Kritik

Kritik https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380402/bmid_kritik-Xrq-380402.png 4 617 150

Akta Enzo série

Nejlepší světový vinařský kritik Gil Petty zmizel během degustačního turné po ne příliš známém vinařském regionu Gaillac. Před třemi lety byl nalezen ve vinicích na jihozápadě Francie, oblečený do karmínového roucha Bratrstva Řádu božských lahví. Jeho tělo viselo jako morbidní strašák na obtěžkané vinné révě a zdá se, že předtím bylo nějakou dobu uchováváno v červeném víně. Pettyho vrah nikdy nebyl dopaden. Když se Enzo Macleod do odloženého případu znovu pustí, zjistí, že za klidnou fasádou francouzského vinařství se skrývá tvrdý byznys ovládaný chamtivostí, závistí a zoufalstvím. Potenciální vrahové Enzovi rozhodně nechybí: místní vinaři, Bratrstvo Řádu božských lahví — starobylá společnost, která se věnuje propagaci gaillackých vín —, a dokonce i Pettyho dcera Michelle. Co když je některý z nich připraven Enza zastavit, i kdyby měl zabíjet znovu?... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

The Critic , 2007

PetK
19.03.2017 4 z 5

Už podruhé dávám u Mayovy rané knihy 4 hvězdičky proto, abych vyjádřila genialitu Ostrovní trilogie. :-) Akta Enzo sice nedosahují tíživé a temné, dokonalé atmosféry OT, nicméně zase je tu Francie, vinice, víno... :-)

Majdule
17.02.2017 4 z 5

Jak se zdá, pan May nemá rád kritiky, druhý díl akt, druhý mrtvý kritik, tentokrát vína. Zůstal i motiv pomsty (opět trošku nevěrohodné) a silných rodinných pout. Samotná detektivní linie mě tentokrát příliš nebavila, její odhalení bylo až příliš založeno na náhodě a jako minule snad až překotně ukončena. Ale Kritika nedrží děj, jsou to postavy a cit pro atmosféru. Sympaťák Enzo neztratil nic ze své přitažlivosti a ostatní zase charakter načrtnutý pár slovy. A ohledně atmosféry... Myslím, že jsem nikdy nečetla sugestivnější popis pitvy. Ale drobná příhoda pomůže ke sdílení ještě lépe. Jedu teď v únoru autobusem, čtu si, zvednu oči a mám ten hrozný pocit, že jsem se propadla králičí norou. Venku je přeci silná zářijová bouřka, ještě před chvíli jsem cítila ozón a slyšela ty proudy vody vody na oknech, jaktože tedy sněží?
Nebylo to úplně příjemné, ale poklonu autorovi, který Vám takový zážitek dopřeje.

rubit
16.02.2017 4 z 5

Za mě naopak daleko lepší, než první díl, který považuji za překombinovanou nelogickou slátaninu. Mě se to tentokrát docela líbilo, přišlo mě to daleko uvěřitelnější, i když pár věcí by se našlo a pomalu začínám přicházet na chuť hlavním hrdinům. Ano, Akta Enzo jsou ze všech sérií nejslabší, ale byly první a nějak se začít musí, líbí se mě i to, že každá série si drží svůj styl, který je poznat. Po Výjimečných lidech se mě do další knihy nechtělo, dala jsem Kritikovi šanci a další díl si po tomhle určitě přečtu a dokonce se na něj těším.

miloslav0399
15.02.2017 2 z 5

No tak nevím... Od PM jsem už toho přečetl dost, první Enzo se mi líbil a naposledy jsem byl doslova nadšen Ostrovem Entry. U Kritika bych však autora ani omylem nepoznal. Kniha nemá spád ani napětí ani vývoj (vinařské reálie přitom nevadí), opakující se pokusy o likvidaci Enza jsou postupně čím dál úsměvnější. Motiv několikanásobné vraždy mě taky moc nepřesvědčil. Celkově hodnotím jako nejslabší autorovu knihu, kterou jsem zatím četl.

dalia1769
22.01.2017 4 z 5

Druhý díl "Akt Enzo" mne zaujal více než první. Napínavý příběh, kniha měla spád, navíc se čtenář dozví ledacos o vinařství. Jen mám ještě trošku problém oblíbit si nebo se vcítit do postavy samotného Enza.

