Agónie a extáze

Agónie a extáze https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/6320/bmid_agonie-a-extaze-655a37e96774d.jpg 5 186 46

Michelangelo byl nejen umělec, ale všestranný génius. Jeho život může ukázat lidem všech národností a všech dob, co to znamená být skutečný umělec: svět, jejž vytvořil svým uměním, je věčný, takže dodnes ovlivňuje myšlení člověka. Jen málo z těch milionů lidí, kteří znají Michelangelovo jméno, ví o jeho dramatickém, bouřlivém životě nebo o téměř nepřekonatelných překážkách, s nimiž musel bojovat, aby přežil a uskutečnil své dílo... celý text

Literatura světová , Romány , Historie

Vydáno: , BB art

The Agony and The Ecstasy , 1961

marlowe
27.01.2024 5 z 5

Obdivuhodná kniha o obdivuhodném člověku – jeden z nejlepších románů za posledních mnoho let, který jsem četl.
Vřelé doporučení každému, kdo by měl zájem.

momo01
02.01.2024 5 z 5

Agónie a extáze mi dala zabrat a pravda občas se u mě i projevovaly stavy, které odpovídají názvu. (Náhoda? Nemyslím si.) Ovšem Stone prý pracoval na této knize 6 let, takže co je proti tomu můj jeden měsíc čtení. A zpětně hodnotím, že to za to stálo. Po dočtení mám pocit, že Michelangela dobře znám - Stone poutavě zdokumentoval, nejen tvorbu všech Michelangelových děl, zároveň otevřel okno do jeho mysli a odhalil jeho vášně, tvůrčí dilemata a vnitřní konflikty. Vřele doporučuju všem, kdo ocení vyprávění o lidské vášni, odhodlání a umělecké genialitě.

Julie99
03.10.2023 5 z 5

Takto nějak si představuji dokonalou beletristickou biografii...

Marianna496
18.08.2023 5 z 5

Krásne,inšpiratívne,poučné...môžete sa prechádzať s Maestrom v po krásnom Taliansku a poznávať dobu vzniku krásy

Lesní_chodec
21.06.2023 5 z 5

Il magnifico! Tohle není "jen" kniha o jednom z nejúchvatnějších umělců všech dob, ale také nádherně plastický obraz renesančního věku v překrásné Itálii. Irvingu Stonovi se opět podařilo vytvořit takřka dokonalý stroj času. Tahle kniha bude v mé mysli rezonovat asi do konce mých dnů.

orson
01.03.2023 5 z 5

Mám hodně rád životopisné romány a od Irvinga Stona už jsem četl Námořníka na koni a Žízeň po životě, obě můžu jen a jen doporučit a tato kniha se k oběma uvedeným také může přidat. Autor dokázal popsat život Michalangela, jako by mu koukal pod ruce a do hlavy. Knížku jsem každou chvíli musel odložit, abych si našel na internetu fotky soch a fresek, které se zrovna v knize popisovaly. Dozvěděl jsem se o něm spoustu nových věcí, které jsem vůbec netušil.

soupik2012
27.12.2022 5 z 5

Mám moc ráda životopisné romány, protože umožňují příběh naplno prožívat. Což u běžné biografie sepsané po způsobu literatury faktu možné není. Věděla jsem o tom, že byl Michelangelo vynikajícím sochařem a malířem. Ale o tom, že to byl také vynikající básník, architekt a stavitel, jsem se dozvěděla až z této knihy. Michelangelo dosáhl všech svých úspěchů nejenom díky svému mimořádnému talentu, ale zejména díky své tvrdohlavé povaze. Byl to zároveň workoholik a perfekcionista. O tom, že je tento román něčím zcela mimořádným svědčí prostý fakt, že v této knize najdeme mnoho popisů jak Michelangelo opracovává své mramory. A přesto tyto v podstatě jednotvárné popisy, nejsou v žádném případě nudné. Ba právě naopak tyto pasáže jsem vstřebávala s neobyčejnou dychtivostí a s napětím jsem očekávala jak která socha bude veřejností přijata. Pan Stone sepsal nádhernou knihu, kterou si ráda zařadím mezi ty které doporučuji. Audiokniha je načtena slušně a této role se zhostil pan Jan Hyhlík.

