Kritik

Kritik https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380402/bmid_kritik-Xrq-380402.png 4 617 150

Akta Enzo série

Nejlepší světový vinařský kritik Gil Petty zmizel během degustačního turné po ne příliš známém vinařském regionu Gaillac. Před třemi lety byl nalezen ve vinicích na jihozápadě Francie, oblečený do karmínového roucha Bratrstva Řádu božských lahví. Jeho tělo viselo jako morbidní strašák na obtěžkané vinné révě a zdá se, že předtím bylo nějakou dobu uchováváno v červeném víně. Pettyho vrah nikdy nebyl dopaden. Když se Enzo Macleod do odloženého případu znovu pustí, zjistí, že za klidnou fasádou francouzského vinařství se skrývá tvrdý byznys ovládaný chamtivostí, závistí a zoufalstvím. Potenciální vrahové Enzovi rozhodně nechybí: místní vinaři, Bratrstvo Řádu božských lahví — starobylá společnost, která se věnuje propagaci gaillackých vín —, a dokonce i Pettyho dcera Michelle. Co když je některý z nich připraven Enza zastavit, i kdyby měl zabíjet znovu?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Critic , 2007

evismaior
07.04.2022 3 z 5

65% - toto pokračování Akt Enzo mi připadalo o kousek lepší než první díl, a to zejména díky tématu francouzského vína, o němž si toho autor hodně nastudoval, a tak se čtenář dozví poměrně slušnou dávku informací o pěstování hroznů, výrobě vína (a smrtelném oxidu uhličitém vznikajícím při kvašení) a o problematice degustací a hodnocení vín. Jinak to ale pokračuje ve stejném módu - Enzo pořád zápolí s dcerami a dalšími ženami, jimiž je obklopen, do týmu se tentokrát "přidá" kromě jeho studentky Nicole, dcery Sophie a jejího opiercingovaného přítele Bertranda z fitka, z nějž se klube všeználek v různých oborech, ještě dcera první oběti (kritika vín) Michelle, která rovněž měla s otcem komplikovaný vztah. Oběť naložená roky ve víně poskytne důvod pro trochu nechutnou pitvu, na jaké jsme si zvykli z autorových čínských thrillerů. Pak Enzo jako vždy prokazuje geniální úsudek, který nakonec vede k rozlousknutí případu spojeném s očekávanou dávkou osobního nebezpečí a vcelku zklamáním, protože motiv vraha mi nepřišel jako zrovna uspokojivé vysvětlení. Tak jsem zvědavá na další díl.

Česneksmedem
13.03.2022 4 z 5

Pokud přečtete víc dílů, možná nabudete dojmu, že Enzo je snad obměna jména Rasputin. Můžete po něm střílet, mlátit ho do hlavy různými předměty, trávit jedem nebo topit, vše se ukáže jako pouhé drobné nepříjemnosti.
V tomto příběhu se dozvíte mnohé o víně. Ta z gaillacké oblasti můžete zakoupit i u nás, a to od cen bezdomoveckých až po ty ministerské.
Vzhledem k nutnosti jistého nadhledu doporučuji knihu číst až po první sklence vína. Tak dobrou chuť a pěkné počtení!

Standa24
05.02.2022 4 z 5

Stejně jako první díl série je i Kritik velmi pohodové a oddychové čtení. Prostředí francouzského venkova, víno a ženy to jenom umocňují. Vše by bylo idylické, kdyby se nezačaly objevovat mrtvoly naložené ve víně. A to je další výzva pro Enza.

Mayaotzin
05.02.2022 5 z 5

Tohle bylo výborné. Plné zajímavostí o víně, skoro jsem se nemohla odtrhnout. A celá tahle rodinka je mi prostě sympatická. A Straka v kiltu? Tak to byla pecka :-))))

Marcik7
23.01.2022 4 z 5

Nelze říct, že by čtenář tajil dech z napětí neustále, ale byly tam i takové okamžiky. A dozvědět se něco o výrobě vína byla jen třešnička na dortu pro ctitele vína jako jsem já.

kob
13.01.2022 4 z 5

Zajímavá knížka, ale chvílemi ztrácela tempo.

šipek
10.12.2021 5 z 5

Moc se mi kniha líbila a tuto sérii určitě přečtu celou. jen mě mrzí, že jsem přečetl již poslední díl této série. Životní příběh Enza se prolíná všemi díly. Tak doporučuji číst postupně. Děj této knihy spadá do prostředí francouzského vinařství, tak doporučuji otevřít při čtení lahvinku výborného vínečka.