Karborund
13.01.2017 4 z 5

Po přečtení knihy mi zůstala příjemná chuť vína na patře, vypravěčské schopnosti autora opět vyníkající, kriminální zápletka stejně jako v prní části byla slabá, ale přesto je u mě P.May top autor.Popis výroby vína příjemný vzdělávací bonus.

konicekbily
06.12.2016 3 z 5

Kromě příjemného čtení na dovolenou se dozvíte mnoho o vínu a jeho výrobě, Kniha je psána vytříbeným stylem a prakticky zve Vás na návštěvu Francie.

Eidalon
05.12.2016 4 z 5

Peter May je dnes již můj velmi oblíbený autor. Mám za sebou jeho 11 knih v rozmezí necelých dvou let, každý další autorský počin očekávám v napětí. Je až k nevíře, kde se jeho knihy, tak skvělé, toulaly až do posledních 5 let zpět.

Peter má za sebou již 24 knih, první z nich byla napsaná již v roce 1978 (The Reporter). Na druhé straně mají čeští vydavatelé stále kde brát, neboť zdaleka ne všechny byly zatím přeloženy a vydány.

Kritik je román spadající do série Akta Enzo, které bych zařadil pod nálepku příjemné čtení na letní dovolenou. Hlavní hrdina série je skotský „přistěhovalec“ do Francie, Enzo Macleod - forenzní vyšetřovatel na volné noze, bystrý, tvrdohlavý a cílevědomý, který má za sebou těžké životní trauma, ale který se stále neohroženě žene za záhadami s přesvědčením jejich rozluštění.

Zatímco Vyjímeční lidé (první díl serie ENZO) jsou letním lehkým čtením ve stylu Pevnost Boyard, kde předkládané indicie vedou neodvratně k cíli a vyhrané sázce, byť s trpkým dovětkem, je Kritik (druhý díl serie ENZO) posazen do malebných francouzských vinic a místy máte pocit cíleného Product placementu na téma francouzská vína a vše co s tím souvisí.

Kniha je ale psaná lehce a děj Vás neustále tlačí kupředu, setkáváme se zde se všemi hlavními aktéry prvního dílu a přibudou mnozí další.

Nález macerované mrtvoly dva roky pohřešovaného předního světového kritika vín Gilla Pettyho rozběhne příběh plný emocí, konkurenčního boje i skryté historie. Enzo se případu ujímá ze zájmu odhalit záhadu a jako vždy musí v závěru tvrdě bojovat o vlastní existenci. Nechybí ženská krása, tajemná minulost a tvrdá přítomnost, vše zabaleno do krásného kraje se všudy přítomnou skleničkou skvělého vína.

Příjemné čtení, lehčí než ostrovní trilogie, srovnatelné s čínskými thrillery. Za mne slabší 4 hvězdy, neboť ostrovní trilogie a kniha Útěk na mne zapůsobily mnohem výrazněji a řadím je k tomu nejlepšímu, co jsem od autora zatím četl.

Doporučuji všem, kteří si chtějí odpočinou při četbě příjemné detektivky bez syrových obrazů a litrů krve, či sofistikovaných zápletek s depresivním podtextem vyšinutých jedinců . . .

raty
23.11.2016 5 z 5

Pěkný příběh, detektivní zápletka, rozhodně ne nudní hrdinové. Popisy výroby vína mi nevadily, proč se zlobit, když se můžeme dozvědět něco nového? Dávám pět hvězdiček jako vždy, když knihu čtu s chutí a téměř v každé volné chvíli.

rodak
22.11.2016 5 z 5

Musím dát 5. Výborné ,ještě lepší než první díl.Zamotané rodinné vztahy,vtipné situace,skvělá detektivní zápletka-je pravda že jsem měl také stále chut na víno.

sagasir
02.11.2016 5 z 5

Detektivka po francouzsku aneb dejme si víno

Po přečtení několika knih od tohoto autora kdy jsem byl neustále zklamán a zklamán jsem se konečně dostal k sérii Akta Enzo a zde se do mého vkusu naopak autor naprosto trefil. Kritik je druhým počinem z této série a oproti skvělým Výjimečným lidem o něco horší, ale stále skvělá detektivka.

