Kritik

Kritik https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278259/bmid_kritik-nKp-278259.png 4 617 150

Akta Enzo série

Druhý díl kriminální série Akta Enzo. Nejlepší světový vinařský kritik Gil Petty zmizel během degustačního turné po ne příliš známém vinařském regionu Gaillac. Před třemi lety byl nalezen ve vinicích na jihozápadě Francie, oblečený do karmínového roucha Bratrstva Řádu božských lahví. Jeho tělo viselo jako morbidní strašák na obtěžkané vinné révě a zdá se, že předtím bylo nějakou dobu uchováváno v červeném víně. Pettyho vrah nikdy nebyl dopaden. Když se Enzo Macleod do odloženého případu znovu pustí, zjistí, že za klidnou fasádou francouzského vinařství se skrývá tvrdý byznys ovládaný chamtivostí, závistí a zoufalstvím. Potenciální vrahové Enzovi rozhodně nechybí: místní vinaři, Bratrstvo Řádu božských lahví — starobylá společnost, která se věnuje propagaci gaillackých vín —, a dokonce i Pettyho dcera Michelle. Co když je některý z nich připraven Enza zastavit, i kdyby měl zabíjet znovu?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Critic , 2007

PetiJelinkova
22.10.2019 3 z 5

Za mě dobrý. Knížka neurazila a ani nějak zvlášť nenadchla. Aspoň jsem získala zajímavé informace o víně :)

terimila
18.10.2019 4 z 5

Za mě dobrý. Po dočtené skvělé série Lewis jsem měla strach, co přinese nová série, jestli to nebude nějaká podobná polotrapnost jako Peking. Naštěstí ne. Série Enzo je super. Hlavní hrdina normální, uvěřitelný chlápek, co se pere se svojí rodinnou minulostí. Sympatický na něm je, že ho život moc nešetřil. Docela fajn a věrohodné jsou i Enzovy proměny - například vztah ke snoubenci jeho dcery. Jo a naprosto skvělá je postava Nicole, tu holku miluju :-)))
Děj začíná skvěle, nález mrtvoly je dechberoucí... ale pak už to tak nějak nebylo ono. V něčem moc zamotané, v něčem moc nemastné neslané, nic moc mi neutkvělo. Ta závěrem odhalená motivace k vraždění mi přišla hodně slabá. Detektivní zápletka je teda slabší, ale opět se to čte/poslouchá skvěle, postavy jsou fajn, takže dám čtyři. Příjemná oddechovka, co nebere dech, ale neurazí.

Kyri
29.09.2019 4 z 5

Vlastně se mi to dost líbilo. Autor umí nastudovat problematiku, o které píše, a dá si s tím nadprůměrnou práci. Pěkně popíše prostředí. V tomto případě je to Francie a výroba vína. Má tam některé docela vtipné situace. Líbí se mi i myšlenka, že vinaři musí vyrábět taková vína, která uspějí u veřejnosti, aby se uživili. Mám pocit, že s tím pracuje i autor, kdy se snaží ze svých knih udělat detektivku. To už mu ale moc nejde, i když se o to usilovně snaží, aby se zavděčil čtenáři. Takže už podruhé je motiv vraha pochybný a celý závěr knihy dost kazí dojem z celé knihy.

Šárka345
12.09.2019 5 z 5

Je to pěkné čtení, ani se u toho nemusí moc přemýšlet :0)))

Awaria
19.08.2019 3 z 5

Jak se mi libi pribehy z ostrova Lewis, tak serie s Enzem me nejak nechytla... Dalsi dily uz ani nebudi zkouset cist.

ArwenAragorn
09.08.2019 5 z 5

Kritik se mi líbil o něco méně než Výjimeční lidé, ale i tak se podle mě jedná o velice zdařilou knihu. Pan May píše fantasticky a jako bonus jsem se dozvěděla něco o vínech, jejich výrobě a degustaci.

Enzo podržel v ústech sametově hladký mok, nadechl se nosem a užíval si úžasnou chuť páleného dubu, aromatického červeného ovoce a kořenitého pepře. Když víno sklouzlo do žaludku, zanechalo na jazyku svěží lehkou kyselinku a v prázdných ústech dlouho doznívající tóny černého rybízu a lékořice. Enza ten zážitek na několik okamžiků zcela pohltil......

Lenka26
04.08.2019 3 z 5

Kniha se mi líbila, autor mě opět nezklamal, ale celkově už mi to přišlo trochu překombinované, motiv těžko uvěřitelný. Ale celkový dojem dobrý.

TipsyChipsy
12.07.2019 5 z 5

U této detektivky mě potěšilo, že děj se odehrával v kraji Languedocu, mezi městy Cahors a Albi, část středověké Okcitánie, obydlené katary s tradicí specifického náboženství. Pradávnou historií autor okořenil děj, který se točil kolem vína. Peter May tentokrát psal hlavně o chutích, vůních, degustacích, zákulisí vinařství, hodnocení vín, barvách, rodinné tradici a psal prostě o jednom z nejlepších krajů červeného vína. I když zbytek byla obyčejná detektivka, tenhle autor dokáže vždycky něčím zaujmout nebo potěšit a mě nemůže zklamat.

michaela2338
08.07.2019 2 z 5

Peter May dokáže být velmi rozmanitý autor včetně samotného stylu psaní. Možná si chtěl v této sérii odpočinout od tíživé atmosféry ostrova Lewis. Odvyprávěl Kritika podle běžné šablony, kde nejde tolik o nitro postav jako spíš o jejich fyzické přednosti. Motiv je už malinko přes hranu uvěřitelnosti, Enzo je legračně chlapácký.

felia
08.07.2019

Na můj vkus Enzo až příliš často někde klopýtne, upadne , sklouzne nebo se jinak poraní, ale četl jsem tuto sérii rád. Autor se zjevně ve víně vyzná

Mindy
28.05.2019 3 z 5

Celé je to takové nijaké, bez napětí. Jako detektivku bych to ani neoznačila. Sympatická je dvojice Sophie - Bertrand. Nejpozitivnější na knize je to, že po celou dobu máte chuť dát si sklenku vína, což jsem taky dělala (s výjimkou kapitoly, kde je popisována pitva).

