Illuminae

Illuminae https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299444/bmid_illuminae-MH4-299444.jpg 4 1355 326

Akta Illuminae série

Dramatický příběh o přežití, ztrátě domova a bezmoci doprovází mimořádně originální grafické zpracování dokumentů, e-mailů, vojenských zpráv a novinových článků. Píše se rok 2575 a korporátní těžební kolonie na planetě Kerenza IV je napadena korporací BeiTech. Obyvatele před útokem nikdo nevaroval, nikomu na nich nezáleží a pro BeiTech jsou jen potenciálním zdrojem problémů. Kady Grantová, její bývalý přítel Ezra a několik tisíc dalších lidí dokáže utéci díky intervenci lodě pozemské vlády Alexander. Jenže po celé planetě se šíří zmutovaná epidemie. Úniková flotila se snadno může stát pastí a jejich hrobem. A jedna z lodí BeiTechu se přibližuje, rozhodnuta dokončit, co začali.... celý text

trudoš
trudoš
20.11.2017 4 z 5

Když tím jediným, kdo se s vámi zachrání před vojenskou invazí, je váš ex, kterého jste před chvilkou poslali do kachní řiti, není to právě začátek krásného dobrodružství. Ovšem Kady Grantová a Ezra Mason k sobě prostě patří, ať už si mezi sebou vymění urážek kolik chtějí.
Nečekal jsem zázrak a tak mě tahle nenáročná space opera, říznutá špetkou military SF a zombie hororu, mile překvapila. Vlastně jedinou vadou na kráse je věkové zařazení young adult, protože to brání autorům pořádně se rozšoupnout. Přitom materiálu mají dost a na rozdíl od žánrově podobných románů nesklouzávají k uvzdychané lovestory, ale velmi kvalitně proměňují děj podle toho, co aktuálně přijde na přetřes. Zdravá paranoia a bezděčný humor pak zajišťují, že se po těch šest set stran člověk nenudí. Netradiční forma vyprávění, jež je tvořena záznamy z výslechů, kamerovými záběry, velitelskými rozkazy či e-mailovou komunikací, výsledný dojem ještě umocňuje. O to víc jsem zvědav, jakým směrem se bude série ubírat dál.

Mr.Donut
Mr.Donut
19.11.2017 5 z 5

Nelíbilo se mi, jak si autoři poradili s "teenagerovskou" komunikací. Bylo poznat, že se dospělý jen snaží psát "cool" zkratky a slangové výrazy mladistvých... Pozitiva knihy (čtivost, originalita formy, napětí) ale výrazně převážila a podle mě si zaslouží plný počet hvězd.

Kačkaknihomol
Kačkaknihomol
17.11.2017 4 z 5

Do knihy jsem šla s tím, jak úžasné to bude. Bohužel jsem prvních dvě stě stránek v ději plavala, a tak nějak jsem se nedokázala zorientovat. Kniha má opravdu hodně pomalé rozjezdy, co se děje týče. Pořádně bavit mě to asi začalo v momentě, kdy je napadla ta druhá vesmírná loď. Opravdu hrozně jsem se na Lincoln těšila, i když jsem věděla, že by mohly umřít hlavní hrdinové, kteří mi byly v celku sympatičtí a jejich smrt mi by asi jedno nebyla. Na druhou stranu, o postavách se dozvídáme málo, a nebýt chatů, nedozvíme se o nich nic, kniha se zaměřuje spíše na děj, což je a není výhoda, protože tady se více pozornosti na děj vyplácí, ale občas by sem tam nějaká informace o Kady a Ezrovi nebyla na škodu.
Ale zpátky. Jak říkám, když vstoupí na scénu Lincoln, je to fakt jízda. Což mě ale přivádí k další výtce a tou je Spiro, který se na konci chová více jako člověk než jako stroj, což mi někdy připadalo až absurdní.
Takže závěr? Scifi není zrovna šuplíček, který bych často otevírala, takže nemůžu úplně srovnávat. Ale velmi se mi to líbilo. Zvlášť ke konci, kdy je to opravdu napínavý. I když jsem se nejdřív musela brodit těmi dvě stě stranami.

Danago
Danago
17.11.2017 4 z 5

Knížka je rozhodně pro mladší čtenáře, já bych tak řekla přibližně 15-25let.
Mně se moc líbila grafická forma knížky, tu jsem si opravdu užívala.
Knížka není zdaleka tak obsáhlá jak vypadá. Příběh je tu poměrně krátký a celkem jednoduchý. Spousta sci-fi technických pojmů mě docela vadila. Ale jinak jsem si knížku celkem užívala. Brala jsem ji s nadhledem :)
Jinak čtenářům 30+ za sebe knížku nedoporučuji.
Já jsem si ji přečetla jen jako takový bombónek, protože mě knížka zajímala. Pro mě to je taková pohádka na jeden večer.

martinasudová
martinasudová
16.11.2017 4 z 5

Zvláštní, zajímavá, překvapivá....a to nejen obalem , ale i obsahem. Začátek mě bavil, prostředek trošku stávkoval a konec jsem zhltla .

