Agrippina

Agrippina, kontroverzná panovníčka, bola sestrou šialeného cisára Caligulu, treťou manželkou cisára Claudia a matkou cisára Nera, ktorého pomocou zákerných intríg dosadila na trón. Prežila pohnutý život, poznačený turbulenciami cisárskeho dvora s celou jeho nemravnosťou a neľútostným bojom o moc. Pedro Gálvez tu majstrovsky opísal úvahy a činy matky, ktorá sa nehodlá zmieriť s druhoradým postavením ženy, a vďaka svojej bystrosti a inteligencii sa prepracuje na popredné miesto v spoločnosti. V tomto románe je Gálvez, napokon ako v celej svojej tvorbe, štylisticky presvedčivý a historicky hodnoverný. Vytvoril prozaické dielo, ktoré má všetky predpoklady zaujať nielen milovníkov historických próz, ale aj filozofov a kulturológov.

https://www.databazeknih.cz/images_books/73_/73299/agrippina-oG5-73299.jpg 44

La emperatriz de Roma (2007)

Vydáno:, Slovart (SK)
Počet stran:272
Překlad:Vladimír Oleríny
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-8085-985-5

Kniha Agrippina

Dellanir
17.02.2018

Agrippina je v mnohých ohľadoch lepšia ako Nero, a to najmä v deji. Kým Nero je skôr filozofovanie nad najnepodstatnejšími vecami, v Agrippine sa pekne posúvame skrz celý jej život. Z trilógie je podľa mňa vhodné začať práve touto knihou, pre lepšie pochopenie situácie v Ríme a vzťahov, postavení jednotlivých osôb. Mnohými je Agrippina považovaná za človeka bez kúska citu, pre mňa je to osobnosť, ktorá sa rozhodla bojovať za svoje postavenie v nemilosrdnej a intrigánskej spoločnosti Ríma.

Muhibbis
06.03.2015

Na túto knihu som sa tešila od chvíle, keď som ju uvidela na pulte kníhkupectva, a myslím, že ma vôbec nesklamala. Mala všetko, čo sa od historického románu vyžaduje: myšlienku, historické reálie, a hlavne nejasnú hranicu medzi dobrými a zlými postavami. Ani pri Nerovi, ani pri hlavnej hrdinke (a pri iných postavám už vôbec nie) neviete, čo si o nich myslieť, na jednej strane si uvedomujete, že Agrippina je bezcitná mrcha, no na druhej strane je to mrcha taká bystrá a emancipovaná, že jej to musíte odpustiť. Pre mňa najlepší diel trilógie.

španělská literatura

Pedro Gálvez