Zpětný ráz

Zpětný ráz https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380784/bmid_zpetny-raz-pbO-380784.jpeg 4 425 114

Akta Enzo série

Když nejlepší francouzský šéfkuchař Marc Fraysse svolá novináře z celého světa, aby učinil šokující prohlášení, proslýchá se, že mu hrozí ztráta jedné ze tří prestižních michelinských hvězd. Při příjezdu do jeho odlehlé restaurace na vulkanické náhorní plošině ve střední Francii však novináře přivítá zpráva, že kulinářský génius byl zavražděn a své poselství už nikomu nepředá. Sedm let po jeho smrti zůstává totožnost vraha stále záhadou. Enzo Macleod se pouští do pátého nevyřešeného případu a při rozkrývání spletité pavučiny vztahů, jež geniálního kuchaře se složitou povahou obklopují, nachází podivné paralely s vlastním životem, které otevřou staré rány z jeho minulosti.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Blowback , 2011

Lily101
13.12.2023 3 z 5

Můj první čtenářský zážitek s knihou od tohoto autora. Kdysi mi jej doporučovala známá jakožto úžasného autora detektivních příběhů.

Ano, jsem zklamaná. Mnoho zbytečných popisných pasáží textu, které zničili napětí, prvních cca 100 stran jsem se do četby musela nutit (nečtivé) a knihu o necelých tři sta stranách jsem nečetla v běžném tempu (očekávala jsem 2, max. 3 dny), ale dlouhý týden (nepočítám pár dní, kdy jsem se k četbě nedostala nebo nedonutila).

Příběh a zápletka dobrý, závěr překvapivý, ale jinakkaždopádně dám autorovi ještě jednu šanci.

Danuše7
09.12.2023 5 z 5

Díly jsem četla malinko na přeskáčku. Tento je napínavý a bavil mě.

Mája777
29.10.2023 5 z 5

Velmi zajímavý díl. Toto poklidné vyšetřování mi vyhovuje. A opět jsme se dozvěděli další část Enzova života. A pátý vrah dopaden. Ještě dva, bude to určitě hodně zajímavé.
(29. 10. 23 - 23 287 - 65)

VendulaB
23.09.2023 4 z 5

Relativně slabší díl dané série. Příběh zajímavý, prostředí michelinské kuchyně atraktivní, popis jídel a vína famózní. Tentokrát jsem však necítila žádné napětí či drama. Vše v poklidu plynulo až do konce. Kniha ale byla rozhodně čtivá.

Jiho226
27.08.2023 4 z 5

Opět skvělý popis prostředí a mnoho zajímavostí z gastro světa. Navíc velmi pěkný detektivní příběh.

Luigi1
24.05.2023 5 z 5

Celá série se povedla Konec výborný

TomHr
11.05.2023 5 z 5

Skotský autor v sérii se skotským vyšetřovatelem postupně představuje čtenáři typické atributy francouzského života. Enzo Macleod už dříve zavítal do vinařství, Zpětný ráz je zase díl gastronomický. Odehrává se v luxusní restauraci venkovské auberge, kam se Enzo vypravil za další záhadnou vraždou. Obětí je michelinský šéfkuchař a majitel restaurace v jedné osobě, přičemž tento případ skýtá snad nejméně vodítek ze všech popsaných v Raffinově knize. Záhy se ukazuje hned několik možných motivů a směrů vyšetřování. Kromě inteligentní detektivní zápletky je nutno ocenit, jak dokáže autor zprostředkovat kulinářské zážitky. A především navodit atmosféru místa knihy Petera Maye mě často donutí najít si popisované místo na mapě a zaznamenat si ho do kolonky chci navštívit.

Jerry H
07.05.2023 5 z 5

Výborné čtení, zajímavý námět i prostředí, kde se odehrává. Někdy jsem Enzovi trochu záviděl - to když pojidal ty dobroty a pil dobré víno. Jinak smrt šéfkuchaře vyřešil bravurně a těším se na jeho další případ.

baji42
26.12.2022 4 z 5

Další velice zajímavá kniha tohoto autora. Neotřelý námět i zvláštní atmosféra netradičního prostředí.