lazarus
22.10.2022 5 z 5

Dokonale zpracovaný životopis génia jímž se inspiruje nekonečná řada umělců už 500 let. Obsáhle popsaný kompletní život Michelangela jenž je zároveň zábavným románem pro čtenáře kterého umění nijak zvlášť netáhne, ale historickým příběhem nepohrdne.
Přelousknul jsem momentálně dostupné vydání od Joty a mám k práci nakladatelství tři výhrady.
Za prvé - kýčovitý přebal, škoda jej, bez něj vypadá mnohem lépe. Už jen ty tři fonty na jedné stránce ...
Za druhé - v 760-ti stránkovém románu neexistence záložky je trestuhodným počinem
Za třetí - nahradit ty hnusné koláže Miroslava Huptycha čímkoliv, ale něčím jiným, by byl záslužný čin jenž by celkový dojem z publikace rozhodně pozvedl.

slunicko1958
07.09.2022 5 z 5

Výjimečná kniha o výjimečném člověku. Michelangelo byl mimořádný umělec a jeho díla těší lidstvo už stovky let.
I tento román je nádherný. Musela jsem si dávkovat počty stran, které denně přečtu, abych knížku "nezhltla" během několika dní. Chtěla jsem si dopřávat nevšední zážitek z četby co nejdéle. Ušetřený čas jsem věnovala vyhledávání a prohlížení Michelangelových soch a maleb. Také jeho básně mě nadchly.
Zaujalo mě však (a nepříjemně překvapilo), jak se k němu chovala jeho rodina, zejména otec.
Naproti tomu mě fascinovalo sledovat Michelangelovy myšlenky a úvahy, když se rozhodoval, jak bude ta která socha vypadat, jaký bude mít výraz apod. Dokázal se naprosto dokonale vžít do osobnosti, kterou právě sochal nebo maloval.
Jsem z románu nadšená. Vše podstatné už napsali čtenáři přede mnou. Opakovala bych jejich názory.

"Kdo pracuje s kamenem, musí být stejný jako kámen: hrubý navrch a uvnitř čistý."
(str. 203)

pepa4081
03.09.2022 5 z 5

Naprosto úžasná knížka o geniálním umělci. Jak málo jsem toho o něm věděl. Díky pane Stone.
Vrcholně uspokojivé.

Paulus.1987
19.08.2022 5 z 5

Rozsáhlý, kultivovaně napsaný a skvěle čtivý román o životě jednoho z největších uměleckých géniů všech dob. Až má člověk chuť rozjet se do Florencie a Říma a vidět Michelangelova díla na vlastní oči.

Román sleduje Michelangelův život od jeho třinácti let až do smrti. Přibližuje nám nejen jeho umělecký zápal, boj s dobovými předsudky a rozmary mocných, ale především neskutečnou píli a snahu vždy a všude odvést tu nejlepší práci.

Knize prakticky není co vytknout. Možná jsem se během četby chvílemi trochu ztrácel v neskutečném množství osob, měst a dalších míst, a kvůli italským výrazům se mi nechtělo listovat knihou k rejstříku na konci. Také jsem v nejnovějším vydání knihy postrádal obrazovou přílohu, ačkoliv jsou koláže Miroslava Huptycha krásné a vkusné.

Na konci se můžeme rovněž dočíst, kolik práce autorovi dalo napsání tohoto románu, což je na knize samotné rozhodně znát. Velké dílo o velkém člověku.

ivanie_
07.12.2021 5 z 5

Ráda čtu životní příběhy, ale vybírám si. Hledám hloubku, a to nejen v příběhu, ale i v rešerši. Knihy Irvinga Stonea vynikají obojím. Prodal dům v Beverley Hills a přestěhoval se na čtyři roky do Florencie, aby napsal román o Michelangelovi, všestranném géniovi, který tvořil způsobem, jaký si dnes stěží dovedeme představit.

