Spící obři

Spící obři https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339908/bmid_spici-obri-JAh-339908.jpg 4 489 137

Akta Themis série

Deadwood, Jižní Dakota. Jedenáctiletá Rose se prohání na kole poblíž domova, když tu se náhle propadne pod zem. Probere se na dně jámy v krychlové místnosti, na jejíchž stěnách září tajemné složité symboly. Hasičům, kteří ji přispěchají zachránit, se naskytne ještě podivnější pohled: Rose leží na dlani obří kovové ruky. Uběhlo sedmnáct let, avšak záhada bizarního artefaktu, jeho původu či tvůrců zůstává nevyřešena. Určení stáří se vzpírá logice, vojenské zprávy jsou cenzurované, nové teorie zuřivě zamítané. Pár lidí však neúnavně pátrá po odpovědích, mezi nimi i Rose, toho času již vystudovaná fyzička a vedoucí tajného týmu pokoušejícího se rozluštit záhadné symboly. Brzy je jasné, že se ocitli na cestě k odhalení objevu, který přepíše dějiny lidstva. Buď mu přinese definitivní mír, nebo hromadnou záhubu…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Sleeping Giants , 2016

mamzila
25.04.2020 4 z 5

Na knihu jsem se chystala dlouho, nějak ji vždy odsunuly do pozadí jiné. Ale teď, když na ní došla řada ji musím jen chválit. Podání formou rozhovorů a záznamů není nijak na překážku. Již jsem se s tím setkala u vícero knih a většinou to příběhu dodává jiný, hlubší rozměr. "Jako by se to opravdu dělo". Začátek této série mě rozhodně nabudil k pokračování, hlavně tedy konec. Nemůžu se dočkat, co se s tohoto závěru vyvine.

certik003
31.03.2020 5 z 5

Styl psaní formou rozhovorů se mi zpočátku zdál divný, ale postupně jsem mu přišla na chuť. V knížce se vlastně nic moc neděje, ale přesto je děj zajímavý a díky několika zvratům dost čtivý. Pan tajemný se ze začátku zdál jako bezskrupulózní hajzl, ale ukázalo se, že v téhle knížce nejsou věci takové, jak na první pohled vypadají. Úplný konec byl překvapivý a navnadil mě na další díl.

B4LU
29.03.2020 3 z 5

Kniha má zajímavý nápad, co se stylu psaní týče. Žádné striktně dějové pasáže, jen přepis dialogů a různých reportů, ale přesto je velice čtivá. Už jen tady musím přidat body za originalitu.
Hloupé ale je, že až na tento aspekt nic moc nenabízí. Příběh je tak prostý, že ho zvládnete celý převyprávět v jedné dvou větách, a jeho jádro není ani kdovíjak originální (člověk si téměř okamžitě vzpomene na Pacific Rim). Vysvětlení pozadí celé věci je úplně mimo - naprosto cizí člověk přijde a odvypráví bajku, kterou všichni okamžitě přijmou jako fakt - to vážně?
Ty 3* dávám za stylistickou i grafickou originalitu, jinak není moc za co. Další díly si i tak přečtu, protože jsem soudil knihy dle obalu a pořídil si rovnou všechny, a dobře mi za to tak.

Skyer
22.03.2020 3 z 5

Ze začátku mě kniha opravdu vtáhla do děje. Bohužel si mě ale neudržela celou dobu a vlastně vše kromě začátku už mě tolik nebavilo.
Záhadný mimozemský stroj mě nadchl, ale když začaly politické přestřelky (které tam ale musely trochu být, jinak by to nebylo vůbec realistické), tak mě nadšení trochu opustilo. Čekala jsem víc robota, víc vesmíru, víc věcí okolo mimozemšťanů.
Je pro mě těžké to hodnotit a nevím, jestli v sérii pokračovat.

wotana
17.03.2020 5 z 5

První díl velice čtivý a super napínavý (hned jdu na druhý díl), jen mi trochu vadí, že zde nebyl alespoň celkový obrázek nalezeného robota.
Vzhledem k tomu, že v knize jsou jednotlivé nalezené díly dobře popsané, celkový obrázek sestaveného robota by bylo pro mne velké plus. Navíc obrázek ruky na obálce vůbec neodpovídá popisu v knize :-(

rik
18.12.2019 5 z 5

Za mne celá trilogie naprostá pecka. Jsem fanda do sci-fi, takže díky tomu to má kniha/knihy u mne jednodušší, a bavilo mi to moc. První dva díly jsem přečetl na jeden zátah, a pak jsem netrpělivě čekal, než vyjde poslední díl. Pro někoho rušivá forma rozhovoru, za mne inovativní a dobré. Chvilku trvá, než si na to člověk zvykne, ale pak mi to přišlo zábavné.