Já jednoduše to francouzské prostředí miluju. Díky autorovi skvělému popisu okolí máte úplně pocit, že se v té Francii opravdu nacházíte a snad i pijete na nějaké té vinici to jejich skvělé víno. Ostatně víno v této knize hraje obrovskou roli. Místy si sice připadáte, že čtete spíše nějakou odbornou literaturu než krimi. Pojmy jako homogeneze, vysokotlaková mikrovlnná digesce pomocí koncentrovaného HNO3 vám asi moc neřeknou, ale nijak zvlášť to nevadí. Text to obzvláštní a vy si můžete případně někde vyhledat, co se za těmito pojmy skrývá. I samotné ochutnávání vína je vcelku věda a nutno dodat, že autor ji sepsal skvěle a čtenář se dozví mnoho zajímavých informací. Jen si tedy moc nedokážu představit, že bych ucítil při ochutnávání vína třeba masový podtón či lékořici atd. Dosti originální je i uchování mrtvol. Ty se marinovali ve víně. Holt někdo marinuje ve víně třeba maso či hrušky a někdo do nich nakládá své oběti. Opět dosti originální způsob jak čtenáře zaujmout a radím vám si jej nepředstavovat jako já. Z oblasti ne zrovna hezkých obrazů pak ještě jmenujme třeba i samotnou pitvu oběti, která už tak evokuje dost nehezkých věcí, ale autor právě zde ještě víc přitlačí na pilu. Naštěstí do textu vepsal i vyloženě úsměvné věci na odlehčení děje, jako třeba psisko rozvazující lidem tkaničky. Jen si tedy autor mohl odpustit to, že tento pes nakonec skončí rozpárán. Kniha je jinak nejvíc napínavá až na závěr, ale nebojte i v průběhu čtení na vás nějaké to napětí přece jenom čeká. Když už jsme u toho konce, tak se k němu dostanete docela rychle, jelikož ani Kritik nemá moc stran (312 stran). Úplný závěr je nám pak podán otázkou. Na případnou odpověď na ni si budeme muset případně počkat, ale hlavní děj je jinak v knize uzavřen. Za plus se rovněž dají považovat i postavy. Nejvíc prostoru dostává samozřejmě s každým okem jinak barevným, vlasy do ohonu a se šedými pramínky v nich vyšetřující Enzo. Tento hrdina mě jednoduše baví a je to obrovský sympaťák. V ději se pak postupně objevují nám už známé další postavy z prvního dílu této série. Mně osobně pak nejvíc zaujali a líbí se mi dvě z nich. Přítel Enzovi dcery Bertrand, který neustále nepřestává pozitivně překvapovat a prsatá Enzova studentka Nicole. Kritik je krimi, díky níž se přenesete do Francie a napomáhá tomu i hodně francouzských slov v ději použitých. Spojení Francie a krimi k sobě jednoduše jde, alespoň v tomto případě. I když je Kritik skvělý, tak více se mně líbil první díl série. Jeho příběh mně přišel takový celkově propracovanější a víc mě i bavilo to hledání odpovědí na nalezené indicie. Kritikovi pak uděluji 85 %.

Poznámka na závěr: Kdo by to byl řekl, že se díky kriminálce rozhodnu začít pít a vařit. Když se však v ději neustále objevuje víno, tak vám to nedá a nějaké si koupíte. Obzvlášť když ta francouzská jsou výtečná. K dobrému vínu pak samozřejmě patří i dobré jídlo. Jelikož velice rád vařím a zkouším nové recepty, tak o programu na jedno odpoledne bylo jasno. Uvařte si tedy třeba jako já takové francouzské menu. K předkrmu jsem si upekl Quiche s krémem z pečených paprik, provensálskými bylinkami a kozím sýrem. Následovala pro Francii typická cibulačka. Hlavní chod byl ve znamení Korsického hovězího s francouzskou kaší a nebo cuketovými bramboráčky. A sladká tečka na závěr se nesla ve znamení pomerančovo - čokoládových koláčků. Sice zaplatíte poněkud více za suroviny, ale za ten pocit sedmého nebe v puse při konzumaci a radosti při vaření těchto delikates to rozhodně stojí. Za čtení stejně tak stojí i série Akta Enzo od Petera Maye.

