Výjimeční lidé

Výjimeční lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233775/bmid_vyjimecni-lide-B6q-233775.jpeg 4 825 208

Akta Enzo série

Sázka odstartuje pátrání biologa v nevyřešených francouzských případech v prvním dílu série Akta Enzo Deset let stará záhada — zmizení geniálního Jacquese Gaillarda, přednášejícího na elitní francouzské vysoké škole École nationale d’administration, vychovávající francouzské premiéry a prezidenty — se stane předmětem sázky. Enzo Macleod, který opustil Skotsko i slibnou kariéru ve forenzních vědách a nyní vyučuje biologii ve francouzském Toulouse, si ji nemůže dovolit prohrát. Doufá, že se mu s využitím nových vědeckých metod podaří zjistit, co se s Jacquesem Gaillardem stalo.Enzo přijíždí do Paříže, aby se tu setkal s novinářem Rogerem Raffinem, autorem knihy o sedmi slavných nevyřešených vraždách, mezi něž zařadil i případ Jacquese Gaillarda. Neidentifikovaná lebka v kufru nalezeném v pařížských katakombách Enza záhy navede na stopu rafinovaně ukrytých Gaillardových ostatků.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Extraordinary People , 2006

Evaho73
Evaho73
21.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Úžasné opisy s navodzujúcou atmosférou, pri ktorej som mala pocit, že sa ocitám uprostred diania a sympatický hlavný hrdina.
Asi toto sú z môjho pohľadu najsilnejšie stránky tejto série.
Konkrétne v tejto časti ma trochu sklamal štýl vyšetrovania, zaslúžilo by si to trochu sofistikovanejšiu metódu, ako iba prevažné brúzganie po internete...
Dúfam, že Enzo sa v ďalších dieloch posunie aj v tomto smere a môj zážitok bude ešte dokonalejší. Originalitu námetu osobne nerieším, ťažko už vymyslieť niečo nové, zohľadňujem však spôsob podania, a ten mne osobne maximálne vyhovuje.

HynekBee
HynekBee
17.04.2021 4 z 5

Ze začátku jsem se lekl, co to čtu, co odstavec to nějaké názvy, pojmy francouzsky. Trochu mě odrazovaly i popisy míst, kde se to odehrávalo. Chápu, ta místa existují. Ale v Paříži jsem nebyl, tak mě to nebralo.
Řekl jsem si ale, že se pokusím vydržet. A stálo to za to. Napětí se postupně zvyšovalo. Závěr příjemný pro složitost dnešní doby. Budu pokračovat!

tinka1974
tinka1974
12.04.2021 5 z 5

K detektivce jsem se dostala na doporučení, a musím říct, že to stálo za to. Poslouchala jsem audio verzi načtenou Davidem Matáskem a velmi se mi to líbilo. Enzo je číslo, ale chvílema jsem se ztrácela v jeho myšlenkových pochodech. Někomu to holt pálí. Dávat dohromady všechny drobné detaily, posouvat se dál a nakonec uzavřít kruh. Ale abych ho nepřechválila, doma to má také zajímavé. Dvě dcery, které se neznají, jedna uražená, druhá s ošperkovaným kamarádem. Taková normální rodinka. Snad jsem moc neprozradila. Prostě a jasně, těším se na další díl.

janina66
janina66
09.04.2021 5 z 5

Moc se mi tato nová série zalíbila. Enzo velký sympaťák, takže se těším na další knihu. Když mám už přečteny(vyposlechnuty) všechny knihy z Hebridských ostrovů (Skála až Šachové figurky,+ Ostrov Entry), tak mám další sérii před sebou. Též jsem poslouchala audio s D.Matáskem. Výborné čtení.

kubyrd
kubyrd
23.03.2021 3 z 5

Má první kniha od autora. Neměl jsem velká očekávání po přečtení recenzí, ale chtěl jsem začít první knihou v sérii. Příběh dobrý, rozuzlení na konci slabé. V sérii dál pokračovat nebudu. Zkusím jiný román od autora - Skálu.

kofola33
kofola33
02.03.2021 3 z 5

Moje prvni setkani s autorem i Enzem. Jak tu pise spousta lidi, i mne napadla podobnost se Sifrou, coz mi zas az tak nevadilo, ale videla bych to na prumerny pribeh, zadne wow se nekonalo. Mam jeste dalsi knizky s Enzem, tak tomu dam sanci jak nebudu mit nic lepsiho cist a urcite se tesim na Lewis serii, co tu vsichni tak vychvaluji.

mol378
mol378
24.02.2021 3 z 5

Sérii s Enzem člověk jen tak mimochodem vstřebává, ideální na cestu vlakem, není třeba extra pozornosti, nic to od vás nechce, zároveň neurazí. Tož dobře. O několik kvalitativních tříd níže než Skála. Ale dá se, nenáročné.

