zdá se mi, že je přechválená. Některé myšlenky se mi líbily a každý si tam určitě najde svou pravdu...

oblakaknih
06.05.2021 2 z 5

2,5/5

Přestože námět této knihy není právě šálek mého čaje, rozhodla jsem se do ní pustit. Proč? Je to spoustou lidí vychvalovaná klasika, která v sobě skrývá určité kouzlo a hlavně krásné myšlenky.

Ano, toho se mi skutečně dostalo. Přesto se ale nemohu zbavit pocitu, že toto téma není pro mě. Proto i mě samotnou tak trochu udivuje, že mě od autora lákají další knihy.

Budu naprosto upřímná. Všechny tyto věci o vesmíru, duši, Osobním příběhu a věření mi připadají nereálné a mimo, takže jsem měla problém brát samotný příběh vážně. Tímto samozřejmě nic z toho neshazuji, je to jen můj osobní pohled.

K hlavnímu hrdinovi jsem si nedokázala vytvořit žádný vztah, jeho příběh mě moc nezajímal a bylo mi jedno, jak dopadne. Ani ostatní vedlejší postavy mě příliš nezaujaly.

Co se stylu psaní týče, neměla jsem problém u knihy zůstat. Četla se dobře a rychle. Tomu ovšem značně přidávalo rozložení písma a grafické zpracování. Kapitoly jsou velmi krátké.

Na knize mě nejvíc zaujaly právě ty krásné myšlenky. Není jich tam málo a v tomto směru si myslím, že si každý najde to své.

Příběh mi svým zpracováním hodně připomínal Malého prince.

Po dobu čtení mě nic moc nepřekvapilo.

Jsem ráda, že mám knihu přečtenou, ale mimo zvýrazněné myšlenky se k ní už nevrátím.

brazilská literatura

Paulo Coelho