Agrese, násilí a psychologie moci

Agrese, násilí a psychologie moci https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157478/agrese-nasili-a-psychologie-moci-wfy-157478.jpg 4 13 2

Jak se liší agrese od násilí? Existuje i konstruktivní agrese ve službách života či obrany lidských práv? Musí mít agrese vždy za následek něco negativního? Je nutná destrukce starého, aby vzniklo místo pro to nové? Neznamená teprve násilí – ve srovnání s férovým bojem – újmu druhému, poškození jeho života, znemožnění přirozeného a svobodného vývoje? Těmito a dalšími otázkami se zabývá kniha lékaře a filosofa Jana Poněšického, psychoanalytika, který čerpá jak z vlastních niterných prožitků, tak ze zkušeností z psychoterapeutické praxe. Ve středu jeho zájmu je zkoumání lidské podstaty, zde pak kontroverzního názoru na to, zda je člověk dobrý či zlý, odkud se bere jeho nenávist, co vyvolává pocity agrese a za jakých podmínek vyúsťují do mezilidských vztahů a chování.... celý text

hu_87
14.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Zajímavá knížka, první polovina jde převážně v duchu různých autorů a různých názorů na vznik a vývoj agrese atp. V další části se autor zaměřuje na dětskou agresi, fyzické tresty, narcismus... a v poslední části jsou kapitoly od jiných autorů, ta kapitola o sexuální agresi byla dost zajímavá.

Guepp
27.05.2019

Pokud jde o obsahovou stránku, kniha je podnětnými informacemi přeplněna. Autor zřejmě neočekává, že by jeho práci vzal do ruky někdo, kdo se v psychologii moc nepohybuje. Jednoduché čtení to rozhodně není. Někdy jsem se ztrácela ve složitých a dost krkolomných větách, na což ale autor již v úvodu upozorňuje - delší čas totiž žije v cizině a na jeho češtině se to podepsalo. O agresi, násilí a psychologii moci ví Poněšický dost, proto i v textu často odbíhá a už se nevrací k základní myšlence. Za mě byla dost zajímavá kapitola a agresivitě a násilí v partnerství.