Chytuš
14.12.2019 5 z 5

Rozhodně nečekejte klasické sci-fi. Spící obři jsou rafinovanou kombinací sci-fi námětu se silným politicko-sociálním podtextem. Takže mimozemské prvky jsou spíš takovou nahrávkou pro politikaření a pletichy - ale ne že by to vadilo! Styl vyprávění k příběhu krásně ladí - jde v převážné většině o rozhovory pana Tajemnéhotahajícíhozavšechnynitky s osobami více či méně zainteresovanými na zvláštním projektu sestavení mimozemského artefaktu. A ačkoli se toho zas tak moc nestane, přesto stránky sviští nadsvětelnou rychlostí a člověk se rozhodně nenudí. Já byla spokojená.

józi.odkudkam
13.12.2019 3 z 5

Když jsem v anotaci hned pod titulkem Spících obrů uzřel lokaci Jižní Dakoty, tak mi hlavou mrkla vize pánského tahu oživlých rezidentů Mt. Rushmoru napříč kontinentem. Nic tak apokalypticky blanického se naštěstí nekonalo. Spící obři jsou prostou alegorií neandrtálců, co vyhrabou orloj a čumí na něj jak němec na orloj. Tenhle nepřímý kontakt s mimozemskou civilizací prostřednictvím artefaktu je mi sympatický už od Rámy, či Gatewaye; důkaz je, zároveň ale nechává místo představivosti. Co se formy záznamů z výslechů, experimentů a deníků týče, splnila účel; já se jako bezpečnostní prověrku splňující úředník pověřený analýzou sebraných akt X cítil.
Akta X nezmiňuji náhodou; spolu s nosným motivem a panem tajemným s nimi totiž Spící obři žel sdílejí i závratnou naivitu a ve směru čtení klesající šipku zájmu. Další díly nebudu.

3 YA oddechové *** víc ale určitě né.

PS: Obálka s proříznutým okénkem je sice trochu nepraktický, ale hezký designový kousek. Stejně jako, miniSPOILER, elegantní zápis čísla v onom okénku.

david8843
05.12.2019 3 z 5

Forma rozhovorů knize hodně ubírá. Vše je díky tomu vykresleno tak nějak povrchněji, než jsem zvyklý (postavy, svět, motivace, ...). Za celou knihu se toho příliš nestane a spíš slouží k tomu, aby se člověk mohl sžít s postavami před o něco lepším druhým dílem. Myšlenka knihy je zajímavá a lákavá, ale ne na 350 stran.

majklus
29.11.2019 4 z 5

Tak nakonec to na plný počet není. Kniha je čtivá, některé nápady zajímavé. Vize týkající se globální politiky jsou ale dost těžko uvěřitelné, přesto kniha kouzlo má a druhému dílu dám šanci.

bibi.r
28.11.2019 3 z 5

Zajímavá a čtivá sci-fi pro dospělé. Příběh se možná trošku pomaleji rozjížděl, ale moc se mi líbil.

Purple7
03.11.2019 3 z 5

Normálně bych byla asi nadšenější, ale zřejmě jsem po knize nesáhla v ideální dobu, nějak extra mi to nesedlo, neměla jsem náladu na něco drsnějšího (rozuměj dospělejšího) než obvykle. Čekala jsem, že knihu přečtu o dost rychleji. Když už jsem se začetla, nebylo to tak zlé, ale sotva jsem knihu odložila, trvalo mi dost dlouho, než jsem opět dostala chuť se do příběhu ponořit.

