Entomologův odkaz

Entomologův odkaz https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342758/bmid_entomologuv-odkaz-lSO-342758.jpg 4 483 136

Akta Enzo série

Dávný slib umírajícímu muži zavede Enza na ostrov u pobřeží Bretaně, kde se nachází více než dvacet let nedotčená pracovna zavražděného sběratele hmyzu. V tomto klaustrofobním prostředí musí Enzo rozluštit šifru, kterou muž zanechal všem na očích. Enzo čelí nepřátelství místních obyvatel, kteří netouží nechvalně proslulou vraždu opět vidět v novinových titulcích. Pohledná vdova, místní rváč, jehož se nepodařilo usvědčit, místo činu zamrzlé v čase, nebezpečná propast u útesů a sbírka matoucích zpráv dělají z případu jeden z nejsložitějších, které Enzo zatím řešil.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Freeze Frame , 2010

Johncze
04.04.2024

Velice pohodové čtení. Opět vybrána velice zajímavá lokalita, která nabídne celou řadu postav, které jsou propletené solidním příběhem. A ten sám je pak propleten pěknými zvraty a důmyslnými detaily. Zajímavostí je, že se tentokrát téměř nepotkáme s předchozími postavami. Linku s Charlotte bych si klidně odpustil, ale uvidíme, co se bude dít v dalších dílech.

danmen
30.03.2024 5 z 5

Mne sa páčila táto “enzovka zatiaľ najviac. Nielen preto, že sa odohráva v mojom obľúbenom regióne. Kniha má spád (dobre sa číta). Zaujímavý príbeh zaujímavé rozuzlenie. Bez superexpertov a litrov krvi.

Mája777
02.08.2023 5 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem se začetla, ale zhruba v jedné třetině jsem se chytila a už to šlo. Tento příběh byl zatím nejuvěřitelnější.
(2. 8. 23 - 18 408 - 51)

Kabuky
29.07.2023 5 z 5

Vynikající kniha.

VendulaB
25.06.2023 5 z 5

Zatím asi nejlepší díl série, velmi čtivé, příběh drží pěkně pohromadě. I když se v první části knihy relativně nic neděje, autor opět ukazuje svoji schopnost dokonale popsat atmosféru určitého místa, prostředí. Tentokrát není Enzo za superhrdinu, ale za o to víc je vše uvěřitelné.

Luigi1
20.05.2023 3 z 5

Pozvolný rozjezd tento díl byl opravdu slabší

intelektuálka
06.05.2023 4 z 5

A znovu Enzo - a znovu nevyřešené případy ....

Jak ráda jsem s ním opět cestovala - Francie - Bretaň - Maroko ....

A naslouchala odkazu entomologa - a jeho indiciím .... důvtipně promyšleným ....

A přiznám se, že jedno jméno mne navedlo na stopu - a také jeden hmyz ....

Co myslíte - rozluští Enzo to tajemství smrti na malém ostrově Groix ?

Zajímavé čtení to bylo - doporučím.

archivářka115
11.03.2023 3 z 5

Knihu jsem četla s přestávkami. Musela jsem se nutit, abych jí dočetla. Mohla za to čtenářská výzva.

Danuše7
22.02.2023 5 z 5

Napínavý příběh, líbil se mi. vyhledám si další příběhy od Petra Maye

Vilma232
31.01.2023 4 z 5

Naposloucháno. Příjemná interpretace. Od začátku se dalo předpokládat, že zápletka se odvíjí od válečných zločinů. Zajímavé byly hádanky, které musel rozluštit až Enzo.

Etule
19.01.2023 2 z 5

(SPOILER) Řeknu to asi takhle, kdybych to neposlouchala jako audioknihu na zabití času v práci, tak nejspíš nedočtu. Případ jako takový by byl zajímavý, ale veškerá ta vata okolo s Enzem a jeho "nemožnosti odolat" Jane, která se před ním svlíkala jak nějaká zoufalá slepice byla ubíjející. Enzo tady působí jako totální pitomec, který nedokáže odolat ženské, která se mu zas až tak nelíbí. Vrhne se do očividné pasti, kde ho domnělý vrah téměř shodí z útesu a pak ho vytáhne nahoru a on je s tím ve finále v pohodě, protože onen podezřelý mu řekne, že přece není vrah, ačkoliv si to všichni myslí... Do dalšího dílu už se nepustím. Jak je zmíněno níže, bez jeho dcer to byla fakt nuda.

Gindolfin
01.11.2022 2 z 5

Nejslabší díl. Autor na začátku odvypráví, jak se stala vražda a vy pak celou knihu čekáte až na to přijde i Enzo. Navíc mi přišel Enzo bez svých dcer jako strašně nudný patron.

Bedřich63
16.10.2022 5 z 5

Při hodnocení se nejprve vrátím ke svým pár větám, které jsem napsal u předchozího dílu.
Pro mě zatím nejlepší díl z této série......Enzo je opět skoro super dokonalý......Celá rodina se podílí na vyšetřování......Autor ale vždy dovede překvapit a tak se těším na další díly.
No a když toto své hodnocení z března, kdy jsem četl Černé světlo srovnám s Entomologovým odkazem, tak je všechno úplně jinak.
Podle mě tento díl je ještě lepší a část čtenářů tady o něm také píše superlativy.
O rodině skoro ani zmínka. Enzo více než 2/3 knihy tápe ve vyšetřování a poznává krásy ostrova a charaktery lidí a ještě ke všemu je rád, že přežije jednu temnou noc.
Krásné popisy ostrova a jeho historie, prostředí, lidských charakterů, tedy vše, co je autorovi vlastní, tato kniha obsahuje ve více než dostačujícím rozsahu. Nakonec se i to vyšetřování skoro na konci knihy rozběhne a nabere obrátky. No a rozuzlení, kdy už jsem si říkal, že "vrahem je přece zcela jasně zahradník :-)", je nakonec úplně jiné.
Takže já jsem velmi spokojený a pokud následující díly udrží tuto úroveň, tak to bude super. Zase si dám trochu odstup, ať se mám na co těšit. No a jak to dopadne s potomkem, který je na cestě, tak to snad bude v dalším díle aspoň naznačeno.

bosorka
06.10.2022 3 z 5

Nevím, jestli je to i tím, že jsem opět poslouchala jako audio, ale přišlo mi, že je v knížce hodně zbytečné vaty. A některé Enzovy závěry mi přišly opět maličko přitažené za vlasy. Ale takhle na cesty je to poměrně poslouchatelné (resp. čtivé).

