Aktivní kovy

Aktivní kovy https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222608/mid_aktivni-kovy-222608.jpg 4 234 44

Vojín De Klerk byl nejdokonalejší superzabiják, kterého galaktická armáda kdy měla. Neznal nic než rozkazy, nehovořil jinak než jazykem vojenských hlášení a nezdravil civilisty jiným pozdravem než „Dobrý den, střeva ven“. Ale to je minulost. Armáda se ho zbavila a umyla si nad ním ruce. De Klerk už není vojenský superzabiják. Teď je mediální hvězda, nelítostný obchodník s nanuky, reverend církve Michaela Jacksona, velikonoční zajíček, masový vrah, milující otec, méďa Béďa, umělec vystavující v nejprestižnějších galeriích Oparu, krvelačný mašinfíra dětských vláčků...... celý text

ber-tram
08.03.2018 5 z 5

Mazec na plný ceres! Hřiště, kde Kopřiva válí. Za pouliční Rychlopalbu jsem ho nerad sepsul, před meziplanetárními Pb./Hg. kovy uctivě smekám. Jako před Asfaltem. Explozivně akční, senzačně nápadité, komiksově obrazotvorné, a přitom mistrně zosnované, promyšlené a vypointované. A hlavně monstrózně nadsazené, elegantně srandovní a inteligentní. Leč autor umí lehce podat i seriózní myšlenky, což dokazuje hned tzv. předmluva.
Z obchodně-tržního hlediska Kovy klidně mohly velkopansky vyjít separé s důstojným odstupem: Pb. jako suma hektických šlehů internetových, Hg. jako suma hektických šlehů emočně tónovaných. Na pultech by se v témže čili dvojnásobném nákladu určitě neohřívaly déle než tato zbytečně skromně souborná edice.
Jelikož Kopřivu nepodezírám, že by měl zapotřebí lacině opisovat odkudkoliv z domova či ciziny, narovinu se ptám: existuje cokoliv přibližně srovnatelného, a to nejen u nás (řekněme Kulhánek), ale najmě v zahraničí? Pokud ano, vyslal tam už někdo Kopřivu v prima překladu do konkurenčního boje? Případně - pokud ne, tak aby opanoval slepá místa na tamější literární mapě?
Mám totiž dojem, že má-li mít čtenářův rok punc a břink kdekoliv a kdykoliv, měl by startovat či finišovat peckou tohoto kalibru. Ona i v prvním čtecím kvartálu nadělá solidní randál. 7/18

Radek72
06.01.2018 5 z 5

Mám rád styl Kopřivy, takže žádné zklamání..

Arisu
19.12.2017

Mám přečteno pouze Aktivní olovo... no, co by se tak dalo říct - spousta vyteklé šedé kůry mozkové, tuna sklivce slizícího všude možně, až vám z toho chvílemi ujíždí čtenářské nasazení, utrhané končetiny a tak dále - jak jsme ostatně zvyklí na Kopřivově hřišťátku - a hrdina s (jak jinak než) psychopatickými sklony (a přece je to nakonec dobrák!).
Tak nějak normálka.
★★★

lyriq
06.10.2017 4 z 5

Dvě novely v jedné knize, Aktivní olovo, původně epizodicky vydaný počin, a jeho sequel, Aktivní rtuť, upečený v celku. Co se prvního příběhu týče, je to divoký, je to šílený a párkrát jsem šel smíchy do kolen. Dvojka je co se tempa a akce týče mnohem volnější, vtipu mi tu přišlo méně, přesto stále super čtení. Za olovo 5, za rtuť 3 a půl (půl je za Sýkorku a kedlubnu).

trudoš
07.10.2016 4 z 5

Dvě akční novely, ve kterých se pro našlapané hlášky, neustávající střelbu a řeznické prostocviky nehledí na logiku děje. Což nevadí, hlavně když teče červená.
Na Aktivním olovu je znát, že bylo vytvářeno na pokračování, díky čemuž všech pomyslných třináct částí funguje víceméně samostatně. Děj je až po okraj zahuštěn akcí, která graduje do neskutečných otáček a humor doslova šlape ve vnitřnostech. Zklamal mě jen konec, na můj vkus až příliš lacině parodický, než aby spořádaně lícoval s předchozím obsahem.
Druhá spektakulární historka (Aktivní rtuť) je pak ještě ulítlejší než ta první. Tady mě nejvíc bavilo De Klerkovo sbírání zkušeností ohledně výchovy náctileté Emílie - mysl speciálního armádního zabijáka prostě na středoškolské třídní schůzky stavěná není. Akce samotná už však nedosahuje takových kvalit, jako v předchozím textu, i když předimenzovaná je vrchovatě. Jakmile totiž Štěpán Kopřiva přesáhl určitou mez megalomantičnosti, nějak už mě další makabróznosti šokovat nedokázaly.

