Bonapartovi dobyvatelé

Bonapartovi dobyvatelé https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/187983/bmid_bonapartovi-dobyvatele-syd-187983.jpg 4 12 1

Alain Lausard série

< 2. díl

Sedmnáct tisíc francouzských vojáků opustilo v květnu 1798 přístav Toulon, aniž by tušili, k jakému cíli směřuje jejich cesta. Sotva tři měsíce po dobytí Říma odměnil Bonaparte nejlepší oddíly tohoto tažení zařazením do Orientální armády, elitních invazních jednotek, určených k útoku na Egypt. Pro muže, kteří nastoupili na palubu lodi, však první bitva začala již bojem s útrapami pobytu na moři. Když nespokojení příslušníci jednotky Alaina Lausarda - jednotky jízdy, která byla před třemi lety vytvořena z trestanců odsouzených k smrti - obrátí svoji frustraci proti posádce fregaty L´Esperance a pěšákům, drsná pouť si začíná vybírat své první oběti. Než se hladoví a vyčerpaní vypotácejí na břehy Egypta, musí Lausardovi dragouni bojovat za víc než slávu a vítězství. Zubožení vojáci se trmácejí rozpálenou pouští a Bonaparte může jen přihlížet, jak se jeho taktická hra hroutí jako domek z karet. Sežehlí žhnoucím sluncem dokážou ještě zoufale odolávat nájezdům Arabů, bránících jim v přístupu k Nilu, ale jak jsou vtahováni stále hloub a hloub do neznámých končin, jejich řad se zmocňuje beznaděj. Šíří se jako nemoc. Mamelukova armáda sice podlehne v boji ve stínu pyramid, ale Nelson drtivě poráží Bonapartovu flotilu. A Bonapartova posedlost válkou ... Lausard už ztratil naději, že ještě někdy uvidí Paříž.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Alpress

Bonaparte´s Invaders , 1998

braunerova
20.06.2021 2 z 5

Nedávno jsem četl výbornou Fatu morgánu, o to víc mě tento román zklamal. Jednoduchý děj vždy začíná uvedením historických faktů, pak následuje únavné tlachání vojáků, proložené krvavými scénami. Navíc mi vadila autorova antipatie k Napoleonovi a jeho černobílé vidění. Napoleonovo tažení vyvolalo ve světě obrovský zájem o Egypt a jeho důsledkem je dnešní turistická velmoc.
Kniha je plná historických chyb. Maltézští rytíři nebyli templáři, ale johanité, což snad ví každý, kdo se trochu zajímá o historii. Vylodění u Alexandrie probíhalo za bouřlivého počasí, takže vojáky na břehu nemohla obtěžovat mračna much. Dle autora po vylodění v Alexandrijském zálivu vojáci pochodovali pouští a dobývali Alexandrii. To mě zmátlo, neboť toto město leží přímo u moře. Ve skutečnosti Napoleon obsadil Alexandrii ještě v noci hned po přistání. Nakonec jsem knihu odložil nedočtenou.