Illuminae

Illuminae https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299444/bmid_illuminae-MH4-299444.jpg 4 1360 326

Akta Illuminae série

Dramatický příběh o přežití, ztrátě domova a bezmoci doprovází mimořádně originální grafické zpracování dokumentů, e-mailů, vojenských zpráv a novinových článků. Píše se rok 2575 a korporátní těžební kolonie na planetě Kerenza IV je napadena korporací BeiTech. Obyvatele před útokem nikdo nevaroval, nikomu na nich nezáleží a pro BeiTech jsou jen potenciálním zdrojem problémů. Kady Grantová, její bývalý přítel Ezra a několik tisíc dalších lidí dokáže utéci díky intervenci lodě pozemské vlády Alexander. Jenže po celé planetě se šíří zmutovaná epidemie. Úniková flotila se snadno může stát pastí a jejich hrobem. A jedna z lodí BeiTechu se přibližuje, rozhodnuta dokončit, co začali.... celý text

Týna24
05.02.2023 4 z 5

Nejsem velký fanoušek sci-fi. Ale Illuminae byla dobrá kniha. Dávam jí 4 hvězdičky, protože jsem ze začátku nemohla do té knihy dostat. Moc hezky ojediněle zpracované.

VéjaTarabová
28.01.2023 5 z 5

Tento žánr vůbec nečtu, ale kniha mě zaujala svým zpracováním. Díky směsi dokumentů, záznamů, vojenských rozkazů a spousty dalších se stránky otáčely úplně samy. Jedná se o napínavý příběh, který občas překvapí nečekanými zvraty. Ale hlavně také má svou atmosféru a lehce dokáže vtáhnout do děje. Od začátku se na nic nečeká, ovšem zase zde není nic uspěchané. Oba hlavní hrdinové byli sympatičtí a ničím mě neštvali. Líbí se mi, že konec sice je otevřený vzhledem k následujícím dílům, ale aspoň se vyřeší to, co jsme všichni celou dobu potřebovali vědět. I když těch posledních pár stránek mi přišlo poněkud dost kostrbaté a psané na sílu.

„Většina lidí by řekla, že jsem dost chladná, ale já to beru spíš tak, že jsem... že si umím chránit soukromí. Lidi se druhých věčně ptají „jak se máš?“, ale já tak nějak nechápu, proč bych komukoli měla odpovídat n a tolik osobní otázku.“

AnnaPanulis
25.11.2022 5 z 5

Prvních pár desítek stran mi trvalo, než jsem se začetla, ale někde po první stovce, kdy jsem se už zorientovala v postavách a všemožných názvech, mě to pohltilo a nemohla jsem přestat číst. Druhá polovina knihy ve mě vyvolávala mnohé emoce.

Nikdy jsem netušila, že by mě mohlo sci-fi natolik bavit. Líbila se mi i technická, fyzikální a lékařská stránka knížky. Řešilo se mnoho detailů a vše možné se vysvětlovalo, což je přesně můj šálek kávy.

Zpracování knížky je originální a jen a pouze to příběhu přidalo velké plusy. Těším se na další díly a mohu jen a pouze doporučit.

Grohlinka
22.11.2022 4 z 5

Cekala jsem hodne, hodne dlouho jsem tohle cteni odkladala, a jo, bylo to super. Prvnich par desitek stran jsem mela malicko problem si zvyknout na nezvykly format, ale potom jsem se neskutecne bavila. Smala jsem se i plakala. Vic takovych knih, doporucuji.

Iva095
16.11.2022 5 z 5

Tak to byla jízda, od první stránky až do poslední. Tuto knížku jsem zaznamenala už dříve, ale bála jsem se že u ní strávím až moc čas, protože je veliká. Absolutně mě nenapadlo, že by mohla být tak skvělá. Za dva dny jsem jí měla přečtenou celou, s tím, že během jednoho dne jsem přečetla třičtvrtě. A věřím, že i ty další díly budou skvělí. Moc a moc doporučuji.

