Spiaci obri

Spiaci obri https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342003/bmid_spiaci-obri-38M-342003.jpg 4 489 137

Akta Themis série

Malá Rose sa bicykluje neďaleko svojho domu v Deadwoode v Južnej Dakote, keď sa odrazu prepadne pod zem. Preberie sa na dne štvorcovej jamy, na ktorej stenách žiaria tajomné symboly. Hasičom, ktorí ju prídu zachrániť, sa zhora naskytne ešte zvláštnejší pohľad: dievčatko leží na dlani obrovskej kovovej ruky. Prejde sedemnásť rokov a záhada bizarného artefaktu zostáva nevyriešená, jeho pôvod, tvorcovia a význam sú stále neznáme. Určenie veku uhlíkovou metódou sa vzpiera logike, vojenské správy sú cenzurované, nové teórie zamietané. No istí ľudia neúnavne pátrajú po odpovediach.¬ Rose Franklinová, v súčasnosti už vyštudovaná fyzička, vedie tajný tím, ktorého úlohou je rozlúštiť kód na obrovskej ruke. Spolu s kolegami ju spovedá bezmenný vyšetrovateľ, ktorého moc a právomoci sú rovnako tajuplné ako hľadaný artefakt. Isté je, že Rose a jej spolupracovníci sú na ceste k odhaleniu najzáhadnejšieho objavu v dejinách a jeho významu pre ľudstvo. Len čo budú kúsky skladačky na svojich miestach, získajú nástroj na nastolenie dlhotrvajúceho mieru. Alebo skôr zbraň hromadného ničenia?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

Sleeping Giants , 2016

E.lisabeth
20.01.2019 4 z 5

Asi jsem cekala trosku vic, ale urcite se vrhnu i na dalsi dily:)

Annkag
12.01.2019 2 z 5

Tohle bolo trocha náročnejšie čtení.Forma písania mi velmi nesadla a miestami som sa v postavách naozaj strácala.Dej neplynul podla môjho gusta ale niekoho to osloví,nirkoho odradí a niekto bude premýšlať čo viedlo autora k tomu aby tento inak zaujímavý námet k tomu aby ho napísal ako vypočúvanie obvinených osôb FBI.

caldap
05.01.2019 4 z 5

Kniha psaná formou rozhovoru. Pěkné čtení, ráda si přečtu další díl.

BlazingHeart
27.12.2018 4 z 5

Nejdříve jsem knihu neměla v plánu číst, odrazoval mě styl, v jakém je napsaná (rozhovory, zápisky v deníku), ale nakonec jsem to zkusila a po chvíli mě to neskutečně chytlo. Námět skvělý, zpracování mi nakonec vůbec nevadilo, možná že to knize ještě přidalo.
Bohužel, první polovina knihy mi přišla mnohem lepší, druhá se již týkala spíše politiky a většina záhad už byla vyřešená. Po epilogu jsem ale maximálně navznazená na další díl - měla jsem sice malou teorii, ale i přesto si kladu hromadu otázek.
Je to prostě zajímavý příběh a těším se, až si přečtu druhý díl.

(A stále se rozplývám nad tou krásnou obálkou :D)

fes
30.11.2018 4 z 5

Existuje jistě vícero knih stylizovaných do zápisů deníku, dopisů či podobně.
Tato forma zápisů z výslechů a dalších úředních výpovědí tedy není tak úplně originální, nicméně k dramatičnosti a snad i tajuplnosti přispívá osoba neznámého úředníka beze jména, který protagonisty vyslýchá a plní úlohu jakéhosi zastřešitele, nesoucího zároveň odpovědnost za jejich konání. Jeho snaha být přísně profesionální a neosobní působí necitlivě, avšak příspívá k psychologizaci postav i celkovému vyznění románu. Musím říci, že tento neznámý "hrdina" mne bavil více, než většina dalších postav.
Předměty uschované emzáky do doby, než lidstvo dospěje, se vyskytly už ve Vesmírné odysee A. C. Clarka (na odvrácené straně Měsíce) i u jiných autorů, čili ani v tomto nebyl Neuvel extra originální, když jeho emzáci před tisíci lety zakopali na Zemi části "robotky" po celé planetě. Tentokrát v jejich odhalování hrají roli všelijaká etická dilemata, talent, politika, věda, sex, láska...

Těžko autorovi vyčítat, že ve formě i tématu není tak stoprocentně originální, ve sci-fi už bylo vymyšleno snad všechno a řada témat se stala natolik oblíbených, že je neustále rozpracovává řada autorů, tento není výjimkou. Důležitá je schopnost literárně zaujmout, napnout, bavit. To vše na mne zapůsobilo na čtyři hvězdy. Okamžitě sahám po druhém dílu.

Juki-RoseMary
06.10.2018 4 z 5

Je to prostě zajímavý příběh a těším se, až si přečtu druhý díl.

(A stále se rozplývám nad tou krásnou obálkou :D)

Pitbullka
30.09.2018 4 z 5

Zajímavé zpracování, nejlepší byl začátek a konec knihy, to bylo hodně čtivé. Jsem zvědavá na pokračování.

Kakiko
21.09.2018 3 z 5

Knize dominují rozhovory s hlavními postavami a sem tam výpisky z deníčků. Toto tvoří většinu knihy a musím říct, že po chvíli to člověka omrzí. Knize by určitě pomohlo, kdyby obsahovala i jiné typy dokumentů. Přidalo by to příběhu nejen na věrohodnosti, ale také zajímavosti.
Muž, který pokládá otázky, má ve čtenáři nejspíš vzbuzovat zvědavost, ale já měla toho jeho tajemna, kterým byl opředený, po pár desítkách stránek už docela dost. Příběhu také chybí propracovanost. Některým vyústěním příběhu se nedalo tak lehce uvěřit, protože to bylo řečeno stylem "udělal jsem tohle, stalo se to tak".
Nápad je to dobrý, bohužel na knize chtělo ještě trochu zapracovat. Pokud mám hodnotit konec, tak ten byl skvělý a nečekaný. Ale celkově knihu hodnotím spíš jako slabší průměr.

