Alamut

Alamut https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46429/bmid_alamut-Gpl-46429.jpg 4 62 14

Román o orientálním vládci, který si pomocí rafinovaného mýtu vytváří spolehlivý úderný odddíl naprosto oddaných bojovníků, se odehrává v 11. století v Persii. Román byl napsán na základě jedné epizody z románu Marca Pola Milion. Je to příběh o ďábelsky inteligentním a rafinovaném perském vládci, jenž si získal naprostou oddanost vybraných mladíků tak, že je ve stavu drogového omámení přenášel do fiktivního ráje, který vystavěl podle orientálního vkusu. Krásné, v umění a lásce vyškolené dívky byly vychovávány k potěše bojovníků jako odměna za jejich hrdinské skutky. Dívky jim vytvářely iluzi ráje, který jim slíbil Alláh po mučednické smrti. Mládenci, kteří se v této promyšlené pasti jednou ocitnou, jsou pak ochotni jít dobrovolně na smrt, jen aby se znovu dostali do vysněných míst. Za základě současných politických zkušeností je román překvapivě aktuální.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

Alamut , 1938

Adush
25.10.2022 5 z 5

Skvělá kniha pro fanouška asasínů, jako jsem já. Hry hraji už několik let, ale tato kniha se ke mně dostala teprve nedávno. Jelikož se mi hodila do výzvy, tak jsem se do ní pustila. Rozjezd byl zajímavý, možnost sledovat dvě různé linky - chlapce, který se chce stát fedajem a dívku, která je přijata do zahrad jako huriska. Postupně se příběh rozjede a dostává spád. V některých úsecích knihy hůře stravitelné vzhledem k různým filozofickým pasážím, ale pomáhá to k propojení do jednoho velkého celku a taky k zodpovězení různých otázek.

braunerova
17.04.2021 2 z 5

Skutečný životopis Hasana ibn Sabbáha by vydal na celou bichli, v knize je ale zkrácen jen na pár stránek. Příběh popisuje krátké období jeho života kolem roku 1092 v pevnosti Alamut. Akčních scén je jak šafránu, tlachání harémových otrokyň a skládání básní se střídá s filosofickými rozhovory fidájů a dájů, které mi občas připomínaly úvahy intelektuálů 20.století. V islámských pramenech té doby není nic o rajských zahradách, hašiši nebo speciálním výcviku. Ani dnešní sebevražední atentátníci hašiš a falešný ráj nepotřebují, stačí jim mobil, počítač a sociální sítě. Tehdejší křesťané nemohli pochopit fanatické sebeobětování ve jménu víry; bohužel stejně mylnou představu o assassínech měl i Bartol. Pro autora, velkého obdivovatele marxismu, je Sabbáh manipulátor a ismalitské náboženství je podvod. Postavy Ibn Tahíra, Obeidy a dalších byly tak nevěrohodné, že jsem se k dočtení knihy musel hodně nutit.
Igor Grdina ve své předmluvě mylně nazývá vládce Alamutu „Starcem z hory“. Marco Polo ve svém cestopise nepíše o Sabbáhovi, ale o syrském assassínovi z 13.století Rašídovi ad-Dín Sinan. Ten také měl vybudovat rajské zahrady a používat hašiš. Proč to autor přisoudil Sabbáhovi netuším.

michalhk89
03.04.2020 5 z 5

První polovina knihy trochu rozvláčnější, ale pak vše dostane spád. Vcelku pak knihu hodnotím jako velmi poutavou. Zamýšlí se nad znepokojivými tématy, které jsou i pro náš svět aktuální. Víra a fanatismus jako zbraň, změny ve společnosti a politice. Je zajímavé, že autor se inspiroval v knize Marca Pola, což bychom mohli brát jako relativně povšechný zdroj. Kniha Alamut přitom popisuje mnohé skutečnosti s velkou přesností a dává náhled do tajemství, která nebyla dlouho známa. Zajímalo by mě, z jakých zdrojů autor čerpal.

Mystifica
18.12.2019 5 z 5

Ke knížce jsem se dostala asi podobně jako spousta dalších náhodou - přes hru Assassins Creed. Rozhodně to není knížka pro každého hráče AC. Je vcelku hluboká, filosofická a je na ní znát, že autor o reáliích arabského světa nastudoval, co mohl, ačkoli to v jeho době nemohlo být jednoduché. Také podle wiki v podstatě jediným zdrojem k této době jsou zápisky Marca Pola Milion. Knížka je napsaná poutavě a postupně odkrývá obraz toho, jak je mocnými manipulováno s lidmi a vystavuje celý svět pod heslem "nic není pravda, vše je dovoleno".

