Spiaci obri

Spiaci obri https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342003/bmid_spiaci-obri-38M-342003.jpg 4 488 137

Akta Themis série

Malá Rose sa bicykluje neďaleko svojho domu v Deadwoode v Južnej Dakote, keď sa odrazu prepadne pod zem. Preberie sa na dne štvorcovej jamy, na ktorej stenách žiaria tajomné symboly. Hasičom, ktorí ju prídu zachrániť, sa zhora naskytne ešte zvláštnejší pohľad: dievčatko leží na dlani obrovskej kovovej ruky. Prejde sedemnásť rokov a záhada bizarného artefaktu zostáva nevyriešená, jeho pôvod, tvorcovia a význam sú stále neznáme. Určenie veku uhlíkovou metódou sa vzpiera logike, vojenské správy sú cenzurované, nové teórie zamietané. No istí ľudia neúnavne pátrajú po odpovediach.¬ Rose Franklinová, v súčasnosti už vyštudovaná fyzička, vedie tajný tím, ktorého úlohou je rozlúštiť kód na obrovskej ruke. Spolu s kolegami ju spovedá bezmenný vyšetrovateľ, ktorého moc a právomoci sú rovnako tajuplné ako hľadaný artefakt. Isté je, že Rose a jej spolupracovníci sú na ceste k odhaleniu najzáhadnejšieho objavu v dejinách a jeho významu pre ľudstvo. Len čo budú kúsky skladačky na svojich miestach, získajú nástroj na nastolenie dlhotrvajúceho mieru. Alebo skôr zbraň hromadného ničenia?... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Ikar (SK)

Sleeping Giants , 2016

tereza7914
29.04.2018 3 z 5

Kniha má zajímavý, originální námět. Je psaná ve formě rozhovorů a různých záznamů, což mi vyhovovalo. Dobře se to čte. Ovšem po nějaké době jsem se začala ztrácet a i děj mě tak nějak přestal bavit. Musím přiznat, že má kniha několik zápletek a překvapivých zvratů a ten konec byl wow cože, ale musela jsem se přemáhat, abych knihu vůbec dočetla...druhý díl si ale možná přečtu

Taleth
14.04.2018 4 z 5

Knihu jsem objevil jako velice dobře hodnocenou anglickou audioknihu (full-cast, všechny postavy jsou namluvené). Perfektně to sedlo k formě dialogů, pomocí kterých je tato kniha napsaná. Příběh mne ovšem tak chytil, že jsem byl ochoten dělat jakoukoli práci, jen abych u toho mohl mít sluchátka na uších. S odstupem času nadšení malinko opadlo, rozhodně ale doporučuji právě v této audioformě, pokud máte chuť vyzkoušet něco nového.

Karola17
26.03.2018 1 z 5

Kniha mě zaujala jak námětem tak obálkou. Vypadalo to na zajímavé čtení, ale bohužel mě kniha zklamala

Andrea K.
16.03.2018 3 z 5

Zpočátku mě překvapilo, že je kniha napsána formou dialogů, ale pak jsem tomu přišla na chuť a líbilo se mi to. Vždy jsem byla zvědavá, jak svou výřečností, nesmlouvavostí a obracením faktů "bezejmenný" muž (téměř) každého přiměje, aby udělal to co on chce. Miluji sci-fi a tento příběh je moc zajímavý. Především tím, že může být z této doby, kdy se odehrává na reálných místech, která skutečně existují. Určitě si přečtu i zbytek plánované trilogie.

Denisa153
13.02.2018 2 z 5

Podle anotace jsem si řekla, ze to téma je hrozně super. Ale jediné co mě bavilo byl začátek a pak byl dost zajímavý konec. Také se mi líbilo, že kniha je psána formou dialogů. Jinak mi to přišlo celkem nudné.

martin7679
11.02.2018 4 z 5

Líbil se mi styl vyprávění příběhu. Argumentace tajemného pána vedoucího rozhovory byla fenomenální. Těším se na pokračování.

Anička.pa
10.02.2018 5 z 5

Za mě naprostá bomba!!! Při prvním otevření knihy jsem se bála té formy, ale už od první stránky jsem knihu hltala a moc se mi právě tato forma líbila. Stále se něco dělo, žádné zbytečné okolní vyprávění. Jsem zvědavá na další díl a také na pana neznámého, zda se i o něm dozvíme něco víc.

grobian
04.02.2018 3 z 5

Podle chvalozpěvů na knihu jsem čekal víc. Dočkal jsem se relativně dobrého nápadu napsaného formou, při které se nemůžete sžít s žádnou z postav a všichni vám jsou tak nějak ukradení. Přijde pár konspiračních klišé o mocných lidech v pozadí(kteří to musí několikrát celkem neobratně zmínit, abyste věděli, jak jsou cool, fakt hodně tajuplní a mocní), opakovaný pocit, že po naprosto nedomyšlené akci musí bezpodmínečně následovat patřičná reakce(pokud tedy funguje zdravý rozum) a o dvě stránky později přijde šokující odhalení, ve kterém se přesně ta věc stane a půlka postav je z toho konsternovaná a zdrcená, protože by je to ve snu nenapadlo. Na druhou stranu šlo o nenáročné čtení bez věcí, co by člověka vyloženě vytáčely a docela to odsýpalo. Člověk se ani nezačal stačit nudit a už byl konec. Za mě lepší průměr.