BrozaM
09.10.2022 5 z 5

Tak tuhle nádheru jsem měla 6 let doma! Šest let jsem nevěděla, co za boží knihu mám v knihovně. Nafackovala bych si.
Několikrát jsem ji měla v ruce, několikrát ji otevřela, ale pokaždé jsem se ofrňovala. Myslím, že jsem na ni i zapomněla.
Neuvěřitelné.
Promiň mi to.
Pokusím se to napravit, hned teď objednávám další díly a přísahám, že je hned přečtu. V knihovně Ti najdu reprezentující místo, protože si to zasloužíš.
Celá ta kniha je boží - ta grafika, ten styl, to zoufalství, ta jiskřička naděje, ta rychlost, ta váha.
Jedna z nejlepších sci-fi knih, které jsem četla.
Krása.

voody99
29.09.2022 5 z 5

Och.... och.... Moje knižní srdce si chrochta úplným blahem.
Tahle knížka je ÚŽASNÁ...
Úžasně podaná ... Úžasně zpracována... Příběh je skvělý a mě osobně dost pohltil a strašně jsem si to užila.
Těším se na další dva díly... Jen ano trochu mě po dočteni bolí ruka :DD

6493
15.09.2022 5 z 5

RECENZE NA DÍL ILLUMINAE
Po velmi dlouhé době jsem sáhla po žánru sci-fi a jsem nad míru spokojená! Ze začátku můžete být trochu zmatení, jelikož kniha nemá klasický narativ a je místo toho složená ze spousty různých materiálů, jako jsou emaily, přepisy kamerových záznamů, chatových konverzací, deníkových zápisů a dalších. Po pár stránkách si ale snadno zvyknete a příběh vás jednoduše vtáhne do děje a už nepustí.
Díky sledování několika hrdinů dostaneme i několik úhlů pohledu, které se dohromady skládájí jako puzzle a společně tvoří smršť akcí, emocí a zápletek.
Hrdinové jsou velmi dobře napsaní a rozhodně ne podle nějaké otřepané šablony, každá postava je originální a jedinečná a jejich vzájemné vazby a interakce poutavé a přirozené.
Célé to prostě funguje na výbornou, takže pokud se chcete o víkendu zabavit, tahle kniha je to pravé ořechové.
*****
RECENZE NA CELOU TRILOGII
Jay Kristoff je literární bůh. Ať už jste od něj něco četli, nebo jsou akta Illuminae vaší kristoffovskou prvotinou, vítám vás do fanklubu.
V trilogii Akta Illuminae se dostáváme do sci-fi světa z daleké budoucnosti, kde jsou planetární kolonie, červí díry, vesmíré atomovky a space chřipky na denním pořádku.
Máme tu bad guys, good guys, shady guys a jednoho Hala 9000 v2.0, a to všechno protkané časoprostorovou romantikou. V rámci třech dílů postupně sledujeme příběh jedné planety, jedné meziplanetární stanice, čtyř vesmírných lodí, třech mileneckých párů, několika desítek Vetřelec-stajl slizáků, haldy zombík-stajl lidí a plus mínus milionu kilometrů ventilací.
Když si odmyslím grafickou úpravu knihy, díky které Akta Illuminae na první pohled vyčnívají z řady sci-fi knih, dostanu komplexní, propracovaný, uvěřitelný a originální příběh, který má spád, hloubku, pobaví, srší emocemi a nebudete se od něj chtít odtrhnout. Kdybste se v průběhu čtení náhodou začali nudit, do víru děje vás rychle vtáhne grafická stránka knih, která je zábavná, novátorská a čtení díky ní rychle odsípá. Děkuji autorovi za skvělou práci, Akta Illuminae se lehce řadí mezi moje oblíbené série a těším se, až se k nim za čas opět vrátím.