Zuzulet15
16.03.2021 5 z 5

Takmer 800 stranový labyrint názvov uličiek a mien, hlavne je to však o Michelangelovej láske k mramoru. Chcela by som ešte naživo vidieť niektorú z jeho sôch teraz, keď už poznám príbeh jej vzniku. Myslím, že Michelangelovho geniálneho ducha a ruky by som teraz vedela oceniť oveľa viac.

Strnady095
26.12.2020 4 z 5

Na rozdíl od Isaacsonova Leonarda v této knize Michelangelo žije ... a konec, i když se smrtí, je opravdu nádherný...i když po takovém životě se může lehce odcházet

denisa7430
09.12.2020 5 z 5

Irvingova kniha se čte sama. Ačkoliv jde o rozsáhlý životopisný román s obrovským množstvím stran, je psán nesmírně čtivou formou, vyprávění je živé, jako by čtenář Michelangelův život sám prožíval s každou obrácenou stránkou. Zcela mě překvapila poznámka, že při malbě Sixtinské kaple strávil čtyři roky vleže na zádech. Kapli ve Vatikánu jsem měla čest navštívit, a tak mohu potvrdit, že malba budí u návštěvníků úžas i ve 21. století.

Jap
09.11.2020 5 z 5

Jsou knihy a jsou KNIHY. Geniální knížka o geniálním umělci. Pět hvězd je málo.

Fillipa
25.10.2020 5 z 5

Úchvatné! Poslouchala jsem u internetu, abych mohla kdykoliv najít osoby a díla, o kterých se právě jednalo. Opravdu jsem si knihu užila (ač při práci), v papírové formě bych tak rozsáhlé dílo časově nezvládla.

PMR
09.10.2020 5 z 5

Kdo by to řekl, že napsat knihu o takovém géniovi bude až tak snadné - to se snad samo napsalo i přečetlo :-)

Adhara
26.08.2020

Životopisné romány takmer nečítam (predtým som dala „až“ jeden), preto neviem, aké sú štandardy a netrúfam si hodnotiť hviezdičkami. Je mi však jasné, že keď sa autor musí pridŕžať faktov, nenájdeme tu príliš dramatický dej, ani happyendy, hoci by sme si ich aj neraz priali. Spolu so starším jazykom to zapríčinilo, že išlo pre mňa o náročnejšie čítanie. Ale pomohlo mi preniknúť do duše tohto umelca, jedného z najväčších vôbec. Z knihy mám pocit, že jeho život bol prestúpený viac agóniou než extázou. Trápili ho medziľudské vzťahy, ale najmä tvorba, v ktorej si takmer nikdy nemohol robiť čo chcel a kedy chcel, čo ho strašne ničilo. Spolu s nepochopením ľudí, ktorí netvoria, mu to zo života robilo priam peklo. Stále mu niekto alebo niečo prekážalo v nasledovaní inšpirácie. Výroba umeleckých diel je dlhá, ale moc ľudí krátka a ich vrtochy sa menili tak prudko, že nešťastný umelec musel za sebou nechať rad nedokončených diel aj diel, ktoré mu neboli celkom pochuti. A tiež premárnené roky, kedy riešil financie či niečie rozmary a nemohol ich naplniť plodnou tvorbou. Kiežby k nemu býval osud priaznivejší, mohol toho zanechať oveľa viac.

Le Chat
25.08.2020 5 z 5

Úžasná kniha, která je hodna jak geniálního umělce Michelangela, tak jeho mistrovských děl. Velmi se mi líbila i Žízeň po životě, ale tento román je ještě lepší. Ty roky, které autor práci na knize věnoval, rozhodně stály za to!