Černé světlo

Černé světlo https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326088/bmid_cerne-svetlo-hJz-326088.jpg 4 537 133

Akta Enzo série

Enzo Macleod, Skot vyučující biologii na univerzitě v Toulouse na jihozápadě Francie, se rozhodl, že s využitím svých znalostí vyřeší sedm nechvalně proslulých vražd popsaných v knize odložených případů pařížského novináře Rogera Raffina. Enzo už dokázal rozlousknout první dva zločiny, ale na třetí případ teď nemá ani pomyšlení. Právě mu diagnostikovali rakovinu, a navíc se objevil někdo, kdo má v plánu zničit jeho pověst i vztahy. Souvisí nějak Enzovy osobní strasti s šestnáct let starou brutální vraždou mladého prostituta v pařížském bytě? Dokáže najít alespoň nějaké zbytky důkazů — a zůstane naživu dost dlouho na to, aby dopadl vraha?... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Blacklight Blue , 2008

EvikU.
EvikU.
24.11.2021 5 z 5

Třetí díl za mnou a moc se mi líbil. Mám tuto sérii ráda. Čte se mi sama, Enzo je sympaťák i když trochu komplikovaný. Velmi napínavý, dějově pestrý, má to šťávu. Já jsem spokojená. Doporučuji.

zdenek118
zdenek118
17.11.2021 4 z 5

Třetí díl této série, kde se Enzo Mecleod snaží objasnit několik let starou vraždu mladého prostituta a při tom přichází na další vraždy, které by mohly souviset s tou původní. Dobře sestavený zajímavý napínavý děj, při kterém jde Enzovi a jeho rodinným příslušníkům a známým mnohdy až o život, musí zaujmout téměř každého čtenáře a zaujal i mě. Opět si nemohu ale odpustit připomínku, že závěr této knihy je až příliš dramatický a s otevřeným koncem, který nutí čtenáře k přečtení dalších dílů série. Moje hodnocení je tentokrát 4*

konformita
konformita
04.11.2021 4 z 5

Ze série se mě zatím líbí nejvíc. Ale musím uznat, že mě už lezou na nervy: statná postava McLeoda, šedý pruh v jeho bujné kštici, pořád omílaný vztah s dcerou a dělení žen na nepřitažlivé a sexy.

Iki1
Iki1
21.10.2021 3 z 5

Knihu jsem bral ke čtení jako oddechovku večer před spaním. Podobně jako u některých dalších autorů v ní najdeme superhrdinu (zde dost polidštěného) s ambivalentním vztahem ke svému okolí, víc tápajícího. Jak už v příspěvcích zaznělo, i mně vadí nedořešené postranní větve příběhu, postavy klopýtající příběhem bez řešené dějové vazby k hrdinovi. A až příliš otevřený konec, kterému chybí alespoň náznak pořádného vysvětlení, proč se děj ubírá zrovna touto cestou.

eliska8413
eliska8413
29.08.2021 1 z 5

Z Enza se s každou další knihou stává supermuž. Nevím co mě rozčiluje víc, jestli to jak ho autor popisuje jako nadsamce, erotomana a muže činu, nebo naopak jak ženy líčí povrchně jen podle zevnějšku věku a sexappealu. Oproti tomu, jak pečlivě a do detailní podrobnosti popisuje kdejakou blbost, v ženských postavách se nesnaží o žádný psychologický vhled. V podstatě je staví buď do objektu zájmu Enza nebo do jeho fanatických obdivovatelek. Úplně nejvíc mě vytáčí vztah mezi Kristy a Enzem, kdy se snaží bagatelizovat odchod otce od rodiny a s tím související citovou ztrátu dcery. A pak po jedné hádce a ukřivděném proslovu Enza mu má holka padnout kolem krku jako že až teď pochopila, že vlastně oběť je on a ona ho jen špatně pochopila. Ach tak to pardon, takhle to přesně na světě chodí.
Samotný děj je něco jako Čapkovo pejsek a kočička a jejich vaření dortu. Totálně překombinovaná zápletka, akční scény jak z Ramba 5, neuvěřitelné množství šťastných náhod a tajemný spolek, který to všechno z povzdálí sleduje a řídí. S tímhle tempem tu v příštím díle máme obdobu CIA, tajné oddělení a superhrdinu, který si ničím nezavdá se severskými detektivy.

Evaho73
Evaho73
29.08.2021 5 z 5

Prečo sa mi páči séria Akta Enzo ? Moje hlavné tri dôvody sú:
1. Hlavná postava, ako i všetky ostatné, je veľmi dobre vykreslená a sympatická.
2. Zápletky sú rozmanité a napínavé.
3. Autorov štýl písania je veľmi zručný, obzvlášť sa mi páčia opisy a bohatá slovná zásoba.

