Kritik

Kritik https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278259/bmid_kritik-nKp-278259.png 4 617 150

Akta Enzo série

Druhý díl kriminální série Akta Enzo. Nejlepší světový vinařský kritik Gil Petty zmizel během degustačního turné po ne příliš známém vinařském regionu Gaillac. Před třemi lety byl nalezen ve vinicích na jihozápadě Francie, oblečený do karmínového roucha Bratrstva Řádu božských lahví. Jeho tělo viselo jako morbidní strašák na obtěžkané vinné révě a zdá se, že předtím bylo nějakou dobu uchováváno v červeném víně. Pettyho vrah nikdy nebyl dopaden. Když se Enzo Macleod do odloženého případu znovu pustí, zjistí, že za klidnou fasádou francouzského vinařství se skrývá tvrdý byznys ovládaný chamtivostí, závistí a zoufalstvím. Potenciální vrahové Enzovi rozhodně nechybí: místní vinaři, Bratrstvo Řádu božských lahví — starobylá společnost, která se věnuje propagaci gaillackých vín —, a dokonce i Pettyho dcera Michelle. Co když je některý z nich připraven Enza zastavit, i kdyby měl zabíjet znovu?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Critic , 2007

danmen
30.03.2024 4 z 5

Pokračujem v sérii Enzo. Opäť sa mi dobre čítal. Autor vytvoril zaujímavú postavu, zasadil ju do zaujímavého prostredia vinárstva, zaujímavo vystavaný príbeh.

faba
10.03.2024 2 z 5

Audiokniha. Čte David Matásek.
Kdysi jsem to četl. Vzpomněl jsem si na to při scéně, kdy pes rozvazuje hostům v kavárně tkaničky u bot. Ale to bylo vše co jsem si pamatoval.
Normální detektivní příběh, kdy všichni jsou hloupí, jen jeden vše vyřeší a ještě po více, jak kolika letech. Knihy Skála, Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky byly ještě jakžtakž (to je slovo) ke čtení, tak další tvorba je opravdu jen k zaplacení složenek.
Ale to je jen můj názor a nikomu jej necpu. Každému se líbí něco...

stejsdan
10.03.2024 5 z 5

Moje první setkání s autorem a moc příjemné - francouzské vinice, charismatický vyšetřovatel se zajímavými vztahy k ženám, skvělá zápletka, napětí až do konce a špetka humoru. Co víc od detektivky očekávat:)

Adinlea
29.02.2024 3 z 5

(SPOILER) Jsem z teto knihy takova rozpacita. Na jednu stranu by to byla i dobra zapletka, ale autor to uplne ubil premirou popisnosti. Francie je krasna zeme, ale nepotrebuji na kazde strane ctyri francouzske nazvy v originale. Taky nepotrebuju tak vycerpavajici popisy vinarskych postupu. Rozuzleni je pak pritazene za vlasy, ale ok, neni to zanr true krimi, primhourim jedno oko.
Ale co autorovi neodpustim, to je vrazda stenete. Odpornost nejvyssiho kalibru a popsana jeste hur.
A jeste si postezuju na strasne nesympatickou a blbou Nicole. Tak a jak se mi ulevilo :)

toni-az
26.11.2023 3 z 5

Děj je naprosto o ničem. Ale May je natolik dobrý autor, že to dovede napsat poutavě. Raději mám skotské romány, ty z Francie mi k Mayovi moc nesedí. Ale jako oddechovka se to dá.

Gibis
03.11.2023 4 z 5

Příjemný poslech audioknihy v podání Davida Matáska. Hodně jsem se toho dozvěděla o víně a jeho degustaci, což bylo pro mě zajímavé a jako vždy tady jde především o osobní vztahy mezi hlavními protagonisty, což mě na Mayových knihách baví. Ano, sérii z ostrova Lewis se to nevyrovná, ale přesto je to pořád dobré čtení.

Rolada88
19.10.2023 1 z 5

Opět jako první díl nudné a zdlouhavé do dalších už nepůjdu v téhle sérii. Nechápu jak mohl stejný autor napsat tak bravurní sérii levis a potom člověk načte tohle a je totální propadák

Jiho226
27.08.2023 3 z 5

Líbilo se mi popsání vinařské práce, atmosféra vinic a zajímavé informace z tohoto oboru. Ale od Petera Maye jsem čekala víc, stále u mě nic nepřekonalo Skálu.

knihovna1
20.08.2023

Další Enzo a moc se mi líbil. Bylo tam taky napětí i přeskakovaly jiskry. Kdo má rád francouzské vinice a víno tomu doporučuji. Další dva Enzy mám půjčené a těším se na ně.

Mája777
11.07.2023 4 z 5

Není to tak špatné. Docela jsem si to užila. Jenom ty ženské nechápu :). Jdu do dalšího dílu. (11. 7. 23 - 15 985 - 44)

Luigi1
21.05.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila a doporučuji si ji přečíst

TomHr
18.05.2023 5 z 5

Výborně vystavěný příběh z vinařského kraje a z vinařského prostředí. Zápletka je správně šťavnatá, zamotaná, nechybí napětí, protože na několika místech jde Enzovi o život někdy doopravdy, někdy jen kvalitní víno poněkud rozostří vnímání. Peter May opět potvrzuje své vypravěčské vlohy, dokáže čtenáře vtáhnout do děje a do kraje, ve kterém se příběh odehrává.

