Akta Masaryk - Román ze studené války

Akta Masaryk - Román ze studené války https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/9777/bmid_akta-masaryk-roman-ze-studene-valky-rhi-9777.jpg 3 7 1

Strhující špionážní román s detektivní zápletkou, který přináší nový pohled na události 10. března 1948, kdy byla pod okny Černínského paláce v Praze nalezena mrtvola Jana Masaryka.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Gemini 99

The Masaryk File , 2000

koubin007
09.02.2011 3 z 5

Tři hlavní postavy, spojené s vraždou Jana Masaryka vypráví svoje verze příběhu. Tehdy mladičký lékař, který se účastnil jeho pitvy, vrah - agent KGB a ten, kdo byl za vraha považován - agent CIA. Ale byla to vlastně vražda? Není to jen politické blábolení, ale dost velká dávka dobrodružství a napětí. Vše začíná v roce 1948 pádem Jana Masaryka z okna, poté veliká komunistická propaganda označí vraha. To všichni dobře známe. Ale jak to bylo doopravdy? Celý velký příběh totiž končí až v roce 1990 v Austrálii.

Co mě na románu zaujalo a co bylo tak nějak neotřelé? Autor vypráví v jednotlivých kapitolách děj pohledem jedné postavy a v další kapitole očima jejího protivníka. To se mi jeví jako velmi atraktivní pojetí děje a dokonalé nahlédnutí do psychologie postav.
Tato kniha mě utvrdila v tom, že myšlenka komunismu nikdy nebyla, není a nebude dobře myšlena, ačkoliv se s tímto názorem mnozí ohánějí ještě dnes.

špionáž Jan Masaryk, 1886-1948 historické romány

Ludvík Bass