Vlaďkaa4
16.05.2019 3 z 5

Mnoho zajimavosti o vine. Rozuzleni pribehu bylo rychle a bez predchzich indicii.

princesse
12.05.2019 5 z 5

I druhý díl mě bavil a skvěle se mi četl. A ihned jsem se pustila do dalšího, takže není co dodat. Napínavé a čtivé. Doporučuji.

Petula.N
12.05.2019 5 z 5

První díl se mi líbil víc :) ale tahle série se mi líbí a nutí mě číst dál. Tak uvidíme co další díl :)

vincek1
11.05.2019 5 z 5

Opět krásně napsaná kniha. Čtu detektivku a současně se dozvídám spoustu zajímavostí kolem vína a samozřejmě barvitý popis jihu Francie. Trochu jsem se sice ztrácel v dosti početné skupině žen kolem hlavního hrdiny, ale nakonec jsem si to srovnal. Kniha mě oslovila také proto, že otec pocházel také z jižní vinařské oblasti, ale ne Francouzské, ale Moravské.
Těším se na další knihu.

NADEI
06.05.2019 3 z 5

Prostě dobrá detektivka, rozhodně jsem četla od pana Maye lepší. Nudit se určitě nebudete a hlavně si otevřete lahev dobrého vínka.

asam
06.05.2019 5 z 5

Tak k této knížce si dejte skleničku červeného, nechte se proškolit v degustování vín, seznamte se s krásnou krajinou plnou vinic a při tom jen tak bokem sledujte vyšetřování staré zapomenuté vraždy. Občas taky je třeba řešit vztahy dcera x otec. ženy x starší pán. To vše ve společnosti šikovného řešitele starých vražd. Enzo Macleod - postava, která vás příběhem provází je už známá z předešlých dílů, nepřekvapí vás jeho tvrdohlavost, neústupnost Co mě ale překvapilo - je konec knihy. Snad se v dalším díle dozvíme víc.

medlovice
28.02.2019 4 z 5

Jižní Morava je krásná. Vinohrady , pole , zvlněné krajina s romantickými zákoutími a spousta míst, které lákají k odpočinku i zábavě. Ale nevím, kdo o Moravě píše s takovou láskou jako Petr May o Francii. A vůně toho kalorického jídla cítím až k sobě do pokoje. Jak může někdo , kdo se nacpe telecím s bramborem opékaným na kachním sádle a politém smetanou s česnekem mít chut vraždit ? Lekce z degustací vína vyvolávají ještě větší chut vzít sklenku s dlouhou stopkou a točit s vínem a pomalu polykat ten zázrak .
Jenže pak jsem vystřízlivěla z nadšení. Enzo neví kterou ženu si vybrat jestli mladou nebo zralou , jestli blízkou nebo dalekou a pije až přes míru. Nejvíc mě ale našvala zbytečná smrt Braucola.

evickakyticka
27.02.2019 4 z 5

Super oddychovka. Bavilo mě prostředí i postavy. Čtivá svižná detektivka, žádný překombinovaný závěr. Nemám, co bych vytkla.

alekis
02.02.2019 5 z 5

Košatý příběh o víně
a o staré a nové vině...

Peter May má nádherný dar psaní, jeho knížky jsou dokonale čtivé (jistě je to i překladem). V každé jeho knize, kterou jsem dosud přečetla, byla veliká spousta informací, jako například konkrétně zde o francouzském vinařství, o regionech, o problematice tohoto pro mě úplně cizího oboru... V čínských thrillerech jsem s Margaret byla v Číně, nyní s Enzem ve Francii. Všechno realistické. Je tu mj. hezky vidět, jak autor miluje Skotsko i Francii. Oproti předešlému dílu Výjimeční lidé byla tato kniha o dost zajímavější (i když - pařížské katakomby taky mají hodně do sebe).
A teď trocha kritiky nejen na Kritika. Mayovy zápletky jsou trochu vachrlaté. Zápletky pro zápletky, případy pro případy, kriminální části knih poněkud kulhají. Také: co pořád vymýšlet, že. May chce mít ty věci složité, spletité, bohaté na události, není to nic jednoduchého. Když ale člověk pomine, že takový důvod k vraždění jako (nejen) v Kritikovi je trochu přitažený za vlasy, může si setkání s ním a s ostatními detektivkami pěkně užít :-). Všechno ostatní kolem a kolem je totiž dokonalé. Třeba zde, v této knize, vše krásně přiblíženo, popsáno, ve všem je živoucí život! Vinice, městečka, kostely, zámky, krajina... Francie... No hotová krása. Postavy jsou zajímavé, mně se rozhodně líbí. Pořád čekám, kdy stařík Enzo padne do osidel mladičké Nicole, tentokrát ho málem udusila svými velkolepými ňadry... Jenže on je na starší, asi z toho nic nebude... :-). Nevadí. Těším se na další díl, Skote!