sgjoli
14.01.2018 5 z 5

Už podle anotace jsem tušila, že tahle kniha mne bude bavit, ale tohle dílo předčilo veškerá má očekávání! Hodně mi vyhovovala forma, kterou autor zvolil při psaní. Jedná se totiž o jakýsi „soubor“ oficiálních přepisů rozhovorů, záznamů z misí a deníkových zápisů, které v čtenáři mají evokovat oficiální, úřední záznam či složku o nějaké tajné akci či nějakém projektu, který proběhl. Autor tak mnoho věcí popisuje jen zkratkovitě, v náznacích a nechává čtenářům prostor pro jejich vlastní fantazii. I tak je to neskutečně čtivé a svižné. Kniha mne nadchla a já ji moc doporučuji.

withoutchild
10.01.2018 4 z 5

Krásně čtivé, přečetl jsem to na dva zátahy. Nezvyklý formát příběhu v podobě rozhovorů a reportů tomu dává takový uvěřitelnější rozměr. Těším se, co přinese pokračování.

roman5085
02.01.2018 5 z 5

Tak tohle dílko jsem si opravdu užil. Už nedočkavě vyhlížím pokračování.

Samira
03.12.2017 3 z 5

Spící obry jsem vyhlížela delší čas a byla jsem velmi nadšená českým přebalem. Dle anotace jsem ve svém milovaném žánru nemohla sáhnout vedle, po otevření jsem navíc zajásala nad netradiční formou pomocí rozhovorů.
Ano námět je skvělý, ale za mne musím říci, že autor využil potenciál pouze z poloviny.
Jen rozhovor pro vyprávění takového rozsahu nakonec nestačil. Jednotlivé dialogy byly podle mého názoru vykonstruované a značně nevěrohodné. Ztratila se díky nim veškerá barva a hloubka jednotlivých postav a nepůsobily ani zdaleka sympaticky.
Některé děje byly předvídatelné jiné naopak a závěr musím pochválit.
Kdo ví, třeba nám autor teprve ukáže.
Teď se však v hodnocení držím průměru.

vaclav1738
01.12.2017 4 z 5

Na začátku mi vadila forma, ale rychle jsem jí přišel na chuť. Závěrem si ale nejsem jistý, jestli se mi kniha líbila právě díky ní nebo kvůli příběhu, přeci jen - sci fi s podobnou tématikou je řada. Nicméně palec nahoru, těším se na další díl.

SlamLenka
21.11.2017 3 z 5

Originální forma - z počátku jsem byla z těch rozhovorů spíše rozmrzelá, ale pak mi to přestalo vadit, protože ten příběh je z nich celkem dobře čitelný. Horší už to ale bylo s uvěřitelností těch dialogů, přišlo mi to spíš jako rozhovory z béčkového filmu. Námět zajímavý, vlastně velmi zajímavý, tajemný, prostě super, ale vadilo mi, že je to takové moc konspirativní. Závěr chytlavý - dobrý háček k další knize. Dám tomu tedy ještě šanci a zkusím pak i dvojku, snad to bude stát za to.

mijan
15.11.2017 5 z 5

Už se těším na pokračování.

rarášek
07.11.2017 5 z 5

Skvělý první díl, styl knížky se mi moc líbil, velmi mi připomněl Illuminae. Ze začátku se kniha četla trochu hůře, ale jak děj ubíhal stále dál, tak to bylo lepší a lepší a pak už byl konec knížky. Moc se těším na druhý díl. :)

Patrik02
03.11.2017 5 z 5

Každý z nás občas sáhneme po knize, jejíž obálka nás upoutá na první pohled. Pro mne to naposledy byli právě Spící obři. A dnes, po dočtení, mohu s klidem říci "Ještě, že tak." Po prvních několika stranách jsem sice myslel, že mne autorův vypravěčský styl nezaujme, avšak o tři hodiny později jsem sám sebe přistihl zažraného do všech těch jednotlivých rozhovorů mezi postavami a jakýmsi "panem tajemným." Díky této formě psaní kniha plyne neuvěřitelně rychle. Čtenáři se nedostane chvilky oddychu, ani žádné nudné pasáže. Nechybí dějové zvraty, jistá dávka napětí i drobné otazníky gradující jedním velkým "COŽE???" v samém závěru knihy.
Spící obři jsou dle mého jedním z nejpovedenějších sci-fi tohoto roku, a to hlavně pro nápad, dějovou linii i, ne zcela tradiční, zpracování. Pevně doufám, že pokračování na sebe nenechá dlouho čekat.

flashi
29.10.2017 4 z 5

Kniha je psána stylem rozhovorů tajemné osoby vypravěče se všemi ostatními zúčastněnými. Nemohu říct, že by mi to vyhovovalo, ale dalo se na to zvyknout. Nápad i příběh jsou dobré, jen to jejich vyjádření je o něco slabší.

haaabi
22.10.2017 4 z 5

První půlka - super, určitě si pořídím další díly. Druhá půlka - hmm, další díl asi oželím. Konec - další díly, teď, hned!

kristynao
18.10.2017

Asi by se slušelo říci, že nejsem žádný velký fanoušek sci-fi. Máloco mě dokáže doopravdy zaujmout a pohltit, Spícím obrům se to ale povedlo naprosto grandiózně. Strašně se mi líbilo, že přestože byl příběh fantaskní, zůstával mu určitý nátisk reálnosti - opravdu bych věřila, že se něco takového může stát. Autor úžasným způsobem pracuje s nejrůznějšími překvapeními a komplikacemi. Bavilo mě, že se v příběhu věci skutečně vymykaly kontrole. Byly okamžiky, kdy věci nešly tak, jak měly. Jen málo zádrhelů se vyřešilo jen tak, samo od sebe. V knize se významným způsobem počítalo se zapojením lidského elementu, který se plete v úsudku, dopouští se omylů a nechává se svádět svými emocemi. To v mých očích knihu ohromně pozvedalo a učinilo to z ní počin, který svůj žánr přesahuje.