Ako slaný karamel

Ako slaný karamel https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471620/bmid_ako-slany-karamel-gOY-471620.jpg 5 22 7

Ema žije bežným stereotypným životom. Má stabilnú prácu, svojského priateľa, ktorý je zároveň jej šéfom a mladšieho brata, o ktorého sa stará od smrti ich otca. Spokojne si žije vo svojej bubline už nejaký ten piatok. Všetko sa však zmení jedného dňa, keď sa s ňou rozíde frajer a ona príde o prácu. Nemôže si dovoliť sedieť doma na zadku bez príjmu a obzvlášť nie, keď jej brata prijali na zahraničnú univerzitu. Bude treba platiť školné. Nečaká a začne si hľadať prácu. Je predsa vysokoškolsky vzdelaná, rečovo zdatná a už má aj nejaký ten rok praxe. Avšak tie lepšie pracovné ponuky sa jej podozrivo vyhýbajú.. Po dvoch neslávnych pokusoch zamestnať sa aspoň za podpriemerný plat, prijme ponuku svojej známej a začne pracovať ako gazdiná v dome neznesiteľného advokáta. Počas víkendov sa vracia k svojej zabudnutej záľube, pečeniu zákuskov. Za krátko ju už ľudia z jej mesta poznajú ako „Madam Koláčovú“, ktorá vyrába famózne sladké dezerty. Z chlapa, ktorý sa zo začiatku tváril ako Boh pomsty sa stáva priateľský šéf, ktorý sa jej snaží byť nápomocný. Kto je tento muž? Stretli sa snáď už niekedy? A prečo sa jej začali vracať nočné mory z detstva? Aby toho nebolo málo, dievča z jej snov , o ktorom si myslela, že už nikdy v živote neuvidí sa raz objaví pred dverami jej domu...... celý text

recenzienika657
27.08.2023 5 z 5

Radi varíte a pečiete?

Zbožňujem sa strácať v príbehoch. Vypnúť a všetko prenechať fantázií. Zoberiem do rúk knihu, začítam sa a realita je na míle vzdialená. Emócie si idú svojou vlastnou cestou a rada prenechám navigovanie príbehu. Nie každý príbeh ma vie vcucnúť natoľko, že okolie nevnímam. Knihy som začala čítať kvôli tomuto pocitu straty vedomia. Po dlhom čase som to znovu zažila a za to autorke ďakujem.

Stávam sa aktérkou príbehu... Prežívam zlosť, frustráciu, ale aj tie dobré pocity ako štastie a nádej v srdci, že všetko bude ako má.

Luckin príbeh som si užila naplno. Je iný už len hlavnou hrdinkou, ktorá je vzdelaná a milá Rómka. Aj napriek tomu si vyskúša aké je niekedy ťažké žiť v spoločnosti plnej predsudkov. Na vlastnej koži preskáče hrôzy, ale nevzdá sa. Je silná a nezlomná.

Ema rada varí, ale ešte radšej pecie. Pozor pri čítaní majte niečo pod zub pri sebe. Zaručujem vám, že vyhladnete. Toľko dobrôt. Mňam.

Zapletie sa zo svojím šéfom, ktorý ju po roku pošle k vode a ako bonus dostane výpoveď. Temperament nezaprie a tak si šéfko vyslúži hubovú nakladačku a facku k tomu ako bonus naspäť zas od Emy.

Dobre platenú prácu si ktovie prečo nevie nájsť. Zoberie prácu domácej upratovačky a kuchárky tzv.gazdinej u sexy advokáta a šup ďaľší kolotoč emócií môže začať.

Okrem hlavnej línie autorka otvorila aj problematiku, ktorá nie je tak častá, a to Rómov a osadu. Odporúčam, lebo príbeh má aj hlbšiu myšlienku.

A obálka? No nie je pecková? Tá je taká krásna.

5/5

#recenzianika #knihy #knihomolka #knihomoli #tipnaknihu #tipnaknihu #tipnaknihu #book #booklover #laskakuknihám #laskakukniham #mamacita #mamacita #books #bookstagram

Mon.CouCou
29.06.2023 5 z 5

Ako slaný karamel je pro mě jedním velkým překvapením.
Autorka nejen, že má dokonale promyšlený příběh do detailu, ale navíc její slovenština byla jako pastva na oči. Nevím, jak Vám, ale mně se prostě vyznání od našich slovenských bratrů hrozně líbí :-)
Tento příběh je o to zajímavější, že se autorka nebála zakomponovat rómskou, ale velmi půvabnou a chytrou hrdinku, kterou hned na začátku životem profackuje.
Nenechme se zmýlit-vším-čím si prošla, bylo v tomto světě naprosto reálné. Uražená ješitnost dokáže hodně znepříjemnit život. Ema se však nejen znovu postaví na vlastní nohy, ale nakonec získá to, co si zaslouží. :-)
Nebudu lhát, Viktora jsem hodně nesnášela. A Oskar mohl přijít o malinko dřív, ale stejně je celá kniha taková jednohubka, že jsem ji smlsla jak celovečerní film.

