Kritik

Druhý díl kriminální série Akta Enzo. Nejlepší světový vinařský kritik Gil Petty zmizel během degustačního turné po ne příliš známém vinařském regionu Gaillac. Před třemi lety byl nalezen ve vinicích na jihozápadě Francie, oblečený do karmínového roucha Bratrstva Řádu božských lahví. Jeho tělo viselo jako morbidní strašák na obtěžkané vinné révě a zdá se, že předtím bylo nějakou dobu uchováváno v červeném víně. Pettyho vrah nikdy nebyl dopaden. Když se Enzo Macleod do odloženého případu znovu pustí, zjistí, že za klidnou fasádou francouzského vinařství se skrývá tvrdý byznys ovládaný chamtivostí, závistí a zoufalstvím. Potenciální vrahové Enzovi rozhodně nechybí: místní vinaři, Bratrstvo Řádu božských lahví — starobylá společnost, která se věnuje propagaci gaillackých vín —, a dokonce i Pettyho dcera Michelle. Co když je některý z nich připraven Enza zastavit, i kdyby měl zabíjet znovu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278259/big_kritik-OjE-278259.jpg 3.8511

Akta Enzo 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

The Critic, 2007

Kniha Kritik

evismaior

65% - toto pokračování Akt Enzo mi připadalo o kousek lepší než první díl, a to zejména díky tématu francouzského vína, o němž si toho autor hodně nastudoval, a tak se čtenář dozví poměrně slušnou dávku informací o pěstování hroznů, výrobě vína (a smrtelném oxidu uhličitém vznikajícím při kvašení) a o problematice degustací a hodnocení vín. Jinak to ale pokračuje ve stejném módu - Enzo pořád zápolí s dcerami a dalšími ženami, jimiž je obklopen, do týmu se tentokrát "přidá" kromě jeho studentky Nicole, dcery Sophie a jejího opiercingovaného přítele Bertranda z fitka, z nějž se klube všeználek v různých oborech, ještě dcera první oběti (kritika vín) Michelle, která rovněž měla s otcem komplikovaný vztah. Oběť naložená roky ve víně poskytne důvod pro trochu nechutnou pitvu, na jaké jsme si zvykli z autorových čínských thrillerů. Pak Enzo jako vždy prokazuje geniální úsudek, který nakonec vede k rozlousknutí případu spojeném s očekávanou dávkou osobního nebezpečí a vcelku zklamáním, protože motiv vraha mi nepřišel jako zrovna uspokojivé vysvětlení. Tak jsem zvědavá na další díl.

Česneksmedem

Pokud přečtete víc dílů, možná nabudete dojmu, že Enzo je snad obměna jména Rasputin. Můžete po něm střílet, mlátit ho do hlavy různými předměty, trávit jedem nebo topit, vše se ukáže jako pouhé drobné nepříjemnosti.
V tomto příběhu se dozvíte mnohé o víně. Ta z gaillacké oblasti můžete zakoupit i u nás, a to od cen bezdomoveckých až po ty ministerské.
Vzhledem k nutnosti jistého nadhledu doporučuji knihu číst až po první sklence vína. Tak dobrou chuť a pěkné počtení!

Standa24

Stejně jako první díl série je i Kritik velmi pohodové a oddychové čtení. Prostředí francouzského venkova, víno a ženy to jenom umocňují. Vše by bylo idylické, kdyby se nezačaly objevovat mrtvoly naložené ve víně. A to je další výzva pro Enza.

Mayaotzin

Tohle bylo výborné. Plné zajímavostí o víně, skoro jsem se nemohla odtrhnout. A celá tahle rodinka je mi prostě sympatická. A Straka v kiltu? Tak to byla pecka :-))))

Marcik7

Nelze říct, že by čtenář tajil dech z napětí neustále, ale byly tam i takové okamžiky. A dozvědět se něco o výrobě vína byla jen třešnička na dortu pro ctitele vína jako jsem já.

kob

Zajímavá knížka, ale chvílemi ztrácela tempo.

šipek
10.12.2021

Moc se mi kniha líbila a tuto sérii určitě přečtu celou. jen mě mrzí, že jsem přečetl již poslední díl této série. Životní příběh Enza se prolíná všemi díly. Tak doporučuji číst postupně. Děj této knihy spadá do prostředí francouzského vinařství, tak doporučuji otevřít při čtení lahvinku výborného vínečka.

EvikU.
18.11.2021

(+ SPOILER) Kritik se mi také moc líbil. Já prostě miluju Skoty a Skotsko a to i když jsou zrovna ve Francii. :-)

Kniha se mi četla hezky, bavila mě. Je to napínavý, čekám kam se posune s vyšetřováním. Jen to zázračné vysvobození se ze smrti, kdy mu v knize někdo usiluje o život a on je zachráněný, přestože normálně by měl být po smrti, ... a to ne jednou, ale hned 3x v ději knihy je moc. Na druhou stranu je to i v jiných detektivkách. Jsou to superhrdinové.

Co na Peterovi Mayovi mám ráda je jeho styl psaní. Miluju jeho knihy. A doporučuji.