Teším sa na ďalšie časti !

boxas
boxas
08.08.2021 4 z 5

Je to solidně vystavěný detektivní příběh, ale jinak se přikláním k tomu, co už zde v diskusi zaznělo. Autor podle mne příliš sleduje celou sérii o Enzovi, a tak je sice mnohé řečeno, ale málo dořešeno.

janina66
janina66
06.08.2021 4 z 5

Výborná, zápletka a velmi šokující začátek. Kniha se mi líbila, velmi čtivé. ALE! Nedávám plné hodnocení. Kdo je(byla) Anna? A proč někdo usiloval o život Enzovi? Snad bude vysvětleno v dalším díle knihy. Jinak budu zklamaná.

HynekBee
HynekBee
07.07.2021 4 z 5

Super, bavilo mě to od začátku do konce. Klasická detektivka s nádechem thrilleru.

mataj
mataj
29.06.2021 5 z 5

Tak tenhle díl byl velice povedený, napínavý a překvapivý. Na pozadí další staré nevyřešené vraždy se však tentokrát děj soustřeďuje spíše na Enza a jeho blízkých, kteří se ocitají v nebezpečí. Příběh má otevřený konec, takže se mám na co těšit...

Evina74
Evina74
27.05.2021 4 z 5

Další ze série detektive s Enzem v hlavní roli poslouchaná jako audiokniha čtená Davidem Matáskem. Jen škoda, že starý případ zavražděného mladého muže nebyl dořešen. Snad se v příštím díle dozvím, na čí příkaz byl zavražděn.

LHopper
LHopper
22.05.2021 1 z 5

Strasna slatanina, naprosto neuveritelne postavy, ktere se chovaji nelogicky. Dalsi uz fakt nedam.

tinka1974
tinka1974
05.05.2021 4 z 5

Znovu mi skvěle četl pan Matásek. Tentokrát bych řekla, že příběh byl podstatně kratší, a nebo měl větší spád a jen se mi to zdálo. Zajímavý začátek, neuvěřitelný průběh a zvláštní konec. Opět minulost ovlivnila životy v přítomnosti. K velkým zvratům došlo i v Enzově životě, to mi dostalo a nakonec se ukázalo, že padoucha je dobré hledat v tom nejnepravdivějším člověku. Konec zůstal trochu otevřený. Jestli jsem to pochopila dobře, spojnicí v tomto příběhu byl vrah a způsob zabití z jednoho nevyřešeného případu, ten ale nebyl příčinou, situace, do které se Enzo dostal. Bohužel jsme se nedozvěděla, co za tím vším bylo. Snad někdy příště. Ještě mi čekají další příběhy

tompal
tompal
14.04.2021 4 z 5

Fajn čtení na dovolenou

mol378
mol378
30.03.2021 4 z 5

Enza si vždycky koupím a dostanu, co očekávám, pohodovou, nenáročnou, lehce napínavou a lehce zábavnou četbu a Francii.

Vevericka.eva
Vevericka.eva
28.02.2021 5 z 5

Po nevalném Kritikovi přicháží vynikající Černé světlo. Žádná schématičnost, svižný děj, napínavý příběh a kvalitní zpracování. Jedinou drobounkou výtku mám směrem k Anně, to jejich seznámení a... no, dalo se čekat, jak to dopadne.

zouharov
zouharov
28.01.2021 5 z 5

Líbí se mi celá série, tenhle díl přečtený jedním dechem. Knížka mě vtáhla od první stránky.

malpet
malpet
25.01.2021 5 z 5

Tuhle sérii s Enzo Macleodem jsem začal číst poctivě od prvního dílu. Ten mně chytil svým stylem i nápadem s částmi v bednách ukrytého těla, které vedou vyluštěním nápověd podle přiložených předmětů k dalším ostatkům. Dvojka byla trochu slabší, víno mám rád, ale tady ho prostě bylo trochu moc a kromě toho se tam toho zase moc nedělo. Zato trojka zase nabrala dech, pěkně svižně ubíhala, navíc tu proběhlo několik zásadních událostí (nebudu napovídat) snad si autor nevystřílel všechnu munici, aby něco zbylo i do dalších dílů.
Vyslechnuto opět jako audiokniha v podání báječného Davida Matáska. Za mně pět hvězdiček.

Bakana
Bakana
13.01.2021 4 z 5

Trochu jiná detektivka než ty, co jsem v poslední době četla. Bylo oživení sledovat pro změnu skupinu laiků, jak jdou po stopě vrahovi, který se (opět pro změnu) nevyžívá ve zbytečných krutostech.
Neštymovaly mi jen 2 věci: jednak byl příběh místy trochu přitažený za vlasy, a za druhé jsem vnímala jako nepravděpodobné některé skoky ve vyšetřování (například způsob získání seznamu hemofiliků - no wtf!)

balasm
balasm