Kritik

Kritik https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380402/bmid_kritik-Xrq-380402.png 4 617 150

Akta Enzo série

Nejlepší světový vinařský kritik Gil Petty zmizel během degustačního turné po ne příliš známém vinařském regionu Gaillac. Před třemi lety byl nalezen ve vinicích na jihozápadě Francie, oblečený do karmínového roucha Bratrstva Řádu božských lahví. Jeho tělo viselo jako morbidní strašák na obtěžkané vinné révě a zdá se, že předtím bylo nějakou dobu uchováváno v červeném víně. Pettyho vrah nikdy nebyl dopaden. Když se Enzo Macleod do odloženého případu znovu pustí, zjistí, že za klidnou fasádou francouzského vinařství se skrývá tvrdý byznys ovládaný chamtivostí, závistí a zoufalstvím. Potenciální vrahové Enzovi rozhodně nechybí: místní vinaři, Bratrstvo Řádu božských lahví — starobylá společnost, která se věnuje propagaci gaillackých vín —, a dokonce i Pettyho dcera Michelle. Co když je některý z nich připraven Enza zastavit, i kdyby měl zabíjet znovu?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Critic , 2007

verense
25.01.2019 3 z 5

Dle mého o něco lepší, než první díl série. Enzo a jeho tým trochu ubrali ze svých superschopností vše rozlousknout během pár minut, a celkově se příběh o něco vybrousil (i když top krimi to pořád není - sorry, Petere). Už už jsem se chystala dát 4 hvězdy, ale zpět to srazil motiv vražd, nad ním doteď vrtím hlavou. Jo a připravte se, že vás bude honit mlsná na nějakou tu lahvinku, než se pustíte do čtení, doporučuju se zásobit! Peter to víno umí popsat opravdu sugestivně... ;-)

P1tr
07.01.2019 3 z 5

Součástí každé knihy tohoto skvělého autora jsou mezilidské vztahy a barvité popisy prostředí. Jakožto aspekty doplňující detektivní příběh fungují obvykle skvěle, jenomže v případě Kritika tyto aspekty přebírají hlavní roli a ústřední vražedná zápletka je upozaděna a rozsahově omezena na minimum, což není ideální. Samotné vyšetřování bohužel ani na tom malém prostoru nevyznívá příliš lákavě a svižně a dění je tak trošku přitažené za vlasy. To by se dalo říci o celém vyprávění ve všech aspektech. Mezilidské vztahy jsou velmi zvláštní, skoro telenovelové a žádná z postav se nechová logicky, ani sympaticky. Oplývání se nad krásou prostředí je až příliš zdlouhavé a prvoplánové a jde tentokrát spíše o literární onanii, než o právoplatnou součást příběhu. Kniha není žádná velká katastrofa, neboť Peter May dokáže vždy něčím zaujmout, ale v porovnáním s lepšími kousky jeho portfolia nelze brát Kritika jinak, než jako průměr.

mosem
17.11.2018 5 z 5

Uznávám, že do určité míry se mohlo do hodnocení promítnout i to, že miluji Francii, miluji víno, miluji dobré jídlo. A stejně jako v jiných knihách, i tady autor přináší mimo napínavého děje a zajímavé detektivky i přidanou hodnotu ve formě reálií. V tomto případě reálií, týkajících se vína - dozvěděl jsem se nové informace, některé zapadlé do zapomnění se opět vynořily. Takže za mne, plná spokojenost.

Strnady095
04.10.2018 3 z 5

dobré, fakt ně baví, že to není jen o detektivce...jen to vždycky Peter strašně rychle na konci rozlouskne...bez pomalého přiblížení a teď i bez závěrečného překvápka...prostě dobré

oskli
06.09.2018 5 z 5

Peter May si mě naprosto získal a Kritik mi připadal lepší než Výjimeční lidé. Poslouchala jsem opět jako audioknihu při běhání a kolikrát bych si bývala ještě dala jeden okruh navíc, abych mohla poslouchat déle. Tentokrát mě i celý příběh bavil více, postavy se stále více vykreslují, až má člověk pocit, že by s tou sympatickou partou docela rád zašel na skleničku vína nebo přímo na degustaci. Akorát pointa vraždění a závěrečná akční scéna s bojem o život mi nějak neseděla. Ale to Peterovi vzhledem k jeho úžasnému vypravěčskému talentu ráda odpouštím a už mám v na zítřejší ranní běh připravený další díl :-)

Nočnípták
01.09.2018 5 z 5

Pro mne je stále Peter May jedničkou mezi autory detektivních příběhů. Mám ráda takové detektivky, kde se vražda řeší sbíráním důkazů, přemýšlením a poctivou detektivní prací. To v knihách Mayových všechno nacházím. Navíc se vždy dozvím a poučím o zajímavých věcech. Zde třeba o pěstování a výrobě vín.
Navíc se mě moc líbí, že každá jeho série knih není stejná, že se hodně liší. I Akta Enzo čtu postupně, jak je Peter May napsal, i když zde to není nutností, protože každá kniha je ucelený příběh.
Takže opět 5*.

petunkav
26.07.2018 5 z 5

Nechci se opakovat, ale já jsem prostě s knihami pana Maye velmi spokojená. Každá série je jiná, každá se mi moc líbí. A ani Kritik nezklamal. Četla jsem u vody na dovolené a strašně mi to sedlo .
Série Enzo je poslední, která mi chybí přečíst - a jsem z toho trošku naměkko.