Ralemo
09.03.2022 5 z 5

Tak to je velice povedená jednohubka! Přečtená za chviličku, moc hezký příběh. Zajímavé prostředí romské rodiny, která se snaží se všech sil být skvělou normální rodinkou a moc ji to jde. Ema byla skvělá, obětavá, mladá dáma, která se starala o svého brášku co to šlo.

Kniha napsaná moc hezky, nešlo se od ní odtrhnout, každopádně ten konec mi přišel hodně uspěchaný, čekala jsem delší usmiřování.

A prostředí pečení dortíků a cukrárny je mi velice blízké, jelikož to mám stejně jako Ema. Takže opět se potvrdila moje teorie, že slovenské autorky píšou skvělé romány, klobouk dolů! :)

narisa
15.08.2021 5 z 5

Moc pěkné čtení. Autorce tleskám. Pěkně propracovaný příběh, Emě jsem držela palce. To její pečení byla paráda. A Oskar, no, čekala jsem, že se tam objeví dříve. Ale i tak se mi to moc líbilo. Vřele doporučuji :).

2688
21.07.2021 5 z 5

Tak tohle byla opravdu sladkost nad sladkostí ♡

Majka1979
11.07.2021 5 z 5

Pre mňa bola táto kniha veľmi milé prekvapenie, doteraz som od autorky čítala všetko, ale teda táto kniha ma naozaj dostala a to myslím naozaj vážne. Príbeh sa čítal sám, nedokázala som prestať a tak som rada, že som po nej siahla a jej kúpu určite neľutujem.

Ema je mladá žena, ktorá sa aj vďaka svojmu rómskemu pôvodu stretáva veľakrát s hnusnými ľuďmi, ale život ju naučil. Jej najbližší - otec a starká zomrú a ona sama sa musí postarať o svojho brata. A tak sa po štúdiu bakalára zamestná vo firme, kde pracuje ako fakturantka, asistentka, dievča pre všetko. Najväčšou chybou však je, že si začne so svojím šéfom. A teda ona ho ľúbi, on ju berie len ako "kamarátku s výhodami". Stane sa to, čo by nečakala, Viktor (jej šéf) si nájde inú a ona dostáva výpoveď. Po tejto zlomovej situácii mu to vykričí pred celým podnikom a tak jej on sľubuje pomstu a veruže tá pomsta sa aj koná, hoci ona o nej nevie.

Dozvedá sa o nej ako gazdiná u zámožného advokáta, kam ide pracovať, pretože v jej odbore si nevie nájsť prácu (hoci ponúk je vždy dosť a teda na pohovoroch sa cíti byť naozaj viac než vhodnou kandidátkou). Po čase jej povie Oskar (jej súčasný šéf), akú špinavosť urobil jej predošlý šéf a tak ako advokát sa do toho oprie a pomôže jej získať odstupné a okamžite ju jej predošlý šéf (pod vyhrážkou trestného oznámenia za ohováranie) prestane očierňovať a podávať na ňu negatívne pracovné hodnotenia.

Ema sa však aj tak nebojí a pracuje ďalej ako gazdiná a popritom pečie, jej koláčiky sú vychýrené a teda si aj vďaka svojej kamarátke splní sen a začne si tým aj zarábať.

Práca a pečenie sú pre ňu všetkým

Ako to však skomplikuje stretnutie s jej šéfom v bare a prebudením sa v jeho posteli s úplným oknom?

Ako toto všetko zamotá jedna Oskarova nevinná lož?
A čo Emin sen o cukrárni? Dokáže si ho splniť? Dokáže odpustiť Oskarovi?

Prečítajte si a dozviete sa viac. Mňa osobne príbeh veľmi oslovil :)

Jurajovamaka
05.07.2021 5 z 5

Veľmi dobre spracovaný príbeh...kniha zaujeme od začiatku po koniec...je o mladej rómke a jej živote...také letné osvieženie...
ODPORÚČAM na letné dovolenky, netreba pri nej vôbec rozmýšľať, číta sa sama...
Ďalšie moje recenzie na knihy istagram: majusikboxxy ♡

láska nový začátek partnerské rozchody

Lucia Olrinková
slovenská, 1988
2019  70%Plakať som si zakázala
2019  83%Plakať je dovolené
2021  95%Ako slaný karamel
2020  71%Spoločníčka
2023  95%Keď rozkvitnú čerešne

Kniha Ako slaný karamel je v