Výjimeční lidé

Výjimeční lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233775/bmid_vyjimecni-lide-B6q-233775.jpeg 4 828 209

Akta Enzo série

Sázka odstartuje pátrání biologa v nevyřešených francouzských případech v prvním dílu série Akta Enzo Deset let stará záhada — zmizení geniálního Jacquese Gaillarda, přednášejícího na elitní francouzské vysoké škole École nationale d’administration, vychovávající francouzské premiéry a prezidenty — se stane předmětem sázky. Enzo Macleod, který opustil Skotsko i slibnou kariéru ve forenzních vědách a nyní vyučuje biologii ve francouzském Toulouse, si ji nemůže dovolit prohrát. Doufá, že se mu s využitím nových vědeckých metod podaří zjistit, co se s Jacquesem Gaillardem stalo.Enzo přijíždí do Paříže, aby se tu setkal s novinářem Rogerem Raffinem, autorem knihy o sedmi slavných nevyřešených vraždách, mezi něž zařadil i případ Jacquese Gaillarda. Neidentifikovaná lebka v kufru nalezeném v pařížských katakombách Enza záhy navede na stopu rafinovaně ukrytých Gaillardových ostatků.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Extraordinary People , 2006

EvaEma
17.09.2019 3 z 5

Taková rychlo-detektivka. Plynula hezky, ale dva dny po dočtení už ani nevím. Nezanechala žádný výrazný dojem.

Šárka345
12.09.2019 5 z 5

Za mě příjemné čtení, postavy jako bych znala odjakživa :)

JPBelmondo
09.09.2019 4 z 5

Skvělé, napínavé, propracované. Mně se to líbilo moc.

ArwenAragorn
09.08.2019 5 z 5

Pěkný příběh. Enzo se mi moc líbí a bavilo mě luštění jednotlivých složitých indicií, vedoucích k odhalení vrahů. Jen úplný konec mi připadal trochu náhlý a možná přitažený za vlasy.
Ostrovní sérii jsem ještě nečetla, ale Výjimeční lidé jsou výjimečně dobrá kniha a doporučuji ji těm, kteří ji ještě nevzali do ruky. A celá tato série má vynikající obálky!

Enzo:
Noc už sotva mohla být jasnější. Jako pramínek kouře se po nebi táhla šmouha Mléčné dráhy. Tmou se propalovaly světelné body, jako by byla osázená drahokamy. Každý z nich byl sluncem a svou vlastní sluneční soustavou. Miliony sluncí. Možnost existence jiných forem života tam venku ve vesmíru mu připadaly bez hranic. A zároveň ho drtil pocit samoty.

Enzo: (vzpomíná na matku Sophie)
.......Sem šel tu noc, kdy zemřela. Tehdy neviděl důvod, proč dál žít. Stravoval ho zármutek a sebelítost, které ho táhly k propasti. Vše kvůli ní opustil a ona najednou už nebyla. Ale skoro jako by věděla, že bude potřebovat důvod žít, jeden mu po sobě zanechala. Maličký kousek sebe. Vřeštící uzlíček s růžovými tvářičkami a zalepenýma očima zavinutý do peřinek, který se Enzo skoro nedokázal přimět vzít do náručí. Tehdy v noci, když tu seděl a sváděl urputný boj se svými nejtemnějšími démony, představoval tenhle uzlíček jediné světlo v nesmírné černotě. Světlo, které ho táhlo z šílenství zpět k odpovědnosti, k životu.

avad
19.06.2019 5 z 5

Docela dobrá kniha. Napínavý příběh.

harena
05.06.2019 3 z 5

Jestli měl Peter May chuť napsat thriller stylem jako Dan Brown, tak to se mu k mé lítosti nepovedlo. Zdlouhavé vyprávění, dlouhé chození po Paříži a nic. Jen jsem pořád čekala, že teď to teprve přijde - je to přece můj oblíbený Peter May - ale ne. Na konci mi bylo už úplně jedno, jestli někdo přežije. Škoda, zkusím třetí díl, podle čtenářů by měl být lepší.

princesse
09.05.2019 5 z 5

U mě naprostá spokojenost. Zase něco úplně jiného než byla trilogie Ostrov Lewis i než byl Ostrov Entry. Moc dobře se mi kniha četla a vůbec jsem nebyla zklamaná. Nečekala jsem, že to bude stejná "pecka" jako všechny díly o ostrovech, takže zklamání se nekonalo. Doporučuji a jdu na další díl.

grillica
06.05.2019 3 z 5

Ostrovní trilogie je úplně jiná liga! Ne uvěřitelné, překombinované, z milostného románku mi bylo trapně. Bohužel jsem zklamaná. Je mi líto peněz, až tak...