Danuše7
02.04.2023 4 z 5

Sice až teď, ale přeci jsem objevila Petera Maye. už se těším na další jeho knihu.

Ava365
05.03.2023 3 z 5

Ze všech mých zatím přečtených knih od tohoto autora byla tato nejslabší. Možná měl Kritik trochu smůlu, že se mi dostal do ruky až po přečtení Zpětného rázu, jinak by to "odnesl" spíš Zpětný ráz, který byl napsán později. Knihy si byly totiž hodně podobné. Rozdíl byl pouze v tom, že Kritik se týkal vína, zatímco Zpětný ráz hlavně jídla. Hlavní postava - Enzo Macleod mi byl tady těžce nesympatický. Ovšem ženy v jeho okolí to tak evidentně nevnímaly a chtěly ho všechny - mladé, zralejší, svobodné i vdané. Pozor spoiler !!! Pasáž s pašováním vzorků do USA působila téměř komicky. Myslím, že celní úředníci v USA jsou přece jen trochu chytřejší, a po té jeho "důmyslné pasti" by šli jako první. Vyzdvihnout tak lze pouze to, že P. May zná dokonale prostředí, o kterém píše, a to, že psát umí. Což ve finále není tak málo :-) Kladem je i celkem dost zajímavostí ohledně vína a procesu jeho výroby, které kniha obsahuje. Detektivní příběh i s jeho akčními scénami a konečným vysvětlením byl ale tentokrát slabší, a proto dávám 3*, ale knize by možná odpovídalo 3,5 :-)

VendulaB
23.11.2022 4 z 5

Není to špatná detektivka, ale na zadek Vás rozhodně neposadí. Opět se ukazuje autorovo mistrovství spočívající v tom, jak skvěle je schopen popsat atmosféru určitého prostředí, ale kvalit "čínské série" zde rozhodně nedosahuje. V příběhu jsem nepociťovala napětí a samotná zápletka mi přišla nesmyslná.

Pavouček2
10.11.2022 3 z 5

Poslechnuto jako audiokniha...ale zas tak moc mě to nechytlo, jako jiný od tohoto autora. A nic proti panu Matáskovi, taky to bylo dobrý a hezky se poslouchá, ale s tímto autorem mám už spojenýho Jiřího Dvořáka.

Sansli
03.09.2022 3 z 5

Pořád se nějak nemůžu rozhodnout jestli se mi to líbilo nebo ne. Když si už musím vybrat, přikláním se spíš na stranu líbilo, ale hlavně díky tomu, že jsem knihu poslouchala jako audioverzi. A také díky postavě Enza, kterého mám moc ráda, a i když pohled do jeho soukromí a rodinných vztahů je příjemnou složkou příběhu (občas i vtipnou), tak tentokrát tam těch žen kolem něj bylo přece jen trochu moc.
Příběh byl zajímavý, o víně skoro nic nevím, tak mě to skutečně bavilo. Ale konec? Konec mě tentokrát opravdu naštval a to nejsem moc náročná a přijmu skoro všechno. Ale tohle mi přišlo vyloženě zbytečné. A proč spisovatelé ve svých knihách tak rádi zabíjejí zvířátka a hlavně domácí mazlíčky to asi nikdy nepochopím:(

Sarq
09.08.2022 2 z 5

Ach jo, takový potenciál z vinařského kraje a tak promarněný. Motiv vražd těžko uvěřitelný po těch letech. Ledaže se vrah totálně zbláznil. Příliš mnoho atentátů na Enza, příliš mnoho jeho pádů, zoufalé přehmaty francouzské policie, příliš mnoho žen kolem Enza - proč? Je to ještě detektivka nebo už červená knihovna? Brutální vražda štěněte byla hnusná a úplně zbytečná. Navíc je to první detektivka v mém životě (a že jsem jich už přečetla), kdy jsem si tipla kdo je vrah hned na začátku a trefila. Přijde mi neuvěřitelné, že to napsal stejný spisovatel, jako tu fantastickou trilogii z Hebrid.

Olous1
12.07.2022 5 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy, autora mám ráda. Pro mě nová série, jsem spokojená, určitě doporučuji přečíst.

Johncze
06.07.2022 4 z 5

Peter May opět úřaduje a tentokrát nabízí hloubkovou exkurzi do oblasti výroby a ochutnávky vín, k tomu si zase přihoďte několik vražd, místy až moc geniálního (či jenom majícího příliš štěstí?) Enza a partu doprovodných postav z prvního dílu série. Rešerše k tomuto tématu musela být vyčerpávající a příběh příjemně odsýpá. A ač je tu znovu několik věcí přitažených za vlasy, určitě je o co stát.