Andynka
28.08.2018 5 z 5

Do této knihy jsem se pustila na doporučení a udělala jsem dobře. U té knihy se prostě nemůžete nudit. Je psana formou rozhovorů se skupinou vědců, kteří zkoumají mimozemsky nález. Každý vypráví příběh ze svého pohledu. A Ty zvraty... občas jsem byla vážně překvapená, jak jedna osoba dokáže tahat za tolik provázku naráz a manipulovat s lidmi . Hodně se nám tu prolíná vše i s politikou a dodává to tomu správnou zápletku. Za mě super. Moc se těším na druhý díl.

gad
13.07.2018 5 z 5

Moc pěkné. Styl psaní formou rozhovorů nebo spíše výslechů (?) mi plně vyhovoval. Námět je zajímavý a celé je to skvěle napsáno. Doporučuji.

NemesisTrimble
13.07.2018 4 z 5

Spousta lidí tvrdila, že je tato kniha skvělá pro milovníky Illuminae, což já jsem. A mohla jsem po dočtení jen souhlasit. Ohromila mě jak obálkou, tak i nápadem a celkově příběhem. Postavy mám ráda doteď

stolbice
12.07.2018 5 z 5

Líbilo se mi. Napsáno zajímavým stylem - záznamy z diktafonu. Příběh dobrý, líbilo se mi, jak se autor nebojí odepsat v podstatě hlavní postavu a na její místo strčit jinou, která zatím hrála druhé housle. Jsem zvědavá na další díl :-)

BFJ
12.07.2018 4 z 5

Skvělá kniha. Nejprve mne odrazovala forma zpracování(rozhovory, zprávy atd...), ale moc dobře se četla a bavila mne. Po dlouhé době kniha přečtená téměř na posezení.

Julinka679
03.07.2018 4 z 5

Jelikož je kniha formou rozhovorů (případně formou deníků) tak se čte poměrně rychle. Je poutavá, napínavá, hlavní postavy sympatické (i přes chyby některých z nich), koho jsem tedy nemohla vystát tak byla Alyssa, která mi "lezla krkem" už od začátku ale Rose byla jejím přesným opakem takže tu jsem si okamžitě zamilovala :-)
Hodně se mi líbila i obálka, podobnou jsem ještě neviděla, takže to byl rozhodně krok dobrým směrem.
Už se těším na další díl :-)

flare
02.07.2018 5 z 5

Takhle pojatou knihu jsem jeste necetl..teda, spis probehl vesmirnou rychlosti. Zkratka, dobre se cetla...dobry namet,chytre zpracovani, napinavy dej,dobre citelne postavy...i prebal se vyvedl...

Sarah11
17.06.2018 5 z 5

Neskutečná jízda! Forma rozhovorů a dokumentů, i když nebyla tak vymazlená jako u Illuminae, byla rozhodně osvěžující, mělo to spád, nechyběly momenty překvapení (epilog jsem si musela přečíst dvakrát) ani akce. Nápad s "panem záhadným" tomu dodával šmrnc a tu správnou atmosféru. Jediné, co mě mrzí, je to, že u sebe nemám další díl, abych se do něj okamžitě mohla pustit. Potřebuju víc!

NemesisTrimble
11.06.2018 4 z 5

Spousta lidí tvrdila, že je tato kniha skvělá pro milovníky Illuminae, což já jsem. A po dočtení jsem mohla jen souhlasit. Ohromila mě jak obálkou, tak nápadem. Postavy jsem měla ráda, až na jednu výjimku. :D Kdo četl tak asi ví o koho se jedná. Ta osoba mi první strašně moc připomínala Ezru Masona z Illuminae, ale časem se mi opravdu "zhnusila". Byla jsem na autora naštvaná, že z něj udělal takové monstrum, ale později jsem byla ráda, protože to byla alespoň trochu změna.
Formou psaní to bylo velmi podobné Illuminae, ale graficky to bylo rozhodně horší.
Čekala jsem od knihy trošičku víc, ale věřím tomu, že spoustu nezodpovězených otázek se dozvím v pokračování Probuzení Bohové. Takže i přes některé nedostatky jsem spokojená.
Nemesis T.

petgona
06.06.2018 5 z 5

Vyborna kniha. Velmi sa mi pacil napad, napisat ju ako zoznam spisov - rozhovorov s jednotlivymi postavami. Bolo to osviezujuce, predovsetkym sama akcia a dynamika a zaroven to celemu pribehu dodavala autenticitu. Velmi sa tesim na dalsi diel, a velmi ma tesi, ze ma este lepsie hodnotenia ako jednotka.

wee_n
24.05.2018 4 z 5

Na 5 hvězdiček mi tam něco chybělo, ačkoliv přesně nedokážu určit, co to bylo. Každopádně námět super, forma psaní taky, a to i přesto, že jsem se toho ze začátku dost bála. Četla jsem po doporučení, a rozhodně mohu doporučit dál.

michal3736
22.05.2018 4 z 5

Zajímavé čtení, trošku to zavání Transformers, ale styl vyprávění v rámci jednotlivých rozhovorů a denikovych záznamů je originální. Jsem zvědavý jak to bude pokracovat