trudoš
02.05.2019 2 z 5

Pokus Petera Maye o konspirační thriller v duchu Dana Browna, kdy kromě luštění hádanek máme možnost nahlédnout i pod plentu historie té které památky. Ovšem slovo „pokus“ není na začátku komentáře použito náhodou. Tohle se totiž hrubě nepovedlo, ať už pro neskutečnou překombinovanost, směšnou linii vyšetřování nebo nefunkční klíčové postavy. Ona tu v důsledku neklapne ani zápletka, která je vpravdě na kokos postavená. Pročež jediné co jsem schopen ocenit, je autorova stylistika a kouzelná úvodní sázka. Ta se však odbude jakoby mimoděk, aby se vše mohlo soustředit na laciné psychologické drama. A to ani nemluvím o tom, že původní smysl sázky - tedy dokázat, že pomocí moderních metod se dá rozklíčovat jakýkoliv starý případ - ztrácí na logice v okamžiku, kdy jsou inkriminované techniky použity jen pro určení DNA. Zbytek je jen hromada dohadů a odhadů, učiněných na základě informací vyhledaných pomocí Googlu a na Wikipedii. To je Enzo Macleod, detektivní eso moderní doby. Smutný příběh.

irca3468
14.04.2019 4 z 5

Připadá mi to jako variace na čínskou sérii (ta mě bavila), dostala jsem, co jsem chtěla:) Takže spokojenost, dobré počtení.

Mindy
29.03.2019 3 z 5

Kniha vůbec není špatná. Na sérii z ostrova Lewis asi nemá, ale o to právě jde. Enzo není Fin (i když Macleod se jmenují oba). Francouzská slovíčka a názvy ulic a čtvrtí mi nevadily, správně navodily atmosféru Francie a Paříže.

asam
28.03.2019 4 z 5

Peter May umí skvěle psát. Dokáže zaujmout. Spletité osudy, dějové zvraty, napínavé scény, láska i nenávist, to vše podané čtivou formou. Napínavé až do poslední stránky.
Litovala jsem, že neumím francouzsky.
Zaujala mě obálka.

ivanaci
24.02.2019

Jak píše antuka, mám stejný pocit. Zkusím ještě Kritika, snad bude lepší....

antuka
20.02.2019 1 z 5

Tohle, že je May? Můj oblíbený May? Autor důchodcovské roadmovie slash detektivky? Tohle je tak přitažené za vlasy, otravné a nevěrohodné (hlavní motivace vražd? cože?!), že to směle konkuruje Minierovu Mrazu. Jednu hvězdičku dávám asi jenom ze sentimentu:-(

medlovice
15.02.2019 5 z 5

Tento příběh útočí na všechny smysly čtenáře.
Všechny cesty někam vedou , budovy mají tvar, hudba má zvuk, písně jméno. Lodě, auta , zvířata, vše je tu přítomné ,součástí života, a typicky francouzské kultuře je tu neustálá přítomnost jídla a vína. Kdykoliv s někdo zakousl do crossaintu , cítila jsem tu máslovou chut . Prsty, které držely kousek bagety , byly moje prsty , to musí být delikatesa , rokforová omáčka. ..
Je to jako znovu číst Šifru mistra Leonarda ,ale tak nějak je Enzo víc člověk z lidu . Má svoje nedostatky a slabé místa , žádný supermozek a právě proto mě byl sympatický.

alekis
28.01.2019 4 z 5

Autorův způsob psaní se mi líbí. Ač neumím francouzsky, většina sem tam vsunutých slovních spojení se dá z textu domyslet, jména měst, ulic a dalších míst mi přibližují neznámou zemi... Zápletka není až tak objevná, ale rozhodně, kdo má rád knížky Petera Maye, tak si to užije :-). Zase je tu jeden nový detektiv :-). Těším se na další díly této série!

Marcik7
11.01.2019 3 z 5

začátek mě moc nechytl, uvažovala sem o odložení, ale nevzdala jsem to i přes (pro mě navíc) názvy ulic ve francouzštině - od poloviny lepší a konec docela napínavý - celkově za 3 hvězdy

evickakyticka
23.12.2018 4 z 5

Příjemná detektivka. Nejvíc mě bavilo to toulání po Francii, protože tu moc prozkoumanou nemám. Ke konci i katakomby byly napínavé. Akorát teda nevím, jestli je nutné na obálky knih psát "od autora toho-a-toho bestselleru" - že by to pak nikdo nečetl?

Awaria
11.12.2018 3 z 5

Styl vyprávění autora mi seděl a nakonec jsem se do knihy i příjemně začetla. Ovšem samotný příběh a jeho závěr mi přišel zkrátka až moc přitažený za vlasy.

verense
03.12.2018 3 z 5

Říkala jsem si, můj oblíbený Peter May, to bude sázka na jistotu... Leč ouha, po celou dobu čtení jsem se nemohla zbavit myšlenky, že i on podlehl dobovému trendu "když to nese Danu Brownovi, tak proč by mně nemohlo". Ne že by se to četlo špatně, ale nějak mi tam chyběla větší uvěřitelnost příběhu, tak jak tomu bylo u "ostrovní" série. Umí psát líp, chlapec, uvidíme, jestli mi další díly Akt Enzo budou více po chuti.