Evaho73
30.06.2022 5 z 5

Po čase návrat k môjmu obľúbenému autorovi a k obľúbenej sérii.
Pre mňa to bol zatiaľ asi najlepší diel zo série. Upútala ma hneď samotná záhada odohravajúca na malom izolovanom ostrove, kde tentokrát pátra Ezo sám bez svojho amatérskeho teamu super pátračov.
U mňa boduje práve charizmatický Enzo, ktorého charakter sa autorovi podarilo vyprofilovať tak, že si vie získať srdcia mnohých čitateľov......alebo skôr čitateliek ? :-)))

evismaior
18.06.2022 5 z 5

90% - V roce 1951 z Mnichova uprostřed noci prchá od rodiny i zavedené lékařské praxe jistý tajemný muž. Podobným způsobem pak nastane úprk z Maroka stiženého zemětřesením v roce 1960. A v roce 1990 je na malém ostrůvku v Bretani za neobjasněných okolností zavražděn nadšený entomolog a vědec v oblasti tropických nemocí. Vinu místního násilníka se nikdy nepodaří prokázat. Jak tyto události nastíněné hned v úvodu knihy souvisí?
Tohle pro mě byl prozatím jednoznačně nejlepší díl Akt Enzo. Ano, motiv vraždy a pachatele jsem sice odhadla dávno před polovinou knihy, ale právě vzhledem k indíciím, které autor nastínil hned zpočátku, myslím, že tentokrát to byl do značné míry účel (a to i přes ten poměrně průhledný pokus o matení čtenáře, když se děj blížil do finále). Trochu takový Colombo, kdy divák hned od začátku ví, kdo a jak vraždu spáchal, ale napjatě sleduje, zda a jak se to podaří prokázat samotnému detektivovi. Protože Enzo samozřejmě shora zmíněné skutečnosti neznal a musel je teprve odhalit z pěkně vymyšlených hádanek, které zavražděný zanechal svému synovi v pracovně, v níž zakázal s čímkoli hýbat. A to ještě v barvitě popsaném prostředí sevřené komunity lidí žijících na ostrově zmítaném počasím a mořem.
V předchozích dílech mi ta "zázračná" Enzova odhalení přišla poměrně nedůvěryhodná ve smyslu, že by na ně podle mě měla dávno přijít i policie. Teď ale poprvé plně uznávám, že tenhle průlom chtěl opravdu chytrou hlavu a především ten správný odstup a nápad, který mohl a nemusel přijít. Rovněž přístup místního policisty uznávajícího někdejší pochybení nezkušených kolegů a ochotného Enzovi vyjít vstříc, byl osvěžující změnou oproti předchozím dílům, kde se policie zaměřovala hlavně na to, aby Enza od pátrání a prokázání jejich neschopnosti odrazovala. A konečně bylo vítanou změnou i to, že Enzo tentokrát pátral sám bez toho svého Sdružení rodiny a přátel Enza, které ho obvykle doprovází. Byť jednoho nečekaného sdělení se dočkáme i v tomtu dílu (Charlotte mi začíná být opravdu nesympatická) a na konci z toho ještě autor dokázal vytřískat pěknou paralelu. Trochu mě ale zamrzel ten obvyklý uspěchaný konec, protože bych se ráda dozvěděla, jak na zjištěné skutečnosti reagovali všichni zúčastnění.
P.S. Opravdu jsem kdysi na vlastní oči u kolegy viděla jednu přes dvacet let neodledněnou ledničku, která dosud v pohodě fungovala, byť do mrazáku se vešel vedle všeho toho ledu tak jeden nanuk. Kdysi se prostě přístroje vyráběly jinak, to má May pravdu...

Benny215
14.06.2022 4 z 5

pro mě veliké překvapení už se těším na další příběhy

Standa24
07.06.2022 5 z 5

Sérii čtu postupně a tohle pro mě byl zatím nejlepší díl. Na první pohled nesmyslné šifry vedou k odhalení vraha a válečného zločince. Od půlky knihy jsem si mylně myslel, že vím, kdo je vrah, ale Enzo se nenechal oklamat jako já :) Velmi se mi líbilo prostředí bretaňského ostrova Groix, vyhledal jsem si ho i na Google mapách.

šipek
23.03.2022 5 z 5

Tak můj oblíbený autor opět nezklamal. Tato série o nevyřešených případech má u mě vysokou úroveň. Jen mě mrzí, že ji nečtu hezky popořadě z důvodu životních osudů hlavního hrdiny Enza. Pro mě byl asi nejslabší první díl této série, ale co to je nejslabší všechny díly se mi velice dobře a rychle čtou. Takže paráda.

pablito
14.03.2022 5 z 5

Tento díl jsem zapomněl ohodnotit/komentovat po přečtení. Tak už s odstupem nebudu nic originálního vymýšlet. Pěkná detektivka, styl autora mi vyhovuje.