Illuminae

Illuminae https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299444/bmid_illuminae-MH4-299444.jpg 4 1359 326

Akta Illuminae série

Dramatický příběh o přežití, ztrátě domova a bezmoci doprovází mimořádně originální grafické zpracování dokumentů, e-mailů, vojenských zpráv a novinových článků. Píše se rok 2575 a korporátní těžební kolonie na planetě Kerenza IV je napadena korporací BeiTech. Obyvatele před útokem nikdo nevaroval, nikomu na nich nezáleží a pro BeiTech jsou jen potenciálním zdrojem problémů. Kady Grantová, její bývalý přítel Ezra a několik tisíc dalších lidí dokáže utéci díky intervenci lodě pozemské vlády Alexander. Jenže po celé planetě se šíří zmutovaná epidemie. Úniková flotila se snadno může stát pastí a jejich hrobem. A jedna z lodí BeiTechu se přibližuje, rozhodnuta dokončit, co začali.... celý text

medvídě
17.02.2020 5 z 5

Možný spoiler!
Napadlo vás někdy, jaký bude život za pár století?
Příběh se odehrává z počátku na planetě Kerenza, která je ale jednoho dne napadena vesmírnými loděmi společností BeiTech. Zranění jsou naloženi na loď Alexander, zdraví na Hypatii a pak je zde ještě jedna loď - Koperník. Ale bombový útok neměl být vše, co obyvatelé zažili. Společnost BeiTech vypustila vir, který ale díky omezenému prostoru a kyslíku začne mutovat. To, co lidi mělo pouze ochromit, aby byli lhostejní k okolí a později vyprchat je promění ve vraždící monstra toužící po krvi a trpící paranoií.
Na lodi Alexandr se vyskytuje program SPIRO (Síť počítačové inteligence k rozboru obrany), který se podle všeho zblázní. Zaútočí a zničí vědecké plavidlo Koperník. Hlavní hrdinka Kady tak přichází o matku. Jedné evakuované lodi se však z Koperníka podaří dostat na Alexandra. Pro bezpečnost svou i okolí jsou prozatím v izolaci. Což se ukáže jako dobrý nápad - byli mezi nimi infikovaní jedinci. SPIRO ale pokračuje - najde dívku, Kady, která je schopná jej pomoci opravit (poškozen po boji s BeiTechem). Lidé na Alexandru mu ale už moc nevěří a snaží se jej vypnout, což ale nemůže dopustit - musí ochránit lidi před blížícím se nebezpečím - jedna loď je totiž pronásleduje s úmyslem zničit všechny důkazy a svědky útoku. Jediné, co udělá - otevře karanténu, aby zabránil vedení lodi, aby jej zase odpojili.
Jak ale dostat Kady z Hypatie na Alexandra? Využije konverzace s hochem (Ezrou), který byl zraněn a v den útoku se s ním Kady rozešla, ale po tom všem si k sobě našli cestu - i když přes virtuální dopisování. SPIRO ji tak naláká k sobě a předstírá, že si píše s Ezrou, o kterém jí zatajil, že se za ní chtěl dostat na Hypatii a povedlo se mu to.
Linkoln (válečná loď) se blíží a čas se krátí. I když Kady zjistí, že ji obalamutil, zkusí mu a tím i zbytku přeživších pomoci. Společně to naplánují tak, že Linkoln sice Alexandra zničí (není jiná možnost), ale zároveň bude zničen i on sám. Kady se podaří na jedné záchranné lodi přežít a SPIRU s ní - na její malé konzole.
Kady později zjistí, kdo za útokem skutečně stál - Ezrova bláznivá matka, před kterou ho otec chránil a schovával.

Kniha je napsána velmi zvláštním a originálním stylem a příběh je velmi poutavý. A rozhodně stojí za přečtení - těm dvěma autorům se práce rozhodně daří. A abych musel knihu otáčet všemi směry, abych mohla pokračovat ve čtení se mi teda ještě nestalo.

Ran
06.02.2020 5 z 5

Kniha se mi hodně líbila a začetla jsem se celkem rychle. I když má kniha netradiční formát a příběh je vyprávěn prostřednictvím spousty různých formátů dokumentů, tak pochopit děj nebylo problém.

iiiccc
23.01.2020 5 z 5

Dobrý sci-fi příběh napsaný velmi zajímavým stylem vhodný i pro někoho, kdo není vyloženě čtenář a začne se brzo nudit. S napětím jsem očekávala nejen to, jak se bude příběh vyvíjet, ale i v jakém grafickém provedení ta další etapa bude. 600 stran přečteno za 3 dny a těším se na další díl.

sola_lupa
08.01.2020 5 z 5

Pár stránek mi trvalo, než jsem si zvykla na styl, jakým je kniha pojata, ale potom... Bylo to, jako bych se dostala do větrné smršti kombinované s vírem, který mě vcucl. Pořádně mě to pocuchalo a pak vyplivlo. Zároveň mám pocit jako po horské dráze říznuté něčím povzbuzujícím, co mi koluje v útrobách, protože se cítím neskutečně naspeedovaná a jako by mi i po dočtení svítila očička jako fatry při pálení čarodějnic a já bych si dala ještě jednu várku. Dobrá, teď máte asi dokonalou představu, jak je to podle mě úžasná kniha. Děkuji za pozornost. Přepínám a končím.