Shaxx
01.11.2019 5 z 5

Tak tohle bylo skvělé.
Neobvyklá forma příběhu v rozhovorech, jeden by čekal, že se tak nedá vybudovat žádná atmosféra, ale opak je pravdou. Několikrát se objevily wtf zvraty, u kterých jsem si říkala "Coooooože?!" :D
Ke konci jsem nedočkavě obracela každou stránku a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Prostě pecka.
Ještě, že jsou už přeložené další díly, už se nemůžu dočkat, až se začtu do další knihy :D

Lenny33
30.10.2019 3 z 5

Bohužel mi kniha nesedla - zpracováním, dějem, postavami (které leckdy zmizely stejně rychle, jako se objevily).

specialista5
30.08.2019 4 z 5

Rozmýšlel jsem jestli 3 nebo 4 *, nakonec dávám 4, protože jsem byl příjemně překvapen tím jak nakonec funguje tento styl vyprávění. Možná jsem ale z doporučení jiných, očekával ještě trošičku víc.

nada3314
22.08.2019 5 z 5

Trochu jsem si tento měsíc rozšířila obzory mého čtení… Přečetla jsem si svou historicky první sci-fi! A musím říct, že bomba! Opět jsem měla šťastnou ruku na výběr série. První díl mě nadchnul tak, že už mám doma zbývající dvě knihy a moc se na ně těším. Samotný příběh, je skvělý …byl psán zápisky, takže se mi to dobře četlo a stránky ubíhaly kosmickou rychlostí, příběh je napínavý pořád se tam něco děje, takže se ani na minutu nenudíte! Za mě dokonalost! Nebude to dlouho trvat a vrhnu se na další tentokrát žlutou …

Hellrampage
07.08.2019 2 z 5

Sklamanie a pre mňa ľahký podpriemer. Začnem tým pozitívnym - krásny obal, sympatické hlavné postavy. V rámci vyprávania sa jedná o zápisky z rozhovorov. Nemôžem si pomôcť ale po prečítaní série Illuminae, ktoré ukázalo, ako to má vypadať, mi prišlo, že Spíci obři akosi zaspali dobu. Ďalšia vec je, že príbeh sa nikam nepohne, celú knihu sa hľadajú časti robota a potom sa rieši príliš moc poliky. Dialógy sami o sebe ma takisto o kvalite moc nepresvedčili. Myšlienka super, prevedenie nič moc. Uvidím, čo prinesie pokračovanie.

Alethea_k
28.07.2019 5 z 5

Moje první sci-fi. A za mě dokonalost! Odborné pojmy jsem v rámci kontextu snad pochopila, velmi mě bavilo čtení záznamů a to, že celá kniha funguje na principu rozhovorů s velice významnou osobou, která nám, ani hlavním hrdinům, není představena.
Chtěla jsem dát 4*, abych si šetřila hodnocení na další díly, ale epilog mě vážně dostal. Netuším, jakým směrem se stočí děj, ale je mi jasné, že si druhý díl musím přečíst co nejdřív.

Adapa
28.07.2019 5 z 5

Netradičně napsaná originální sci-fi, která rozhodně stojí za přečtení. Příběh psaný formou rozhovorů a deníkových hlášení – velmi dobra metoda jak vtáhnout do děje. Kapitoly jsou krátké, hned vcucnou do děje a nutí stále otáčet další stránky.
S každou další kapitolou mi je víc a víc sympatičtější tajemný autor všech výslechů, takový nenápadný loutkař, který je nenápadný dokonalý intrikán. Doufám, že se v dalších dílech dozvím víc nejen o tajemné mimozemské rase, ale také o životě tohoto „loutkáře“.

Johnysko
26.07.2019 5 z 5

Naprosto genialni scifi kniha. Vypravena panem tajemnym pomoci jeho zapisku z deniku, rozhovoru atd. Vsechno krásně odsypa, kapitoly nejsou zdlouhave. Pro fanouska mimozemských civilizaci je to nutnost. Ta kniha me okamzite vtahla do deje hned od zacatku. Po par stránkách jsem proste musel hned koupit zbylé dva díly této trilogie.

archeologie mimozemské civilizace sochy sci-fi

Sylvain Neuvel
kanadská, 1973