Ulala
27.08.2016 4 z 5

Oproti většině mně se Kritik líbil. Mimochodem, musím si připomenout předchozí díl, protože mám v posloupnostech nějaký chaos. V poslední době hledám v knihách něco víc než zápletku, kriminalistické postupy a vyřešení. Ano je to zajímavé, ale myslím, že zajímavé je také vše kolem. Lidé, jejich osudy, profese, pokaždé jiný kraj a jiný mrav. V tomto příběhu je to vinařství ve Francii, život a zvyky soukromých vinařů, výroba vína, trochu historie, náhled do výroby vína v Americe. Některé momenty mi sice připadaly trochu nesmyslné a překombinované, ale přidaná hodnota v podobě příjemného čtení, to vše smázla. Těším se na další díl.

Eevina
21.08.2016 3 z 5

Celé Akta Enzo nedosahuje kvality Ostrova Lewis a Čínských thrillerů, ale jako oddechová detektivka je to dobré. Jediný co mě tu štvalo byl rozsáhlý popis výroby vína, degustací a vůbec všeho co se vína týkalo. Prostě taková průměrná odpočinková detektivka, která neurazí, ale ani moc nenadchne.

francouzska
13.08.2016

Francie, víno a detektivní zápletka. To všechno mám ráda, a tak se mi tato kniha líbí, i když je to úplně jiné než knihy od tohoto autora z ostrova Lewis nebo z Číny. A hlavní hrdina není dokonalý, to je mi sympatické.

Эva
09.08.2016 4 z 5

Akta Enzo beru jako zábavnou detektivku, která baví, někdy poučí a do poslední stránky nepustí. Vůbec mi nepřipadá, že tuto serii také napsal Peter May, autor trilogie z ostrova Lewis nebo čínských thrillerů, jeho osobitý rukopis v ní zcela chybí. Ale přesto... baví mě to :)

kahuda01
05.08.2016 4 z 5

Hm, nějak mě kniha nezaujala. První díl byl lepší.

Ivana11
03.08.2016 5 z 5

Knihy Petera Maye čtu vždy s nadšením, přestože tato nebyla úplně strhující. Výborně se četla, nechybělo tam napětí, ráda jsem získala zajímavé informace o výrobě vína, každou volnou chvilku jsem se těšila, že budu zase číst. Přestože mi v knížce něco chybělo, nějaká ta "třešnička", dávám 5 hvězdiček a už se těším na Akta Enzo 3, pokud nějaké někdy budou.

Elea76
24.07.2016 3 z 5

Za mne průměr, nenadchla, ale ani neurazila. Oddychové čtení, které tak nějak líně plyne mezi hrozny a výrobou vína . První kniha mne asi zaujala více, ale nad Enzem nelámu hůl. Těším se na pokračování .

iška
20.06.2016 4 z 5

U Petera Maye jsem si nějak zvykla na víc. Většinou mě hned prvními stránkami vtáhne přímo do centra dění. Brouzdala jsem skotskou divočinou či jsem cítila vůně čínské kuchyně. Tentokrát jsem zůstala pouze čtenárkou, docela spokojenou, ale jen čtenářkou.

orson
16.06.2016 4 z 5

Za mě dobrý. Tedy na to, že detektivky moc nemusím, tak se mi to líbilo, ale to bude tím oblíbeným autorem. Co mi trochu vadilo, by to, že po celou dobu čtení jsem měl strašnou chuť na víno :) Jo a taky se mi to trochu spojovalo s tvorbou autorova skorojmenovce Petera Mayle http://www.databazeknih.cz/autori/peter-mayle-5767