Pedruska01
01.01.2020 3 z 5

Tenhle žánr nečtu, ale tak nějak mě to zajímalo, protože hodnocení i ohlasy jsou víc než skvělé. Proto jsem si pro tuhle četbu došla ze dne na den a pustila se do toho. V první řadě musím zmínit vizuál celé té knihy. Je velmi zajímavě a především hodně originálně zpracovaný a vytvořený. Unikátní vyprávění příběhu. S tímto jsem se ještě nesetkala ani z povzdálí. Bylo to fajn a ani mě nijak netížilo vědomí, že to má 600 stránek, i když do ruky vážně objemné závaží.
Hlavní hrdinkou byla Káďa, která mě bavila, člověk jí fandil a držel palce při všem tom vesmírném chaosu a bolesti. Líbil se mi i "druhý" hrdina do páru, a to byl Ezra, neměl tam tedy moc prostoru pro činy, ale to mu člověk odpustí. Však jsem ráda za jeho konec. Něco podobného jsem čekala, ale ta informace mohla taky padnout třeba už dříve, ne...? Pak se tu vyskytoval i SPIRO, nejspíš největší hlavní aktér, o kterém jsem dlouho nevěděla, co si myslet. Trochu nám v tom "myšlení" kolísal, nepochopitelně lidštěl?, ale to samozřejmě až na samém konci, po tom, co se velmi unikátně předvedl!
Je úplně jedno v jakém roce se to vypráví a odehrává - evidentně stále panuje mezi lidmi závist, touha po moci a slávě, prostředcích. Zatemňuje jim mozek nenávist a chladnokrevnost. Zabít člověka? Není problém. Nic k lepšímu v populaci.
Celkově příběh pro mě nebyl špatným, ačkoliv bych se k němu nejspíš nikdy nedostala a nejspíš by se nic nestalo - jak jsem zmínila na samém začátku: tohle není můj šálek čaje, ale zase na druhou stranu, někdy je dobré udělat výjimku a zkusit nové a nepoznané věci. Každopádně nejspíš jsem při tomto psaní a hodnocení celého díla v rozpacích - tak nějak úplně nevím, co si o tom sakra myslet.
Jelikož mám možnost okamžitého pokračování, tak už jen pro tu malou zvědavost, která mě opravdu tentokrát vůbec nijak nehlodá, to zkusím, abych věděla, co si na mě autorská dvojice připravila dál a taky, abych neměla zbůhdarma rozečtenou sérii. :D Nekončí to samozřejmě hluše, takže uvidíme. :)

Knihomolka172
01.01.2020 4 z 5

Kniha mě asi na prvních padesáti stránkách nezaujala, ale pak se příběh rozjel a četlo se to jedním dechem. Na své poměry jsem ji zhltla jedním dechem. Úžasný příběh i její zpracování.

Edice
28.12.2019 4 z 5

Mám toho tolik, čím bych se k Illuminae mohla vyjádřit. Ale než bych to zvládla sesmolit do stravitelné verze, dozajista by mě z toho rozbolela šiška. A tak nenapíšu nic věcného, škoda snahy. (/*•*)/

Holumar
16.12.2019 4 z 5

Velice zajmavý styl který mě rychle pohltil.

Dáduše
02.12.2019 5 z 5

Příběh velice zajímavý, i když jsem podle ohlasů a doporučení, čekala větší pecku:-) Občas mě některé prázdné černé stránky..."hloubka vesmíru" rušily, přiznávám. Ale kvůli originálnímu provedení, pojetí a ilustracím, musím dát 5 hvězdiček.

verulik196
28.11.2019 5 z 5

Tak jsem se konecně po ... (po třech letech?!) rozhodla Illuminae přečíst a nechápu proč jsem to tak dlouho odkládala! Vážně, super kniha. Překvapivě se do ní dalo snadno začíst a celé to dávalo smysl. Tak teď jdu zjistit, jak příběh pokračuje.. :)

Steew
10.11.2019 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, obvykle YA nečtu, nicméně mě bavila. Překvapivě měla dobré zvraty a občas akce. Jak už u YA asi bývá, chování postav mezi sebou je prapodivné, ale alespoň to vykompenzovala suprová UI.

Co jsem ale rozdejchával celou knihu, to byl hlášky jako "šmarjá" apod. Něco co jsem jako děcko nepsal já, nepsal to nikdo a číst to bylo docela náročné na psychiku a zdravý rozum :D

Tridenti
09.11.2019 5 z 5

Záznamy rozhovorů, zdokumentování nahrávek, e-maily, chaty, složky, seznamy, fotografie, nákresy a nakonec i myšlenky samotné AI. Autoři se s tím opravdu vyblbli a mě to bavilo, na každé stránce jsem se setkala s něčím novým, a to se týče formy i obsahu. Jakmile jsem se zorientovala a začetla, nemohla jsem přestat, od půlky knížky už jsem byla nonstop na nervy, jak to #%*$! skončí.
Za mě naprostá bomba!