3DD!3
07.04.2018 5 z 5

"Síla našeho zřízení nespočívá v počtu přívrženců, nýbrž v jejich kvalitě..." Bartolův prorocký román o inteligentním Iránském vládci, který snil o silné mravní říši a jeho odvážném plánu proměny rádoby věřících v oddané fanatiky. Zvláštní shodou náhod kniha vyšla těsně před druhou světovou válkou, která byla také ve znamení fanatizmu i když lze paralely mezi dvěma vládci lze hledat jen těžko. V českém překladu pak Alamut vyšel krátce po vzestupu Usámy bin Ládina a zde se paralely hledají mnohem lépe. Příslib ráje lidem jednoduchým, kteří víru potřebují jako drogu, touha zemřít vštípená od narození kvalitním vzdělávacím systémem. Není silnější zbraně než je člověk, toužící po smrti. Ví to armády západních mocností, které v rámci národní bezpečnosti neváhají kohokoliv obětovat, nejen teroristé. Bartol velice dobře zdůraznil, že Hasan Ibn Sabáh je spíše filozof klasické řecké školy (dnes bychom řekli západního vzdělání) a jeho nápady jsou velice pokrokové. Román znovu nabírá na aktuálnosti. Otevřená náruč Evropy je připravena vzdělávat a vychovávat další Sabáhy, další bin Ládiny. Platíme za své chyby a děláme je znovu protože nejsme jednotní. Bojujeme sami se sebou.

KnihovniceVěra
20.07.2017 3 z 5

Čtivé, výstižné vylíčení mechanismu vzniku a udržení moci islámu. Jak funguje demagogie aneb naplnění hesla: Nic není pravdivé, vše je dovoleno.

reader11
28.05.2017 4 z 5

Skvělý námět a umělecké ztvárnění skoro neuvěřitelného příběhu,který se však skutečně stal ..roman o moci,manipulaci,ovladani jinych lidi a jejich pouzivani jako nastroju pro vlastni cile...v historickych kulisach stredovekeho arabskeho sveta...o vzniku sekty asasinu Starce z hory.4 *jen proto,ze jazyk ponekud jednodussí,nicmene namet to bohate vynahradi.Velmi aktualni,protoze na podobnych principech funguje i soucasny radikalni islam,IS,ci islamsti teroriste.

8130
28.02.2017 5 z 5

Myslím, že tato kniha je velice nadčasová,nechce se věřit,že ji Bartol napsal v roce 1938, přijde mi to jako by ji napsal včera....doporučuji ji všem, čtěte pomalu a pozorně, přemýšlejte o obsahu.

hankapimi
23.02.2015 5 z 5

Od 11. století ke dnešku uplynula již hodně dlouhá doba a přesto je tento román zvláště v současnosti velmi aktuální. Je to taková příručka pro bezvěrce, kam až fanatikové ve jménu radikálního islámu a Alláha mohou zajít . Lež, manipulace, vraždy - " účel světí prostředky"...Málokdy dávám plný počet hvězdiček, ale tato kniha si je zaslouží. Neuvěřitelná, fascinující, chytlavá, mrazivá... Nejde mi z hlavy, určitě se k ní ještě vrátím ! Doporučuji všem přečíst a velmi pozorně !!!

SolomonSane
27.01.2015 5 z 5

Příběh, který je děsivý i fascinující zároveň. Je celkem škoda, že jsem na tuto knihu narazil vlastně uplně náhodou, protože po přečtení se ve mně rozproudil tak silný tok myšlenek, že si myslím, že by tato kniha měla být na seznamu povinné četby (vedle líbivých zamilovaných Shakespearů (nikoliv však špatných!) by se tak dostalo mládeži do ruky dílo s tématem, které je věčné a v současnosti i celkem aktuální). Alamut se mi zaryl silně a hluboko do paměti a rozhodně se k němu nejednou vrátím.

notburga
30.09.2014 5 z 5

Kniha s hodně silným příběhem. Rozhodně bych ji neoznačila jako oddychovou, spíše hodně k zamyšlení. Četla jsem ji několikrát a rozhodně ještě budu. pokaždé objevím na pozadí něco, čeho jsem si při předchozí četbě nevšimla.

Adigiotto
18.04.2014 4 z 5

Román som konfrontoval s odborníkom na islam a ten sa vyjadril, že v nej nenašiel chyby. Knihu teda možno spokojne odporučiť aj ako úvod do fanatického islamizmu.

Donatello
27.10.2013

Skvělá četba, když jednou začnete, nemůžete přestat...

tessy999
30.09.2011 4 z 5

Zajímavá knížka. Je pravda, že by mohla být trošku tenčí, přece jen jsem s ní lehce bojovala, ale nakonec jsem se tím úspěšně prokousala. Není to zrovna oddechová četba, spíš na zamyšlení.