LordeS
05.09.2016 4 z 5

Kopřiva nezklamal. Akce prošpikována drsnými hláškami. Ty nejlepší neznají ani děti z dětských domovů.

Konec opět (jako téměř v každé knížce od Kopřivy) "Co to kur....." a zvuk listování knihou zpět.

Jen té robotiky a hrané formálnosti by mohlo být méně.

Tazz1
13.08.2016 4 z 5

Myslím, že už tady bylo řečeno snad vše a musím s tím souhlasit. Dvě knihy v sobě. Škoda, že nevyšly samostatně, Olovo by jistě bylo na předních příčkách. Je poznat, že bylo psáno na pokračování a bylo třeba udržet pozornost a zájem. De facto jízda a akce od začátku do konce. Jasných 5* . Poté Rtuť...no...tady se již páně Kopřiva rozjel, měl dost času a to bylo asi spíše negativum. Občas už toho prostě bylo moc , bylo to překombinované a až už nudné. Nicméně i za chrám sv. Diega (Maradony) hezké 3*. Tedy sumárum 4* .

Fantasysvet
07.01.2016 4 z 5

Jak už u podobných knih bývá zvykem, čtenář dostává do rukou vydatnou porci akční zábavy, černého humoru a zběsilé jízdy ženoucí se stále kupředu. V některých chvílích jde drsný humor až do krajních mezí, ale přesně to se u tohoto žánru očekává (viz rektální krev použitá jako zbraň). Jiné momenty jsou akční až na hranici možností (dřívko od nanuku vražené do oka), v těch dalších se přes olovo v ovzduší nedá pořádně vidět. Ale autor s textem pracovat umí, takže kniha není jen akční, ale také oddychová. Rychlé pasáže se střídají s těmi pomalejšími, akční s mediálními, přestřelky s mluvením. Jediným slovem je kniha vyvážená a dobře napsaná.

Za nevýhodu lze brát fakt, že knihu člověk přečte jako večerní jednohubku. Ne, že by to bylo na škodu, ale po měsíci si sotva pamatuje, o co přesně šlo. Na druhou stranu v něm zůstává pocit, že se dobře bavil, což je to nejdůležitější.

ruzer
05.01.2016 3 z 5

tesil som sa lebo som si myslel ze Kopriva nedokaze napisat priemernu knihu a predsa sa nasla , este prva poviedka pohode ale druhu som docital horko tazko .... vyzera to tak ze jej este budem musiet niekedy dat sancu

QEDS
29.10.2015 5 z 5

Mám rád v knihách rychlou akci u které člověk nemusí myslet a odreaguje se, ale tohle jsem teda nečekal. Hlavní hrdina je dobrák od kosti vždy splní vše co mu nařídí do posledního puntíku. Vše dokáže stručně objasnit. Armádní rozkazy jsou pro něho svaté. Děj jde rychle dopředu a tam kde se tempo zpomaluje vše nahradí skvěle zpracované rozhovory a hlavně odpovědi De Klerka. Konec této knihy mě opravdu dostal. Při čtení jsem se skvěle bavil.