Bedřich63
16.12.2022 5 z 5

Další téměř poklidné pátrání Enza, tentokrát už páté. Hledání vraha vynikajícího kuchaře Marca, který byl držitelem tří michelinských * probíhá po 7 letech od vraždy.
Jako vždy v této sérii je vyšetřování komplikované, s odstupem času je rozkrývání spousty stop už nemožné.
Ale Enzo si ví rady a tak se postupně dobírá k informacím, které vedou k odhalení, co tehdy před 7 lety stalo.
Posouvá se i děj v soukromé rovině, takže se čtenáři seznámí s jeho synem a obě dcery také vstoupí do děje. Je to jako vždy poklidná detektivka bez potoků krve, i když Enzovi jde o krk v každém díle, tedy i tady.
Kniha celá je jedním velkým kulinářským zážitkem. Popis vynikajících jídel a skvělého vína zabírá spoustu stran. Takže určitě nečíst hladový, protože představivost v hlavě čtenáře vyvolává jednoznačné reakce. :-)
Takže za mě 5* a ne jen 3* jako dává Michelin. Další díl v knihovně vyhledám po novém roce a už se těším.

mataj
22.10.2022 4 z 5

Enzo se pouští do další nevyřešené vraždy, tentokrát vysoce uznávaného šéfkuchaře - držitele michelinských hvězd. Proto nikoho nepřekvapí, že na pozadí snahy objevit nové informace k případu se vine vůně vybraných jídel a vzácných vín, nad kterých popisy může čtenář slintat blahem. A navíc v příjemném prostředí relativně osamoceného hotelu v horách.

šipek
11.10.2022 5 z 5

Po delší době jsem opět sáhl po knize mého oblíbeného autora a opět výborná četba. Výborná atmosféra s příchutí dobrého vínka a skvělé kuchyně. Jelikož jsem již četl šestý díl této série tak musím sáhnout po posledním dílu a moc se na něj těším.

Mateo67
04.09.2022 5 z 5

Mám tuto sérii s každým dílem víc a víc ráda. Tento díl je skvěle vybalancovaný. Detektivní pátrání se poctivě prolíná s Enzovou osobní linkou a vše je korunováno autorovým umem vykreslit atmosféru tak, že všechny vaše smysly budou v neustálém pozoru. Zde May přivádí k vrcholu umění gurmánské. Vaše chuťové buňky budou laskány jedním lahodným pokrmem za druhým. Vše, včetně scenérií, je tak sugestivní, že dříve než se do příběhu ponoříte, připravte si něco moc dobrého na zub a otevřete si láhev vína.

Standa24
20.08.2022 5 z 5

Další skvělé pokračování série, kterou beru spíše jako příjemně napínavé oddechové čtení, než detektivní thrilery. Francouzská atmosféra je v této knize ještě zvýrazněna prostředím vraždy šéfkuchaře špičkové michelinské restaurace. A nebyl by to Enzo, kdyby do jeho života a do vyšetřování výrazně nevstupovaly ženy :) Vraha jsem si tentokrát tipnul správně poměrně brzy.

