Výjimeční lidé

Výjimeční lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233775/bmid_vyjimecni-lide-B6q-233775.jpeg 4 828 209

Akta Enzo série

Sázka odstartuje pátrání biologa v nevyřešených francouzských případech v prvním dílu série Akta Enzo Deset let stará záhada — zmizení geniálního Jacquese Gaillarda, přednášejícího na elitní francouzské vysoké škole École nationale d’administration, vychovávající francouzské premiéry a prezidenty — se stane předmětem sázky. Enzo Macleod, který opustil Skotsko i slibnou kariéru ve forenzních vědách a nyní vyučuje biologii ve francouzském Toulouse, si ji nemůže dovolit prohrát. Doufá, že se mu s využitím nových vědeckých metod podaří zjistit, co se s Jacquesem Gaillardem stalo.Enzo přijíždí do Paříže, aby se tu setkal s novinářem Rogerem Raffinem, autorem knihy o sedmi slavných nevyřešených vraždách, mezi něž zařadil i případ Jacquese Gaillarda. Neidentifikovaná lebka v kufru nalezeném v pařížských katakombách Enza záhy navede na stopu rafinovaně ukrytých Gaillardových ostatků.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Extraordinary People , 2006

Sansli
05.08.2022 4 z 5

Tohle bylo skvělý. Možná, že kdybych knihu měla číst, tak bych své nadšení trochu přehodnotila, ale protože jsem příběh poslouchala jako audioverzi, tak to prostě nemělo chybu. Bylo to zajímavé, napínavé, a hlavně výborně vyprávěné.
Kdybych už měla napsat nějaké výhrady, tak by to byl asi konec. Celou knihu si totiž pokládám jednoduchou otázku: "Proč?" Jaký je ten důvod, proč byl Jacques Gaillard zavražděn takovým způsobem? No a pak se to dozvím a říkám si - opravdu?
Jinak ale bezvadný. Postupné pátrání a hledání dalších indicií mě moc bavilo, k čemuž přispívali i skvělé postavy. Do dalšího příběhu se rozhodně pustím:)

VendulaB
02.08.2022 4 z 5

Knize ublížil čas, který uplynul od jejího napsání - vyhledávání informací na internetu je dnes už naprostým standardem a nikoho nezaujme. Opět se zde ukazuje silná stránka autora - jeho schopnost vylíčit atmosféru prostředí je neuvěřitelná. Kniha není nijak úžasná, ale je to začátek série, tak uvidím, jak se rozjede.

jeduna
21.07.2022 2 z 5

Dočetla jsem to před několika měsíci a pamatuji si z toho přesně nic. Po přečtení anotace mi naskočí, že tam byly nějaké katakomby a k vyřešení 10 let starého případu stačí umět to trochu s googlem. Inu vymačkat ze sebe tři detektivky ročně není žádná sranda, takže mám pochopení.

martin8550
01.07.2022 4 z 5

Enzo McLeod a postavičky kolem něj mě baví. Jako vždy u Mayových knih je kriminální zápletka poněkud nereálná a vykonstruovaná, ale vždy se těším na zajímavé reálie z místopisu a historie místa činu. Kromě toho jsou nezanedbatelnou složkou Mayových románů peripetie vztahů postav a erotika. Takže autor velmi umně míchá koktejl napětí, poučení, červené knihovny a vtipu a humoru (scéna s brýlemi rektora univerzity je skoro kultovní) což z jeho knihy činí ideální lehké odpočinkové čtení.

pohoda58
19.06.2022 3 z 5

Zpočátku mi trochu trvalo než jsem začetla, ale potom to byla celkem zajímavá kniha.

KnihoSny
11.06.2022 5 z 5

No jelikož mohu audio poslouchat v práci tak poslouchám co se dá a toto bylo velké překvapený za mě knihu doporučuji

evismaior
04.04.2022 3 z 5

60% - Začínala jsem s čínskou sérií, a tak jsem se těšila na něco nového, ale po prvním dílu mě Akta Enzo zatím příliš nepřesvědčila. Neříkám, že by oblíbený koncept vodítek, která pátrače posílají od jedné bedny s deset let starými ostatky vlivného francouzského absolventa prestižní ENA Jacquese Gaillarda (která vychovává budoucí premiéry a prezidenty) ke druhé, nefungoval, spíš že to celé působilo kostrbatě - ano, v roce 1996, kdy se vražda odehrála, byl Internet v plenkách a dát tyto indície dohromady bylo tehdy těžké, ale už není možné pochopit, že to po nalezení první bedny dešifruje jen geniální Enzo se svojí partičkou lidí, co se k tomu náhodně nachomýtli, a policie se vůbec nechytne. Motiv vraždy vyplývající už z názvu knihy a odkazující na Dostojovského Zločin a trest (výjimeční lidé stojí nad ostatními a jim vražda projde) mě taky až tak moc nepřesvědčil a postava Charlotty mi přišla podobná Sophii z o 3 roky staršího DaVinciho kódu. Ale dalším dílům dám samozřejmě ještě šanci.