jan8470
28.08.2015 5 z 5

Causa Aktivní kovy
Vzhledem k tomu, že Aktivní kovy jsou vlastně dvě knihy v jednom svazku propojené hlavním hrdinou De Klerkem, rozdělil jsem následující zamyšlení nad pátým svazkem třetího z nesvaté trojice české hrdcore scény jímž je Štěpán Kopřiva.
Takže za A) Causa Olovo
Tahle knížka byla vlastně původně internovým románem na pokračování a je to na ní zatraceně znát. Rychlé střídání děje, akční jízda, cliffhanger na každé druhé stránce a proboha , minimum dialogů !!!
Možná proto mi celé Olovo přišlo strašně uspěchané. Vlastně De Klerkova jízda skončila dříve než jsem mu vůbec stačil začít fandit.
Nicméně, i když je to podle mě spíš průměrná záležitost, člověk se alespoň dozví jak to chodí v médiích a proč mají takový úspěch.
Jenže když jednou řeknete A, musíte také říct B.
Takže za B) Causa Rtuť
Tohle je ovšem úplně jiná liga.
Skvělá zápletka, opravdu promyšlená akce (každý kopanec tu má své místo), pop kulturních odkazů víc jak u Tarantina . Dokonce i reflexe současných problémů s muslimy (ale to zřejmě nechtěně). Prostě tenhle film ( pardon, tahle kniha ) je Komando pro třetí tisíciletí.
Tady jsem si teprve k De Klerkovy našel ten správný vztah.
A co že o něm zlovolné jazyky roztrušují pomluvy že tady už Kopřiva přestřelil a jeho knihy jsou příliš brutální.
Atomové hřiby na takové pisálky. Tady má každá mrtvá učitelka z mateřinky svůj oprávněný důvod.
Závěr: Jestliže Olovo kulhá někde na konci pelotonu a Kulhánkovi s Kotletou nestačí ani s tankovou divizí a atomovou hlavicí, Rtuť naopak šlape svižně oběma borcům na paty s lehkostí a grácií perfektně vycvičeného přepadového komanda.
A kdyby to někdo chtěl zfilmovat (třeba Michael Bay si tím mohl spravit reputaci po čtvrtých Tranformers) při finálním duelu bych si jako hudební doprovod představoval nějakou pecku od Twisted sister.

gladya
22.08.2015 3 z 5

Je to absurdní, místy vtipné,místy na hranici nebo možná za hranicí,ale docela jsem se bavila, A to zdaleka nejsem "ciílová skupina".

machalcz
31.07.2015 3 z 5

Od Kopřivy jsem čekal víc. Sice jsem si na jeho styl jazyka musel kdysi chvíli zvykat, ale zvykl jsem si. Asfalt byl pecka. Tohle mě zklamalo. Ne že by to bylo vysloveně špatný. I sám autor na začátku varuje, že to vycházelo jako povídky někam na web. Ale v té samé formě to mrsknout do knihy byla zvrácenost. Mimo to jsem se nemohl zbavit pocitu, že druhá část je prakticky to samé co bylo v první části. Jen jsme prohodili kulisy.

orson
22.07.2015 4 z 5

Hodně absurdní ztřeštilost, místy až za hranicemi dobrého vkusu... ale pak jsem si vzpomněl, že to je Kopřiva a ten má hranice trochu někde jinde. Aktivní olovo už jsem tuším četl dříve, takže se mi více líbila ta rtuť... hlavně ten závěr na svatbě stál za to :)

michal3736
03.06.2015 4 z 5

Místy jsem si myslel, že už více absurdnější řežba to nemůže být, ale je vidět, že vždy mě může ještě něco překvapit. Přesto kniha mě bavila, takže si říkám proč ne :-) Ale dvakrát bych ji číst nemusel ...

N10Tikky
29.05.2015 3 z 5

Po přečtení jsem docela rozpačitý.

První část byla supr akční jízda, která si 4* určitě zaslouží.

Ale druhá část je taková slátanina, která nedává smysl už od samého začátku, že bych to neocenil ani na 2*.

Dám tedy průměrné 3*. :(

Terva
19.04.2015 5 z 5

Jedná se o dva spojené příběhy, jejímž hlavním hrdinou je voják zvaný De Klerk.
Krvavý nářez, plný mrtvol a legrace.
Velmi doporučuji, je to prostě počteníčko.
Jen malá rada - nečtěte úvodní seminář, možná vás to odradí od knihy.

Před započetím knihy je jeden citátek z filmu Komando:

Líbíš se mi, Sully. Seš fajn hošan. Proto tě zabiju jako posledního - Arnold Schwarzenegger

Pár citátů:
Část první - Aktivní olovo:

Volám, abych se omluvil za škody na svěřeném majetku, konkrétně na firemním automobilu -
nechal jsem ho zaparkovaný ve druhém patře hotelu Sawamatsu, doufám, že jste ho tam nalezli.....

Část druhá - Aktivní rtuť:

Tak se na sebe podívejte. Nejenže znáte blackmetalovou kapelu Mayhem, ale dokonce víte, kdo je papež......

Dragonian
19.02.2015 4 z 5

Parádní akční jízda s dobrýma hláškama a tunou přirovnání, u kterých se zasmějete. Škoda jenom, že na posledních 50 stránkách se to nějak zastaví a nejede na plný plyn, ale spíše na neutrál.

witko
03.01.2015 4 z 5

Jízda hlášek a akce, která mne neskutečně bavila.

dobroslav9182
29.12.2014 4 z 5

Aneb jak správně propagovat zmrzlinářské výrobky :-P

Štěpán Kopřiva
česká, 1971