EvikU.
18.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Kritik se mi také moc líbil. Já prostě miluju Skoty a Skotsko a to i když jsou zrovna ve Francii. :-)

Kniha se mi četla hezky, bavila mě. Je to napínavý, čekám kam se posune s vyšetřováním. Jen to zázračné vysvobození se ze smrti, kdy mu v knize někdo usiluje o život a on je zachráněný, přestože normálně by měl být po smrti, ... a to ne jednou, ale hned 3x v ději knihy je moc. Na druhou stranu je to i v jiných detektivkách. Jsou to superhrdinové.

Co na Peterovi Mayovi mám ráda je jeho styl psaní. Miluju jeho knihy. A doporučuji.

harena
07.11.2021 4 z 5

V této detektivce si užívám především spisovatelův vypravěčský talent. Třeba taková souvětí jako "světlo vrátilo tělu jeho tvary" nebo "šepotající rozměrnost chrámové lodi" jsem si užila ještě víc, protože byla čtena Davidem Matáskem. Detektivní zápletka byla slabší, zpočátku je objevena mrtvola a pátrání po vrahovi probíhá pomalu, klidně, ale zato se dozvíme hodně o víně, o jeho výrobě i degustaci, také se seznamujeme s nelehkým životem na vinicích, víc poznáváme Enzu jako člověka a přiblíží se nám i jeho rodinný život. Překvapivý byl i důvod vražd. Doporučuji všem, kdo si chtějí odpočinout u příjemné, většinou klidné detektivky.

zdenek118
31.08.2021 5 z 5

Již druhé pokračování této série umístěné do vinařské oblasti jihozápadní Francie, v které se sympatický Enzo Mecleod snaží objasnit záhadné mizení lidí žijících právě v tomto vinařském prostředí. Musím ocenit, že během děje jsem se seznámil s mnoha zajímavými informacemi z pěstování vinné révy, s výrobou vína i s metodami mnohdy až vědeckými při degustaci a hodnocení druhu a kvality vína. Autorovi knihy se dle mě velmi dobře podařilo vykreslit tvrdé podmínky panující mezi francouzskými vinaři ve snaze vyrobit co nejkvalitnější víno a tak uspět při jeho prodeji v době přebytku vína na světových trzích. To vedlo až k tomu, že mnohdy přistoupili k řešení svízelné situace až k násilným činům. To okusil několikrát i pátrající Enzo na vlastní kůži.
V dramatickém závěru se Enzovi podaří objasnit, kdo byl pachatelem několika vražd. Kniha se mi dobře četla, děj měl napětí i spád a určitě si přečtu i další pokračování této série. Hodnotím 5*.

boxas
29.08.2021 3 z 5

Peter May je bezesporu velice čtivý autor, tedy pro mne určitě. Bohužel tato jeho kniha mi připadá jedním slovem odfláknutá.
SPOILER!!!
Na jedné straně až moc informací o víně a i když jsem se aspoň o vínu něco dozvěděla, tak jiné, pro detektivku podstatné informace, zcela chyběly. Třeba kdo byli všichni ti mrtví naložení v sudech nebo proč se policie tak málo ve věci angažovala atd.
A mimochodem, kdo si bere s sebou na pár dní do vinařské oblasti skotský kilt? To aby ho pak jako mohl vytáhnout na pohřeb?
Na jedno dvě deštivá odpoledne dobrý, ale jinak nic moc.

eliska8413
22.08.2021 odpad!

Zatímco v první knize mi Enzo přišel poměrně sympatický a vyšetřování starého zločinu hezky rychle odsejpalo, v tomto díle se vše naopak vleklo, přehršle postav v příběhu akorát dělala zmatek a naroubovat do jednoho vyšetřování jak pseudoasistentku, která obratem vyžvaní půlku informací o případu náhodným kolemjdoucím, tak dceru i s přítelem, který má kurz someliera a tudíž je znalec, pak bývalou i současnou milenku a novou rádoby milenku, je prostě totální kýč přitažený za vlasy s šedým pruhem.
Některé postavy v díle neměly vůbec žádné opodstatnění, jiné se na začátku vynořily aby o nich celou dobu nebylo slyšet a pak z nich byly těmi nejdůležitějšími články?! WTF. A navrch ten popis úplně všeho detailní úmorný nezáživný. Jo a nechat zabít psa byla podpasovka!