Lučina7
15.09.2022 5 z 5

Strašně se mi líbí ten styl psaní, to jak kniha není psaná jako jiné. Je originální. Na začátku pro mě bylo těžké zvyknout si na všechny možné názvy a pořádně to všechno pochopit, ale po dočtení už mi to vůbec nevadí. Líbilo se mi, že to nebylo jen obyčejné sci-fi, ale bylo super sledovat krásnou romantickou linku. Jestli je tu někdo z vás, koho odrazuje od čtení této knihy počet stránek tak mi věřte, že tuto knihu přečtete, jako kdyby měla 300. Jedinou nevýhodou je to, když ji máte plánu číst ve škole, ale díky této bichli se vám do tašky už nic nevejde.

Fidibus
09.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Přiznávám, že po zapůjčení knihy a nahlédnutí dovnitř jsem myslela, že to nedám. Tak jsem to zkusila a nelituji. Ta forma je rozhodně netradiční, ale rychle si zvyknete a děj postupně graduje. Kady je rozhodně aktivní, technický zvídavá a odvážná, postupně zjistí, že pro ni Ezra znamená víc, než čekala. A hlavní zápletka se Spirem, která se vyvrbí dost překvapivě a i graficky zajímavě, nám připomíná nebezpečí automatizace a předání moci umělé inteligenci. I když mi ho skoro bylo líto a byla jsem ráda, že přežil. Navíc tam je i upozornění na nebezpečné šíření nemocí (že by to lehce připomnělo naši dobu covidovou?!). Konec nám objasní, kdo a proč za tím stál...
Doporučuji, hezké a netradiční.

Criosphinxx
17.07.2022 4 z 5

Provedení této knihy je naprosto boží! Ať už se jedná o ilustrace lodí, forma dokumentů, či samotná obálka, je to něco neobvyklého a originálního. Kniha vás nutí nejenom číst, ale kolikrát i knížku obracet, přimhouřit oči a podobně.

Co se týče děje…myslím, že už pár “scifáren” tomuto dost podobným vzniklo, ale i tak to mělo momenty překvapení a udržovalo si to napětí až do posledních stran.

Konverzace mezi postavy byly vtipné, ale autorova snaha o slang mladistvých byla kolikrát spíše dost trapná. (Jaxi myslim njěco takového)

Prvních necelých 200 stran jsem si zvykal na styl, jakým je to psáno a některé výrazy jsem nechápal, ale jakmile jsem přešel tyto “problémy” tak jsem si knihu začal užívat.

Ocenil jsem přeškrtané vulgarismy, pač si tam člověk muže doplnit svá oblíbená sprostá slova:D

Lenka2533
09.06.2022 4 z 5

Illuminae je první sci-fi, které jsem četla a... Wow! Po této knížce asi začnu sci-fi číst víc. Jako první musím rozhodně zmínit naprosto dokonalé grafické zpracování. Je to neskutečně dobře vymyšlená a originální knížka. Příběh byl ale také skvělý! Nejvíc mě bavily konverzace mezi Kady a Ezrou. Hodně jsem si je oblíbila. Oba byli sympatičtí a velice stateční. Kady byla opravdu bojovnice. Obdivuju ji. Celkově to zkrátka bylo velmi napínavé a čtivé. Na to, jak to je tlustá bichle, jsem ji měla přečtenou velice rychle. Každý den jsem to četla skoro do půlnoci, ale kdybych nebyla tak unavená, četla bych dál :D Za mě rozhodně pecka a pouštím se do dalšího dílu. (4 hvězdy dávám, kdyby další díly byly lepší :D)

Hatshepsut
08.05.2022 5 z 5

Skvělé! Má to neuvěřitelné zpracování a ilustraci. Je to napínavé, přesto plné emocí až do konce. Začátek trochu složitější, ale jak si na ten styl zvyknete, tak se nemůžete odtrhnout. Velmi návykové. Už se těším na další díly. Nepřečetla jsem dosud moc knih tohoto žánru, ale jsem mile překvapena.