Míša.Šnaj
Míša.Šnaj
07.11.2017 5 z 5

Ještě stále se nějak nemůžu z celé knihy vzpamatovat. Jak to člověk přečte jedním dechem, něco na něj dopadne až později. Ale grafiku musíte obdivovat už od prvního setkání s touto knihou, skvělý nápad. Co se týká příběhu, mám stejný názor. I když mám radši fantasy a do sci-fi literatury zabrousím méně častěji, tohle mě absolutně nadchlo. A forma hlášení a vzájemných komunikací se mi velmi dobře čte, i když jsme se jí na začátku knihy - částečně i kvůli žánru - obávala. A je sice pravda, že tu umírá až nemozně velký počet lidí, ale ti dva se z toho vždy dostanou, ať se děje cokoli, to vyznívá prakticky nemožně a lehce naivně,ale nechtěla bych to jinak. Určitě doporučuji :-)

Andrea K.
Andrea K.
06.11.2017 5 z 5

Právě jsem dočetla. Trvalo mi to dva dny a kdyby to šlo, tak jsem ji přečetla v jednom tahu. Moc se mi líbí grafika i zápletka příběhu a těším se na druhou knihu "Gemina"

notsohappyanny
notsohappyanny
04.11.2017 2 z 5

Tak tohle mi moc nesedlo.. četla jsem ji skoro rok a moc mě nebavila. Nejlepší byly asi ty chaty, jinak nic moc, kvůli recenzím jsem čekala více.

zerafel
zerafel
30.10.2017 4 z 5

Největší slabinou knihy je paradoxně text - tam, kde grafika jde stranou (například deník hlavní postavy) - tam to moc nešlape. Dokonce jsem se přistihl, že se nudím. Grafické zpracování celé dílo posunuje minimálně o level výše.

První asi třetina knihy je fakt dobrá - krásně se propojuje obraz a text - obojí je plné nápadů (unipedie). Jak kniha plyne dál, přestává se plně využívat tohoto potenciálu a ke konci jsem měl pocit, že zpočátku vynikající forma je spíše překážkou. Jakby ne, když se autoři museli poprat s překombinovanou zápletkou. I když, i ke konci byly v tomto ohledu perly (souboj lodí).

Zápletka, sama o sobě, je celkem meh. Zombíci a HAL, pardon SPIRO, a lovestory k tomu. Z tohoto jsem paradoxně žral nejvíc asi tu poslední část, neboť forma přepisu z chatů je k tomuto jako zrozená.

Na knize mě iritovala neschopnost autorů zabít jakoukoliv (alespoň trochu hlavní) postavu, a to ani tu neživou. SPIRO zpočátku působil uvěřitelně, avšak později už to byla jen snůška úvah obou autorů bez jakékoliv duše či osobnosti. SPIRO tak působil až moc organicky a živě, což je u AI pěkný průser. Někdy jsem měl navíc pocit (hlavně zpočátku), že autoři ani nevědí, jestli píší parodii - chování některých postav bylo ulítlé a scény tak trochu humorně, až absurdně laděné.

Knize dávám 4*. Grafické zpracování mě přesvědčilo, abych nedbal na plytkost textu.

Veve721
Veve721
29.10.2017 5 z 5

Když se nad knížkou hlouběji zamyslím, tak bych ji nejspíš označila za skvělý mix všech možných populárních děl. Prostředí mi velmi silně připomíná trilogii Loď mezi hvězdami, kapitoly o viru ve mě vyvolávaly podobný pocit, který mívám při sledování zombie filmů Světová válka Z a Den poté, problém s inteligentním řídícím systémem mi zase připomněl Červenou královnu z Resident Evilu 1, no a zamilovaný pár plus nenaplněná nešťastná láska... Romeo s Julií jak vyšití... :D Přesto je knížka jako celek jedinečným originálem, který se vám vryje do paměti. Jednak je tu neobvyklá forma vypravování, která zaujme i zatvrzelé nečtenáře. Pak musím pochválit sympatickou hlavní hrdinku. Nakonec ale největším důvodem, proč dát Illuminae vysoké hodnocení je to, že těch 600 stran prolítnete jedním dechem. To je podle mě u knížky opravdu podstatné...

Sherlock-Holmes
Sherlock-Holmes
21.10.2017 5 z 5

BOŽE! Právě jsem dočetl. Sakra ... já fakt nevím, co na to napsat. Je to fakt dokonalá kniha! Nejlepší sci-fi, jaké jsem kdy četl. Nemůžu se dočkat, až vyjde Gemina! To čekání pro mě bude hotové peklo. SH

SimonaPrihodov
SimonaPrihodov
14.10.2017 3 z 5

Kniha mě zklamala. Všichni z toho dělali velké "BUM", ale četla jsem mnohem lepší knihy. Zpracování je ovšem překrásně udělané např. SPIRO psal velce a byl na černých stranách. Také se mi moc líbilo jeho uvažování o životě. Do děje jsem se strašně zamotala, takže těžko říct, jestli to je spisovateli nebo mnou. Četla jsem to strašně dlouho a už jsem se těšila na novou knihu.