Mateo67
21.08.2021 3 z 5

Inteligentní kniha s občasnými vtipnými podtóny, s vůní začínajícího podzimu, podbarvená smyslným hlasem Davida Matáska.
(Můj druhý pokus a tentokrát úspěšný. Enza jsem si oblíbila v dílu třetím, kde mnohem více prostoru dostává jeho osobní život. Tato rovina sérii prospěla. A proto jsem dala ještě jednu šanci tomuto nedoposlouchanému dílu a ono to klaplo. Ale protože až napodruhé, tak pouze 3*.)

jaghut
31.05.2021 1 z 5

(SPOILER) Asi už je tu téměř všechno napsáno, přesto si neodpustím mimořádně přidat malý komentář směřovaný zcela adresně do Skotska.
Každý autor si pochopitelně může dělat ve svých knihách se svými postavami co chce, některé nechá zabít, jiné zázračně zachrání. Rozhodně je to jeho právo, jde s kůží na trh a čeká co na to čtenář. Mám tam dost mrtvol naložených ve víně? Uvidíme. Hmm, pár jich ani nemá v románu zmíněné jméno, uvidíme. Věřím, že mí čtenáři mi rozumějí a doufám že moji čtenáři budou mít moje moštované mrtvoly rádi.
No tak já tedy ne. Mrtvoly v kompotu mi nesedí, ale budiž, obsese vzniklá z přemíry červeného musí nějak z pera ven, to chápu. Co ti ale Petře neodpustím je ten úchylný, nesmyslný masakr Brokola (či Broccola?). Možná se jeho smysl ukáže v dalších knihách, ale u mně máš za to utrum. Na můj vkus sis to moc užíval a s touhle sérií nejspíš končím.

Moje osmá kniha od PM a první skoro propadák. Možná bych dal 3 ale nakonec je to jen za 2**.

mataj
20.05.2021 4 z 5

Druhý díl se odehrává ve velice zajímavém prostředí vinic, výrobců vín a degustace (velké plus:)). Zápletka byla zcela nepředvídatelná což taky oceňuji. No a chudák Enzo má kolem sebe víc žen, než je pro něj zdrávo. Ostatní postavy se celkem sympaticky vyvíjejí a rovněž jsem zvědavá na další nevyřešené případy, takže další pokračování mě určitě nemine...

tinka1974
05.05.2021 4 z 5

Další příjemný víkend s Enzem a Davidem Matáskem. Dějově zajímavé vyprávění. Krimi zápletka taky dobrá. Enzova rodina = taková normální rodinka, řekla bych jako u nás a v tom všem vyšetřujte starou zapomenutou vraždu. Hezké líčení života a práce na vinicích. Vztahy mezi vinaři, kritiky vína... Ale i to, jak stará křivda dokáže ovlivnit život rodit i po několika generacích. Vždycky se ptám, co je to to, co dokáže spustit nenávist pomstu i po tolika letech, když už činy jsou dávno zapomenuté.
A malý dovětek, jak je u mě zvykem, některé myšlenkové pochody, hlavně co se týká kriminálních věd a IT techniky, jsem úplně nepobrala. Asi by to chtělo papírovou knížku, abych mohla listovat a vracet se

Evaho73
04.05.2021 5 z 5

Úplne ma očarilo prostredie vinárskeho regiónu, v ktorom sa dej odohráva. Vinice, výroba vína, jeho degustácia, konkurenčný boj medzi vinármi, to všetko bolo veľmi pútavo opísané.
Aj preto bola zápletka z môjho pohľadu oveľa zaujímavejšia, ako v prvej časti.
Partia amatérskych vyšetrovateľov okolo Enza si čoraz viac podmaňuje moje sympatie a ja sa teším na ďalšiu časť.

janina66
27.04.2021 5 z 5

Mně se naopak Kritik líbil více, než Vyjímeční lidé. Zápletka zde nebyla, tak překombinovaná, a vše objasněno. Dokonce jsem si došla koupit víno, na závěr knihy.

Vevericka.eva
24.02.2021 4 z 5

Tahle kniha od jinak skvělého Maye mi nějak neseděla. Prostředí vinic, které je v jiných příbězích příjemné a poutavé, mě tady vůbec nebavilo. Spousta pasáží mi přišla zdlouhavá a zbytečná. Konec to trošku vylepšil, přišlo i nějaké napětí a nečekaná oběť - za to palec nahoru, protože už jsem začínala mít dojem schématičnosti - jak se všechny známé postavy pěkně sejdou v domě, vzájemné půtky a už už aby to zase skončilo záchranou dcery a najednou šmik, konec podobnosti, vše je jinak. Díky tomu dávám 4 hvězdy.

mol378
24.02.2021 3 z 5

Docela to jde, tahle sérka s Enzem. Odpočinková. Ale takový jakýsi přesah, který se mi strašně líbil na Skále, ten tam nehledejte. Lehký konzum na pohodový večer.