Johncze
27.02.2022 4 z 5

Oproti zdejším komentářům nejsem zase tak zklamán. Nejen Enzova postava je zajímavá a provádení po Francouzské metropoli a venkově není tak hrozivé, jelikož May je prostě mistr popisování. Příběh má dobrou startovní zápletku a snad zde jen trochu hapruje konec a pár nevysvětelných událostí. Určitě nepohrdnu dalšími díly v téro sérii.

zdendula31
22.02.2022 3 z 5

Tak oproti ostatním knihám které jsem od autora četla se tato hodně nepovedla.
A za milion francouzských frází a zdlouhavé popisování Francie jen tři hvězdy.

ŠárkaStrnadová
07.02.2022 5 z 5

Perfektní

Standa24
30.01.2022 4 z 5

Jak už jsme u Petera Maye zvyklí, tak ani v této knize nemůže chybět silný odkaz na Skotsko, i když se odehrává ve Francii. Hlavní hrdina Enzo pátrá po pachateli brutální vraždy, který za sebou zanechal zdánlivě nesouvisející indicie. A možná je to právě příjemným francouzským prostředím, že tato kniha je spíše oddychové čtení.

simona8022
08.01.2022 1 z 5

Po trilogii z Lewisu velké zklamání :( jako by to psal úplně jiný člověk. Naivní, nepochopitelné jednání aktérů, překombinované, absolutně nereálné. Škoda, těšila jsem se na dlouhou sérii od tvůrce geniálních detektivních příběhů z Lewisu, kde o vraždy vlastně v prvé řadě nešlo, člověk se k nim dostal až jaksi náhodou při rozvíjení barvitého líčení místní přírody, zvyků, povah a dávné historie hrdinů. Bohužel.

Mychaela
04.01.2022 2 z 5

(SPOILER) Po 1. díle série Enzo jsem sáhla, protože jsem byla zvědavá a natěšená. Trilogie z ostrova Lewis byla boží a i samostatný Ostrov Entry nedopadl vůbec špatně.
Proto se mi snad až nechce věřit, že stejný autor napsal i tuhle frašku.
Čtivé to možná bylo, ale bože, případ, s kterým 10 let nedokázal nikdo pohnout ani o píď má najednou pan geniální biolog Enzo a jeho nejbližší bez větších obtíží rozlousknutý za tejden? To jako fakt? Bez problému okamžitě dešifrují každou z indicií, jde jim to jako po másle a když už se nějaký problém objeví, je šmahem vyřešen (z vězení se dostávají jako mávnutím kouzelného proutku, skáče se tu z mostů a přežívají se nehody na dálnici a přepadení s nožem v temných garážích)...
Navíc jsem to asi celé nějak nepochopila. Důvod vraždy ano. Ten milá paní Madelajn na konci celkem logicky vysvětlila, ale proč ti vrazi jako dávali do těch beden všechny ty indicie, díky kterým k nim vedly stopy? Jako kdyby se tím podepsali.
Nevím, další díl by třeba už tak trapně naivní nebyl, ale asi spíš zkusím autorovu novinku Muž bez tváře. Snad si trochu napraví reputaci...

Mayaotzin
28.12.2021 4 z 5

Peter to umí i líp, ale i tak to bylo skvělé čtení a určitě se těším na pokračování se Strakou :-)

EvikU.
10.11.2021 5 z 5

Za mě velmi bravurně napsaná detektivka. Moc mě bavili indicie a jejich odkrývání. Velmi napínavá, zajímavá kniha.