Monika145
26.07.2018 3 z 5

Oproti ostatním,zatím přečteným, knihám od Maye jsou děj a souvislosti celkem předvýdatelné. Nicméně čtení i tak celkem příjemné a napínavé.

haki34
19.07.2018 4 z 5

kdyby šlo, dám 3,5* to by bylo podle mě spravedlivé...
jak jsem psala dříve, Peter May je můj oblíbenec, ale tato serie patří mezi jeho slabší výtvory...čte se celkem dobře, i když se místy zmítá mezi červenou knihovnou a paperbackovou detektivkou...
rozhodně lepší, než první díl série...Enzo celkem snesitelný, ,ty jeho ženy - asi na vyplnění prostoru mezi řešením vražd,, a aby jich nebylo moc, je potřeba nějakou odstranit, žeano :P
Jeho dcery a jejich muži, prsatá asistentka Nicole -- parta mírně připomínající Beverly Hills...v pěkném prostředí barvitě popsaného francouzského venkova, vinic, sluníčko, kafíčko, a úplně cítíte chuť vanilky a červeného ovoce na patře....
co se vraždy týká - takové mé oblíbené nepotěší -neurazí, konec lehce otevřen dalším dílům, ale četlo se rychle, dobře, doporučuji jako dovolenkovou oddechovku :)

orinka3
12.07.2018 5 z 5

Napínavé, zajímavé. Dověděla jsem se tu hodně o vinařství, moderním zpracováním vinných hroznů i o degustaci vína. Enzo je výborný, docela jsem se o něj bála. Mrtvých víc než dost, ale stejně mi bylo moc líto toho pejska. Konec je otevřený, v příští knize se asi dovím ještě víc.

simona5r
04.07.2018 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Zpočátku pomalejší rozjezd, který mě místy až trochu nudil. Ale nakonec se to ke konci rozjelo a celkové rozuzlení můj celkový dojem vylepšilo. Audioknižní zpracování od OneHotBook opět na jedničku.

Toffee
27.04.2018 4 z 5

Dobrá detektivka s pro mne nečekaným koncem. Nebyl to nervy drásající thriller, jen občas napínavé detektivní pátrání. Jako bonus jsem se přitom dozvěděla pár zajímavých věcí o výrobě vína, takže jsem spokojená.

Chesterton
14.04.2018 2 z 5

Moje třetí schůzka s autorem.
OSTROV ENTRY audiokniha - láska na první pohled s výhradami.
VYJÍMEČNÍ LIDÉ - velice nevydařené setkání - nebavilo téma, nezaujaly první stránky.
U Kritika jsem se od počátku cítila velice dobře v ději i v tématu. Příjemná atmosféra, sympatický "detektiv". Avšak už v první polovině se mi vrátily výhrady k autorovu stylu jakým zapojuje do hry (dle mne nadbytečně) vztahové až erotické záležitosti :)
Populární téma francouzských vinic, historie i současná výroba vína a zručný vypravěč. Detektivní zápletka a způsob "konzervace nebožtíků" celkem originální, ale ta omáčka kolem. Stejně jako Kitty jsem se nudila a občas přeskakovala -což dělám velice nerada :( Konec se začal v jednu chvíli tvářit, že napraví předchozí. Nenapravil.
Detektivka se sociologickými prvky ochucená erotikou křivek zužujících se u kotníků :() no nevím. Některé postavy celkem sympatické, ale těch vztahových peripetií na mne zbytečně mnoho :(
Ještě, že mám autorovy top ještě před sebou!

Jordyz
29.03.2018 4 z 5

Oblíbený autor, takže jsem zaujatá :-) Ale musím říct, že tento díl byl pro mě čtivější než díl první. Možná je to i tématem vína a vinic. Každopádně tuto sérii určitě neopouštím a těším se na další díl.

Kitty
08.03.2018 3 z 5

Peter May je mým oblíbeným autorem, ale tento příběh mě trochu zklamal. Má to napínavé pasáže, ale občas jsem se i nudila.
Hodnotím jako průměrnou krimi, od tohoto autora očekávám víc.

embil
30.01.2018 4 z 5

Nemohla jsem se "začíst" příběh mně začal bavit po přečtení 1/3 knihy. Chci si přečíst i další díly...

kadgam
07.01.2018 3 z 5

Kniha ma zaujala opisom výroby vína ale sám príbeh bol slabý ako čajový odvar. Autorov je dobrý rozprávač no obćas som sa strácala v deji a koniec síce prekvapil ale ani ten nezaujal.

demlice
03.01.2018 4 z 5

Měla jsem trochu obavy, že se nebudu chytat, když jsem vynechala Akta Enzo I, ale byla jsem dost mile překvapena. Dobrý. Není to žádný trhák, kde by si čtenář okousával nehty napětím, ale je to pohovka s nějakým tím dobře naloženým nebožtíkem... Nakonec jsem byla docela ráda, že kniha neměla tisíc stran. Nechala jsem se totiž strhnout rozpoznáváním různých chutí vína, a když v tom byli dobří oni, řekla jsem si, že to zvládnu taky. Nenašla jsem ve vínu ani vanilku, ani lékořici, jen dobrý bolehlav druhý den. Enzo mě baví, bavilo mě i jeho věčné konstatování o ženských křivkách... jeho kylt mě dostal úplně :-).
Na knize jsem také ocenila francouzská slovíčka - i když francouzsky umím prd. Dalo to ale trextu zajímavou příchuť. Dokonale se to tam hodilo.
Čtyři hvězdy - zaslouženě!

Janisska
29.12.2017 5 z 5

U mě dobrý. Teším se , jak se vrhnu na další díl.

zazvorka
16.12.2017 4 z 5

Krásně jsem si početla - a něco nového se dozvěděla, takže - spokojenost! Ale musela jsem si dát k tomu víno, jinak bych se nemohla soustředit... -takže jsem si i pochutnala!