Vevericka.eva
Vevericka.eva
23.02.2021 5 z 5

První jsem od autora četla sérii Ostrov Lewis, která je mnohem vyzrálejší a vysoce překračuje úroveň žanru. U této knihy je vidět autorův potenciál, který později vypiloval k dokonalosti. Přesto je to velmi dobrá detektivka, s lepším zpracováním než většina.

elcapitano
elcapitano
29.01.2021 4 z 5

Detektivka s trochu neuvěřitelnou zápletkou. Petera Maye už mám docela načteného a bohužel zatím nic netrumflo triumfální Ostrovní trilogii. Chápu, že Akta Enzo mají být spíše lehčí a oddechovější detektivky. A v zásadě proč ne. Jenže jsem zhltl dvě hned po sobě a začal jsem tak trochu Enza mít plné zuby. Vrátím se k němu po čase. A vlastně se už těším. Slyšel jsem to načtené jako audioknihu Davidem Matáskem a musím říct, že to je moc dobře udělané.

intelektuálka
intelektuálka
19.12.2020 4 z 5

Tak se ke mně vrátil Peter May - a já se ráda toulala ulicemi Paříže s biologem Enzou ....

A s napětím čekala, jak bude vyřešen starý případ novými forenzními metodami - a nakonec i hledáním informací na netu - doba přece pokročila ....

Pro mě autor píše zajímavě a budu se k němu vracet ....

A zaujal mne citát Dostojevského :

" Výjimeční však mají právo páchat jakékoliv zločiny .... v podstatě proto, že jsou výjimeční .....

Kerberos
Kerberos
26.11.2020 5 z 5

Moje první kniha od tohoto autora a velká spokojenost.Zajímavý námět,napínavé, sympatický hlavní hrdina.Poslouchala jsem audioknihu namluvenou Davidem Matáskem.Přečtu si celou sérii.

lehoma
lehoma
05.11.2020

Zamilovala jsem P. Maye už v roce 2017 a láska stále trvá. Enzo je k zulíbání

ajasin
ajasin
28.10.2020 4 z 5

Nebudu srovnávat s jinou autorovou sérií. Připadá mi to jako srovnávat hrušky s jablky a každý autor má své lepší a horší kousky.
Vyjimeční lidé jsou odpočinková detektivka, lehce ve stylu Dana Browna. Možná ne úplně dokonalá, ale já jsem se bavila.

marketa6511
marketa6511
26.10.2020 3 z 5

Po Ostrově Lewis a 3 dílech čínské série trochu zklamání... ne tak propracované, ne tak zajímavé, spousta drobných ne zcela logických napojení. Ale jako audioknížka k úklidu docela fajn.

lencin
lencin
30.09.2020 4 z 5

Čtivý příběh. Skotský původ. Lord Enzo.
(2016)

Danielle22
Danielle22
11.09.2020 5 z 5

První díl z naprosto luxusní série. Hlavní hrdina prostě baví - svým zjevem, postřehy, chováním i originálními postřehy k nevyřešenému případu. Už se těším na další díly.

bookemma
bookemma
27.08.2020 3 z 5

Na další detektivku od Maye jsem se moc těšila, ale po zkušenostech s Lewisovskou trilogií a prvním dílem trilogie čínské, byla Akta Enzo mírným zklamáním. I tak jsem si však knihu užila, v mém případě za to bezpochyby mohlo francouzské prostředí a výrazy v knize.
Enzo je vcelku sympaťák, poměrně dobře je v něm vykreslená charakteristika učitele ve středních letech na univerzitě, který poblázní dívky :)
Ale zbytek postav se mi příliš nelíbil, ani k jedné jsem si nedokázala vytvořit vztah.
Byl to průměr.

Sirael440
Sirael440
10.08.2020 5 z 5

Velmi zručně zachyceno, poutavé, napínavé.

bacouch
bacouch
06.08.2020 1 z 5

Toto byla první kniha od Petera Maye , kterou jsem četla. Poslouchala jsem to ještě souběžně v audio verzi a musím říct, že to bylo utrpení. Nesympatický detektiv (co to jako mělo být, s těmi brýlemi?), který ani moc nevyšetřuje, ale má k sobě vždycky nějakou berušku, která mu pak po večerech gůglí a gůglí a to je vše. Žádné šedé buňky mozkové, důkazy či jiná detektivní práce tady nenajdete. A celé dílo bylo korunováno naprosto absurdním závěrem...Ještě dám Mayovi šanci s čínskou trilogií, tak snad se trochu polepší, protože tohle byla opravdu slabota.

Katania
Katania
04.07.2020 4 z 5

Tuhle knihu jsem poslouchala jako audio a moc se mi líbila! Enzo je sympaťák a těším se na další díl.