"Je to zlodějka. Je to šepot. Prolíná se oponami programu a stínů, jako když nůž vjede do temné vody. Pohybuje se rychle, každých pár kroků se ale zastaví a naslouchá. Já oplátkou naslouchám, jak jí v hrudi tluče srdce." (SPIRO)

Pog
01.04.2022 4 z 5

No tak tohle bylo něco. Prvních zhruba 200 stran jsem se přemáhala, abych četla dál, přišlo mi to jako hrozná kravina, přeceňovaná ostatními asi hlavně kvůli grafickému zpracování, které bylo bezesporu boží. Děj se skoro nehnul a hlavní mužská postava - Ezra - mi přišla strašně, ale strašně otravná.
Ale potom? Potom jsem se tak ponořila do děje, že jsem se jen stěží mohla odtrhnout. Kady jsem si naprosto zamilovala, začala jsem pociťovat strach o postavy, smutek nad ztrátou některých z nich, vztek na jiné... Ke konci jsem byla už strašně napjatá a ani jsem nedýchala, když jsem dočítala. A SPIRO? Milovala jsem ho od první chvíle, kdy přišel na scénu :D A byl to právě on, kdo vlastně hýbal celým dějem a přichystal nám několik "COŽE?!" a "NO DO P*DELE!" momentů.
Naprosto úžasný je přebal knihy, pořád jsem ho sundávala, prohlížela, osahávala hrany... :D
Co mi ale vadilo, byl ten úplně hloupý překlad konverzací mezi mladými postavami - ta snaha o... ani nevím co. Nedalo se to číst, kolikrát jsem musela přemýšlet, co ty podivné zkratky a výrazy znamenají... Kdo četl, ví, o čem mluvím (tywoe, ty sešteda, taxi myslim, jaxi to věděla...).
Dále mi přišlo, že kniha neprošla korekturou? Nebo korektor snad neovládá ani shodu podmětu s přísudkem?

DÁLE JEN NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ, OBSAHUJE DŮLEŽITÝ SPOILER
SPOILER
SPOILER
Myslím, že Ezru měli nechat mrtvého, takhle je to až moc velký happyend

papajapa
24.03.2022 5 z 5

Rozhodne jiné čtení než co znám. Nebojte se množství stran, je toho méně než vypadá. I přes netradicni podání je dej srozumitelný a plynule. Závěr me nečekaně překvapil.

Kaila146
19.03.2022 5 z 5

4,5*. Úžasný styl psaní. Napětí asi od poloviny. Skvělé :)

l_Riky_l
30.01.2022 4 z 5

4,5*

Kniha je perfektně udělaná. Skvělý nápad a naprosto nádherné grafické provedení.

Je to sice bichle, ale četla se mi velmi rychle. Ponořila jsem se do příběhu a do postav, které mi byli sympatické.
Občas je to tedy drsné, až mi z toho šel mráz po zádech, ale přesto skvělé! Za mě určitě ano, stojí za přečtení

Emilie.Black
04.01.2022 5 z 5

Kniha je jednoducho unikátna. Celý dej, zápletka, postavy a taaa grafika!! Tá je úžasná a vďaka nej som sa lepšie vžila s celým príbehom. Aj napriek hrúbke knihy stránky rýchlo ubiehali a ja som sa hneď pustila do druhej časti. Vrelo odporúčam :)

Ainyska
03.01.2022 5 z 5

Pravdou je, že jsem se této knihy trochu obávala (nejsem fanoušek Sci-fi), ale nebyl důvod. Tuto 600 stránkovou nálož, se mi podařilo přelouskat během jednoho dne. Zápletka je skvělá, úplně pohltí a nepustí, ač je to bichle, stránky letí rychle. A ta grafika? Tak ta se opravdu povedla. Dokonce jsem se u pár pasáží vyloženě řehtala ( hlavně část s hláškou: "strážný anděl toho mamlase má zase napilno"), celkově shrnutí analytiků bylo super. Nezbývá mi, než se hned pustit do dalšího dílu.

Tuti
20.11.2021 4 z 5

Tohle je něco úplně jiného...
Nejen fyzickým provedením knihy (připouštím, že tloušťka je tedy poněkud nepraktická :( ), ale hlavně nápadem!

Dlouho jsem se na ni chystala a nelituju!
Skvěle to ubíhá, je to zajímavé a NEPŘEDVÍDATELNÉ!!!

Vzhůru na další díl!