Kacennnka
03.11.2019 5 z 5

Ačkoli to může vypadat, že je Illuminae populární právě kvůli své neotřelé formě, opak je pravdou. Illuminae je sci-fi smršť akce a zvratů, stříká tam krev a hlavně je tam naprosto výborně zpracovaná umělá inteligence, kterou budete milovat a nenávidět. Vztahy mezi postavami sice nejsou moc uvěřitelné, na druhou stranu to kompenzuje vytvořený svět. Na formu si musíte trochu zvyknout, ale i když je to bichle, čte se to hrozně rychle.

BloodyO
22.10.2019 5 z 5

Zvláštní styl kterým je kniha psaná - to že vlastně čtete jen hlášení z misí, popisy kamerových záznamů a záznamy komunikace - mě ze začátku lehce odrazoval ale ve výsledku to z knihy dělá originál a já zjišťuji že mi to vlastně vůbec nevadí, naopak jsem tomu přišel na chuť.

Vesmírný konflikt mezi korporacemi a hrozba nepředvídatelné umělé inteligence jsou už takové žánrové klasiky ale opět, je to téma, které stále baví a rád si přečtu další díl.

vevu.
16.10.2019 4 z 5

Kniha, která vás zaujme doslova na první pohled. Tloušťkou i zpracováním. Ve výsledku příběh tolik stran nepotřebuje, ale to grafické zpracování je boží! Fakt.
Příběh je vyprávěný pomocí záznamů, přepisů, e-mailů a paměti umělé inteligence...
V podstatě je to klasická sci-fi zápletka, která nenabízí nic nového, trošku šmrncnutá láskou dvou teenagerů na prahu dospělosti - tím spíš bych knihu, respektive celou trilogii,doporučila spíš čtenářům young adult. Ale zážitek z četby tam byl.

Tesset
14.10.2019 5 z 5

To byla pecka! Velmi originální pojetí. Zápletka v podstatě taková klasická scifi, ale to provedení bylo bombastické. A hlavně, což jsem nečekala, dokázali autoři tímto způsobem děj neskutečně vygradovat, jakože tak, že jsem to už dlouho nezažila ani u "normální" knížky. A teď trochu SPOILER: nikdy bych nevěřila, že budu brečet při zničení umělé inteligence, která zabila tisíce lidí. Autorům smekám a těším se na další díl.

chaera
12.10.2019 5 z 5

Tak tohle byla naprostá pecka. Od nápadu, přes samotné zpracování až po grafiku knihy nemám co vytknout. Až do poslední chvíle jsem netušila, jak příběh skončí + jsem se kvůli spoustě zvratů nedokázala od příběhu odtrhnout.

Kady jsem neměla moc ráda - přišla mi manipulativní a v některých chvílích i svým způsobem hloupá, ale ke konci knihy už jsem si na ni zvykla a nevadí mi tak moc, jako předtím. Za to Eziho jsem si zamilovala už na začátku, neskutečný sympaťák! Rozhodně si co nejdřív dokoupím i ostatní dva díly, fakt mě tahle série baví! 5/5

Čtenář1234
11.10.2019 5 z 5

Po dočtení vím , že tato kniha bude jednou z nejlepší za tento rok pro mě . Velmi mě zaujal styl psaní , celé to bylo geniální. Od knihy jsem se nedokázal odtrhnout a často jsem kvůli tomu naspal méně hodin .. ale co už :D . Postavy mi přirostly k srdci a příběh mě moc dojal . Celou dobu jsem se o hlavní hrdiny bál a nevěděl jsem co s nimi bude , konec byl těžko předvídatelný . Konec nemohl být lepší . Už se moc těším na další díl .

1v8na
06.10.2019 5 z 5

Jde o velmi zajímavé a poutavé čtení. Kniha je psána velmi netradičně - formou e-mailů, chatů, přepisů z kamer, apod.
Příběh má úžasnou grafiku a rychle se čte.
Líbí se mi, jak to je vše napínavé a hltací.
Také obdivuji nápaditost - spojit různé dokumenty do jednoho souvislého děje je umění.
V knize jsou i jména různých spisovatelů - jako například samotní autoři v seznamu mrtvých, Leight Bardugo tamtéž nebo Laini Taylor jako jedinec z Koperníka.
Jedinou nevýhodou knížky je to, že je to velká bichle a je nepraktická pro cestování.
Ze začátku mi trvalo, než jsem si ujasnila kdo je kdo, ale pak to bylo BOMBA!!

Verousek
02.10.2019 3 z 5

Grafické provedení relativně zajímavé, podtrhává to nápad knih, nicméně si myslím, že sama o sobě kniha nepřináší nic exkluzivního. Postavy jsou naprosto předvídatelné, obsah také. Na této knize nespatřuji nic tak speciálního, aby se dala doporučit. Kniha sice velká formátem, nikoli pak obsahem.