Miliarda
Miliarda
13.10.2017 5 z 5

Knihu jsem začal číst díky čtenářské výzvě (kniha odehrávající se v budoucnosti) a byl jsem s výběrem více než nadšen. Knihu je nesmírně zajímavá svým formátem, neboť se nejedná o ucelený příběh, ale souhrn přepisu hlášení, technických zpráv, počítačové komunikace, rozhovorů jednotlivých protagonistů apod. Právě toto neortodoxní pojetí formátu knihy je však jedním z faktorů, proč mě doslova uchvátila. Druhým je samozřejmě příběh. Kniha je napínavá od začátku do konce, obsahuje značné množství zvratů a velice barvitě vykreslených postav se kterými se člověk ztotožní. Pro mě osobně se jednalo o obrovské pozitivní překvapení a nemůžu se dočkat druhého dílu.

katallinka
katallinka
20.09.2017 5 z 5

Kniha je na první pohled velmi zvláštně napsaná. Tento fakt mě od knihy nepatrně odrazoval. Jak jsem, ale začala číst vůbec jsem styl zpracování nevnímala a knížku nemohla odložit. Příběh samotný mě velice zaujal a velmi dobře se četl. Kniha měla neskutečný spát a nebyl vůbec čas se nudit. Jediným rušivým prvkem pro mě byla přítomnost sprostých slov a neskutečné množství pravopisných chyb. Nicméně nemůžu se dočkat dalšího dílu.

natalie2171
natalie2171
13.09.2017 5 z 5

Panebože, já ani nemám slov, jak úžasný kousek tohle byl. Kniha (možná i nekniha, ale dobře, kniha to je) se především četla velmi rychle, byla až neuvěřitelně napínavá, až jsem si myslela, že samým nedočkáním všechno přeskočím a nebo si vytrhám vlasy na hlavě. Vydržela jsem a užila si celou knihu velmi dojatá, spokojená a hlavně jaksi naplněná.
Opravdu moc oceňuji originalit a nápad. Zpočátku, když jsem knihu začala číst, jsem si říkala, jestli se mi to bude dobře číst, jestli mi tam něco nebude chybět, nebo zda všechno pochopím. Ale v průběhu jsem si uvědomila, že tomu nechybí ani slovíčko. I když by jste si přáli, aby se v knize objevily některé scény, víte, že to prostě nejde a tak to má být.
Jednoduše jedna z nejlepších knih, které jsem za tento rok četla, a moc se těším na pokračování!

ondras666
ondras666
01.09.2017 1 z 5

No na knihu jsem se chystal po delším sledování jejího hodnocení. Čekal jsem, že mi vyrazí dech a nepůjde se od ní odtrhnout. Opak je pravdou.
Pro mě tahle kniha byla naprostá ztráta času. Nesedí mi styl psaní formu zápisků a podobně (možná trochu ovlivněno čtením ve čtečce, kde to není tak přehledné a pro mě místy dost malé a obtěžující zvětšovat si neustále text). Zápletka vcelku o ničem, stejně tak jako postavy.
Za sebe říkám NE, NE, NE.
Jedna hvězdička za výborný překlad pana Podaného.

Mischellin
Mischellin
21.08.2017 4 z 5

Skvělá kniha, i když podle mě příliš zpopularizovaná a přechválená. Nebudu lhát, prostě jsem se topila v oceánu technických blábolů i v příběhu samotném. Jsou ale chvíle, kdy se objevuje opravdový spisovatelský talent a hlavně celá myšlenka, poslání knihy, což je pro mě osobně to úplně nejdůležitější.
Jinak forma knihy je velmi příjemnou změnou a hlavně úžasně originálním nápadem. A ještě něco - miluju SPIROVY úvahy o životě a celý jeho systém :D

Zornaddie
Zornaddie
10.08.2017 4 z 5

Jako, líbilo se mi to, ale musím říct, že je to přechválené. Ale i tak se těším na 2. díl

marta14
marta14
27.07.2017 5 z 5

Páni! To bylo super! Tato kniha se mi velice líbila. Musím říct, že se bojím budoucnosti. No, naštěstí tady v roce 2575 nebudu. Tohle bych opravdu nechtěla prožít. Kniha se velice pěkně četla. Nebylo to napsané jako klasická kniha, ale to je podle mě dobře. Doporučuji!

pm...
pm...
26.07.2017 4 z 5

Příběh boje o přežití z roku 2575 ve vesmírných plavidlech, který je kromě svižného děje zajímavě graficky zpracován, takže čtení poměrně tlusté „bichle“ rychle utíká, jelikož se čtenář cítí, jakoby listoval obsáhlým dokumentem z budoucnosti, což nejde jen tak zastavit...