Hlavně se mi asi líbí styl psaní a uvažování autora. Knihu jsem jen nerada odkládala. A to je asi zde na databázi nejméně ohodnocená kniha ze série Akta Enzo. Takže přátelé knihomolové, já se moc těším na další jízdu s tímhle pánem. :-) Doporučuji.

eliska8413
16.08.2021 3 z 5

Pohodová prázdninová detektivka, kde vše plyne bez jediného zádrhele. Zločin, který nebyl vyřešen za deset let je díky Googlu rozlousknutý ani ne za měsíc. Sice nám autor nedokázal přesně vysvětlit myšlenkové pochody zločince, ani zápletka nebyla úplně domyšlená, ale z hlavního hrdiny aspoň neudělal křížence MacGivera a Chucka Norrise. Takže na pláži si člověk přečte jedním tahem pěknou knížku a než nasedne do letadla může jí nechat někde v knihobudce pro dalšího znuděného hosta hotelového resortu.

RyxiraAmyGinger
11.08.2021 2 z 5

(SPOILER) Přidávám se ke kritické straně čtenářstva. Nejdřív plusy, respektive jeden: bylo to (extrémně) čtivé. Taková ta kniha, kterou člověk hltá a hltá, až ji má celou během chvíle... a pak se zamyslí nad obsahem a řekne si: cože?!
A co se tedy skrývá za tím "cože"? Enzo Macleod je v podstatě sympatický chlapík, nicméně nad některými jeho kroky zůstává rozum stát - jako například když si k sobě do bytu, který sdílí se svojí mladičkou dcerou, nastěhuje prakticky stejně starou studentku, která mu pomáhá luštit případ... googlením. A tak podobně. Záhada samotná je pak tak fantaskně překombinovaná a pachatelé si situaci tak neuvěřitelně (z)komplikovali, navíc motivace zločinu samotného pro mě stojí tak trochu na vodě. Vyvrcholení děje je opět tak trochu absurdní. Podobně jako Klára90 jsem ráda, že mám trilogii Muž z ostrova Lewis už za sebou, protože Akta Enzo by mě na ni určitě nenavnadila.

zdenek118
04.08.2021 5 z 5

Již několikátá kniha od tohoto skotského spisovatele tentokráte s dějem umístěným převážně do jižní Francie. Překvapilo mě, že autor zvolil nejen jiné místo děje ale i žánr knihy a sice z románu na detektivní příběh. Musím přiznat, že mi nějakou dobu trvalo pořádně se dostat do děje, ale v okamžiku, kdy hlavní postava profesor Enzo Mecleod začal s vyšetřováním záhadného zmizení Jacquse Gillarda, profesora na prestižní francouzské vysoké škole, se můj přístup ke čtení změnil. Postupným sestavováním jednotlivých indicií za nemalé pomocí své dcery Sophie, jeho bývalé žákyně Nicole, novináře Raffina a jeho ženy, Enzo objevuje jednotlivé pozůstatky zmizelého a ty ho dovedou až k odhalení vraha. Knížku nakonec hodnotím velmi dobře jako čtivou, alespoň její druhou část. Ta mě udržela v napětí až do samého dle mě až příliš dramatického závěru. Přesto si se zájmem přečtu i další volně navazující díly.

Lamanai
31.07.2021 3 z 5

Taková táborová stopovačka. Jako letní odpočinkové čtení to jde. Opět velmi překombinované, podobně jako v čínské sérii. Enzo je ale sympaťák.

Klára90
19.05.2021 3 z 5

Ještěže jsem jako první četla čínskou sérii a sérii z ostrova Lewis, protože nevím, zda po přečtení této knihy bych ve čtení autorových knih pokračovala. Takhle už znám práci pana Maye a další díly ze série Akta Enzo risknu. Ono to nebylo vyloženě špatné, ale mě tam chybělo napětí a opravdovost, jakou jsem cítila vždy při čtení výše zmíněných sérií. Tuto knihu jsem četla, tak nějak plynula, ale úplně nedočkavá na další stránku jsem nebyla. Rozkrývání jednotlivých indicií bylo zajímavé, ale víceméně celé na internetu, chyběl mi tam ten wow efekt. Samotný motiv mi přišel jako blbost a bylo to celé neuvěřitelné, nemůžu si pomoct. Na Mayovkách se mi velmi líbí detailní popisy míst, které vždy rozjedou mou fantazii naplno, tady však mi to taky nesedělo, tím źe se nepopisovala krajina, město, ale přímo názvy ulic a čtvrtí. Začátek byl tedy velmi krkolomný, samé francouzské názvy, možná proto se mi nepovedlo se tak úplně začíst.