evismaior
21.06.2022 3 z 5

55% - Předchozí díl série s atraktivním tématem lovu nacistických zločinců mě nadchl natolik, že jsem se okamžitě po dočtení pustila do Zpětného rázu. A to byl tedy neuvěřitelný sešup kvality směrem dolů. Zápletka s poměrně tuctovým motivem a pachatelem, který byl svým chováním pro mě snadno rozpoznatelný prakticky hned od prvního okamžiku, kdy se objevil na scéně, by evidentně postačovala sotva tak na stostránkovou novelu. Takže se to May snažil roztáhnout do rozsahu knihy tím, že v paralele s rodinnými vztahy oběti se i Enzo vrací do mládí a dozvíme se tak leccos nového z jeho rodinného "zázemí". Což je sice zajímavé, ale lépe by to fungovalo jen jako doplněk jinak mnohem nabitějšího děje, než jen jako nastavovaná kaše. Druhým tématem, na kterém se dá získat pár stránek navíc, je pak francouzská tříhvězdičková kuchyně, což byl fajn popis na podráždění chuťových buněk, zvlášť ve spojení s výbornými víny (pobavilo mě, jak Enzo, který se v jednom z předešlých dílů knihy učil se svým Spolkem rodiny a přátel Enza degustovat, je tady za znalce schopného rozeznat i ty sebenepatrnější odstíny chuti), ale pro mě opět jen omáčka k jinak nezáživné detektivní zápletce. Pachatel to holt trochu překombinoval a fakt by mě zajímalo, jestli je nějaký pes schopný najít ve volné krajině předmět někomu patřící i po sedmi letech. Samozřejmě May psát umí, čte se to dobře, navíc jsme se dočkali i zbrusu nové Enzo girl a Charlotte poupravila svůj postoj sobecké mrchy (v rámci svých omezených možností), takže potud dobré. Ale jinak pro mě spíš průměrná záležitost, nemohu se navíc zbavit dojmu, že tohle nebylo nic složitého, co by policie s řádným ohledáním místa činu a jeho okolí, prohledáním pracovny včetně počítače oběti a kvalitním výslechem svědků nevyřešila už v době zločinu bez Enzovy pomoci. Zatím nejhorší díl série.

Ava365
14.06.2022 4 z 5

Peter May umí dokonale popsat prostředí, kde se jeho příběhy odehrávají. Tentokrát to bylo do té doby mně neznámé francouzské středohoří. Dokonale byly popsány i kulinářské skvosty nabízené špičkovou restaurací. Bohužel samotný příběh i hlavní hrdina Enzo mě tentokrát příliš neoslovil. Nebylo to vyloženě špatné čtení, ale dle mého soudu má autor lepší díla.

zdenek118
01.05.2022 4 z 5

Již pátý případ vyšetřování Enzo Mecleoda, v kterém objasňuje záhadné úmrtí věhlasného francouzského kuchaře, spolumajitele prestižní restaurace a hotelu v horách střední Francie.
Dlužno dodat, že první část knihy, kde autor popisuje konzumaci kulinářských jídel a luxusních vín, podávaných v této věhlasné restauraci, mě přímo nezaujala. Druhá část, kde se Enzo seznamuje s rodinnými vztahy oběti a pracovními vztahy uvnitř jejich restaurace a hotelu, byla pro mě podstatně zajímavější. Opět se stárnoucí Enzo při vyšetřování případu seznamuje s místní policistkou a prožívá s ní další románek.
Musím vyzvednout, že Peter May je velmi dobrým vypravěčem a to nejenom detektivních případů. Potvrzuje to i tato kniha. Určitě si přečtu i poslední díl této série. Tentokráte dávám jen 4*.

Iki1
01.04.2022 4 z 5

Velmi dobře vygradovaná detektivka a pro mě hodně pohodový čtenářský zážitek, i když značně zvolna tažený. S povděkem kvituji vykreslené prostředí, které je pro mne nové - luxusní hotely a vztahy v nich, hazardní sázky a miliony vniveč.

pablito
14.03.2022 5 z 5

Po dvou pseudo psyhologických knih "osobního rozvoje" jsem si ospočinul u poutavého čtení s detektivní zápletkou. Za mě super.

Chesterton
14.02.2022 5 z 5

[audiokniha]
Čtu proti proudu času a není to úplně zlé. Z šestého dílu jsem byla nadšená a nalákal mě k návratu. Zpětný ráz je z úst Davida Matáska opět dobrý, hlavně díky prostředí. Peter May je znalcem lidských duší, zejména těch s rozháranými city a životem!

"Za city lidi nemůžou, to já vím."
říká Enzo Dominique, když se jí zpovídá ze svých minulých vášní vůči ženám, odkrývá své staré rány a zapomíná na hříchy.
Možná za ně nemůžou, ale homo sapiens obdařený rozumem je jistě schopen i sebeovládání . . .
Tentokrát jsem však měla chuť očko přimhouřit i nad sedm let zakopaným mobilem a s chutí dávám pět michellinských hvězd, dobře dvě jsou, ale pro Matáska :o)
5/4